Куркумата бори депресия и Алцхаймер
Чували ли сте твърдението, че куркумата бори депресия и Алцхаймер? В следващите редове ще разгледаме на какво се основава то и как куркуминът, активната съставка в билката, може да помогне за тези състояния. Редица проучвания показват, че куркуминът може да бъде полезен за лечение на депресия и Алцхаймер.
Редица проучвания продължават да показват, че куркуминът може да бъде полезен за лечение на депресия и Алцхаймер. Добра новина за всички любители на индийска кухня!
Какви доказателства има, че куркумата бори депресия и Алцхаймер?
Изследването разглежда ефекта на лесноусвоима добавка с куркумин върху ефективността на паметта при хора без деменция, както и потенциалното въздействие на куркумина върху микроскопичните плаки и заплитания в мозъка на хора с болестта на Алцхаймер.
Ето затова, възможната причина възрастните хора в Индия да страдат по-малко от болест на Алцхаймер е именно куркумата. Или по точно, съдържащият се в нея куркумин, който има протиивовъзпалителни и антиоксидантни свойства.
Как куркумата бори депресия и Алцхаймер?
Една от хипотезите предполага, че възпалението има ключова роля в патогенезата и проявите на депресията. Тя е е продиктувана от сравнението, което можем да направим между „болестното поведение“ и симптомите на депресията, като анорексия, намаляване на двигателната активност, анхедония (неспособност да се изпита удоволствие) и когнитивни нарушения, които могат да бъдат открити и при двете състояния.
Предполага се, че това се дължи на способността на куркумина да намалява мозъчното възпаление, което е свързано както с болест на Алцхаймер, така и с причините за тежка депресия. Не само едната, но и другата болест е свързана с по-ниски нива на BDNF (от brain-derived neurotrophic factor или мозъчен невротрофичен фактор). Последица от понижаването на BDNF е загубата на неврони.
Благодарение на способността на куркумата да повишава нивата на този фактор, подправката действа като ефективен антидепресант и вероятно забавя невродегенеративните процеси. Други направени изследвания също показват, че приемането на куркумин намалява симптомите на депресия при хора, които вече използват нужните медикаменти.
Какво е депресия?
Депресията (голямо депресивно разстройство) е често срещано и много сериозно заболяване, което оказва неблагоприятно влияние върху начина, по който човек се чувства, мисли и действа. За щастие, то е лечимо, ако се открие навреме и се вземат правилните мерки. Ето защо е много важно бързо да разпознаем неканената гостенка.
Ключови симптоми и фази
Всеки, който се бори с депресията, знае, че тя върви ръка за ръка с тревожността. И винаги е свързана със значителни проблеми в семейството, приятелския кръг, работа, училище или в университета. Съпътствана е от чувство на тъга или загуба на интерес към дейности, на които човек някога се е наслаждавал. Може да доведе до различни емоционални и физически проблеми и да намали способността на индивида да функционира нормално на работното място и у дома.
Симптомите на депресията варират от леки до тежки и най-често включват:
- тъга или потиснато настроение
- загуба на интерес или удоволствие от дейности, които някога са били приятни
- промени в апетита
- проблеми със съня или прекалено много сън
- загуба на енергия или повишена умора
- несвойствена физическа активност или хиперактивност
- чувство за безполезност
- постоянно изпитване на вина
- трудности с концентрацията или при взимането на решения
- мисли за смърт или самоубийство
Физическите симптоми, които се проявяват или значително се засилват, са:
- напрежение и усещане за вътрешен дискомфорт
- липса на апетит и загуба на тегло
- загуба на сексуално желание
- главоболие
- световъртеж или замайване
- болки в гърба
- затруднено дишане
- проблеми със сърцето
- стомашно-чревни оплаквания
- коремна болка
Причините за депресията най-често са свързани с комбинация от биологични, психологически и социални фактори. Няма абсолютно точен модел, който състоянието да следва. Най-често срещаните „етапи“ на болестта са съвкупност от симптоми, които се проявяват тенденциозно и променят осезаемо досегашния начин на живот.
