Брюкселско зеле – същност, ползи и 3 рецепти

Обновена: 21.05.2024|
Брюкселско зеле.

Обичате ли брюкселско зеле? Този несправедливо набеден за безвкусен зеленчук всъщност е истинска наслада за сетивата, ако е приготвен правилно. А най-голямото му предимство си остават ползите му за здравето, които никак не са малко.

В тази статия ще разгледаме както полезните свойства на брюкселското зеле, така и най-вкусните начини, чрез които да се възползвате от тях.

Какво представлява брюкселското зеле?

Брюкселското зеле е малък, зелен, листен зеленчук, който прилича на миниатюрна зелка. То принадлежи към семейство Кръстоцветни, което включва също зеле, карфиол и броколи. Брюкселското зеле има леко горчив вкус и обикновено се използва в различни кухни и по всевъзможни начини – от семпли гарнитури до сложни ястия.

 

 

 

Сярата, както и химикалите прогоитрин и синигрин, са отговорни за горчивия вкус на брюкселското зеле.

Струва си да се отбележи, че с напредването на възрастта ние губим част от вкусовите рецептори, така че е възможно децата, които не харесват брюкселското зеле в момента, да го харесат на по-късен етап от живота си.

 

Произход

Както можете да предположите, този зеленчук произхожда от Брюксел, а името „брюкселско зеле“ става популярно през 1700 г. първо сред французите.

Но първото писмено цитиране на брюкселското зеле датира от 1587 г. в Нидерландия, след което зеленчукът се разпространява в Белгия и други части на Северна Европа, където температурата е по-ниска.

Смята се, че вкусът на брюкселското зеле е най-сладък след като падне слана. Днес се отглежда навсякъде по света.

 

Хранителен състав

Брюкселското зеле е 9% въглехидрати, 3% протеини, 86% вода и незначително количество мазнини.

Ето накратко някои основни хранителни вещества, които се съдържат в 100 г брюкселско зеле:

  • Фибри: 3 г
  • Захари: 2 г
  • Калций: 37 мг
  • Желязо: 1 мг
  • Натрий: 22 мг
  • Витамин C: 75 мг
  • Витамин K: 109 мкг
  • Калий: 247 мг

 

Наред с тези важни макро- и микроелементи, брюкселското зеле съдържа фитохимикала сулфорафан, който е възхваляван за потенциалните си биологични свойства.

 

Какви ползи има консумацията на брюкселско зеле?

 

Брюкселско зеле.

 

Сега нека разкрием здравословните тайни на този зеленчук, който съдържа огромен набор от витамини, минерали и растителни съединения с  чудодейни свойства.

Брюкселското зеле е богато на антиоксиданти

Антиоксидантите предотвратяват увреждането на клетките и насърчават цялостното здраве. Консумирането на брюкселско зеле като част от диета, пълна със зеленчуци и плодове, може да помогне за осигуряването на оптималното количество антиоксиданти, от които тялото се нуждае.

Добър източник на витамин К

Брюкселското зеле е жизненоважен източник на витамин К, който играе редица роли в човешкото тяло, една от които е да подпомага коагулацията и за спиране на кървенето.

Витамин К също има участие в растежа на костите и осигурява защита срещу състоянието остеопороза, което се характеризира с прогресивна загуба на костна плътност. За тези, които не приемат лекарства за разреждане на кръвта, консумацията на по-голямо количество брюкселско зеле може да се окаже изключително полезно.

 

Брюкселското зеле има добро количество фибри

100 грама брюкселско зеле доставя около 3 г фибри, които са много важни за здравето. Диетичните фибри помагат за облекчаване на симптомите на запек. Установено е, че по-голямото количество фибри в диетата води до намаляване на риска от сърдечни заболявания. За оптимален прием на фибри, консумирайте брюкселско зеле заедно с други източници като плодове, пълнозърнести храни и зеленчуци.

Може да намали възпалението

Хроничното възпаление може да има неблагоприятни последици за здравето и да доведе до заболявания като диабет и рак. Брюкселското зеле е богат източник на антиоксиданти, които помагат за неутрализиране на щетите, причинени от свободните радикали. Високо съдържание на добро количество кръстоцветни зеленчуци в диетата може да намали възпалението.

