Биотин през лятото – защо ни е необходим?

Обновена: 06.08.2024|
Хиалуронова киселина за коса.

Всичко е с една идея по-позитивно през лятото – дните са по-дълги и топли, и определено не липсват поводи за забавление.

Сред цялото вълнение може лесно да забравите грижата за здравето на онези части от тялото, които са изложени на безмилостното влияние на лятното слънце, водата в басейните и морската такава.

Независимо дали релаксирате на плажа, в планината или пътувате в самолет към любимото си място за почивка, важно е да поддържате здрави косата, кожата и ноктите си.

И приемът на биотин през лятото може да помогне.

Защо да приемаме биотин през лятото?

Биотинът, известен също като Витамин В7, е наречен „витамин на красотата“ заради ползите, които може да осигури за косата, кожата и ноктите. Въпреки че е важно да приемаме биотин през цялата година, има някои особено важни причини менюто ни да се допълва с този жизненоважен хранителен елемент през летните месеци.

 

1. Излагането на слънце и здравето на кожата и косата

 

Биотин през лятото. Витамини за лятото. Малко момиченце маже носа на майка сис ъс слънцезащитен продукт на плажа.

 

Добра идея е да приемате необходимите хранителни добавки за кожа през всеки сезон, но това важи с особена сила през лятото, когато прекарвате повече време на слънце. Важно е да носите средства за защита, като слънцезащитен крем, но може да искате да предприемете допълнителни мерки за поддържане на цялостното здраве на кожата.

Ако планирате да прекарате дните си, попивайки слънце, биотинът е чудесно допълнение към рутината за поддържане на здрава кожа.

UV лъчите причиняват сухота, чупливост, груба повърхностна текстура и намален блясък и на косъма.

Смята се, че увреждането на косата се дължи на окисляването на структурните протеини и липидите в косата, предизвикано от UV светлината.

Аминокиселините и въглеводородите в кутикулата или външната повърхност на косъма са най-застрашени, тъй като кутикулата поема най-интензивно радиацията. Пораженията се проявяват с цъфтящи краища, изтъняване и последващо накъсване.

stevio 400
vit e 600
stevio 400
vit e 600

Освен това окисляването причинява и загуба на хидрофобност (свойството на молекулите да се отблъскват от водна маса), което прави косата по-податлива на заплитания и накъсване.

Подобно на кожата ни, меланинът в косата абсорбира и филтрира вредните лъчи на UV светлината. По тази причина светлата и сива коса, на която липсва меланин, е по-податлива на увреждане, причинено от ултравиолетова светлина, отколкото тъмната коса.

 

Полезна ли е морската вода за косата?

Солените кристали в морската вода могат да успокоят сърбящия, сух и лющещ се скалп. В нея има витамини и минерали като магнезий, калий и селен. Всички те допринасят за здравето на косата, а солената вода също отмива елементи като живак, които са вредни за нея.

Морската вода е отличен ексфолиант и също така стимулира притока на кръв в скалпа. Това гарантира, че повече хранителни вещества попадат в космените фоликули, което води до по-здрава коса.

Солта има противогъбични свойства и може да помогне да се отървете от пърхота, предизвикан от гъбички, като намали влагата. Морската вода е и естествен шампоан. Тя помага да се отстрани излишният себум от косата, което я прави по-гладка.

Но не трябва да излагаме косата продължително време на действието на морската вода, тъй като това може да доведе до дехидратация на скалпа, накъсване и заплитане на косъма.

Тези ефекти са още по-тежки, ако косата е била боядисвана или изсветлявана наскоро.

 

Лятното плуване в басейни се отразява тежко на косата

 

Биотин през лятото. Жена в поза лотус под вода.

 

Повечето хора знаят, че химикали като хлор и твърдите метали във водата не са благосклонни към косата. Но плуването все още е популярен начин да се победят летните жеги.

Хлорът и избелващите средства във водата на басейните също причиняват изсушаване на косата и увреждане чрез окисляване, подобно на излагането на ултравиолетова светлина.

Особено притеснително е замърсената с елемента мед чешмяна вода или вода в басейна от съдържащи мед алгициди или медни тръби. Нивата на мед дори до 30 ppm (parts per million) могат да ускорят окислителните увреждания на косъма при бъдещи оцветяващи процедури и излагане на UV светлина.

За съжаление няма ефективен начин за идентифициране на нивата на мед в косата, защото обикновено само светлата коса развива зеленикав оттенък от повишените нива на мед (> 500 ppm).

 

Други причини за изтощена коса

Някои от често срещаните „целогодишни“ причини за накъсване на косата са процедури като къдрене, изправяне, бои за коса и избелващи средства. Те пречат на химическата структура на косата и по този начин я увреждат.

Интензивното разрешване и енергичното триене на косата с шампоан или при сушене с кърпа също е препоръчително да се избягват.

Допълването с биотин през лятото може да помогне за поддържане на здрава коса като цяло. Добавянето му към вашата лятна рутина ще защити косата ви в слънчевите дни на басейна или плажа.

В нашия блог ще откриете идеи как да възстановите изтощената коса след лятото, както и няколко предложения за маски с арганово масло, които да хидратират и укрепят косъма.

