Гинекомастия – симптоматика, причини и лечение
Гинекомастията може да нанесе удар върху самочувствието на мъжете и да предизвика физически дискомфорт. Какви са причините за появата на състоянието и как се лекува то, разказваме в тази статия.
Гинекомастия е термия, който произлиза от гръцките gynec (женски) и mastos (гърди). Състояние е типично за периоди на активни хормонални промени. В 60-90% от случаите гинекомастия настъпва при новородени вследствие от преминалите през платенцатата женски хормони. Състоянието обикновено преминава в рамките на година.
Тийнейджърите също често минават през това, като най-често те са момчета на възраст 13-14 години. Третата засегната от гинекомастия възрастова група са мъжете над 50 години. Въпреки това състоянието може да се прояви на всяка възраст. За щастие обикновено е доброкачествено.
Друга причина за появата на гинекомастия е приемът на лекарства, които имат такъв страничен ефект. Такива са например медикаментите за лечение на уголемяване на простата или рак, както и анаболните стероиди за увеличаване на мускулната маса и сила.
Различни здравословни състояния могат да причинят уголемяване на млечните жлези като например:
- Хипогонадизъм (намалено производство на тестостерон)
- Хипертиреоидизъм (свръхактивна щитовидна жлеза)
- Бъбречна недостатъчност
- Чернодробно заболяване
- Тумори, особено такива, които засягат жлезите, произвеждащи хормони
- Значително затлъстяване, при което, под действие на ензим в мастната тъкан, андрогените се преобразуват в естрогени и се разраства жлезистата тъкан в областта на гърдите
Употребата на алкохол и забранени субстанции като амфетамини, марихуана, хероин и метадон също може да допринесе за появата на гинекомастия. Високата употреба на билкови продукти с растителни масла (като чаено дърво или лавандула) също може да бъде фактор, тъй като те имат слаба естрогенна активност.
Симптоми на гинекомастия
Основните симптоми на гинекомастията включват:
- Подута, уголемена тъкан на гръдната жлеза, което може да се появи в едната или и в двете гърди. Това уголемяване обикновено е симетрично и в двете гърди, но може да бъде по-изразено от едната страна.
- Твърда или гумена на допир тъкан.
- Чувствителност и болка в гърдите, особено при допир или по време на физически дейности, които активират гръдните мускули.
- В редки случаи секреция от зърната на едната или двете гърди – признак за по-сериозни състояния.
Във връзка с хормоналния дисбаланс, който е основна причина за състоянието, може индивидът да има проблеми като намалено либидо, еректилна дисфункция или безплодие. Други хормонални симптоми са умора, мускулна слабост и промени в разпределението на космите по тялото.
С какво може да се сбърка гинекомастията?
Съществува псевдогинекомастия, известна още като липомастия. Тя се характеризира с натрупване на мазнини в областта на гърдите без увеличаване на жлезистата тъкан. Често се среща при хора с наднормено тегло и затлъстяване. Състоянието се нормализира чрез намаляване на телесното тегло.
Макар и рядък при мъжете, ракът на гърдата може да се прояви със симптоми, подобни на гинекомастия, като бучка в гръдната тъкан. Основните отличителни белези включват наличието на твърда, неправилна и безболезнена бучка, секреция от зърното (особено ако е кървава), трапчинка по кожата или промени в зърното.
Синдром на Клайнфелтер е генетично заболяване при мъже, което може да доведе до гинекомастия. При него мъжът има допълнителна X хромозома (XXY) и в резултат на това се наблюдават намалени нива на тестостерон, заедно с други симптоми като малки тестиси, намалено окосмяване по лицето и тялото и безплодие.
Мастит, липома и кисти са други състояния, които могат да се сбъркат с гинекомастия.
Диагностициране и лечение
За да се установи гинекомастия, лекарят трябва да попита пациента за неговите симптоми и за наличието на всякакви здравословни състояния, които засягат нивата на хормоните. Друга важна информация е какви лекарства приема лицето и дали употребява алкохол, наркотици и анаболни стероиди.
Освен физически преглед за установяване на всякакви аномалии в структурата на гърдите диагностицирането може да включва различни тестове.
