Кои са най-честите причини за болки в езика?

Обновена: 17.01.2025|
Болки в езика.

Човешкият език е съставен от цели 8 мускула. Освен това той е индивидуален за всеки човек по структурата на повърхността си и подобно на пръстовия отпечатък, по него могат да се идентифицират хора. Несъмнено това е много важен за тялото орган, затова е важно да го поддържаме здрав. В настоящата статия ще разгледаме кои са най-частите причини за болки в езика.

Какво представляват болки в езика?

Болки в езика се характеризират с дискомфорт, кървене, повишена чувствителност, лош външен вид, болка при говорене, преглъщане и сдъвкване. Причините може да бъдат най-различни: възпаление, тютюнопушене, афти, гъбички, липса на устна хигиена, алергии и други. За съжаление те могат да попречат на ежедневието ни и да повлияят на самочувствието ни. 

Езикът започва от гърлото и завършва до предната част на зъбите. Той е покрит с малки брадавички – папили, които са отговорни за вкусоусещането. Той е органът, отговорен за говоренето и началните етапи на храносмилането.

 

Причини за болки в езика

Независимо дали болката е концентрирана само в едната страна на езика или по цялата му дължина, причините може да са десетки. Понякога те се крият в наши вредни навици, които лесно се контролират, но в някои случаи състоянието може да индикира много сериозни заболявания. 

Травма на езика

Както вече стана ясно, езикът е покрит с папили, които са силно чувствителни на външни влияния. Когато приемаме много гореща храна, погрешка прехапем езика си сами, порежем се или друго нараняване, може да направим краткотрайна раничка по повърхността. Често тя зараства бързо и не изисква лекарска намеса, но пък ще създава дискомфорт, докато ядем.

Кандидоза

 

болки в езика, кандидоза

 

Кандидозата е гъбична инфекция, причинена от свръхразмножаването на гъбички от рода Candida, най-често Candida albicans. Това пък, от своя страна, може да има много причини: хормонален дисбаланс, лоша устна хигиена, пушене и алкохол. Кандидозата може да се разпространи и по гърлото, венците, устните, небцето и бузите. Инфекцията се характеризира с плътен бял налеп по засегнатите места, загуба на вкус, болка и зачервяване и се среща най-често при хора със слаба имунна система – бебета, новородени, възрастни хора и хора, лекуващи се от онкологично заболяване. 

 

Преходен лингвален папилит

Състоянието се характеризира с подуване на папилите и бели и червени подутини по повърхността на езика. Възможно е да липсват други симптоми, но понякога състоянието е съпроводено от сърбеж, парене и мравучкане. Причините за състоянието са неизвестни, но се смята, че може да се крие в хормонален дисбаланс вследствие на силен стрес. Не се изключват умора, механично дразнене, чувствителност към определени храни, отслабена имунна система и други фактори. Обикновено може да премине и без лечение, но ако продължи повече от 2-3 дни е препоръчително да потърсим лекарска помощ.

Афти

Афтата е раничка в устата, която може и невинаги да кърви, но е много болезнена. Започва със щипещо чувство, концентрирано на едно място. Ако не се лекува, в нея може да попаднат остатъци от храна и други бактерии и да влошат състоянието. Когато афтата е върху езика, това може да причини остра болка, особено при хранене

Тютюнопушене

Тютюневият дим съдържа силни отровни вещества, които могат да навлязат в устната кухина и да раздразнят папилите. Те могат да се възпалят и подуят, което, от своя страна, да създаде болка и дискомфорт. Не се случва на всеки пушач, но след продължителна употреба на тютюневи изделия може да се развие оцветяване на езика в жълтеникаво, кафяво или черно, да се загубят вкусови папили, да възникнат афти и раздразнения. Освен това пушенето значително увеличава риска от рак на езика, гингивит и кандидоза.

Дефицит на витамини

Когато в диетата ни липсват някои витамини, това може да доведе до болки в езика. Тези витамини са: витамин В12, желязо, фолат (витамин B9) и цинк. За да компенсираме липсата, трябва да обогатим диетата си с тях. Връзката между езика и витамин В12 се крие в ролята на кобаламина при образуване на червените кръвни телца. Дефицит на В12 може да доведе до мегалобластна анемия – производство на огромни, неправилно оформени червени клетки, които са неефикасни. Липсата на здрави клетки влошава циркулацията на кръвта и съответно води до възпаление, зачервяване и болки в езика. Цинкът участва в състава на мукозата (лигавицата на органите, включително и на езика).

Синдром на парещата уста

Този синдром причинява горещо чувство в устата – болка в езика, венците, бузите и устните. Основните симптоми са силно чувство на жажда, сухота в устата и загуба на вкус. Причините могат да бъдат засегнат нерв, употреба на някои медикаменти и хормонални промени. Лечението зависи от причината.

Лихен планус

Орален лихен планус е хронично състояние на възпаление, което засяга лигавицата на устната кухина. Причината за възникването му не е напълно изяснена, но се счита, че е свързано с нарушения в имунната система. Силен стрес и дентална плака могат да засилят симптомите. В зависимост от силата на възпалението симптомите могат да са бял налеп, линии, зачервяване, болки в езика, афти и промени в цвета. Около ⅔ от заболелите изпитват някакви симптоми.