Брюкселското зеле поддържа нивата на кръвната захар

Вече разбрахте, че брюкселското зеле е с високо съдържание на фибри, а това помага да се поддържат стабилни нивата на кръвната захар. Така че консумирането на брюкселско зеле ще ви помогне да се справите с този неприятен симптом.

Може да помогне за подобряване на здравето на кожата

Брюкселското зеле е добър източник на провитамин А, който се предлага под формата на бета-каротин. 100 г сурово брюкселско зеле може да осигури около 396 мкг бета-каротин, който е много важен за подобряване на здравето и външния вид на вашата кожа.

 

Как да го съхранявате?

 

Брюкселско зеле.

 

Когато купувате брюкселско зеле, изберете това, което е плътно опаковано. Търсете еднаква текстура и цвят по кълновете, без забележими тъмни петна или увяхване.

За да сте сигурни, че всичките му хранителни вещества са непокътнати, най-добре е да използвате брюкселско зеле в рамките на 3 до 7 дни след закупуването му.

Можете да удължите срока на годност на брюкселското зеле, като го съхранявате в запечатан сух контейнер или найлонов плик, заедно с хартиена кърпа, за да абсорбира влагата.

 

Има ли противопоказания?

Въпреки многобройните ползи за здравето от консумацията на брюкселско зеле, включително високото им съдържание на витамин С и фибри, съществуват потенциални рискове, които трябва да се имат предвид.

За хора, приемащи лекарства за разреждане на кръвта, високото съдържание на витамин К в брюкселското зеле може да попречи на ефикасността на лекарството.

Освен това брюкселското зеле е гойтрогенно, което означава, че може да повлияе на функцията на щитовидната жлеза, когато се консумира в големи количества, особено при хора със съществуващи заболявания.

В допълнение, брюкселското зеле може също да допринесе за повишено образуване на газове и подуване на корема. Това се дължи на високото им съдържание на фибри. По-специално, брюкселското зеле съдържа вид въглехидрат, наречен рафиноза, който тялото ни не може да разгради.

 

3 рецепти с брюкселско зеле

Можете да приготвите брюкселско зеле по всякакви начини – на пара, варено, печено, дори на скара, а защо не и да го консумирате сурово. Отнема около 45 минути, за да сготвите брюкселското зеле равномерно при термична обработка.

Ще ви дадем няколко идеи, които да опитате.

Първите две рецепти са напълно подходящи и за хората, които са на кето режим.

Брюкселско зеле с пармезан

 

Брюкселско зеле с пармезан.

 

Време за приготвяне Порции Хранителна стойност в 1 порция
40 минути 8 12,65 г нетни въглехидрати
6,83 г фибри
340 калории
18,46 г протеин
23,05 г мазнини

 

Необходими продукти:

  • 1 кг брюкселско зеле
  • 150 г бадемово брашно
  • 2 яйца
  • 250 г пармезан
  • 2 с.л. зехтин
  • 1 ч.л. сол
  • 1 ч.л. чесън на прах

 

Начин на приготвяне:

  1. Загрейте фурната до 220°. Намажете голяма тава за печене със зехтин.
  2. Сложете бадемовото брашно в плитка купа или чиния и яйцата в отделен плитък съд. В трета купа разбъркайте пармезана, зехтин, солта, чесъна на прах.
  3. Потопете всяка главичка брюкселско зеле в трите смеси и поставете върху лист хартия за печене. Печете до златисто, около 25 минути.
  4. Сервирайте и консумирайте веднага.

По желание може да добавите Цезар дресинг.

