Цинк – 9 ползи от приема му
Има много важни от приема на цинк ползи, които са малко известни. Той е вторият най-разпространен микроелемент в тялото след желязото и е необходим за активността на над 300 ензими, които подпомагат метаболизма, храносмилането, нервната функция и много други процеси.
9 ползи от прием на цинк
За съжаление, организмът не произвежда естествено минерала и трябва да си го набавяме чрез храна или хранителни добавки. Да разгледаме подробно защо е важно да си набавяме минерала за добро общо здраве, както и при някои конкретни болестни състояния.
1. Цинк за имунната система
Минералът помага да поддържаме силна имунната си система. Той е изключително необходим за функцията на имунните клетки и клетъчната сигнализация. Дефицитът му може да доведе до отслабен имунитет. Основната му роля е да активира Т-лимфоцитите, които помагат на тялото да контролира и регулира имунните реакции и да атакува заразените клетки.
Приемът на цинк таблетки стимулира определени имунни клетки и намаляват оксидативния стрес. 80-92 мг от минерала на ден може да намали продължителността на обикновената настинка с до 33%.
Ако тялото ви има нужната доза, сте по-защитени от всякакъв вид инфекции.
2. Ускорява зарастването на рани
Цинкът обикновено се използва за лечение на изгаряния, някои видове язви и други кожни наранявания. Той е необходим, тъй като играе важна роля в синтеза на колаген, имунната функция и възпалителната реакция.
Всъщност около 5% от съдържанието на цинк в тялото е в кожата. Цинкът често се използва и в кожни кремове за лечение на обриви и други кожни раздразнения. Когато се прилагат върху рани, те не само коригират локалния дефицит на минерала, но и намаляват възпалението и растежа на бактериите.
3. Редовният прием на цинк помага в борбата с акнето
Цинковите добавки често се използват за насърчаване на здравето на кожата и за лечение на общи състояния като акне. Цинков глюконат е особено полезен за намаляване на симптомите на тежко акне. Приемането на 30 мг веднага дава видими резултати.
Минералът намалява възпалението, спира растежа на бактериите и потиска активността на мастните жлези, които са отговорни за появата на акне. Хората, които страдат от акне са склонни да имат по-ниски нива от минерала. Следователно, добавките няма как да не помогнат за намаляване на симптомите. Те често се предпочитат пред други методи за лечение на акне, тъй като са евтини и с много по-малко странични ефекти.
4. Регулира кръвната захар
Цинкът има и голяма роля в контрола на кръвната захар и секрецията на инсулин.
Той може да помогне за поддържане на нивата на кръвната захар стабилни и да подобри чувствителността на тялото към инсулин.
Добавките с цинк са ефективни за подобряване както на краткосрочния, така и на дългосрочния контрол на кръвната захар при хора с диабет. Минералът намалява инсулиновата резистентност, което подобрява способността на тялото да използва инсулина ефективно.
5. Забавя макулната дегенерация
Макулната дегенерация е често срещано заболяване на очите и една от водещите причини за загуба на зрение по целия свят. Цинковите добавки често се използват за забавяне на прогресирането на възрастовата макулна дегенерация и спомагат за предпазване от слепота. Приемът на 50 мг цинк дневно в продължение на три месеца може да забави развитието на болестта.
6. Играе роля в метаболизма
Цинкът влияе на хормона лептин, който контролира апетита и теглото. Дефицитът му може да доведе до намаляване на производството на лептин от мастните клетки и съответно до покачване на теглото.
Доказано е, че добавката има благоприятни ефекти върху функцията на щитовидната жлеза, която помага за регулиране на метаболизма.
Тъй като минералът участва в клетъчното делене и растежа на клетките, той помага на тялото да расте и да възстановява скелетните и мускулните тъкани. Ето защо е изключително необходим за хората, които тренират редовно и искат да трупат мускулна маса.
7. Важните от цинк ползи за репродуктивното здраве
При мъжете минералът играе ключова роля за броя на сперматозоидите, подвижността и жизнеспособността им. Цинкът също участва в синтеза на тестостерон, като го повишава и може да помогне за повишаване на либидото и сексуалната ефективност на мъже с еректилна дисфункция.
Цинкът също играе основна роля в хормоналното здраве на жените. Недостигът му е свързан с хормонален дисбаланс, който може да доведе до проблеми с функцията на яйчниците, нарушения в менструацията и безплодие. При жени със синдром на поликистозни яйчници добавката може да намали нивата на инсулин и да подобри симптомите на заболяването.
8. Цинк за подобряване на съня
Минералът подобрява съня, като влияе върху производството и регулирането на ключови хормони и невротрансмитери, свързани със съня.
Това става чрез способността на цинка да:
- Стимулира производството на мелатонин – хормонът, който регулира биологичния часовник и насърчава качествения сън.
