Боядисване на косата – особености и съвети

Обновена: 26.02.2024|
Боядисване на косата.

Боядисване на косата се практикува още от векове назад, по времето на древните цивилизации. Процесът се е извършвал с различни продукти, в зависимост от това какъв е бил желаният цвят.

Днес боядисване на косата се извършва в много салони или в домашни условия за освежаване на външния вид.

 

Какво трябва да знаем за боядисването на косата?

Боядисване на косата е популярна козметична процедура, целяща да промени цвета на косата ни. Това е начин, който ни позволява да освободим цялата си креативност, за да трансформираме външния си вид или просто да покрием нежеланите бели коси.

Има няколко вида боя за коса:

biotin 02 400
biotin 02 600
biotin 02 400
biotin 02 600
  • Перманентна – задържа се най-дълго, тъй като прониква в ствола на косъма и остава докато не израсне нова коса.
  • Полутрайна – добавя цвят на косата, без да прониква в ствола и обикновено трае няколко седмици.
  • Полуперманентна – този тип боя трае по-дълго от полутрайната, но избледнява с времето.
  • Временна – стои няколко дни и по някои път е достатъчно да се измием с шампоан, за да отстраним.

Възможностите за цвят може да бъдат категоризирани много широко. Основните са – блондинка, брюнетка и червена. Има и по-модерни като синьо, розово или лилаво, които често се използват за направата на кичури, омбре и други подобни техники на боядисване на косата.

Когато избираме нов цвят за косата си, е желателно да вземем предвид цвета на очите, веждите и кожата, за да изглеждаме максимално естествено и хармонично.

Все по-често се случва хората да се боядисват сами вкъщи, при което, в повечето случаи, няма лошо, зависи какъв резултат искаме да постигнем. Например рязкото изсветляване е по-трудно за постигане в домашни условия или някакви други, по-специфични, желания, като кичури или омбре.

Плюсът на това да отидем на фризьор е, че той е минал професионално обучение, може да ни даде съвет, може да оправи някоя “каша“, която сме забъркали с косата си. И най-важното, да минимизира увреждането на косата ни по време на боядисването.

След боядисване на косата е важно да продължим да се грижим за новия цвят, като използваме продукти за боядисана коса, защитаваме я от слънцето и избягваме прекомерното й топлинно оформяне. Също така може да се наложи да използваме продукти, с които да поддържаме цвета си.

Преди да предприемем стъпка за боядисване на косата, трябва да знаем още две неща. Първо, че това може да я увреди, особено ако се прави прекалени често и неправилно.

Например изрусяването може да отслаби косъмната структура и това да доведе до изсушаване, чупливост и накъсване. Това може да се намали или избегне, когато използваме естествени или качествени продукти и редовно подлагаме косата си на кондициониране.

Второ, боядисване на косата може да предизвика алергични реакции, затова, ако не сме сигурни дали е безопасно за нас, най-добре да си направим тест за алергия. Единият вариант е да нанесем от боята върху малък участък от кожата си и да почакаме. Ако усетим зачервяване, подуване, сърбеж или нещо сходно, ще трябва да потърсим неалергенна алтернатива на познатата ни боя за коса.

 

Боядисване на косата през вековете

 

Боядисване на косата на жена.

 

Практиката за боядисване на косата датира хиляди години назад и е било част от различни култури.

Древните цивилизации

Ето и при кои древни цивилизации се е срещало:

  • Древни египтяни: Египтяните са една от най-ранните култури, използвали боя за коса. Те се боядисвали с естествени вещества като къна, индиго и различни растителни екстракти, за да постигнат нюанси на червено, черно и кафяво.
  • Древните гърци и римляни: Гърците и римляните също са използвали бои на растителна основа, но са предпочитали по-светлите цветове на косата. Те използвали смеси от растителни екстракти, като зехтин, мед и билки, за да изсветлят косата си и да създадат нюанси на русото.
  • Древните персийци: Персите използвали къна за боядисване на косите и брадите си, което им придавало червеникаво-кафяв оттенък.

