Колаген за стави – помага ли и как?

Обновена: 25.09.2024|
Колаген за стави.

Много от нас са чували за употребата на колаген за стави. И това не е тайна – хранителната добавка може да забави процеса на износване на ставите и неприятните последици от това.

Колагенът е основният протеин в тялото ни, който представлява 70-95% от хрущяла на ставите ни. Основната функция на ставния хрущял е да покрива повърхностите на костите, като предотвратява триенето и разрушаването им.

С напредването на възрастта все по-трудно тялото генерира и замества колагеновите дефицити. Но само защото това е нормален признак на стареене, не означава, че не можем да се справим с него.

Колаген за стави – как действа?

Колагенът поддържа здравето на ставите, като осигурява структура и здравина на хрущяла, който ги омекотява. По този начин подобрява гъвкавостта и намалява болката. Добавките с колаген могат да повишат нивата на колаген в тялото, като подпомагат възстановяването на ставите и намаляват симптомите на артрит и износване на ставите.

Също така поддържат стабилността, тъй като в местата на ставните съчленения костите се стабилизират от здрава фиброзна съединителна тъкан, изграждаща ставните връзки или лигаменти.

Колаген тип II се намира в ставния хрущял, което го прави също толкова важен за здравето на костите. Неговата роля е да поддържа ставите здрави, а хрущялите еластични.

Ставите ни се нуждаят от колаген и колкото и малки да са запасите му в организма, той ще насочи част от аминокиселините към тях. Но достатъчно ли ще бъде това?

Ще приведем за пример проучвания, които са показни за това дали колаген за стави има ефект:

  • По време на  24-седмично проучване, включващо 97 спортисти, се правят тестове в покой и в движение, за да се установи действието. Изследователите откриват, че колагенът е ефективен за поддържането на здрави стави, независимо дали тялото е в покой или в движение.
  • Друго проучване с 250 участника, приемащи колагенови пептиди за период от 6 месеца, също показва, че приемът на колаген за стави има ефект. Хората с по-нисък прием на протеин преди изследването отбелязват добри резултати след приключването му.
  • Две контролирани проучвания пък се стремят да открият влиянието на колагенови пептиди за период от 12 седмици. По време на него са тествани две различни групи – една със средна възраст 25 г и втора – с 50 г. И двете проучвания установяват, че колагенът поддържа здравето на ставите, независимо дали това е свързано с дейността или функционалността.

 

Колагенът в организма е от съществено значение за поддържане на ставите здрави и дори облекчава болката в тях.

Препоръчително е хранителни добавки с хидролизиран колаген тип I да се приемат отделно от хидролизиран колаген тип II, за да се избегне объркване на тялото и да се осигури максималното им усвояване.

 

Откъде да си набавим колаген за стави?

 

Колаген за стави. Какъв колаген да пия.Колаген - ползи. Колаген на прах, в купичка, с мерителна лъжичка.

 

Eстествените източници, които осигуряват ценния колаген за стави, са животинските. Съществува и растителен колаген, подходящ за вегани, но при него доказаните ефекти са малко или не са научно подкрепени.

Колагенът присъства като съставна част на съединителната тъкан и костите на животните. Най-често срещаните източници са пилешко, свинско, говеждо месо и риба.

За извличане колагенът от костите на тези животни, е наложително те да се изваряват с часове. Той е това, което лансира популярността на костния бульон и здравословните ползи.

Колкото по-дълго се готви костният бульон, толкова по-богат на колаген ще бъда най-малко 8 часа. По тази причина много хора избират да приемат колаген за стави под формата на добавка.

Освен това проблемът с колагена, който получаваме с костния бульон е, че той е голяма молекула.

Колагенът е тройна спирала, която има куп аминокиселини (градивните елементи на протеина). Тялото ни може да го разгради, но това отнема време и се случва при наличието на изключително здрава храносмилателна система, с което, за съжаление, малко хора могат да се похвалят.

По тази причина най-добрият вариант е да пристъпим към прием на хидролизиран колаген за стави (колагенови пептиди).

Изброените по-горе проучвания са направени именно с колагенови пептиди. Те са с по-ниско молекулно тегло и по-лесно се усвояват и използват от тялото.

