Лимон – ползи и употреба на цитруса

Обновена: 28.02.2024|
Лимон, здравословни ползи и употреба.

Популярният лимон е цитрусов плод, изключително разпространен в целия свят. Намира широко приложение в редица области, сред които грижата за здравето, козметиката, готварството, борбата с излишните килограми и други.

Има специфичен кисел вкус. Всяка година по света се произвеждат над 20 милиона тона лимони, а най-голям дял в това отношение имат Индия, Мексико, Аржентина, Бразилия, Китай и Турция.

 

Разред и семейство

Цитрусът е от разред Сапиндоцветни и принадлежи към семейство Седефчеви. Жълт е на цвят, има яйцевидна форма, а средната му големина е 8-12 см дължина и около 5 см широчина.

Лимоновото дърво е с големина 3-4 метра и се отглежда в овощни градини. То е сравнително топлолюбиво, като препоръчителните температури, при които трябва да се отглежда, са между 22 и 25 градуса. Минималните стойности са 8-10, а максималните – 38-42 градуса.

 

Произход и състав на лимона

Той е хибрид между горчив портокал и цитрон (оригиналният цитрусов вид, от който произлизат всички останали цитрусови плодове).

Първите данни за съществуването му идват от Индия, Китай и Северен Мианмар. Точният период не е известен. В Европа плодът за първи път се споменава около II век, а мястото е Римската империя. Около VII век това става и в Ирак, Египет и Персия.

За по-широкото му разпространение започва да се твърди в периода X-XII век в Средиземноморието, а сериозното му отглеждане стартира през XV век в Генуа. Благодарение на Христофор Колумб плодът стига и до Америка през 1493 г. Така лека-полека се стига до масовото му използване в почти всяка географска точка на планетата към днешна дата.

Този цитрусов плод е изключително богат на:

  • витамин C
  • витамин А
  • витамин В1
  • витамин В2
  • витамин В3
  • витамин В6
  • витамин В9
  • витамин Е

Също така има различни количества калций, магнезий, натрий, фосфор, калий и др.

 

Здравословни ползи от употребата на лимон

 

Лимон, здравословни ползи и употреба.

 

Богатото съдържание на витамин С в цитруса е гаранция за полезното му действие върху тялото. Първите ползи са забелязани през XVIII век, когато с него се е експериментирало при моряци, болни от скорбут.

Плодът влияе добре върху свежестта на кожата, помага за понижаване на риска от камъни в бъбреците, сърдечни заболявания и анемия.

Важно е да отбележим, че цитрусът:

  • пречиства артериите и кръвта
  • бори се с киселинността в тялото
  • спомага за защитата на клетките от увреждане
  • повишава имунитета
  • намалява риска от сърдечно-съдови заболявания
  • предпазва от инсулт
  • снижава високото кръвно
  • ценен е при ревматизъм, цистит, алергични реакции и др.

Лимонът има диуретично действие, съдействайки за пречистване на тялото от токсини.

Използва се при лечението на настинка и грип, малария, холера, респираторни проблеми, инфекции на гърлото, запек и други стомашни неразположения.

Специалисти препоръчват дори при главоболие да наложите върху слепоочията си лимонена кора, като предварително изчистите бялата част. Лимоновият сок е полезен и при зъбобол или кървящи венци, а също така спомага за елиминиране на лошия дъх. Използва се и в битката с пърхота.

Със сигурност, плюсовете от употребата на този жълт плод са изключително много и ежедневната му употреба може да ви накара да се чувствате много по-добре.

 

Лимонът в готварството

 

Лимон, здравословни ползи и употреба.

 

Почти всеки от нас е пил чая си с лимон, овкусявал е рибата или пържолата си с него, или пък е слагал няколко капки от сока в салатата си. Приложението на цитрусовия плод в готварството е изключително голямо. Той участва в огромен брой рецепти, тъй като неговата отличителна киселинност придава дълбочина във вкуса на ястията.

Освен заради вкусовите си качества, лимоните са предпочитани в кулинарията и заради това, че съдържат много витамин С и допринасят за здравословните гозби. Лимоновият сок спомага и храносмилането, ако сме си сготвили нещо пържено.

Жълтият плод намира голямо приложение и в сладкарството и често присъства в различни рецепти за десерти, пайове и бонбони, придавайки свежест във вкуса им.

