Кандидозен стоматит (млечница) – какво представлява?
Кандидозен стоматит се среща още като кандидоза или млечница и представлява инфекциозно възпаление, което се появява на слизестите тъкани, причинено от гъбичката Candida и лесно може да се разпространи. Среща се най-често в орална форма.
Как протича заболяването?
Стоматитът възниква при интензивно размножаване на гъбичките от вида на Candida, които започват постепенно да се разпространяват като петна по вътрешната страна на бузите и устните, а понякога стигат и до небцето, по езика, венците и гърлото. Върху тези лигави повърхности се образуват язви, пълни с прозрачен ексудат, а по-късно настъпва силна болка, придружена с кървене и сърбеж.
Гъбичките са естествен обитател на човешката кожа, устната кухина и стомашно-чревната флора и са безобидни, докато не бъде нарушен балансът им с останалите микроорганизми и имунната система.
Причини и симптоматика
Някои от микроорганизмите, обитаващи естествената микрофлора в устната кухина могат да предизвикат патогенни заболявания като гъбички, стафилококи и аденовируси.
Рискови фактори
Причината за млечницата почти винаги е комплекс от фактори, предразполагащи към усиленото действие на патогените.
Някои от тях включват следните:
- Рани върху слизестите тъкани. Убождания с клечка за зъби, прехапвания на бузите или устните и изгаряния с гореща храна образуват рани в устната кухина.
- Алергии. Алергии към храни, безалкохолни напитки с изкуствени оцветители и някои медикаменти могат да предизвикат възпаление на лигавиците в устната кухина.
- Некачествени протези. Носенето на некачествени или счупени протези може да образува язви, в които да нахлуят бактериите.
- Слаба дентална хигиена. Нередовното почистване на зъбите и езика или използването на некачествени продукти за уста също може да доведе до стоматит.
- Компулсивни навици, свързани с устата. Някои хора имат склонност към извършване на невротични повтарящи се действия като поставяне в устата и дъвчене на некачествено почистени предмети като моливи или пластмасови изделия. Друг такъв навик е онихофагията – термин, обозначаващ патологично гризане на ноктите и кожичките на ръцете. Това е израз на разрушителни импулси, насочени към собственото тяло.
- Заболявания на зъбите. Натрупването на зъбен камък, кариесът, пародонтозата и гингивитът са сред рисковите фактори на кандидозата.
- Храносмилателни проблеми и заболявания. Гангритът или чревните глисти са опасни за здравето на устната кухина и прилежащите към нея органи.
- Хормонален дисбаланс при жените. По време на менопауза, бременност или продължителен прием на контрацептиви настъпва хормонален дисбаланс, който може да бъде причината за стоматит.
- Прием на антибиотици. Продължителният прием на антибиотици води до отслабване на имунната система на организма, правейки го силно уязвим към бактерии. Гъбичните и вирусните инфекции се влошават и водят до образуването на херпеси.
- Тютюнопушене. Пушачите се нареждат сред първите рискови групи на кандидозен стоматит. Токсичните вещества в състава на никотиновия дим при излагане на висока температура изгарят устната кухина, оставят малки пукнатини и създават идеалните условия за развитието на инфекция.
- Зависимости. Зависимите към алкохол, наркотици или енергийни напитки са по-застрашени от кандидозен стоматит.
Стоматитът понякога се появява непосредствено след химиотерапия. Пораженията върху лигавицата на устата са сред страничните ефекти на някои от специалните лекарства за рак и ХИВ. Диабетът и анемията също могат да доведат до състоянието.
Симптоматика на кандидозен стоматит
Стоматитът е лесно разпознаваем, тъй като има специфична симптоматика:
- Бели и лесно отделящи се кремообразни налепи върху зачервена лигавица
- Парене и сухота в устата
- Жажда
- Интензивно слюнкоотделяне
- Метален вкус в устата
- Дъх с неприятна миризма, който остава при измиване на зъбите
- Възпаление на лимфните възли
- Зачервено гърло и сливици
- Трудност при преглъщане
- Треска
Ако имате подобни симптоми и попадате в някоя от рисковите групи, споменати по-горе, е препоръчително да се обърнете към лекар за диагноза и лечение.
Какви са методите за лечение?
Лечението на стоматит е амбулаторно и продължителността му се определя въз основа на тежестта на заболяването, имунния статус и възрастта на пациента. Диагнозата се определя с оглед на видимите признаци на протичане на заболяването и резултатите от лабораторно изследване за идентифициране на точния вид Candida.
В началния етап на заболяването лечението се провежда в дома и при стриктно спазване на препоръките от специалист отнема средно между една и две седмици. Съответният медицински специалист, който да назначи лечението се определя от вида на патогена. Може да бъде стоматолог или отоларинголог, а в някои от случаите на стоматит се изисква консултация с вирусолог, венеролог или миколог.
Лечението на стоматит се изразява предимно в антисептично изплакване по два пъти дневно с течни разтвори, чиито вид зависи от вида на гъбичката. Четката за зъби трябва да бъде заливана с гореща вода след всяко измиване.
Необходимо е през периода на провеждане на лечението да се изключат редица продукти от режима на хранене, за да се елиминира допълнителното дразнение на засегнатите от млечницата участъци. Горещите и безалкохолните напитки, тлъстите меса, прекалено подправените и пържени храни и такива с високо съдържание на сол трябва да бъдат ограничени в рамките на две/три седмици.