Така е много по-лесно да поддържате здравето на ставите си в сравнение с консумацията на голямо количество костен бульон.

 

Витамини и минерали, свързани с производството на колаген

 

Колаген за стави, комбинация с витамин С

 

За производството на колаген човешкото тяло се нуждае от витамините C, A, E и минералите мед, силиций и цинк.

Разнообразното и балансирано хранене може да осигури голяма част от тези витамини и минерали, но понякога това се оказва трудна задача, особено при установени дефицити.

Най-важен за синтеза на колаген се оказва витамин C. По тази причина в добавките течен колаген за пиене двете често се комбинират. Нека разберем защо.

Колаген и витамин C

Витамин C е мощен антиоксидант, който има важна роля за здравето на ставите, както и за имунната функция. Витаминът може да облекчи болката, намали възпалението в ставите и да запази добра функция на хрущяла.

Той играе роля като кофактор в набавянето на колаген, основният протеин в ставната тъкан и костите. Освен това може да намали автоимунния отговор при ревматоиден артрит и помага за предотвратяване на влошаване на хроничното състояние.

Дефицитното набавяне на витамин C от организма също влияе на синтеза. Без наличието на витамина синтезът на колаген може да не бъде завършен.

Скорбутът е болест, която се развива при дефицит на витамин C. При това състояние дефектният колаген възпрепятства синтеза на съединителната тъкан, следствие на което са кървящи венци, загуба на зъби и промени в цвета на кожата.

Наличието на витамин C директно задейства ДНК за регулиране и поддържане на междуклетъчното количество колаген. По този начин има и пряк ефект върху борбата със стареенето.

Количеството колаген, създавано от организма, с напредването на възрастта намалява, затова набавянето му чрез допълнителен прием е най-сигурният начин да помогнем на процесите, извършвани с участието му.

 

Има ли връзка между хиалуроновата киселина и колаген за стави?

 

Колаген за стави заради болка

 

Хиалуроновата киселина, както и колагенът, са вещества, които естествено могат да бъдат открити в човешкото тяло.

Хиалуронова киселина се свързва добре с водата, създавайки вискозна, желеподобна течност. Тази течност осигурява смазване и също така действа като амортисьор в ставите.

Хиалуронова киселина е един от най-важните компоненти на синовиалната течност, благодарение на която ходим и се движим, без да изпитваме болки в ставите.

Тя може да подпомогне растежа на нови клетки и тъкани, като по този начин осигурява растеж и развитие на хрущялите и костите на ставите. Понижава възпалението и често разпространените болки в ставите, причинени от нараняване или дегенерация на тъканите.

Колаген за стави е толкова разпространена добавка, тъй като той е най-важният градивен елемент на хрущялите, сухожилията, ставните връзки и мускулите. Високото му съдържание може да ни осигури кожна еластичност и здравина на кожата, подкрепяйки важната функция на ставите.

Комбинирана с колаген, хиалуроновата киселина помага на всички тези части от тялото да се движат добре, съдържайки се в тъканите между тях.

Прием на колаген и хиалуронова киселина

Ако приемате хидролизиран колаген тип II и хиалуронова киселина под формата на хранителна добавка, е важно да знаете следните правила.

Ако пиете говежди/телешки колаген тип I и III и искате да започнете и хиалуронова киселина, не бива да избирате такава, която съдържа колаген тип II. Освен това поне един час трябва да е отминал между приемите им, за да може тялото ни да усвои добре различните видове колаген.

 

Оксидативен стрес и колаген – как му влияе?

В процеса на стареене и при заболявания, свързани с възпаление, колагенът претърпява окисление, което води до структурни и биохимични промени в молекулата му.

Окислението на колагена, изглежда, е един от най-ключовите фактори за стареенето и критичен физиопатологичен механизъм на множество заболявания, засягащи ставите.

 

3 ключови фактора във връзка с колаген за стави

 

Колаген за стави - ползи. Тренировка, млада дама, която се разтяга преди тренировка.

 

Както вече уточнихме, колаген е най-изобилният протеин в човешкото тяло. Това означава, че трябва да се уверим дали получаваме достатъчно от него, независимо дали се стремим към индивидуално поддържане на кожата, ставите, ноктите, косата или за спортни постижения.