Болест на Бехчет

Болест на Бехчет е рядък синдром, който предизвиква възпаление на кръвоносните съдове по цялото тяло. Проучване показва, че повечето хора изпитват болки в устата, причинени от афти. Някои пациенти страдат и от генитални ранички. Синдромът включва също кожни увреждания, възпаление на очите и ставите. Синдромът включва също кожни увреждания, възпаление на очите и ставите. Все още не е напълно известна причината за болестта, но се предполага, че се предава генетично.

 

Най-често срещаните симптоми

 

болки в езика, червен

 

Както вече стана ясно, болки в езика могат да бъдат причинени от различни външни фактори, но могат да са резултат и на сериозни медицински състояния. Затова е важно да следим добре симптоматиката и да търсим навременна лекарска помощ, ако открием нещо необичайно. Симптомите, съпровождащи болки в езика, могат да бъдат:

  • Червени петна по повърхността на езика
  • Подутини или пъпчици
  • Афти
  • Необяснима болка
  • Лош дъх
  • Промени във външния вид на езика (напр. необичайни оцветявания, петна, напуквания или подувания)

 

Не бива да подценяваме необяснимите болки в езика, за да се излекуваме ефикасно и без усложнения.

 

Рискове и усложнения

Всеки може да изпитва болки в езика, тъй като причините са изключително разнообразни. За да се предпазим, трябва да положим усилия първо в ежедневието си. Основните рискови групи са:

  • Вегетарианци и вегани: поради намаления прием на витамин В12
  • Възрастни хора: поради отслабена имунна система
  • Бебета: заради слабия им имунитет
  • Хора с алергии: алергичните реакции могат да причинят сърбеж и подуване
  • Пациенти на имуносупресивна терапия: заради слаба имунна система
  • Хора, страдащи от ксеростомия (суха уста): поради намалено или напълно липсващо производство на слюнка от слюнчените жлези и по-големия риск от инфекции

 

Разбира се, при лоша устна хигиена проблемът може да се отключи и да се задълбочи във времето. Никой не е застрахован, но може да спазим няколко основни препоръки, с които да намалим риска от поява на болки в езика.

 

Как се лекуват болки в езика?

 

болки в езика, дъх

 

Болки в езика могат да бъдат симптом, но причините за появата на състоянието могат да бъдат най-различни. Когато причините се крият в лоша устна хигиена и възпаления, причинени от това, тютюнопушене и употреба на алкохол, може с малко усилия да променим вредни навици. Препоръките са основно за рутината на миенето на зъбите. Не бива да пропускаме:

  • Миенето на зъбите вечер: по този начин ще се отървем от бактериите и плаката, натрупана през деня
  • Почистване на езика: може да го правим с помощта на оребрена четка за зъби или специално устройство за език
  • Употреба на вода за уста и паста с флуорид: те са за предпочитане, тъй като ефикасно се борят с бактериите в устата 
  • Употреба на конец за зъби: между зъбите могат да се натрупват много остатъци от храна и плака, които с времето могат да предизвикат възпаление и болки в езика

 

На първо място не бива да забравяме, че честата профилактика и навременната реакция могат да бъдат от жизнена важност за общото ни здраве.

 

Как се поставя диагнозата?

 

болки в езика, преглед

 

Болки в езика сами по себе си са симптом, но причините се диагностицират задължително от лекар. Той ще ни разпита първо за симптомите, колко време продължават, каква е нашата медицинска история, дали сме пушачи, какви диети спазваме и т.н. След това, на база на разказа, специалистът ще започне преглед, по време на който първо ще направи външен оглед на устната кухина и ще оглежда за налепи, ранички, зачервяване и подуване.

Вероятно лекарят ще вземе проба от повърхността на езика, ако има налеп или раничка, за да изследва за бактериална инфекция, като е възможно накрая да разпореди и кръвен тест, за да се установи дали не страдаме от дефицит на витамини или от отслабен имунитет.

 

Заключение

Болки в езика са изключително неприятен симптом, който може да бъде причинен както от обикновени вредни навици в ежедневието, така и от сериозни неотложни медицински състояния. Симптомите, които най-често съпровождат това състояние, са лош дъх, парене, болка, зачервяване и други. За да се предпазим може да внедрим в ежедневието си няколко ценни навика и да ги прилагаме с установена последователност. Най-добрата мярка при възникнала болка в езика е лекарската помощ.

 

Често задавани въпроси

Какво представляват болки в езика?

Болки в езика могат да включват дискомфорт, кървене, повишена чувствителност, наличие на ранички, болка и други.

Какви могат да са причините за болка в езика?

Причините могат да се крият както във вредни навици, така и в сериозни заболявания – възпаления, генетични обременености, хормонални нарушения и др.

Кои са най-често срещаните симптоми?

Болки в езика сами по себе си са симптом, но често са съпроводени от зачервяване, лош дъх, налепи по езика, рани и др.

Категории: Здравна енциклопедия|Публикувана: 17.01.2025|

Сподели тази статия, избери платформа!

Проверено от
Д-р Ваня Шипочлиева, д.м. ВМА - гр. София
home8pip7oulzz8g j

Блог

Рецепти

mobile front

Популярни продукти

8fd8f1091606e0bd67bdc2ca0d399c46?s=96&d=mm&r=g

Елица Николова е студент в специалност “Книгоиздаване” в Софийски университет “Св. Климент Охридски”. Интересите ѝ са в областта на здравословната кулинария, бялата козметика и пътуването.

Свързани публикации

Оставете коментар