Трябва да бъдат елиминирани и източниците на нараняване като счупени протези, коронки или кариозни зъби с остър ръб.
Приемът на витамини под формата на добавки, както и във вид на прясно изцедени сокове, салати и билкови чайове спомага за повишаване на имунната система и ускорява оздравителния процес на кандидозата.
Медикаментозно лечение на кандидозен стоматит
Най-бързият начин да бъде прекъснато разпространението на инфекцията и облекчаването на болезнените симптоми е приемът на течни препарати с антисептичен ефект, непосредствено след като бъдат идентифицирани бактериите или гъбичките, провокирали състоянието.
Най-често от медицинските лица се предписват:
- Противогъбични медикаменти
- Антихистамини във вид на таблетки
- Пастили за смучене
- Гелове и суспензии за поразените участъци
- Обезболяващи препарати
- Аерозоли
Медикаментите на растителна основа притежават регенеративни способности, които намират приложение при афтозните и некротични форми на заболяването. При кандидозната форма се назначават лекарства, които да локализират инфекция на гъбички от типа на дрожди под формата на мехлеми и таблетки. Те предпазват червата и други вътрешни органи от разпространяващата се инфекция с Candida albicans.
Природно лечение на кандидозен стоматит
В някои случай може да е подходящо да се обърнем към природата за помощ при това възпаление.
Най-ефективните методи за природно лечение на стоматит са следните:
- Изплакване на устата с водороден пероксид
- Гаргара с разтвор от вода и сол
- Гаргара с отвара от лайка, жълт кантарион и градински чай
- Дъвчене на алое в рамките на 20/30 секунди
- Алкохолна тинктура от прополис
Превенция на кандидозен стоматит
Ограничаването на тютюнопушенето, приемът на алкохолни напитки и вредни храни и общите здравословни навици са съществени за предпазване от заболяването.
Поддържане на имунната система
Появата на стоматит често предполага отслабена имунна система и съответно профилактиката се свързва с подсилване на защитните функции на организма. Препоръчителен е приемът на витамини и минерали, имуностимулатори и природни имуномодулатори. При пациентите, преминали през химиотерапия или лъчетерапия, се налага профилактика с антигъбични препарати.
Правилна грижа за зъбите и венците
Коронките и зъбните мостове, които дразнят венеца или са прилепени, така че да образуват луфт с него, е необходимо да бъдат сменени, за да се предотврати натрупването на бактерии и гъбички, водещи до инфекция.
Добрата хигиена, свързана с подвижните зъбни протези – редовното им почистване след хранене и плътното им прикрепване към венците, също е от критична важност за предотвратяване на неприятното състояние. Добре е да се използват почистващи таблетки поне два пъти месечно.
Качествените продукти за устна хигиена, както и редовните прегледи при стоматолог и навременното елиминиране на зъбни дефекти, намаляват рисковете от размножаването на бактерии и появата на болезнени възпаления.
Млечницата при болните и възрастните
Слюнкоотделянето при пациенти на изкуствено хранене значително намалява и е добре да се прилагат мерки, които да поддържат нивото на влажност на лигавиците.
Млечницата при бебетата и малките деца
Старателното почистване на бибероните и залъгалките, които децата поставят в устата си е задължителна превантивна мярка. Медицинските прегледи и лечението при майки, страдащи от стоматит, е добре да започнат още по време на бременността.
Заключение
Кандидозният стоматит е сериозен противник на доброто здраве на организма и качеството на живот. Съществуват множество фактори, обуславящи развитието на гъбична инфекция в устната кухина, а заболяването обикновено протича болезнено и продължително, за това не бива да пренебрегваме необходимостта от превантивни методи и навременно качествено лечение.
Често задавани въпроси
Какво е кандидозен стоматит (млечница)?
Млечница е самото опредление за болезнения процес на възпаление на лигавиците на устната кухина. Възниква най-често в резултат на причини, вариращи от алергични реакции до опасни вирусни инфекции. При възпалението е засегнат горният слой на епителната тъкан по повърхността на вътрешните страни на устните и бузите.
Как протича заболяването?
Стоматитът възниква при интензивно размножаване на гъбичките от вида на Candida, които започват постепенно да се разпространяват върху вътрешната страна на бузите и устните, а понякога стигат и до небцето, езика, венците и гърлото. Върху тези лигави повърхности се образуват язви, пълни с прозрачен ексудат, а по-късно настъпва силна болка, придружена с кървене и сърбеж.
Какви са причините за кандидозен стоматит?
Причината за млечницата почти винаги е комплекс от фактори, предразполагащи към усиленото действие на патогените.
Какви са методите за лечение?
Лечението на стоматит е амбулаторно и продължителността му се определя въз основа на тежестта на заболяването, имунния статус и възрастта на пациента. Диагнозата се определя с оглед на видимите признаци на протичане на заболяването и резултатите от лабораторно изследване за идентифициране на точния вид Candida.
Как да предотвратим появата на млечница?
Ограничаването на тютюнопушенето, приемът на алкохолни напитки и вредни храни и общите здравословни навици са съществени за предпазване от заболяването.
Блог
Рецепти
Свързани публикации
Хубаво е да си набавяме достатъчно витамини и минерали за здрави зъби, тъй като проблемите с тяхното състояние
Ако сте пушач и сте се чудили защо и как да спрете цигарите, споделяме няколко неопровержими причини.
Красивата усмивка и здравите зъби веднага привличат вниманието и предразполагат събеседника към приятен и дълъг разговор. Няма по-прекрасно