Болка и зачервяване на гърлото – за какви проблеми могат да сигнализират?
Болка и зачервяване на гърлото са симптоми, които показват наличие на инфекция. Те често се появяват едновременно, но могат да възникнат и самостоятелно. Обикновено са сигнал за обикновено възпаление на гърлото, но могат да са симптоми и на по-сериозно заболяване.
Днес ще ви разкажем за най-честите причини за възпалено гърло и кога трябва да се притеснявате и посетите лекар, в случай че не се касае за обикновена настинка.
Какви са основните функции на гърлото?
Горната част на гърлото е общият вход към нашата дихателна тръба (трахея) и хранопровод. Тази област е много чувствителна, за да се гарантира, че храната и напитките могат да бъдат безопасно погълнати.
Ако тези чувствителни повърхности открият твърди частици във или на входа на трахеята, се появява кашлица като рефлекторно действие за изчистване и защита на дихателните пътища.
Когато обаче е налична инфекция, могат да се появят трудности при преглъщането и дори дишането. Затова симптоми като болка и зачервяване на гърлото не бива да се подценяват, а своевременно да се лекуват.
Болка и зачервяване на гърлото – сигнал за вирусна или бактериална инфекция?
Причината за болка и зачервяване на гърлото не винаги е очевидна, но симптомите обикновено са причинени от вирусна или бактериална инфекция. По-рядко за по-опасно заболяване.
Вирусната инфекция е най-честата причина за възпалено гърло. Ако получите болка и зачервяване на гърлото заради вирус, е малко вероятно антибиотиците да помогнат. Вместо това има редица продукти без рецепта, които могат да помогнат за облекчаване на симптомите на настинка.
Има и различни бактериални инфекции, които могат да причинят подобни симптоми. Стрептококът най-често причинява инфекция в гърлото и обикновено изисква лечение с антибиотици.
Въпреки че симптомите са общи, в някои индивидуални случаи се различават. Може да имате само един или два от тях, вашият лекар ще прецени най-добре за каква инфекция става въпрос.
Имайте предвид, че стрептококите се срещат по–често при деца, отколкото при възрастни и може да има сериозни последици, ако не се открие и лекува навреме.
В следващата таблица ще ви помогнем да различите двете състояния по-добре според останалите придружаващи симптоми.
Симптоми | Обикновена настинка | Стрептокок |
---|---|---|
Хрема | Х | |
Дрезгав глас | Х | |
Болка и подуване | Х | Х |
Бели налепи в гърлото | Х | |
Зачервяване | Х | |
Умерена треска | Х | Х |
Висока температура | Х | |
Подути лимфни възли | Х | |
Обрив на врата | Х |
Имайте предвид, че симптомите на настинката обикновено отшумяват след 48 часа, докато при бактериална инфекция можете да усетите засилването им след този период.
Още причини за болка и зачервяване на гърлото
Има и други заболявания, които могат да протичат със симптоми на възпалено гърло. Ето най-често срещаните:
Ларингит
Ларингитът е възпаление на ларинкса. Той поддържа гласните струни. Гласните струни обикновено се отварят и затварят лесно, за да образуват звуци. При ларингит те се подуват и раздразват. Това може да доведе до краткотрайна загуба на глас.
Симптомите включват:
- Слаб глас или загуба на глас
- Дрезгав глас
- Болка в гърлото
- Често прочистване на гърлото
- Суха кашлица
Обикновено липсва зачервяване на гърлото и по-тежки симптоми. Причините за ларингит са много прости: прекомерно викане или говорене на висок глас, раздразване от дим или химикали. Рядко се получава вследствие на медицински състояния като киселинен рефлукс.
Ларингитът обикновено се подобрява в рамките на 1 до 2 седмици. Много рядко се използват лекарства като стероиди или антибиотици. Можете да си помогнете за по-бързо възстановяване с тези няколко съвета:
- Дайте почивка на гласа си, като говорите възможно най-малко.
- Използвайте овлажнител за въздух. Това ще успокои гърлото и ще намали кашлицата.
- Не пушете и избягвайте пасивното пушене. Никотинът и други химикали в цигарите могат да причинят сухота и дразнене.
- Пийте повече течности. Водата и топлият чай са добър вариант.
- Избягвайте пикантни и кисели храни. Те могат да раздразнят гърлото.
- Опитайте се да не прочиствате гърлото си. Това може да причини повече дразнене и подуване на гласните струни.