Запеканка с брюкселско зеле

Време за приготвяне Порции Хранителна стойност в 1 порция
30 минути 6 9,78 г нетни въглехидрати
6,33 г фибри
293 калории
13,37 г протеин
21 г мазнини

 

Необходими продукти:

  • 5 парчета бекон (~60 г)
  • 50 г краве масло Гхи
  • 1 кг брюкселско зеле, нарязано на половинки
  • 2 ч.л. лют червен пипер (по желание)
  • 100 мл готварска сметана, 20% масленост
  • 100 г чедър, настърган

 

Начин на приготвяне:

  1. Загрейте фурната до температура от 220°C. В голям, подходящ за фурна, тиган на среден огън гответе бекона, докато стане хрупкав (около 8 минути). Отцедете върху покрита с хартиена кърпа чиния, след което го нарежете.
  2. Върнете тигана на среден огън и разтопете маслото. Добавете брюкселско зеле и подправете със сол. Гответе, като разбърквате от време на време, докато омекнe (около 10 минути).
  3. Отстранете от котлона и изсипете сметана, след това отгоре сложете сиренето и бекона.
  4. Печете 12-15 минути.

 

Брюкселско зеле, глазирано с мед

 

Глазирано брюкселско зеле.

 

Тази рецепта не се препоръчва за хора, които са на кето диета, тъй като медът, балсамовият оцет и чесънът не са режимни. Можете да разгледате списъкът с позволени и забранени храни в нашия блог.

Време за приготвяне Порции Хранителна стойност в 1 порция
30 минути 6 17,45 г нетни въглехидрати
6,45 г фибри
151 калории
5,92 г протеин
5 г мазнини

 

Необходими продукти:

  • 1 кг брюкселско зеле, почистено и разполовено
  • 2 с.л. екстра върджин зехтин
  • 100 мл балсамов оцет
  • 2 с.л. пчелен мед
  • 1 с.л. дижонска горчица
  • 2 скилидки чесън, смлени
  • Сол и пипер на вкус

 

Начин на приготвяне:

  1. В голям тиган на среден огън загрейте зехтина. Добавете брюкселското зеле, с нарязаната страна надолу, и гответе 3-4 минути, докато дъното стане златисто. Добавете малко вода и покрийте. Оставете брюкселското зеле на пара, докато омекне (3 минути). Ако тиганът изглежда сух, добавете още вода.
  2. Извадете цветчетата и ги оставете настрана в чиния. Добавете в тигана оцет, мед, горчица и чесън и разбъркайте, за да се комбинират. Гответе, докато се получи гъст сироп (6-8 минути). Върнете брюкселското зеле в тигана и разбърквайте още 2 до 3 минути.
  3. Подправете със сол и черен пипер и сервирайте веднага.

 

Заключение

Брюкселското зеле е изключително полезно за повечето хора. Здравословните свойства, свързани с консумацията на този зеленчук, са безброй. Когато се консумира умерено и като част от разнообразна диета, брюкселското зеле наистина може да укрепи цялостното здраве.

 

Често задавани въпроси

Полезно ли е брюкселското зеле?

Да, брюкселското зеле е много питателно. Те са богати на витамини К и С, фибри и антиоксиданти, които са полезни за цялостното здраве и могат да помогнат за намаляване на риска от хронични заболявания.

Как готвите брюкселско зеле, за да стане вкусно?

Брюкселското зеле може да се пече във фурна, на скара, да се сотира или дори да се яде сурово в салати. Един популярен метод е да го изпечете със зехтин, сол и черен пипер, докато стане хрупкаво отвън и крехко отвътре.

Горчиво ли е брюкселското зеле?

Брюкселското зеле има различен вкус, който някои хора намират за горчив или неприятен. Това може да се отдаде на съединения като глюкозинолати и съдържащи сяра съединения. Въпреки това методите на готвене и комбинациите от вкусове могат да помогнат за смекчаване на горчивината.

 

Категории: Хранене и видове храни|Публикувана: 08.05.2024|

Сподели тази статия, избери платформа!

Блог

Рецепти

14634b84e9917b0c4e510b76dd2c8d41?s=96&d=mm&r=g

Кристина Агнер е дългогодишен автор - има написани стотици статии в сферата на алтернативната медицина, биохакинг, здравословно хранене и диети. Продължава да впечатлява с умело перо и остър ум.

Свързани публикации

Оставете коментар