Бял език: причини, симптоми и ефективни решения

Обновена: 14.01.2025|
Бял език.

Бял език е състояние, което се наблюдава най-често сутрин преди да измием зъбите си. То не представлява болест сам по себе си, но често може да е индикатор на редица състояния.

Какво представлява състоянието бял език?

Бял език е състояние, което се характеризира с бели напели или бели петна по езика. То може да засяга целия език или да се появява на петна. Ако не могат да бъдат лесно изчегъртани, то белите налепи могат да сигнализират както за вредни навици, така и за по-сериозно състояние.

Езикът е мускулест орган, който служи за сдъвкването и преглъщането на храната. Освен това този орган произвежда членоразделна реч, която ни отличава от животните. Промяната във външния вид на този орган може да бъде индикатор на редица заболявания. В случай, че забележим необичаен външен вид, трябва да се консултираме с лекар. Ако се започне навременно лечение, по-бързо ще успеем да се излекуваме от проблема. 

 

Причини за състоянието

Причините за състоянието понякога може да разпознаем в собственото си ежедневие. Ако сутрин се събудим и забележим в огледалото бял налеп, първата ни работа трябва да бъде да го изчегъртаме с помощта на четката за зъби. Ако успеем да го премахнем лесно, то най-вероятно трябва да подобрим хигиената на устната кухина. 

Лоша орална хигиена и навици

 

бял език, хигиена

 

Ако не полагаме достатъчно грижи за здравето на устата си, много вероятно е след време да забележим оцветяване не само по зъбите. Бял език може да настъпи, когато не мием зъбите си често или ги мием некачествено. Препоръчително е да употребяваме не само четка за зъби с мек косъм, но и уред за език, конец за зъби, вода за уста, а и ако имаме възможност – зъбен душ. Ако не го направим, остатъци от храна и бактерии могат да останат по езика и да се натрупат, предизвиквайки бял език. 

Ако все пак не спадаме към тази група и полагаме усилие за устната си хигиена, то трябва да си зададем въпроса дали не употребяваме прекалено много алкохол и цигари. В случай, че сме пушачи, то най-вероятно отровните вещества в тютюневия дим дразнят брадавиците по езика (т.нар. вкусови папили). Това предизвиква подуването им и по-лесното попълване на пространството между тях с бактерии и мъртви клетки, което съответно води до бял език.

Сухота в устата

Дехидратацията невинаги е вследствие на недостатъчен прием на вода. Понякога причината може да се крие отново в тютюнопушенето. Димът изсушава устната лигавица и при липсата на достатъчно слюнка бактериите се задържат и натрупват, което води до бял език. Това се случва, защото защитата е отслабена и бактериите се развиват по-лесно.

Възпаления на устата 

Понякога възпаленията могат да настъпят вследствие на отслабена имунна система или развитието на вредни бактерии. Най-честите могат да бъдат:

  • Лихен планус (плосък лишей). Това е хронично възпалително, автоимунно заболяване, което може да възникне на много места по тялото, но често засяга кожата и устната кухина, включително езика. Проявява се с тънки бели или сивкави ленти по езика,подобни на мрежа, понякога съпроводени с болка и сухост в устата.
  • Възпаление от външни фактори: Причините за това възпаление могат да бъдат тютюнопушене, зъбни протези, които не пасват в устата или дори сериозно прехапване на вътрешността на бузите. 
  • Възпаление, причинено от гъбичката Candida. Тя обикновено е част от нормалната микрофлора на тялото, но при определени условия може да се размножава прекомерно, което води до т.нар. орална кандидоза или млечница. Това възпаление предизвиква дебел бял слой по повърхността на езика. Състоянието е придружено от изключително неприятните загуба на вкус и много лош дъх. 

 

Когато възпалението е болезнено и не изчезва от само себе си, то трябва задължително да посетим лекар, тъй като може да се разпространи и надолу към гърлото. 

 

Кои са най-честите симптоми на бял език?

 

бял език, болка

 

Няма как да не забележим бял език, тъй като основният симптом се вижда лесно. Но често може да пренебрегнем другите симптоми, които придружават състоянието.

Най-честите са:

  • Груба и неравна текстура на езика
  • Лош дъх: състоянието е известно с латинското си наименование “halitosis”.
  • Променен вкус в устата или пълна загуба на вкус
  • Раздразнен език и дискомфорт: Включително подуване, силна чувствителност и парещо чувство
  • Накъсване на дълги линии по дължината

 

Те допринасят за неприятния външен вид на устната кухина и освен болка, могат да доведат до ниско самочувствие и срам.