Мононуклеоза
Инфекциозна мононуклеоза, известна още като „болестта на целувката“, се причинява от специфичен вирус на Епщайн-Бар. Тя засяга предимно млади хора.
Треска, зачервяване и болка в гърлото с ексудат (отлагания на течност) около сливиците и фаринкса са типични симптоми на мононуклеозата. Други признаци включват:
- Увеличени лимфни възли.
- Уголемяване на далака – това се случва в 50% от случаите
- Жълтеница – засяга приблизително 4% от хората с мононуклеоза.
Симптомите обикновено се развиват 4 до 6 седмици след заразяването с вируса. При малки деца тя обикновено причинява леки или никакви симптоми.
Повечето хора се заразяват с вируса на Епщайн-Бар в даден момент от живота си, но не всички развиват симптоми. Около половината от тях ще покажат видими признаци на мононуклеоза. Въпреки това те могат да предават вируса.
Ангина
Ангина или перитонзиларен абсцес е сред най-честите дълбоки инфекции при възрастни. Тя се причинява от бета-хемолитични стрептококи от група В (Streptococcus pyogenes) и Fusobacterium. И мъжете, и жените са еднакво засегнати.
Характерните симптоми включват:
- Температура
- Силна болка в гърлото и затруднено отваряне на устата
- Болка над ухото от същата страна
- Болезнено преглъщане на слюнка
Смята се, че ангина се дължи на нагряване на тъкан на сливиците, ако пациентът вече е претърпял някаква инфекция. Отслабналият локален имунитет увеличава риска от ангина.
Образуването на белег след хирургичната процедура може също да предотврати свободното оттичане на всяка инфекция, възникнала в гърлото, и да предразположи към развиване на ангина.
Първите стъпки в управлението на заболяването са антибиотици, които обхващат както аеробни, така и анаеробни бактерии. Стероидите могат да се използват за облекчаване на симптомите на болка и подуване и за намаляване на периода на възстановяване.
Отстраняване на сливиците също е препоръчително, особено ако заболяването рецидивира. Ангината може да се повтори при 9-22% от пациентите. Чрез тонзилектомия ще се намали и риска от други инфекции.
Епиглотит
Това е сравнително по-рядко срещано заболяване, което се характеризира с възпаление и подуване на епиглотиса – тънката хрущялна структура в корена на езика, която затваря дихателната тръба (трахеята), когато се поглъщат храни или течности. Епиглотитът може да засегне хора на всяка възраст. Среща се по-често при мъжете, отколкото при жените.
Симптомите обикновено се появяват и се влошават бързо. Най-честите сред тях са:
- Силна болка в гърлото
- Трудности и болка при преглъщане (основен симптом при възрастни)
- Затруднено дишане (основен симптом при деца)
- Анормални или силни дихателни шумове, които често са свързани със запушване на дихателните пътища
- Дрезгав глас
- Треска
- Раздразнителност и безпокойство
- Отделяне на слюнка (основен симптом при по-големи деца и възрастни)
Епиглотитът обикновено се причинява от инфекция от бактерия Haemophilus influenza тип b (Hib), същите бактерии, които причиняват пневмония и менингит. Може да се появи и вследствие на използване на наркотици, нараняване в гърлото и като реакция от химиотерапия.
Епиглотитът трябва да се лекува в болница. Първата стъпка е възстановяването на дихателните пътища до пълния им капацитет. В най-тежките случаи може да се наложи трахеостомия (разрез в предната част на дихателната тръба, през който се прави интубация), за да се заобиколи подуването в гърлото.
След като се възстанови доставянето на кислород към белите дробове, може да се вкара и дихателна тръба през носа, за да стане дишането по-естествено. Може да се използват антибиотици за борба с бактериалната инфекция.
Както виждате причините за болка и зачервяване на гърлото могат да бъдат различни. Някои от тях не са безобидни и трябва своевременно да се лекуват, за да не настъпят усложнения. Все пак такива случаи са сравнително по-редки, така че можете да бъдете спокойни, обикновено се касае за лека настинка.
Бъдете здрави!
Източници
Няма източници
Блог
Рецепти
Свързани публикации
Мащерка, джинджифил, астрагал са сред най-ефективните билки срещу хрема, възпалено гърло и кашлица.
Често се обръщаме към натурални средства срещу грипни симптоми, защото много от тях, прилагани последователно, са високо ефективни.
Разказваме за полезни билки при респираторни инфекции и заболявания, които облекчават дихателната система във вирусния период.