Средновековен период

През средновековието цветът на косата често се е свързвал със социалния статус и класа на човек. Благороднички от онова време са използвали различни естествени съставки като шафран, куркума и черупки от орехи, за да променят цвета на косата.

Някои хора по онова време използвали и опасни вещества, като олово и сяра, за да изрусят косата си, което е имало пагубни последици за тяхното здраве.

Ренесанс и 18-ти век

 

Боядисване на косата в миналото.

 

В епохата на Ренесанса боядисването на косата става все по-модерно сред европейските благородници. Жените използвали прахообразни смеси от сяра и стипца, за да създадат руси нюанси.

До 18-ти век боядисването на косата става популярно и сред мъжете. Перуките и прическите, често правени с човешка коса или животинска козина, се боядисвали в различни цветове, за да се постигнат желаните стилове.

19-ти и 20-ти век

През 19-ти век започва търговското производство на бои за коса. Химиците разработили синтетични багрила, използвайки производни на каменовъглен катран и предоставили по-широка гама от цветови опции.

През 20-ти век се наблюдава значителен напредък в боядисването на косата. През 1900 г. френски фризьор изобретява първата синтетична боя за коса, а по-късно основава компания, която играе ключова роля в разработването на бои за коса и до днес.

В средата на 20-ти век популярността на боядисване на косата нараства значително. Боите за коса станали по-достъпни за повече хора.

Боядисване на косата в днешно време

Днес боядисването на косата се е превърнало в обичайна практика в световен мащаб. Предлагат се различни видове бои за коса, вариращи от перманентни, полутрайни, полуперманентни до временни варианти, които позволяват на хората да експериментират с различните цветове и стилове.

 

Съвети за правилно боядисване

 

Правилно боядисване на косата.

 

Първото нещо, което е най-добре да направим, разбира се, е да се уверим, че нямаме алергия поне 48 часа преди това. След това, ако всичко е наред, избираме цвят, който ще ни подхожда. Това се случва най-добре, когато се съобразим с цвета на очите, тена и веждите, ако все пак не сме сигурни, винаги може да потърсим съвет от професионалист.

Когато вече сме взели решение за цвета, е добре да се уверим, че преди боядисване на косата, не сме я мили, защото маслата по нея предпазват скалпа от допълнително увреждане по време на процеса.

Следващата стъпка е да облечем стари дрехи, които не носим, или да се покрием с нещо, защото няма как да избегнем нацапването. Ако мислим, че има вероятност да измърсим и пода или някоя мебел около нас, по-добре да покрием и тях.

След осигурената защита на мебели и дрехи идва времето, в което трябва да прочетем инструкциите. Те най-често включват съвети за равномерно нанасяне, смесване на боята и времето, за което е препоръчително да седим с нея на косата си спрямо това какъв нюанс желаем да постигнем.

Последно, трябва да се уверим, че сме измили косата си добре след боядисването й и да нанесем необходимите продукти за грижа след боядисване.

 

Какво трябва да избягваме?

Има неща, които трябва да избягваме при боядисване на косата, за да не стигнем до нежелани резултати или увреждане на косата ни.

Не трябва да се опитваме да препокриваме цвета на вече боядисаната си коса. Това може да доведе до натрупване на цвят на определени места и образуването на петна. Трябва да се съсредоточим върху боядисването само на израсналите коси.

Трябва да имаме предвид, че боята хваща много по-бързо върху естествената коса, така че не трябва да прекаляваме с времето, което седим с нея.

Необходимо е да се уверим, че използваме правилния крем-проявител за косата ни, за да не се окаже, че използваме прекалено силен, който може да причини прекомерни щети на косата ни. Но в същото време да не е прекалено слаб, защото тогава е възможно да не постигнем желаните резултати.

