Хормонът пролактин: значение и функции

Обновена: 22.11.2024|
Пролактин, хормон, кърмене.

Пролактин е един от важните хормони в периода на бременност и захранване на бебето с кърма. В този материал разкриваме повече за неговата същност, референтни стойности и за здравословните проблеми, свързани с неговите абнормални показатели.

 

Същност на хормона пролактин

Пролактин е хормон, произвеждан от хипофизната жлеза, която се намира в основата на мозъка. Основната му функция е да стимулира производството на мляко при жените след раждането, за да поддържа кърменето. Въпреки че пролактинът е най-известен с тази своя роля, той има и други функции в организма.

 

 

Хормонът се произвежда главно от специални клетки в хипофизната жлеза, малък орган в основата на мозъка. Секрецията се контролира най-вече от допамин, невротрансмитер, който действа като инхибиторен сигнал. Допаминът се свързва с рецепторите на лактотрофните клетки, като ефективно потиска секрецията на пролактин при нормални условия.

В резултат на определени задействания и физиологични нужди като кърмене, стрес или освобождаване на тиретропин-освобождаващ хормон, инхибиторният ефект намалява и нивата на пролактин се повишават.

Докато хипофизната жлеза е основният източник на циркулиращ пролактин, други тъкани, включително матката, имунните клетки и определени области на мозъка, също могат да го произвеждат в по-малки количества.

В кои процеси участва пролактин?

 

Бременна жена, пролактин

 

Както споменахме, хормонът има роля в регулирането на репродуктивните и лактационни функции при жените. Пролактинът, заедно с естроген и прогестерон, действа за стимулиране развитието на гърдите по време на бременност и за производството на кърма след раждането.

Пролактинът конкретно насърчава растежа на млечните алвеоли и стимулира клетките в тях да произвеждат основните млечни компоненти, включително лактоза, казеин и липиди.

При мъжете нивото на пролактин е по-ниско и неговите биологични функции са по-малко ясни, отколкото при жените. Смята се, че той влияе на производството на тестостерон и регулира сексуалната функция.

 

Какви са нормалните стойности на пролактин?

Нормалните стойности на пролактин варират според пола и възрастта и могат да се измерват в нанограма на милилитър (ng/mL). Стойностите също може леко да се различават в зависимост от лабораторията, но обикновено са:

  • При жени, които не са бременни: 5-25 ng/mL
  • При бременни: от 34 до 400 ng/mL
  • Мъже: 3-20 ng/mL
Ако нивата са над тези стойности, без да има обективна причина, това би могло да бъде индикация за различни здравословни състояния. Подобни резултати изискват консултация с лекар.

По време на бременност и кърмене нивата на пролактин значително се повишават, за да стимулират производството на кърма. Нивата могат да се повишат до 20 пъти при бременност: процес, който започва от осмата седмица и е нормален и очакван за периода.

След раждането нивата не остават постоянно повишени. Първоначално нивата на прогестерон спадат, което увеличава броя на рецепторите за пролактин в алвеоларните клетки на млечната жлеза и позволява секреция на мляко през зърното (лактация).

Нивата на пролактин ще скочат само по време на периоди на стимулация на зърната чрез сукане от бебето.

Ако обаче жената спре да кърми или ако изобщо не започне да го прави, пролактинът бързо ще спадне до нормални стойности в рамките на една до две седмици.

 

От какво зависи нивото на пролактин в организма?

 

Пролактин, стойности

 

Нивата на пролактин в организма се влияят от различни фактори. Както споменахме, при жените той е по-висок, отколкото при мъжете. Хормонът при нежния пол достига максимума си по време на бременност и кърмене.

Има и други влияния върху стойностите, включително физиологични особености, начин на живот и аспекти, свързани със здравето:

  • Час от деня. Нивата следват циркаден ритъм, като обикновено достигат пик по време на сън и ранните сутрешни часове и намаляват през целия ден.
  • Менструален цикъл. Наблюдават се вариации в зависимост от фазата на менструалния цикъл, като нивата понякога се повишават в лутеалната фаза.
  • Стрес. Пролактинът реагира на физически и емоционален стрес, тъй като е частично контролиран от допамина, който се влияе от механизмите за реакция на стрес.
  • Физическа активност или полово сношение.
  • Някои храни и лекарства като богати на протеини ястия и медикаменти допаминови агонисти.
  • Здравословни състояния, засягащи хипофизната жлеза: пролактиноми (тумори на хипофизата), хипотиреоидизъм и бъбречни заболявания.
  • Модели на съня. Пълноценният сън може да помогне за поддържане на балансирани нива, докато нарушенията могат да доведат до абнормални показатели.