 

Активностите през летните месеци се отразяват на ноктите

Топлото време и повече дневна светлина през лятото носи много възможности за отдих. Независимо дали се занимавате с планинарство, отпускане край басейна или градинарство, има голям шанс ноктите ви да се изтощят по-бързо, отколкото през останалото време на годината.

Счупените нокти са особено разочароващи, ако сте се грижили и внимавали дълго време за израстването им.

В едно проучване за третиране на чупливи нокти с биотин на 35 души с този проблем били давани по 2,5 мг от витамина дневно в интервал от 2 до 7 месеца. Подобрение било отбелязано при 67% от участниците.

Приемът на биотин през лятото поддържа ноктите здрави и те могат да се справят с допълнителния летен стрес, така че да се възползвате пълноценно от летните забавления.

Биотинът се среща и под името витамин H, като Н се отнася за Haar und Haut – немските названия на коса и кожа.

 

Естествени източници на биотин

Най-популярните такива са:

  • Телешки черен дроб
  • Яйца (варени)
  • Сьомга
  • Авокадо
  • Свинско месо
  • Ядки, семена

 

Как да разпознаем дефицита на биотин?

 

Есенен косопад. Биотин през лятото.

 

Дефицитът на витамин В7 е рядък, тъй като повечето хора приемат достатъчно при разнообразна диета.

Прекомерната консумация на алкохол може да увеличи риска от недостиг на биотин и много други хранителни вещества, като блокира усвояването им.

Най-честите симптоми при дефицит на биотин са:

  • Изтъняване на косата.
  • Люспести кожни обриви около очите, носа, устата.
  • Чупливи нокти.

 

Знаете ли, че…

Консумирането на сурови яйца в рецепти за майонеза, дресинг за салата Цезар или яйчен пунш отчасти възпрепятства усвояването на биотин.

Протеин в суровите яйца, наречен авидин, може да се свърже с биотина, предотвратявайки усвояването му.

Варените яйца не са проблем, тъй като авидинът се разгражда при нагряване.

 

Ролята на биотина в метаболизма на макронутриенти

Витамин В7 е важен за производството на енергия. Няколко ензима се нуждаят от него, за да функционират правилно.

Тези ензими участват в метаболизма на въглехидрати, мазнини и протеини.

Ето в кои процеси участва биотинът.

Глюконеогенеза

Този метаболитен път позволява производството на глюкоза от източници, различни от въглехидрати, като аминокиселини. Биотин-съдържащите ензими помагат да се започне този процес.

Синтез на мастни киселини

Биотинът подпомага ензимите, които активират реакции, важни за производството на мастни киселини.

Разграждането на аминокиселините

Биотин-съдържащите ензими участват в метаболизма на няколко важни аминокиселини, включително левцин.

Левцинът е една от трите незаменими аминокиселини с разклонена верига (ВСАА – Branched-chain amino acids), заедно с изолевцин и валин. Тези аминокиселини могат да се използват от скелетните мускули за енергия по време на тренировка.

Консумацията на храни, които съдържат пълноценен протеин, съдържат достатъчно от тези аминокиселини. Това включва храни като месо, риба, яйца и мляко.

Левцинът може да помогне за заздравяване на кожата и костите, както и да увеличи мускулния растеж и чистата телесна маса.

 

Освен биотин, полезен за здравето на кожата и косата е и цинкът. Него откриваме в червените меса, черния дроб и ядки като бадемите.

Погрижете се добре за защитата на тялото си през лятото от интензивните външни фактори, като слънце и морска или басейна вода.

 

Прекрасно лято!

 

Често задавани въпроси

Защо биотинът е важен за здравето на косата през лятото?

Лятото може да бъде тежко за косата поради излагането на слънце, хлора от плувните басейни и солената вода от плажа. Приемът на биотин през лятото подпомага производството на кератин, което помага за поддържането на силна и здрава коса, като намалява увреждането и накъсването от тези фактори на околната среда.

Как биотинът е полезен за здравето на кожата през лятото?

Биотинът помага за подобряване на хидратацията и устойчивостта на кожата, което е от решаващо значение през лятото, когато топлината и излагането на слънце могат да доведат до сухота и раздразнение. Поддържайки здравето на кожната бариера, биотинът може да помогне да запазим кожата си здрава и блестяща.

Може ли биотинът да помогне за здравината на ноктите през лятото?

Да, биотинът може да помогне за укрепване на ноктите, които могат да станат чупливи поради повишеното излагане на вода и дейности на открито през лятото. Редовният прием на биотин може да подпомогне растежа на ноктите и да намали цепенето и начупването, поддържайки ноктите здрави и здрави.

 

Категории: Витамини и хранителни добавки, Здраве|Публикувана: 12.08.2021|

Сподели тази статия, избери платформа!

Блог

Рецепти

6e86da08533725faaac8b2b11149f103?s=96&d=mm&r=g

Верджиния Георгиева е дипломиран книгоиздател в профил „Редакционно-издателски процес“. Акцентът върху езиковата и литературна компетентност е водещ за нея в процеса на писане, а интересите й са главно в сферата на здравословното хранене и начин на живот.

Свързани публикации

Оставете коментар