Липса на желязо и косопад – каква е връзката?

Обновена: 14.03.2025|
Липса на желязо.

Косопадът е изключително разпространен проблем, засягащ милиони хора по света. Данните показват, че около 50% от мъжете и жените изпитват някаква форма на косопад през живота си. Това от една страна може да се отрази негативно на самочувствието, а от друга може да пробуди притеснения за здравето.

Една от честите причини за този проблем е недостигът на определени хранителни вещества като витамини и минерали. В тази статия разглеждаме конкретно връзката между липса на желязо и косопад.

Съдържание

Значение на желязото за растежа на косата

Наличието на липса на желязо и косопад са проблеми, които понякога се оказват свързани. Все пак желязото е един от ключовите минерали за растежа на косата, като недостигът може да доведе до изтъняване и косопад. Поддържането на оптимални нива чрез храна или добавки спомага за поддържане на здрава коса.

 

Дефицит на желязо е най-разпространеният хранителен дефицит в света.

Най-честото и сериозно състояние, причинено от недостига на минерала, е анемия. Тя се характеризира с намалено производство на хемоглобин и отслабен капацитет на кръвта да пренася кислород. В резултат човек може да изпита хронична умора, бледост, ускорено сърцебиене и задух.

Други последствия от дефицита на желязо включват отслабена имунна система, сърдечно-съдови проблеми, нарушени когнитивни функции и затруднено храносмилане. Недостигът може да повлияе и на външния вид, като засегне състоянието на кожата, косата и ноктите.

Липса на желязо и косопад са взаимосвързани състояния, тъй като космените фоликули се нуждаят от постоянно снабдяване с кислород, което е изключително затруднено при дефицит на желязо. Повече за начините, по които той се отразява на здравето на косата, разкриваме в следващите редове.

 

Защо дефицитът на желязо причинява косопад?

 

Липса на желязо и косопад

 

При дефицит на желязо в много случаи тялото няма нужното количество желязо, за да произвежда достатъчно червени кръвни клетки. Това е проблем, защото тези червени кръвни клетки съдържат хемоглобин, който пренася кислорода до тъканите и по този начин им позволява да функционират.

Когато тялото изпитва недостиг на кислород, то насочва наличния запас към жизненоважните органи, за да ги поддържа. Тъй като космените фоликули са сред най-метаболитно активните тъкани в тялото и са особено уязвими на компрометирана доставка на кислород, те бързо спират да функционират правилно, когато настъпи подобен проблем.

В следствие на това се стига до нарушаване цикъла на растеж на косата, състоящ се от три фази: анаген (растеж), катаген (преход) и телоген (покой). При нормални обстоятелства анагенната фаза продължава с години и косата расте активно.

Недостигът на желязо нарушава този цикъл, като тласка повече космени фоликули във фазата на телоген (покой) преждевременно. Това води до прекомерно падане на коса.

Друго нещо, което често възниква в тялото при липса на желязо и косопад, е намаленото производство на кератин. Както сме чували неведнъж, този протеин изгражда косата и отговаря за нейната здравина. Когато не се произвежда достатъчно, косъмът става изтощен, изтънял, накъсан.

Растежът на косата също се забавя при желязодефицитните проблеми и това прави изтъняването и загубата на коса още по-видими.

Няколко проучвания изследват и потвърждават наличието на връзка между липса на желязо и косопад. Почти всички те са ориентирани към жените и към видовете загуба на коса, при които космените фоликули не се разрушават трайно и има възможност за възстановяване на растежа. Това се разпознава по липсата на образуване на белези (цикатрикси) по скалпа, което означава, че фоликулите остават жизнеспособни, макар и в отслабено състояние.

Проучванията най-често свързват ниските нива на желязо с телоген ефлувиум (засилен косопад, предизвикан от стресови фактори като недостиг на хранителни вещества) и андрогенна алопеция при жени.

 

Какви симптоми е възможно да изпитаме?

 

Липса на желязо, изтъняване на косата

 

Недостигът на желязо често се характеризира със силна умора, липса на енергия, бледа кожа, задух, замайване, сърцебиене и дифузен косопад.

По отношение на последното могат да се забележат следните симптоми:

  • Загуба на коса по-големи количества от обичайното, особено при ресане и миене.
  • Изтъняване, чупливост на косъма и загуба на блясък
  • Забавен растеж на косата
  • Сухота и безжизненост

 

Ако пациентът смята, че страда от свързан с липса на желязо косопад, е важно да се направи консултация с лекар. Той може да препоръча тестване на нивата на желязо чрез следните кръвни изследвания:

  • Серумно желязо: измерва нивата на желязо, но резултатите могат да варират през деня.
  • TIBC (общ капацитет на свързване на желязо): показва колко добре протеините в кръвта могат да транспортират желязото.
  • Насищане на трансферин: съотношението между серумното желязо и TIBC, което определя колко добре тялото използва наличното желязо.
  • Феритин: най-надеждният показател. Ниски стойности на този показател сигнализират за дефицит.