Кръвните тестове са от решаващо значение за измерване на нивата на хормоните, включително тестостерон, естроген, лутеинизиращ хормон (LH), фоликулостимулиращ хормон (FSH) и пролактин.
Тестове за оценка на чернодробната и бъбречната функция, както и нивата на хормоните на щитовидната жлеза, също могат да бъдат извършени. Мамография и ултразвук пък се използват за разграничаване на гинекомастията от рак на гърдата и други състояния.
В случаите, когато резултатите от образната диагностика са неубедителни или има съмнение за злокачествено заболяване, може да се извърши биопсия (вземане на проба от гръдната тъкан за структурни и имунохистохимични анализи, и други тестове)
Лечение
Лечението зависи от основната причина, тежестта на симптомите и продължителността им.
В много случаи, особено при юноши, проблемът изчезва от само себе си в рамките на шест месеца до две години. Могат да се препоръчат редовни прегледи за проследяване на напредъка, ако състоянието е леко и не причинява значителен дискомфорт или психологически стрес.
Когато гинекомастията е причинена от конкретно лекарство, лекарят може да предложи прекратяване употребата или избиране на алтернативен медикамент. Възможно е да бъде назначена хормонална терапия за балансиране на хормоналните нива.
Хирургичните възможности се разглеждат при персистираща (дълготрайна) или тежка гинекомастия, която не се повлиява от други лечения или причинява значителен дискомфорт.
Липосукцията може да премахне излишната мазнина в областта на гърдите, но не и да премахне тъканта на гръдната жлеза, което я прави ефективна при псевдогинекомастия и случаи със значително натрупване на мазнини. Мастектомията включва отстраняване на тъканта на гръдната жлеза чрез малки разрези. Може да се направи ендоскопски, за да се намали времето за възстановяване и белези.
Поддържането на здравословно тегло чрез диета и упражнения може да намали натрупването на мазнини в областта на гърдите и да спомогне за подобряване на външния вид на гинекомастията, особено в случаите на псевдогинекомастия. Ако състоянието е резултат от хормонален дисбаланс вследствие на хипертиреоидизъм, чернодробно заболяване или бъбречно заболяване, лечението на тези здравословни проблеми е начинът за справяне с увеличението на млечната жлеза.
Намаляването или прекратяването на употребата на вещества, за които е известно, че причиняват гинекомастия, като алкохол, марихуана и анаболни стероиди, може да предотврати влошаването на състоянието.
Заключение
Гинекомастия е често срещано състояние, характеризиращо се с уголемяване на гръдната тъкан при мъжете поради дисбаланс между естроген и тестостерон. Симптомите обикновено включват подута гръдна тъкан и чувствителност. Важна част от поставянето на диагнозата е свързано с изключването на други потенциални причини за наличните симптоми.
Често задавани въпроси
Какво е гинекомастия?
Това е често срещано клинично състояние, което се изразява в увеличение на млечната жлеза при мъжете. Това е резултат от дисбаланс на хормоните естроген и тестостерон.
При кои групи хора е най-разпространено състоянието?
Състояние е типично за периоди на активни хормонални промени, затова често се среща при новородени, тийнейджъри и мъже над 50 годишна възраст.
Какви са симптомите?
Основните симптоми са подута, уголемена тъкан на гръдната жлеза, твърда или гумена на допир тъкан, чувствителност и болка в гърдите. В редки случаи може да има секреция от зърната на едната или двете гърди – признак за по-сериозни състояния.
Какво е псевдогинекомастия?
Съществува псевдогинекомастия, известна още като липомастия. Тя се характеризира с натрупване на мазнини в областта на гърдите без увеличаване на жлезистата тъкан. Често се среща при хора с наднормено тегло и затлъстяване.
Блог
Рецепти
Свързани публикации
Увеличаване на тестостерона може да се получи и естествено чрез промяна в храната и напитките, които консумираме, и начина на живот като цяло.
Редовното изследване на щитовидната жлеза е превенция на проблеми, свързани със сърцето, нервната система, менструацията и др.
Ако косата ви оредява, а кожата ви става все по-суха, ако често ви се чупят ноктите и сте