9 съвета за пътуване със самолет

Обновена: 27.11.2024|
съвети за пътуване със самолет

Мнозина от нас се притесняват от пътуване със самолет, особено от първия си полет. В настоящата статия ще разнищим тайните на спокойното летене, лекове срещу неприятните усещания и някои важни противопоказания. 

Какво да очакваме?

По време на пътуване със самолет може да изпитаме смущения в общото си състояние – шум и заглъхване на ушите, главоболие, замаяност, високо кръвно налягане и други. За тези симптоми има лекове и полезни практики, с които да ги облекчим, но не бива да подценяваме и сериозните медицински състояния.

 

Въпреки това пътуването със самолет се смята за най-сигурния метод на транспорт, но в същото време това пътуване е притеснително за много хора. Но за да добием представа за нивата на сигурност, нека погледнем статистиките:

  1. Изчислено е, че в световен мащаб шансът да се случи какъвто и да било инцидент със самолет е 0,18 към 1 млн. Това означава, че е възможен 1 инцидент на всеки 5,5 млн. полета. 
  2. В годината се случват приблизително 40 млн. полета по цял свят. Изключително рядко е по новините да чуваме за фатален самолетен полет.
  3. Вероятността за фатален инцидент със самолет е 1 към 11 млн. За сравнение, пътуването с кола е далеч по-опасно – 1 към 101.

 

Всички тези положителни статистики се дължат на години усъвършенстване на мерките за сигурност и безопасност по цял свят.

 

Как да се справим с неприятните симптоми на летенето?

 

пътуване със самолет, главоболие

 

Важно е да помним, че колкото по-дълъг е полетът, толкова по-осезаеми могат да бъдат неприятните усещания. Но за всяка нежелана реакция има подходящо решение.

Тревожност

Всяко пътуване със самолет дори да не ни е за първи път, може да предизвика у нас тревожност и чувство за паника. Това е напълно нормално, тъй като в самолета сме в изцяло затворено и тясно пространство, осъзнаваме, че сме стотици метри над земята и освен това условията във въздуха са много различни.

За да преодолеем паниката, може да приложим някои ефикасни практики:

  • Да дишаме дълбоко и равномерно – това ще стабилизира пулса ни, ще понижи кръвното налягане и ще намали безпокойството
  • Да се разсеем с приятно четиво, филм, музика или разговор със съседа по седалка
  • Да пийнем чай с билки срещу тревожност и безпокойство 

 

Важно е да помним, че страхът ни се уповава не на реални събития и статистики, а на натрапчиви мисли.

Пищене и болка в ушите

Пищене, пукане, болка и заглъхване на ушите са нормални симптоми при пътуване със самолет. Те се получават вследствие на голямата разлика в атмосферното налягане на земята и в небето, която се отразява неблагоприятно на тъпанчевата мембрана. Но това лесно може да бъде предотвратено като:

  • Преглъщаме често по време на издигане и кацане. Това ще отвори евстахиевата тръба, която уеднаквява налягането. Може да дъвчем дъвка или да смучем близалка.
  • Използваме методът Валсалва, докато самолетът излита и се приземява. Взимаме си дълбоко въздух и го задържаме. Защипваме носа си и стискаме силно устните си. Опитваме се да издишаме. Ще чуем еднократно звук в ушите си. Така ще изравним налягането с това в салона. 
  • Вземем в багажа си тапи за уши. Освен че намаляват шума и спомагат за по-голямо спокойствие, те защитават от промяната в атмосферното налягане. За максимален ефект трябва да се комбинира с другите методи.

 

Не е задължително всеки да изпита това неприятно усещане в ушите. 34% от възрастните го изпитват и далеч повече деца – 64%. Това се дължи на по-тясната им евстахиева тръба. 

