Горско къпане – ползи от обръщането към природата
Горско къпане е азиатска техника, по-конкретно японска практика, която се е развила като начин за бягство от нарастващия градски и технологичен свят. То ни дава възможност да освободим сетивата си, като с това ни позволява да извлечем максималните ползи, които естествената среда ни предоставя.
Практиката по-скоро насърчава практикуващите го да се разхождат спокойно или да седят в гориста местност, докато се наслаждават на гледките, звуците и миризмите на околната среда.
Фокусът е върху присъствието в момента и пълното ангажиране с естествената среда. Тази практика се корени в идеята, че природата има успокояващ и подмладяващ ефект върху човешката психика.
Shinrin-yoku е по-малко за физически упражнения и повече за концентрация и връзка с природата. Това е възможност да се отдръпнем от изискванията и хаоса на съвременния живот и да намерим утеха и възстановяване в естествения свят.
Тъй като концепцията набира сила, тя се разширява отвъд границите на Япония. Практиката резонира сред обществата по света, борещи се с предизвикателства на урбанизацията, откъсването от природата и произтичащите от това здравни проблеми.
С времето са се появили центрове за горска терапия, а горските къпания с гид се превърнали в глобална уелнес тенденция.
Произход и история
Shinrin-yoku, практиката на „горско къпане“, намира своите корени в Япония и се е развила с течение на времето като отговор на променящата се динамика между хората и природата. Докато самият термин е сравнително модерен, идеята за потапяне в природата за благополучие черпи вдъхновение от древни традиции, дълбоко вкоренени в японската култура.
В разгара на бързата урбанизация на Япония през 20-ти век възниква нарастващо разединение между хората и естествения свят. С разширяването на градовете и напредъка на технологиите спокойните и лечебни качества на природата все повече се пренебрегвали. Тази градска промяна довела до стрес, безпокойство и други опасения, свързани със здравето, при много хора.
В началото на 80-те години на миналия век японското правителство признава необходимостта от противодействие на тези негативни ефекти от градския живот.
Терминът „шинрин-йоку“ е въведен от правителствената Агенция по горите през 1982 г., отбелязвайки началото на целенасочено усилие за повторно запознаване на хората с терапевтичните предимства на природата.
Изследователи и здравни специалисти се задълбочили в научните аспекти на горско къпане, изследвайки физиологичните и психологическите въздействия от прекарването на време в горите.
Проучвания, проведени от специалисти като професор Цинг Ли, обосновали ползите от практиката, демонстрирайки положителния ефект върху хормоните на стреса, имунната функция и психическото благополучие.
Днес горското къпане е доказателство за дълбоката признателност на Япония за лечебните качества на природата и нейния отговор на универсалната човешка нужда от връзка с естествения свят.
Това е мост между древното благоговение към околната среда и съвременното научно разбиране, насърчавайки хармонична връзка между хората и природата в един непрекъснато развиващ се свят.
Ползи от горското къпане
Многобройни проучвания показват, че прекарването на време сред природата и практикуването на горско къпане може да има редица положителни ефекти върху здравето, включително намалени нива на стрес, подобрено настроение, подобрена имунна функция и понижено кръвно налягане.
Практиката придобива популярност извън Япония и сега е призната като форма на природна терапия в различни части на света.
Потапянето в естествена среда може да понижи нивата на кортизол, които са свързани със стреса. Успокояващата атмосфера на гората има способността да помогне за намаляване на чувството на напрежение и тревожност.
Сетивното изживяване на горско къпане може да стимулира освобождаването на ендорфини, често наричани хормони на „чувството на добро“.
Фитонцидите, естествени съединения, отделяни от дървета и растения, са показали, че повишават активността на естествените клетки „убийци“, които са част от имунната система, отговорна за борбата с инфекциите и дори рака.
Ефектът на природата, особено гористите местности, се свързва с по-ниски нива на кръвното налягане, което може да допринесе са по-доброто здраве на сърдечно-съдовата ни система.
Също така излагането на естествена светлина през деня и успокояващите ефекти на природата могат да помогнат за регулиране на моделите на съня и подобряване на качеството му.
Някои проучвания показват, че горско къпане може да се използва като допълнителна терапия в клинични условия, за да бъде от полза за намаляване на стреса и подобряване на общото благосъстояние на пациентите.
В ерата на константното разсейване, подобрената концентрация, която ни дава времето сред природата, не е за изпускане.
Горското къпане помага още за повишаване на креативността, тъй като това е един чудесен начин, по който може да получим вдъхновение.
Има доказателства за способността на естествената среда да повиши когнитивната функция, което съответно повишава фокуса, уменията ни за решаване на проблеми, взимане на решения др.
Как и къде се практикува горско къпане?
Като за начало може да изберем спокойна гора, парк или друга естествена среда. Важно е да оставим разсейването зад себе си, да забавим темпото и да бъдем напълно отдадени на момента.
Може да си намерим уютно и спокойно място до някое дърво, където да седнем и напълно да освободим силата на сетивата си. Да наблюдаваме живите и естествени нюанси на природата, да усетим текстурата на кората на дървото, да вдишаме чистия въздух и напълно да се отдадем на неангажираността.
Заключение
В епоха, белязана от постоянна свързаност и градско темпо, практиката на shinrin-yoku се явява като примамливо светилище. Горското къпане, със своята дълбоко вкоренена история, свързва древната мъдрост и съвременната наука.
Това е симфония от сетива, която ни кани да станем свидетели на артистичността на природата, да се вслушаме в нейния шепот и да се къпем в нейното спокойствие.
Това умишлено потапяне в естествения свят предлага утеха, изцеление и жизненоважна пауза в живота ни. Докато се разхождаме сред дърветата, дишаме горски въздух и поглъщаме земната енергия, откриваме вечна истина – в прегръдките на природата намираме възстановяване, баланс и подновяване на връзката ни със Земята.
Какво е горско къпане?
Горско къпане е дейност, предназначена да насърчи физическото, умственото и емоционалното благополучие, свързвайки ни с природата чрез всички сетива.
Какво включва горското къпане?
Горското къпане не включва буквално къпане, по-скоро насърчава практикуващите го да се разхождат спокойно или да седят в гориста местност, докато се наслаждават на гледките, звуците и миризмите на околната среда.
Има ли ползи от горското къпане?
Многобройни проучвания показват, че прекарването на време сред природата, практикуването на горско къпане, може да има редица положителни ефекти върху здравето, включително намалени нива на стрес, подобрено настроение, подобрена имунна функция и понижено кръвно налягане.
Източници
- Fitzgerald S. The secret to mindful travel? A walk in the woods, published on October 18, 2019
- health.clevelandclinic.org. Forest Bathing: What It Is and Its Potential Benefits,
- www.forestryengland.uk. How to start forest bathing
Блог
Рецепти
Свързани публикации
Морска вода - любимото синьо, което предлага няколко важни ползи за психичното ни и физическо здраве.
Възможно ли е да следваме кето режим в планината?
Азиатски техники се практикуват от много години назад и са доказани с времето като ефективни в сферите на здравето, красотата и кулинарията.