Те със сигурност не са определени по хронологичен ред и протичат с различен интензитет при отделните хора:
- Смущения в съня
- Загуба на интерес и чувство на обърканост
- Колебания в теглото или апетита
- Чести промени в настроението
- Подтискане или прикриване на тревожността
- Мисли за самоубийство или самонараняване
Лечението на депресията е комплексно. То включва психотерапия, приемане на антидепресанти, противострахови и други медикаменти. Средствата на официалната медицина все по-често се съчетават с алтернативни подходи, включително с прилагане на куркумин. Това е основният естествен полифенол, открит в коренището на растението куркума – подправка и билка, използвана в индийската народна медицина от дълбока древност.
Какво представлява болест на Алцхаймер?
Мозъкът има 100 милиарда нервни клетки – неврони. Всяка една от тях се свързва с много други, образувайки комуникационни мрежи. Всяка група от нервни клетки има специални задачи. Някои от тях взимат участие в мисленето, ученето и запомнянето. Други ни помагат да виждаме, чуваме и усещаме. Мозъчната атрофия и увреждането на невроните неизбежно води до проблеми с паметта, говора, поведението.
През 1906 г. немският лекар д-р Алоис Алцхаймер за първи път описва „особена болест“ – силна загуба на паметта и микроскопични промени в мозъка – състояние, което днес е известно като болест на Алцхаймер. Болестта е причина за 60-80% от случаите на деменция.
Ключови симптоми и фази
Както и останалата част от тялото ни, мозъкът ни се променя с напредването на възрастта. Повечето от нас в крайна сметка забелязват определено забавяне на мисловния процес и проблеми с паметта.
Болестта на Алцхаймер е прогресивно заболяване, при което симптомите на деменция се влошават постепенно в продължение на няколко години. В ранните етапи загубата на паметта е лека, но в късния стадий на болест на Алцхаймер хората губят способността си да водят разговор и да реагират на околната среда.
Проучванията при аутопсия показват, че с напредването на възрастта се появява необичайно натрупване на протеини в и около мозъчните клетки при болните от Алцхаймер, което започват от областите, важни за паметта, и след това се разпространяват в други части на мозъка. Именно разрушаването и смъртта на нервните клетки причиняват отказ на паметта, промени в личността, проблеми с извършването на ежедневни дейности и други симптоми на болестта на Алцхаймер.
Заключение
И така, вярно ли е, че куркумата бори депресия и Алцхаймер? Може да се каже, че куркуминът е носител на много ползи за здравето на човек и най-вече може да бъде незаменим съюзник, когато се наложи да помогне за предотвратяване на болестните състояния.
Ето, видяхме, че е възможно куркумата да бори депресия и Алцхаймер. За финал ви споделяме 5 причини, които ще ви покажат защо е толкова лесно да увеличите приема на куркума в ежедневието си – без никакви усилия!
Те съответно са :
- Чудесна подправка, която допълва всяко зеленчуково ястие.
- Служи като основна съставка за приготвяне на изкушения от индийската кухня.
- Е страхотен акцент в маринатата за месо и риба.
- Придава екзотичен вкус и смел цвят на любимия ви шейк.
- Отлично допълва вкуса на омлета.
Надяваме се статията да ви е била полезна и да сте си отговорили на въпроса дали куркумата бори депресия и Алцхаймер.
Често задавани въпроси
Помага ли куркумата при депресия и Алцхаймер?
Способността на куркумина, като противовъзпалително и антиоксидантно активно вещество в куркумата, помага за намаляване на мозъчното възпаление, което е свързано както с болестта на Алцхаймер, така и с причините за тежка депресия.
Какво представлява болестта на Алцхаймер?
Прогресивно мозъчно нарушение, което води до загуба на паметта, нарушения в мисленето и промяна в поведението.
Какви са симптомите на депресия?
Симптомите на клинична депресия варират от леки – тъга, чувство за безполезност, липса на концентрация до тежки физически такива, като липса на апетит, често главоболие, затруднено дишане, сърдечни проблеми.
Източници
- Mishra, S. & Palanivelu, K.. The effect of curcumin (turmeric) on Alzheimer's disease: An overview, National Library of Medicine, Ann Indian Acad Neurol. 2008 Jan-Mar
- Poli, L., et al. Curcumin for depression: a meta-analysis, Taylor & Francis Online, Critical Reviews in Food Science and Nutrition Volume 60, 2020 - Issue 15
Блог
Рецепти
Свързани публикации
Знаете ли, че детокс с куркума може да пречисти вашия организъм от отрови и излишни вещества? Това растение
Грудковите корени на растението куркума (Curcuma longa) отдавна се използват като подправка и лекарство. Най-важната съставка на растението