Повишено кръвно налягане 

Изследване от 2021 г. доказва, че при пътуване със самолет има голяма вероятност за повишаване на кръвното налягане. Симптомите са висок пулс, по-голямо свиване на мускулите на сърцето, което повлиява на количеството кръв, което сърцето изпомпва. С повишено внимание към проблема и предварително взети мерки това неприятно усещане може да бъде преодоляно.

Ето няколко съвета:

  • Избягвайте кофеин в деня на полета, както и алкохол, за да предотвратите обезводняване.
  • Не взимайте лекарства и прахчета против настинка и хрема, тъй като те свиват кръвоносните съдове.
  • Правете си разходки из самолетния салон на всеки час.

 

По този начин ще може да редуцираме високото кръвно налягане, но задължително първо уведомете своя лекар за намерението си да летите.

Венозна тромбоза

Венозната тромбоза е опасно заболяване, при което се формира тромб във вена. Ако тромбът стигне чрез кръвообращението до белите дробове, това може да доведе до белодробна емболия – фатално запушване на артерия. То се появява често безсимптомно и може да се случи вследствие на продължително и често заседяване, залежаване, след травми, след различни видове операции, които изискват неподвижност във възстановителния период, в напреднала възраст, бременност, раждане.

При пътуване със самолет е познато като “синдром на икономичната класа”. Може да се предпазите с няколко практики:

  • Разхождайте се из салона на самолета, за да задвижите кръвообращението и да предотвратите застояване.
  • Не взимайте хапчета за сън. Те ще помогнат за успокоение и сънливост, но не бива да забравяме, че движението е важно, за да предотвратим венозната тромбоза. 

 

Хубаво е да правим кратки разходки не само в самолетния салон, но и в офиса, вкъщи и пред компютъра.

Самолетен синдром

 

пътуване със самолет, синдром

 

Още известен и като “jetlag”, самолетният синдром е временно физиологично състояние, причинено от рязката смяна на часовата зона по време на пътуване със самолет. По този начин циркадният ритъм се нарушава. Често се случва, когато полетът е между две много далечни дестинации (Лондон и Ню Йорк например) и не всеки пътник може да го изпита. В зависимост от това дали полетът е в посока от изток на запад или от запад на изток, симптомите може да са различни:

  • Ако пътуваме от запад на изток, може да изпитваме затруднения да заспим нощем. Правилото е едно: колкото часови зони преминем, толкова дни ще ни отнеме да се възстановим.
  • Ако пътуваме от изток на запад, може да се събуждаме по-рано, отколкото ни се иска. Но в този случай времето за възстановяване е по-кратко. 

 

Съществуват методи за справяне с неприятните усещания и в двата случая:

  • Разхождайте се повече на естествена дневна светлина, когато достигнете дестинацията си. Опитайте се да ограничите синята светлина (от мобилни устройства). По този начин по-бързо ще се приспособите към условията, в които се намирате. 
  • Подгответе режима си поне 2 дни преди вашето пътуване със самолет. Опитайте се, доколкото е възможно, да приспособите режима си спрямо времето във дестинацията. По този начин ще подготвите тялото си за промяната и симптомите няма да са толкова осезаеми. 

 

Не е задължително да страдате от самолетния синдром след всяко пътуване. Той засяга близо 60% от пътуващите и при изминаването на много дълги разстояния. 

 

Противопоказания

Ако имаме смущения (дори според нас незначителни) в здравословното ни състояние и планираме почивка, строго препоръчително е да се консултираме с лекар. Той може да ни обясни рисковете на летенето върху нашето благосъстояние и да ни даде зелена светлина. 

Пътуване със самолет при бременност

 

Пътуване със самолет при бременност

 

Ако бременността ни минава спокойно и без силни оплаквания, то преди 36-та гестационна седмица се смята за безопасно. Разбира се, преди да предприемем пътуване със самолет е необходимо да се консултираме с проследяващия лекар. Трябва да му споделим за времетраенето на полета, кой ще ни придружава, колко време ще трае почивката/екскурзията ни, коя е дестинацията ни.