 

Всички тези фактори трябва да се вземат предвид, когато се прави изследване за установяване нивата на пролактин.

По тази причина е добре, за да се получи точно отчитане, кръвният тест да се прави сутрин на гладно и преди каквато и да е физическа активност.

Повечето от тези фактори не водят до дългосрочно увеличение в нивата на хормона, но някои здравословни състояния и лекарства могат да се отразят така.

 

Причини за високи стойности на пролактин

 

Щитовидна жлеза, пролактин

 

Патологично повишените нива на пролактин (хиперпролактинемия) могат да се дължат на различни състояния. Една от най-честите причини е наличие на пролактином, доброкачествен тумор на хипофизната жлеза, който произвежда прекомерно количество от хормона.

Разбира се, проблемите на щитовидната жлеза и по-конкретно нейната понижена функция (хипотиреоидизъм), също могат да окажат влияние. Когато тази жлеза не произвежда достатъчно хормони, хипофизата може да увеличи производството на пролактин като компенсаторен механизъм.

При поликистозен овариален синдром понякога се наблюдават високи нива на пролактин наред с други хормонални дисбаланси. При хората с бъбречна или чернодробна недостатъчност се случва бъбреците или черният дроб да не функционират правилно, при което хормонът не се разгражда и се натрупва в кръвта.

Различни медикаменти, прекомерна стимулация на гърдите или излагане на стрес също биха могли да станат причина за високи стойности.

 

Причини за ниски стойности

Когато стойностите са под нормалните референтни граници, това се нарича хипопролактинемия. Състоянието е относително рядко, но понякога се среща при хора с намалена функция на хипофизната жлеза.

Въпреки че при повечето хора няма оплаквания, проблемът може да доведе до недостатъчно наличие на кърма след раждането. Има данни и че хипопролактинемия може да доведе до повишена податливост към инфекции.

Една от най-честите причини за ниски нива на пролактин е хипопитуитаризмът: състояние, при което има дефицит на един, няколко или всички хормони, произвеждани от хипофизната жлеза.

 

Кога да изследваме нивата на пролактин?

 

Пролактин, тест

 

Тестът за пролактин (PRL) измерва нивото на хормона в кръвта. Обикновено лекарите назначават такова изследване, ако са налице характерните признаци на висок пролактин. Необходимостта от оценка на функцията на хипофизната жлеза също може да наложи такъв тест.

За жените симптомите на повишен пролактин са:

  • Трудности със зачеването
  • Загуба на интерес към секса
  • Отделяне на млечен секрет от зърната, без да има бременност или кърмене (галакторея)
  • Нередовен менструален цикъл или липса на цикъл (аменорея)
  • Болка или дискомфорт по време на проникващ секс поради вагинална сухота
  • Проблеми със зрението

 

При някои индивиди тези проблеми могат да са ясно изразени, а при други – дълго време да останат незабелязани. За разлика от високите стойности ниските могат да бъдат разпознати единствено по липсата на производство на кърма след раждането.

Излишъкът на хормона при мъжете се проявява под формата на:

  • Еректилна дисфункция
  • Ниски нива на тестостерон
  • Увеличена гръдна тъкан (гинекомастия)
  • Отделяне на секрет от зърната

 

Понижените нива при мъжете са по-рядко срещани от повишените, но също могат да се отразят зле на сексуалното удоволствие и на представянето в интимен план.

 

Заключение

Пролактинът регулира редица важни функции в тялото, особено тези, свързани с репродукцията и лактацията. Освен от хипофизната жлеза, която е основен източник, този хормон се произвежда и в малки количества от други тъкани в тялото, като матката и имунните клетки. Неговото ниво се влияе от допамина.

Доброто познаване на признаците, които сигнализират за повишени стойности на хормона, може да помогне за ранна диагностика на всякакви здравословни проблеми, свързани с този показател.

 

Често задавани въпроси

Какво е пролактин?

Пролактин е хормон, произвеждан от хипофизната жлеза, която се намира в основата на мозъка.

Каква е неговата функция?

Основната му функция е да стимулира производството на мляко при жените след раждането, за да поддържа кърменето.

Кои са нормалните стойности на пролактин?

За референтни стойности на пролактин се смятат: 34 - 400 ng/mL при бременни и кърмещи, 5 - 25 ng/mL при жени, които не са бременни, и 3 - 20 ng/mL при мъже.

Сподели тази статия, избери платформа!

Блог

Рецепти

730811db8333e8400e5fcddd2e25fec9?s=96&d=mm&r=g

Йоана Иванова учи "Книгоиздаване" в СУ "Св. Климент Охридски". Писането и четенето са й страст. Интересува се от йога, дихателни практики и грижа за вътрешния и външния баланс.

Свързани публикации

Оставете коментар