Висок пролактин: причини, следствия и правилно хранене

Обновена: 06.11.2024|
Висок пролактин.

Пролактинът е хормон, който се продуцира от хипофизната жлеза и управлява някои функции в тялото. Висок пролактин в кръвта, също наричан хиперпролактинемия, може да бъде причинен от различни заболявания и дори вследствие прием на някои медикаменти.

  • Повече от 20 ng/mL (нанограма на милилитър) за мъже
  • Повече от 25 ng/mL за жени, които не са бременни и не кърмят
  • Над 400 ng/mL за бременни и кърмещи жени

 

Тези стойности се откриват посредством кръвни тестове и могат да отговорят на някои въпроси относно здравословното ни състояние.

 

Основни причини за повишаване на пролактина

 

висок пролактин

 

Висок пролактин се забелязва най-често при жени под 40-годишна възраст. Състоянието е изключително рядко при деца. По-малко от 1% от населението е диагностицирано с хиперпролактинемия.

Висок пролактин в кръвта може да се появи поради няколко основни причини:

  • Пролактинома. Също познат като аденом на хипофизата, това е доброкачествен тумор на хипофизната жлеза, намиращ се в областта на предния дял на органа. Той стимулира свръхпроизводството и секрецията на пролактин. Този тумор се открива при 30 от 100 000 пациенти, или 0,03% от жените в света.
  • Здравословни състояния и други заболявания. Висок пролактин в кръвта може да се дължи на бъбречни или чернодробни заболявания, дисфункция на яйчниците, синдром на поликистозните яйчници, херпес зостер и синдром на Кушинг. Може да има влияние и върху функциите на имунната система.
  • Прием на определени медикаменти. Пролактинът се влияе от лекарства за регулиране на кръвното налягане, някои антипсихотични медикаменти, противозачатъчни, лекарства за контролиране на симптомите на менопауза и опиоидни болкоуспокояващи. Ако приемате тези медикаменти и имате висок пролактин, консултирайте се с лекар, за да откриете дали медикаментите са причината.
  • Тумори на хипофизната жлеза. Освен пролактиномата други тумори на хипофизата също могат да доведат до висок пролактин. Тумори в близост до хипофизата също влияят на производството на този хормон.
  • Нарушена функция на щитовидната жлеза. Хиперпролактинемията може да бъде причинена и от хипотиреоидизъм. Хашимото и висок пролактин често се появяват заедно при направа на тестове.
  • Генетични фактори. Хиперпролактинемия при голям брой пациенти се появява поради генетична обремененост. В някои редки случаи при пациентите с висок пролактин се открива т.нар. множествена еднокринна неоплазия тип 1, което е генетичен рисков фактор за развитие на пролактинома.
  • Без причина. Възможно е да не се открие специфична причина за висок пролактин в кръвта, което наричаме идиопатична хиперпролактинемия. В тези случаи състоянието обикновено отшумява самостоятелно след няколко месеца.

 

Някои от тези заболявания се откриват именно при кръвен тест, който показва завишени нива на пролактин.

 

Симптоми и следствия от висок пролактин

 

проблеми при висок пролактин

 

Често високите нива на пролактин могат да бъдат асимптоматични и без забележими промени в тялото. Симптоми, които могат да съпътстват повишените нива на пролактин и са признаци на висок пролактин, са:

  • Инфертилност (невъзможност за зачеване)
  • Ниско либидо
  • Понижена костна плътност
  • Галакторея – белезникав или бял секрет от гърдите, без да кърмим поради хормонална стимулация на млечните жлези
  • Промени и нарушения в менструалния цикъл, нередовен цикъл или липса на менструален цикъл
  • Вагинална сухота и дискомфорт по време на полов акт

 

Висок пролактин при жените, които не са бременни и не кърмят, може да доведе до различни промени в менструалния цикъл и да засегне функцията на яйчниците. Поради това нелекуването на това състояние може да доведе до инфертилност.

При висок пролактин при мъже се наблюдават понижени нива на тестостерон, еректилна дисфункция и гинекомастия, или увеличаване на млечните жлези.

Тъй като пролактиномата е най-често срещаната причина за висок пролактин извън бременността, е важно да познаваме и нейните симптоми. Най-често те биват:

  • Главоболие
  • Гадене и повръщане
  • Промени в зрението – замъглено зрение, двойно виждане или намалено периферно зрение
  • Болка и напрежение в синусите
  • Промяна в обонянието

 

Тези симптоми не винаги ни насочват успешно към определено здравословно състояние, тъй като са сравнително общи. Затова е важно да си правим редовни профилактични кръвни тестове и да поддържаме здравето си.

 

Лечение на висок пролактин: медикаменти и терапевтични подходи

 

висок пролактин

 

Диагностицирането се случва след провеждане на кръвен тест, който изследва нивата на пролактин. Ако нивата са завишени, лекарят ще назначи други тестове, които да потърсят причината.

Производството на допамин в тялото е един от механизмите за регулиране на пролактина, тъй като двата хормона влияят един на друг. Една от важните функции на централната нервна система е да регулира хормоните и да балансира тяхното действие.

Повишаването на синтеза на допамин чрез медикаменти е един от начините за балансиране на високи нива на пролактин. Допаминовите агонисти са лекарства, които имитират действието на допамина и се използват и за смаляване на хипофизните тумори, което също се отразява благоприятно на нивата на пролактин в кръвта.