 

Рискове и усложнения

По принцип белият език е безвредно и кратковременно състояние, което в редки случаи може да е от първите симптоми на по-сериозно състояние. Вероятните рискове са:

  • Забавяне на диагнозата. Лихен планус, млечница, и левкоплакия (плоски или леко надигнати бели петна по езика, неотстраними чрез триене) са само някои от сериозните заболявания, които могат да се задълбочат, ако диагнозата не се постави и лечението не започне навреме.
  • Дискомфорт в устата. Може да бъде причинен от раздразнени брадавички на езика (папили), чувствителност и по-студена или много твърда храна.
  • Разпространение на инфекция. В случай на орална гъбична инфекция при ненавременна намеса тя може да се разпространи по гърлото (езофагеална кандидоза), което да доведе до проблеми с преглъщането.
  • Рак на езика. В много редки случаи, нелекуваната навреме левкоплакия (резултат от свърхпроизводство на клетки от мукозата, причинено от хронично дразнене) може да прерасне в рак на езика. За да се отпише възможно злокачествено заболяване е нужно да се направят по-сериозни изследвания, включително биопсия. 

 

За да предотвратим вероятно появата на бял език или прерастване в по-сериозни неотложни заболявания, трябва да посещаваме лекар или специалист по дентална медицина профилактично. Трябва да го направим, ако забележим, че:

  • Налепите не минават в продължение на поне две седмици
  • Изпитваме болка, подуване по езика и проблеми с храненето и преглъщането
  • Налице са и други симптоми като често гадене, висока температура и необяснима загуба на тегло

 

Навременната реакция може да бъде ключова в лечението не само на бял език, но по-скоро на състоянията, които индикира. 

 

Как се поставя диагнозата?

 

Бял език, диагноза

 

Диагнозата се поставя винаги от лекар. Често процесът включва няколко задължителни стъпки:

  • Анамнеза. Лекарят/зъболекарят ще попита за симптомите, откога наблюдаваме бял език, колко често го наблюдаваме и дали имаме други придружаващи симптоми (лош дъх, болка, зачервяване). Както вече стана ясно, голямо значение има дали сме пушачи и дали редовно спазваме устна хигиена.
  • Физикално изследване. Специалистът ще огледа добре устната кухина, за да провери каква е текстурата на налепите от бял език, дали може да се премахнат лесно, както си сигнали за зачервяване и подуване.
  • Вземане на проба. Лекарят ще вземе проба от налепа, за да изследва за наличие на бактерии и инфекция
  • Кръвен тест. Той ще покаже дали има дефицит на витамин В, желязо или фолиева киселина, дали кръвната захар е висока и дали имунната система е напълно здрава.

 

Ако специалистът забележи нещо необичайно, той ще назначи съответното лечение.

 

Какви са методите на лечение?

За бял език е нужно навременно лечение, защото то може да е симптом на вече съществуващо заболяване или лош навик. За да се излекуваме от него, трябва да лекуваме причината. Някои методи, за да подобрим здравето на устата си, са:

  • Старателно почистване на езика. Това може да стане с помощта на четката за зъби. Може да си закупим специален уред за почистване повърхността на езика или четка с оребрен гръб.
  • Добра хидратация. Поне 2 литра на ден са достатъчни, за да избегнем дехидратация и последиците, които носи. 
  • Вода за уста. След измиване на зъбите може да използваме противогъбична вода за уста без алкохол. 
  • Промени в диетата. Важно е да набавяме достатъчно фолиева киселина и минерали, за да се предпазим от дефицити.
  • Да спрем тютюнопушенето и алкохола. По този начин ще опазим не само общото си здраве и това на дихателната система, но и външния вид и здравето на устата. 

 

Може да се опитаме да ограничим вредните си навици и да подобрим устната си хигиена, за да се предпазим от състояния като бял език.

 

Заключение

Бял език не е болест, а по-скоро състояние, което се дължи на или вреден навик и лоша устна хигиена, или сериозно заболяване. В случай, че остане нетретиран, белият език може да се задълбочи и да прерастне в опасни болести. За да го предотвратим може да подобрим ежедневните си хигиенни навици и да обогатим диетата си.

 

Често задавани въпроси

Какво представлява състоянието бял език?

Бял език не е болест, а състояние, при което езикът придобива бяло оцветяване или бели налепи по езика.

Кои са най-честите причини за бял език?

Понякога причините се крият във вредните навици в ежедневието ни, но може да бъдат и много по-сериозни.

Кои са най-честите симптоми на състоянието?

Симптоми, които придружават бял език са лош дъх, болки при преглъщане, дискомфорт в устата и променен вкус.

Категории: Здраве, Здравна енциклопедия|Публикувана: 09.12.2024|

Сподели тази статия, избери платформа!

Проверено от
Д-р Ваня Шипочлиева, д.м. ВМА - гр. София
home8pip7oulzz8g j

Блог

Рецепти

mobile front
8fd8f1091606e0bd67bdc2ca0d399c46?s=96&d=mm&r=g

Елица Николова е студент в специалност “Книгоиздаване” в Софийски университет “Св. Климент Охридски”. Интересите ѝ са в областта на здравословната кулинария, бялата козметика и пътуването.

Свързани публикации

Оставете коментар