В обобщение, ето какво е добре да знаем, ако планираме да използваме добавките с колаген за стави:

  1. Колагенът е централен за структурната цялост на ставния хрущял, сухожилията и връзките.
  2. Клиничните изследвания показват, че от колаген за стави има положителен резултат.
  3. Ефикасните колагенови пептиди са тези с ниско молекулно тегло – те могат да се абсорбират много по-лесно от всяка друга форма на колаген за стави и ще подкрепят здравето на ставите ни.

Ако приемате хидролизиран колаген тип I, който е по-комплексен и отговаря за състоянието на кожата, сухожилията, костната структура, косата и ноктите, можете да го комбинирате с глюкозамин сулфат.

Глюкозаминът участва във формирането на ставните повърхности, костната тъкан, сухожилията и мускулите. Комбинацията между колаген за стави и глюкозамин дава чудесни резултати, когато става въпрос за нормалната функция на ставния хрущял.

Препоръчителната доза за хранителна добавка хидролизиран колаген за стави

Проучвания, изследващи ползите от колагенови хранителни добавки, са оценили дози между 2,5 до 10 г на ден. Възможно е да срещнете производители и други привърженици на продукта да препоръчват и по 30 г на ден, но ви препоръчваме да не се превишава дневната доза.

Приемът на по-големи количества може да е наложителен при някои хора заради конкретно здравословно състояние. В такъв случай съветваме първо да се обърнете към медицинско лице, за да получите информация за това от какви конкретно дози се нуждае вашето тяло.

Движението е живот – то е постоянна и неизменна част от нашето съществуване. Важно е навреме да се погрижим за функционалността му, това е начинът да се радваме по-дълго на гъвкаво и тонизирано тяло и да избегнем неприятни усложнения и неспособност да използваме тялото си пълноценно.

Приемът на хидролизиран колаген за стави, независимо дали под формата на течен колаген за пиене, колаген на прах или на капсули, и следването на активен и здравословен начин на живот допринася за поддържане на здравето на целия ни организъм. 

 

Заключение

Колаген за стави е препоръчително да приемаме в дози между 2,5 до 10 г на ден е изключително добро решение, особено когато е хидролизиран колаген тип II, форма, която е най-лесна за усвояване. Възможно е и хиалуронова киселина да се приема в същото време.

С колаген за стави може да намалим оксидативния стрес, да подобрим еластичността и здравината на кожата, да подобрим функциите на ставния хрущял и да предпазим ставите от износване. Колагеновият синтез е свързан и с наличността на витамините C, A, E и минералите мед, силиций и цинк в организма.

За да изберем най-добрия колаген от различните видове колаген, да преценим правилната комбинация с други добавки и точният начин на прием, е важно да се съобразим със здравословното си състояние и целите на прием.

 

Често задавани въпроси

Как действа колаген за стави?

Добавки с колаген хидролизат са богати на редица аминокиселини, които играят важна роля в създаването на колаген от организма. Колаген тип II е един от основните в хрущяла. Самите стави и ставни капсули свързват костите в човешкия организъм.

Как да си набавим колаген за стави?

Eстествените източници на колаген за стави са животинските. Съществува и растителен колаген, подходящ за вегани, но при него доказаните ефекти са малко или не са научно подкрепени.

Кои витамини и минерали са свързани с производството на колаген?

Човешкото тяло се нуждае от витамините C, A, E и минералите мед, силиций и цинк, за да произвежда колаген.

 

Категории: Витамини и хранителни добавки, Здраве|Публикувана: 08.05.2020|

Сподели тази статия, избери платформа!

Блог

Рецепти

6e86da08533725faaac8b2b11149f103?s=96&d=mm&r=g

Верджиния Георгиева е дипломиран книгоиздател в профил „Редакционно-издателски процес“. Акцентът върху езиковата и литературна компетентност е водещ за нея в процеса на писане, а интересите й са главно в сферата на здравословното хранене и начин на живот.

Свързани публикации

Един Коментар

  1. Михайлова 09.06.2020 at 21:32 - Отговор

    Да, но за стави казват, че трябва да е тип 2.

Оставете коментар