Колко време в кетоза ни е необходимо, за да постигнем желаните резултати?
Неведнъж сме говорили за ефектите от кетозата, до които води кетогенният режим на хранене върху тялото. Причината се крие както в популярността на диетата, така и във видимите резултати, на които голяма част от хората, които я спазват, се радват.
Два въпроса обаче рядко се дискутират – колко време в кетоза можем да останем, както и как да се храним след това. А те далеч не са маловажни.
За кетозата – какво представлява и какви резултати очакваме
Най-общо казано, кетозата е състояние, в което постaвяме тялото чрез внимателен подбор на менюто си с цел отслабване и/или подобряване на начина на живот.
Този режим е и стриктно нисковъглехидратен заради ограниченията в продуктите от ежедневието, които съдържат големи количества въглехидрати.
Такива са:
- ориз
- паста
- хляб
- картофи
- сладкиши и др.
Твърди се, че за кетоза и ефективен кето режим трябва да ограничите въглехидратите до най-много 20 г на ден.
Когато се спазва правилно, тази нисковъглехидратна диета с високо съдържание на мазнини ще повиши нивата на кетони в кръвта.
Кетоните се превръщат в ефективен източник на енергия за тялото.
Но те не са нещо, което магически създаваме чрез кето режима.
Сърцето и бъбреците ни предпочитат да използват за работата си естествено наличните и без кето диета кетони в тялото. Те ги предпочитат пред въглехидратите и съответно – глюкозата, защото, за разлика от тях, при разграждането си кетоните не остават вредни свободни радикали.
Нещо повече – кетоните дори потискат производството на свободните радикали и така защитават организма от опасните болести, които тези елементи могат да предизвикат при натрупване.
Освен това е важно да отбележим, че кетоните дават и значително повече енергия от въглехидратите (от захарта, например). Затова и тъканите ни ги предпочитат пред нея.
Последни изследвания също твърдят, че кетоните значително подобряват мозъчната дейност – дори при хора с нелечими заболявания като Паркинсон, епилепсия и др.
При наличие на по-големи количества кетони мускулите ни също ги предпочитат като източник на енергия. За съжаление обаче кетоните като такъв се активират едва след като изразходим запасите, натрупани от въглехидратите. Откъдето идват и някои от проблемите при наличието на големи количества от тях в дневното ни меню.
Но от друга страна – това е прекрасна причина да ги редуцираме до минимум и да се обърнем към по-здравословни заместители.
Признаци на кетоза
Обикновено влизаме в кетоза по свое желание, но все пак е добре да знаем какви са най-честите признаци за това, за да не изпитваме притеснение по време на процеса.
Един от най-често срещаните признаци за достигане на пълна кетоза е лошият дъх. Той може да бъде определен като неприятен или странен в зависимост от индивидуалното усещане, но при мнозина се среща мнението, че има по-скоро плодов вкус.
Това се дължи на повишеното количество кетони в огранизма и ацетонът, който тялото ни естествено отделя с урината и дъха ни.
Естествено е в такъв момент да посегнете към дъвки, бонбони или лентички за освежаване на устната кухина, но внимавайте! В много от тях има скрити (или не толкова) захари, които лесно могат да нарушат кетозата, до която сте достигнали! Затова – четете внимателно етикетите.
Страничен ефект или по-скоро странична полза от кетозата е, че ще се усетите значително по-тонизирани и концентрирани в ежедневните си задачи. Това е сигурен знак, че сте достигнали до кетозата и тялото ви използва кетоните като средство за енергия.
Преди тази заветна цел обаче, тялото преминава през т.нар. “глад” за въглехидрати – състояние, в което то страда от липсата на обичайните дози захари, тесто и други източници на веществата.
Познат е и като “кето грип” и по време на този период мнозина се отказват от кетозата, което е абсолютно погрешен ход.
Характерно е по време на този преход и адаптация да страдате от умора, напрежение, понякога и гадене.
Отслабването също попада в категорията “страничен ефект, който всъщност е полза” – и е напълно нормално, тъй като тялото изхвърля големи количества въглехидрати и вода. Затова и още през първата седмица можете да забележите чувствително намаляване на теглото си.
Безсънието също е проявление на доближаването до кетоза и не бива да ви притеснява или отказва – само дайте на организма си няколко дни за приспособяване.
Колко време в кетоза да държим организма, за да постигнем желаните резултати?
Отговорът на този въпрос не е лесен и зависи от редица фактори. Ако сте решили да опитате кето режима и се притеснявате, че не сте от хората, за които е лесно да наложат на себе си нов навик, то имайте предвид няколко неща.
Първо, ако спазвате режима стриктно в първите дни, ще усетите (и видите) ефект толкова бързо, че няма да искате да се отказвате от кетозата.
Второ, нужно е да си отговорите на следните въпроси:
- С каква цел влизам в кетоза – понижаване на теглото, нужда от повече енергия, здравословен проблем?