Разбира се, той е в основата на лимонадата и цитронадата, но освен това подхожда като овкусител на почти всяка напитка. Сокът му може да е заместител на оцета в ястията.

 

Лимонът в козметиката

Поради отличните си качества често присъства в козметичната индустрия – в различни кремове, масла, балсами, шампоани, пасти за зъби и др. Все пак  плодът е богат на витамини и минерали, заради което се използва в различни продукти, свързани най-вече със здравето на кожата.

Цитрусът помага за премахването на тъмни петна и черни точки, за хидратация и свежест. Използва се като съставка в подмладяващи кремове, които подхранват и омекотяват кожата на тялото и лицето. Той присъства и в състава на продукти срещу акне.

Може да се употребява дори в естествения си вид като ароматизатор вместо дезодорант, тъй като киселината му убива бактериите, причиняващи лоши миризми.

 

Диети с лимон

 

Лимон, здравословни ползи и употреба.

 

Употребата на лимон в различните диети е почти задължителна. Една от основните му функции е спомагането за детоксикиране на тялото.

Киселият цитрусов плод има диуретични свойства, което влияе положително за извеждане на задържаните течности и прочистването на организма.

Дори да пиете всеки ден чаша вода с лимон, това ще помогне за освобождаването на тялото ви от натрупаните вредни вещества в него. Затова и често в диетите присъства киселият плод. Минимумът, който е добре да продължи един подобен хранителен режим, е две седмици, а като допълнение е препоръчителен и спортът.

Примерна диета може да включва приемане на една до две чаши хладка вода със сок от 1-2 лимона.

Добре е да са пресни, а не престояли. Освен това е за предпочитане едната чаша с лимон да се пие сутрин, на гладно. Много добра комбинация към лимона е и лъжичка мед.

 

Допустими количества на употреба и странични ефекти

 

Лимон, здравословни ползи и употреба.

 

Колкото и да искате да консумирате лимон, това трябва да става с някаква мярка. Той е много полезен, но е добре да е в допустими количества. Според някои специалисти, може да се поемат до два изцедени във вода цитруса на ден, като можете да правите това и ежедневно.

Прекаляването с цитрусовия плод може да предизвика:

  • афти
  • раздразнение на лигавицата на стомаха
  • киселини
  • мигрена
  • прекомерен брой ходения по малка нужда в тоалетната
  • дори кариеси, тъй като естествените киселини в лимоновия сос могат да разрушат зъбния емайл

Така че съветът ни е да употребявате по 1-2 чаши вода с лимон дневно и със сигурност ще се чувствате добре.

 

Можем да обобщим, че лимонът притежава редица полезни качества, които при ежедневна употреба ще повлияят много добре на здравето, свежестта и тонуса ни.

Затова е препоръчително той да бъде постоянна част от менюто ни, но в допустими количества.

Какъв е произходът и съставът на лимона?

Той е хибрид между горчив портокал и цитрон (оригиналният цитрусов вид, от който произлизат всички останали цитрусови плодове). Първите данни за съществуването му идват от Индия, Китай и Северен Мианмар.

Какви са ползите от консумацията на лимон?

Плодът влияе добре върху свежестта на кожата, помага за понижаване на риска от камъни в бъбреците, сърдечни заболявания и анемия. Използва се при лечението на настинка и грип, малария, холера, респираторни проблеми и др.

Какви са страничните ефекти от употребата на лимон?

При прекомерен прием може да предизвика афти, раздразнение на стомаха, киселини, кариеси.

Категории: Хранене и видове храни|Публикувана: 17.01.2023|

Източници

Няма източници

Сподели тази статия, избери платформа!

Avatar of Александър Иванов
Александър Иванов е дипломиран журналист с над 20-годишен опит в различни вестници, телевизи и интернет сайтове на регионално и национално ниво. Пише на много тематики, сред които зраве, здравословен начин на живот, спорт и много други. Автор е на стотици статии, интервюта, анализи и коментари. Подхожда с уважение към фактите и внимание към детайлите.

Блог

Рецепти

Свързани публикации

Оставете коментар

Обновена: 28 февруари 2024 в 15:08 | Публикувана: 17 януари 2023 в 11:57 | Категория: Хранене и видове храни