Желателно е да избягваме рязко изсветляване у дома, защото може да се окаже предизвикателство, особено ако се изисква силно обезцветяване.

Други неща, с които трябва да сме наясно:

  • Да не пропускаме да направим тест на боята върху кичур.
  • Да не използваме прекалено често инструменти за топлинно оформяне.
  • Да не измиваме косата си веднага след боядисване.
  • Да не пропускаме нанасянето на продуктите за грижа на косата.
  • Да не правим прекалено големи цветови корекции върху косата си у дома.

Избягвайки тези грешки, увеличаваме шансовете си за това да постигнем желания от нас резултат, като същевременно предпазваме максимално косата си. Когато имаме съмнения за това дали ще се справим, най-добре да потърсим помощ от професионалист.

 

Как да се боядисаме у дома?

 

Боядисване на косата у дома.

 

Боядисване на косата у дома може да бъде доста удобен и рентабилен вариант, ако не става въпрос за някакво “по-сериозно“ боядисване.

Ето как да боядисаме косата си с няколко лесни стъпки:

  1. Уверяваме се, че косата ни не е прясно измита.
  2. Избираме правилния цвят боя.
  3. Снабдяваме се с необходимите материали – четка, гребен, шнола, съд за смесване и ръкавици, ако няма в комплекта.
  4. Правим си кичур тест.
  5. Покриваме себе си и нещата около нас против евентуално изцапване.
  6. Смесваме боята.
  7. Разделяме косата си на секции и нанасяме боя равномерно на всеки кичур от корените към краищата.
  8. Оставяме да подейства за даденото време на кутията.
  9. Мием косата с не много топла вода, докато спре да пуска цвят, след което нанасяме шампоан и балсам за боядисана коса.
  10. След измиване се уверяваме, че продуктите за грижа за косата са предназначени за боядисана, нанасяме и готово, вече може да се радваме на новия си цвят.

Тези стъпки са общи насоки, затова е важно да прочетем инструкциите на кутията боя, която сме си закупили.

Продукт, който може да използваме, за да поддържаме цялостното здраве на косата, едновременно с нея кожата и ноктите, е биотин.

 

Заключение

Боядисване на косата се практикува още от древни времена до днес. Това е популярна козметична процедура, в която може да вложим цялото си въображение.

Процесът на боядисване на косата може да се извърши както от професионалист във фризьорски салон, така и у дома от някой близък или от нас самите. Има неща, с които трябва да се съобразим преди да сменим цвета си, като едно от тях е да се уверим, че нямаме алергия към боята.

Трябва да знаем за боядисването на косата?

Боядисване на косата е популярна козметична процедура, целяща да промени цвета на косата ни. Това е начин, който ни позволява да освободим цялата си креативност, за да трансформираме външния си вид или просто да покрием нежеланите бели коси.

С какво да внимаваме при боядисване на косата?

Да не използваме прекалено често инструменти за топлинно оформяне, да не пропускаме теста за алергия и нанасянето на продуктите за грижа на косата, да не правим прекалено големи цветови корекции върху косата си у дома и други.
 

Може ли да се боядисаме у дома?

Ако не се налага силно изсветляване или използването на по-сложна техника, може да боядисаме косата си и у дома с няколко много лесни стъпки.

Категории: Kрасота и грижа за тялото|Публикувана: 06.07.2023|

Източници

Няма източници

Сподели тази статия, избери платформа!

Avatar of Диляна Илиева
Диляна Илиева завършва бакалавърска програма „Реклама“ и придобива опит в създаването и разработването на компетентно съдържание. Интересите й са в сферата на здравословното хранене и спорта.

Блог

Рецепти

Свързани публикации

Оставете коментар

Обновена: 26 февруари 2024 в 16:03 | Публикувана: 6 юли 2023 в 11:48 | Категория: Kрасота и грижа за тялото