 

При по-сериозни случаи може да се направи пълна кръвна картина за откриване на анемия и други допълнителни тестове като разпределение на червените кръвни клетки (RDW) и различни маркери на възпаление (например CRP), които могат да повлияят на нивата на желязо.

Как да подобрим общото ни състояние?

Способите за подобряване на състоянието са ориентирани най-вече към начина на живот и приема на добавки.

Хранене при липса на желязо и косопад

 

Липса на желязо и косопад, хранене

 

Ако сме установили, че загубата на коса действително се дължи на недостиг на желязо, е важно да се следва специален хранителен режим. Добре е той да бъде обсъден с нутриционист или диетолог с опит.

Някои от храните, които обикновено се препоръчват при този проблем, са:

  • Богати на хемово желязо: червено месо (телешко, агнешко), черен дроб, пилешко месо, риба (сьомга, риба тон) и морски дарове (стриди, миди).
  • Растителни източници на минерала: спанак, броколи, леща, нахут, боб, тиквени семки, киноа, чиа и тофу.
  • Богати на витамин C: цитрусови плодове, чушки и ягоди.
  • Източници на биотин и цинк, важни за възстановяването на косата: яйца, авокадо, ядки и овесени ядки.

 

Хемовото желязо, намиращо се в месото, месните продукти и рибата, е видът желязо, който се усвоява от организма най-добре. То се абсорбира в 20-30%. По тази причина рискът от дефицит на желязо е повишен при хора, следващи вегетарианска и веганска диета. Важно е те да се постараят адекватно да заместят тези продукти с неживотински източници на желязо.

Когато става въпрос за нехемовата формула при растителните храни, тя се абсорбира значително по-слабо (1-10%).

Препоръката за прием на богати на витамин С продукти се дължи на факта, че те подобряват усвояването на желязото.

Важно е да се избягват храни и напитки, които пречат на усвояването. Такива продукти са чаят, кафето и млечните продукти.

Добавки с желязо

Приемът на добавки с желязо може да бъде изключително важен при липса на желязо и косопад, който се оказва причината за наличния проблем. Той може да бъде препоръчан на хора с нива на феритин под 30-40 ng/mL, дори ако хемоглобинът е в нормални граници. Както споменахме, това се установява с изследвания.

Добавките обикновено са подходящи при:

  • Установен дефицит
  • Анемия
  • Жени с обилна менструация или бременни
  • Вегани или вегетарианци
  • Хора, които често даряват кръв
  • Индивиди със стомашно-чревни разстройства, кръвни заболявания или прием на медикаменти, намаляващи желязото
  • Чести високоинтензивни упражнения

 

Добавките съдържат железни соли като железен сулфат, железен фумарат или железен глюконат. Капсулите трябва да се приемат на гладно или с витамин С, за да се подобри усвояването им, но не бива да се комбинират с калций, мляко, кафе или чай, тъй като тези вещества намаляват абсорбцията. Добавката с желязо на Forlife съдържа формула, комбинирана с витамин С, B12 и фолиева киселина за подсилено действие.

Важно е да имаме предвид, че резултатите от приема не са моментални. Може да отнеме няколко месеца, за да се повишат нивата на феритин и да се забележи подобрение в растежа на косата.

Не бива да се превишава препоръчителната доза, защото прекомерният прием на желязо се свързва с някои странични ефекти като запек, гадене и в много ограничени случаи токсичност.

Миноксидил

 

Липса на желязо и косопад, миноксидил

 

Миноксидилът е една от най-доказаните форми на лечение при косопад. Това локално средство не може да излекува липсата на желязо, но може да се отрази изключително добре на състоянието на косата. По тази причина при железен дефицит употребата трябва да се комбинира с подходяща диета и добавки за набавяне на минерала.

Самият миноксидил действа действа като вазодилататор, тъй като разширява кръвоносните съдове в скалпа и подобрява кръвообращението и доставката на кислород и хранителни вещества до космените фоликули. Освен това той удължава фазата на растеж (анаген) на косъма и стимулира фоликулите, които са в покой, да започнат да произвеждат нови косми.

 

Заключение

Липса на желязо и косопад са проблеми, които могат да се окажат свързани. В такъв случай след диагностициране трябва и двете състояния да се третират с правилните способи. Свързаният с липса на желязо косопад може да се характеризира с повишена загуба на коса, изтъняване, чупливост, забавен растеж, сухота и безжизненост.

 

Сподели тази статия, избери платформа!

Блог

Рецепти

mobile front

Популярни продукти

e3068472fd962c573f33ef5bad5bd124456a84410dcf1b60bc690679d1503a9d?s=96&d=mm&r=g

Йоана Иванова завършва "Книгоиздаване" в СУ "Св. Климент Охридски". Писането и четенето са й страст. Интересува се от йога, дихателни практики и грижа за вътрешния и външния баланс.

Свързани публикации

Оставете коментар