Ако изпитваме често вагинално кървене, страдаме от тежка анемия, високо кръвно налягане или диабет, който не контролираме, то тогава най-вероятно лекарят ще ни забрани да летим.

Рискът от венозна тромбоза в краката е по-висок при бременни. За да предотвратим това, се препоръчва да правим кратки разходки от време на време и да движим краката си, за да подпомогнем циркулацията на кръвта. 

Пътуване със самолет с тежка анемия

Анемията е заболяване на кръвта, което се характеризира с ниското наличие на червени кръвни клетки. Ако хемоглобинът ни е под 80 г/литър, то най-вероятно страдаме от тежка анемия. В този случай трябва да се откажем от пътуване със самолет.

Червените телца “пренасят” кислорода от белите дробове по кръвта до всички останали органи в тялото, което ги прави едни от най-значимите клетки. Ниското атмосферно налягане в самолета означава по-ниска наситеност с кислород. За страдащите от тежка анемия това може да доведе до замаяност, затруднено дишане, отпадналост, гадене. 

Пътуване със самолет след инсулт

Възстановяването след инсулт е различно при всеки индивид и зависи от степента, възрастта и много други фактори. Затова и времето, което е нужно да мине след инсулта, е различно за всеки. Проучване от 2018 г. показва, че през първите 30 дни след инсулт, рискът от вторичен инсулт е най-голям.

По-дългите полети (повече от 3-4 часа) носят по-високи рискове от тромб в кръвта. Освен това промяната в атмосферното налягане може да бъде неблагоприятна за хора със сериозни сърдечно-съдови заболявания – аритмия (неравномерен сърдечен ритъм), високо кръвно налягане.

Пътуване със самолет след инфаркт

Повечето авиолинии позволяват на пътниците пътуване със самолет поне 3-4 седмици след прекаран инфаркт. Както и при инсулта, времето за възстановяване е индивидуално за всеки пациент. Трябва да имаме предвид няколко възможни ситуации:

  • Белите дробове се изпълват с повече кислород поради по-ниското атмосферно налягане, което не е благоприятно след инфаркт.
  • Сатурацията в кръвта се понижава, тъй като кислородът на тези височини е разреден.
  • Пространството в самолета е тясно, няма място за движение, което може да предизвика притеснение и да доведе до по-високо кръвно налягане.

 

Ако все пак предприемем пътуване със самолет, строго задължително е да си осигурим правилните лекарства при спешен случай.

 

Заключение

 

пътуване със самолет, семейство

 

Неоспоримо е, че всяко пътуване със самолет е притеснително за някои хора, но е и най-бързият и сигурен начин да осъществим мечтаната си почивка. Все пак има някои случаи, в които е задължително да се консултираме с лекар. Има лечебни практики, като изброените по-горе, които могат да облекчат симптомите и да ни позволят да се насладим на полета си.

 

Често задавани въпроси

Кои са най-честите неразположения по време на пътуване със самолет?

По време на пътуване със самолет може да изпитаме незначителни смушения – шум в ушите, главоболие, замаяност, но и далеч по-сериозни – венозна тромбоза, високо кръвно налягане и т.н.

За кои хора пътуването със самолет не е препоръчително?

Пътуването със самолет не се препоръчва за жени в много напреднала бременност, хора с тежки анемии и хора, прекарали скоро инсулт или инфаркт.

Безопасно ли е пътуването със самолет?

Пътуването със самолет се смята за най-безопасният метод на транспорт в световен мащаб.

Категории: Здраве, Здравни съвети, Любопитно|Публикувана: 27.11.2024|

Сподели тази статия, избери платформа!

Блог

Рецепти

8fd8f1091606e0bd67bdc2ca0d399c46?s=96&d=mm&r=g

Елица Николова е студент в специалност “Книгоиздаване” в Софийски университет “Св. Климент Охридски”. Интересите ѝ са в областта на здравословната кулинария, бялата козметика и пътуването.

Свързани публикации

Оставете коментар