Ако се открие, че приемът на определени медикаменти води до повишаване на пролактина при мъже и жени, употребата им се преустановява. Лекуващият ни лекар може да прецени с какво да замести тези лекарствени продукти, за да се избегне този страничен ефект.

Регулирането на висок пролактин зависи от лечението на заболяванията и намаляване на факторите, които причиняват състоянието. Състоянието няма фатални последици и лекуването му е добре позната практика на медицинските лица.

 

Полезни съвети за диета при повишени нива на пролактин

Има някои особености на следването на определена диета при висок пролактин. Прекомерната консумация на храни, богати на белтъчини, също може да е причина за висок пролактин в кръвта. Това съвсем не означава, че трябва рязко да намалим приема на белтъчини, тъй като те са жизненоважни за функциите на тялото ни.

Универсалната формула е 0,8 грама белтъчини на 1 килограм от теглото ни. Това количество може да се модифицира за прием на повече белтъчини, ако спортуваме активно или извършваме по-тежка физическа дейност през деня. За предотвратяване загубата на мускулна тъкан, при възрастните хора препоръчваната формулата е 1,0 до 1,2 грама белтъчини на килограм телесно тегло.

Регулирането на кръвната захар е важно за поддържане на балансирани нива на пролактин. Тази функция се изпълнява естествено от тялото ни, но при хора с инсулинова резистентност или диабет захарта може да е хронично завишена. Ако имаме някое от тези здравословни състояния, трябва да се консултираме с лекар и да направим нужните промени в ежедневието си.

Как да намалим пролактина?

 

диета при висок пролактин

 

За да помогнем на тялото си да се справя успешно с нивата на кръвна захар, препоръчително е да ядем достатъчно фибри и белтъчини. Намаляването на бързите въглехидрати и добавената захар също ще се отрази благоприятно при подобни състояния.

Глутенът има влияние върху хормона пролактин и може да го завиши. При диагноза висок пролактин е хубаво да намалим или напълно да премахнем глутеновите храни от диетата си, за да помогнем на тялото си да се справи по-лесно с регулирането на хормоналните нива.

Приемът на алкохол може да повлияе на допаминовия синтез и рецепторите, като по този начин да повиши пролактина. Препоръчва се да не консумираме алкохол поне докато трае лечението за нормализиране на хормона.

Много лекари препоръчват прием на витамин Е и витамин Б6 при завишени нива на пролактин. Това може да се случи с помощта на хранителни добавки, тъй като нужното количество от тези витамини може да е трудно да се набави само с храна. Заедно с добавките обаче може да приемаме повече полезни храни, съдържащи тези витамини, като:

  • Слънчогледово семе, фъстъци, бадеми, тиква и тиквени семки за витамин Е
  • Риба, телешки черен дроб, спанак, карфиол, пилешко месо за витамин Б6

 

Пролактинът не може да се понижи ефикасно само с диета, поради което трябва да следваме лекарските препоръки при подобна диагноза.

 

Заключение

Висок пролактин се открива естествено при бременни и кърмещи жени, тъй като той стимулира производството на кърма и растежа на гърдите. Висок пролактин при мъжете и жените, които не са бременни и не кърмят, може да е повод за притеснение и основен признак на някои заболявания. Затова е важно да познаваме основните симптоми на висок пролактин и да се грижим за тялото си.

 

Често задавани въпроси

Какво се случва при висок пролактин?

Хиперпролактинемия е обратимо състояние, при което се забелязват значително повишени нива на хормона пролактин в кръвта. Състоянието не е фатално, но може да създаде затруднения при забременяване, както е и причина за други хормонални дисбаланси. Високият пролактин без причината да е заболяване се забелязва при бременни и кърмещи жени.

При кои хора се наблюдава висок пролактин?

Висок пролактин се забелязва най-често при жени под 40-годишна възраст. Състоянието е изключително рядко при деца. По-малко от 1% от населението е диагностицирано с хиперпролактинемия.

Какви са признаците при мъже и жени?

Висок пролактин при жените, които не са бременни и не кърмят, може да доведе до различни промени в менструалния цикъл и да засегне функцията на яйчниците. Поради това нелекуването на това състояние може да доведе до инфертилност. При висок пролактин при мъже се наблюдават понижени нива на тестостерон, еректилна дисфункция и гинекомастия, или увеличаване на млечните жлези.

Какво да ядем при висок пролактин?

Пролактинът не може да се понижи ефикасно само с диета, поради което трябва да следваме лекарските препоръки при подобна диагноза. Има обаче някои храни, които може да помогнат по време на лечението.

 

Категории: Женско здраве, Здраве|Публикувана: 05.11.2024|

Сподели тази статия, избери платформа!

Проверено от
Д-р Ваня Шипочлиева, д.м. ВМА - гр. София
dr.vanya sh

Блог

Рецепти

mobile front

Популярни продукти

4ff7ca7b8808dd2224958fe9d5bf28afa487e2dd07448e195917dd02b9eb797f?s=96&d=mm&r=g

Радина Руменова завършва бакалавърска програма "Българска филология" и се запътва към света на рекламата. Професионалните ѝ интереси са в сферата на езикознанието, а любителските влечения се разделят между кулинарията, музиката, екологията и здравословния начин на живот.

Свързани публикации

Оставете коментар