- Какъв вид кето диета ще спазвам: фастинг, веган, класическа кето диета или модифициран към моите нужди тип?
- Какви са възможностите на собственото ми тяло? Имам ли нужда от специфични вещества заради здравословно състояние, което да попречи/помогне на кетозата?
- Имам ли заболяване/състояние, което не би ми позволило да достигна до пълна кетоза? Би ли ми навредила кетозата, ако имам специфично състояние?
Както винаги посочваме – желателно е да се консултирате по тези теми с лекар или диетолог, за да може да сте сигурни, че кетозата е за вас и ще достигнете желаните резултати.
В случай, че отговорът е положителен, и се заемете с кето режима, то е важно внимателно да наблюдавате тялото си и как усещате влиянието на кетозата върху себе си.
В най-общия случай, за да влезете в пълна кетоза, са нужни няколко дни (при стриктен режим) или около седмица (при постепенно налагане на кетозата).
Ако целта на кетозата е да намалите теглото си, то можете да използвате кето режима в рамките на няколко месеца, докато достигнете желаната цел, но не повече от 6 месеца. След това можете да направите кратка пауза и отново да влезете в режима.
При желание за детокс или цялостна промяна на начина на живот, можете да наложите кетозата за 1 до 3-4 месеца в зависимост от нуждите на тялото ви.
Ако пък използвате кетозата с цел подобряване на хронично състояние (диабет, хашимото, хормонален дисбаланс и др.), е задължителна консултацията с лекар преди предприемането на дълги режими.
Важно е, независимо колко време в кетоза решите да останете, през този период да измервате количествата си кетони – това се случва много лесно чрез тест лентички.
Какво следва относно храненето?
Както при всички други хранителни режими, и при кетозата е важно някои от промените, които направите в ежедневието си, да останат в него. Така ще избегнете връщането на килограмите или съответно, влошаването на проблема, за който сте приложили кетозата. По-лесно е, отколкото предполагате.
Първо правило на храненето след кето диета е да излезете правилно от нея. И това далеч не значи просто да свърши последния ви ден в кетоза и на следващия ден да се върнете към сладките, соковете, газираното и всички други храни, които не сте докосвали по време на кето режима.
Важно е да излезете от кетозата постепенно и най-вече – с внимание към това, което ядете.
Освен това, както вече споменахме, при нисковъглехидратните режими, и специално при кетозата, се изхвърля много вода. Затова имайте предвид, че в момента, в който започнете отново да приемате повече въглехидрати, тялото отново ще започне да я задържа. Което неминуемо ще повиши теглото ви с 2-3 килограма и това не бива да ви притеснява.
Нашият съвет: наблегнете на полезните храни, които сте похапвали и по време на кетозата – тези, които ви зареждат с повече енергия и ви дават повече витамини, минерали и фибри.
Бонус съвет за излизане от режим: не гледайте на храната като сбор от калории, а като на сбор от вещества, независимо дали влизате или излизате от кетоза. 200 калории полезни храни не са равнозначни на 200 калории вредни /преработени/ мазни продукти.
Мислете за това кои какво ще дадат на тялото ви, колко бързо ще ги преработи и какво ще усвои от тях.
Какво е кетоза?
Най-общо казано, кетозата е метаболитно състояние, в което постaвяме тялото чрез внимателен подбор на менюто си с цел отслабване и/или подобряване на начина на живот. В кетоза тялото гори мазнини и използва кетони за енергия вместо глюкоза.
Какви са признаците на кетоза?
Един от най-често срещаните признаци за достигане на пълна кетоза е лошият дъх. Той може да бъде определен като неприятен или странен в зависимост от индивидуалното усещане, но при мнозина се среща мнението, че има по-скоро плодов вкус. Усеща се умора, възможно е да се появи главоболие.
Колко време в кетоза е необходимо за постигане на резултати?
Ако целта на кетозата е да намалите теглото си, то можете да използвате кето режима в рамките на няколко месеца, докато достигнете желаната цел, но не повече от 6 месеца. След това можете да направите кратка пауза и отново да влезете в режима.
Източници
Няма източници
Блог
Рецепти
Свързани публикации
Липсата на електролити при кето диета се усеща почти веднага - появяват се главоболие, отпадналост, мускулни крампи.
Голяма част от хората, които искат да отслабнат, се вълнуват дали свалените килограми при кето диета се запазват, или се връщат.
Доскоро най-често използваният подход срещу метаболитния синдром бяха усилията за намаляване на телесното тегло чрез упражнения и диета. […]
4 Коментара
Може ли жена на 78 г да прилага тази диета?
Здравейте. Преди три дни започнах кето диета и искам да попитам проблем ли е ако пия по една бира 3-4 пъти седмично?
Здравейте може ли да ми помогнете да отслабна
Звучи страхотно!