- Подпомага синтеза на серотонин – „хормонът на щастието“, който се преобразува в мелатонин вечерта и спомага за релаксацията.
- Намалява стреса и тревожността – цинкът участва в регулирането на кортизола (хормона на стреса), което улеснява заспиването.
- Поддържа нервната система – стабилизира нейната функция, като намалява свръхактивността и спомага за отпускането.
Изследвания показват, че достатъчният прием на минерала е свързан с по-дълбок, качествен сън и по-лесно заспиване.
9. За намаляване на риска от неврологични заболявания
Цинкът играе важна роля в поддържането на здравето на нервната система и може да помогне при неврологични заболявания. Това се случва чрез следните механизми:
- Поддържа когнитивната функция като участва в процеси като памет, обучение и концентрация, като влияе върху комуникацията между невроните.
- Антиоксидантна защита – цинкът неутрализира свободните радикали, които могат да увредят мозъчните клетки и да допринесат за невродегенеративни заболявания като Алцхаймер и Паркинсон.
- Намаляване на възпаленията в мозъка – минералът регулира възпалителните процеси, които често се свързват с депресия, шизофрения и други неврологични състояния.
- Участва в регулацията на невротрансмитерите – цинкът влияе върху активността на глутамат и ГАМК – основни невротрансмитери, които поддържат баланса между възбуждане и успокояване в мозъка.
- Помага при депресия и тревожност – недостигът на минерала е свързан с повишен риск от депресия, тъй като минералът подпомага синтеза на серотонин, който регулира настроението.
- Забавя прогресията на невродегенеративни заболявания чрез потенциала си да намалява натрупването на токсични протеини в мозъка, което е характерно за болести като Алцхаймер.
- Подобрява нервната проводимост като частва в стабилизирането на клетъчните мембрани и предаването на сигнали между невроните.
Болести, при които цинкът има потенциална полза:
- Депресия и тревожност
- Шизофрения
- Алцхаймер
- Паркинсон
- Епилепсия
- Множествена склероза
Достатъчният прием на цинк е ключов за предпазването и подкрепата на мозъка при тези състояния.
Как да разберем, че страдаме от дефицит на цинк?
Въпреки че тежкият дефицит на минерала е рядък, той може да се появи при хора с редки генетични мутации, кърмачета, чиито майки нямат достатъчно цинк в организма, хора с алкохолни зависимости и всеки, който приема определени лекарства, потискащи имунитета.
Симптомите на силен дефицит включват:
- Отслабена имунна система – по-чести инфекции и трудно възстановяване.
- Кожни проблеми – сухота, обриви, акне или рани, които заздравяват бавно.
- Косопад – косата може да стане тънка и склонна към опадане.
- Забавен растеж – особено при деца и юноши.
- Загуба на вкус и обоняние.
- Намален апетит или необяснима загуба на тегло.
- Проблеми с концентрацията – раздразнителност или умствена умора.
- Проблеми с репродуктивното здраве – намалена фертилност и хормонален дисбаланс.
По-леките форми на недостиг са по-чести, особено при децата.
Как да си набавим цинк?
Много животински и растителни храни са естествено богати на минерала, което улеснява повечето хора да консумират необходимите количества. Храните с най-високо съдържание на цинк включват:
- Миди, омари, сьомга,
- Пилешко
- Тиквени семки
- Кашу
- Мляко, яйца
- Гъби, зеле и др.
Най-лесно цинкът се абсорбира от мидите.
Разбира се, можете да си набавим необходимото количество и чрез хранителна добавка.
Заключение
Често задавани въпроси
Кои са познатите от цинк ползи?
Цинкът е незаменим минерал, който влияе на общото здраве – от силен имунитет и здрава кожа до добро настроение, качествен сън и мозъчна функция. Ролята му в метаболизма, хормоналния баланс и клетъчната регенерация го прави основен елемент за поддържане на физическото и психическото благополучие.
Как да си набавим цинк чрез храната?
Цинкът се съдържа в разнообразни храни, като най-добрите източници са месото (говеждо, пилешко, свинско) и морските дарове, особено стридите. Растителни източници на цинк са ядките и семената (тиквени, сусам, кашу), пълнозърнестите храни, бобовите култури и тофу. Млечните продукти и яйцата също допринасят за дневния прием.
Какви са симптомите на недостиг на цинк?
Недостигът на цинк може да се прояви чрез различни симптоми, като отслабена имунна система, водеща до чести настинки и инфекции. Други признаци са косопад, суха кожа, чупливи нокти и забавено зарастване на рани. Възможна е също загуба на апетит, вкус или обоняние, както и трудности с концентрацията, раздразнителност и дори депресия.
Източници
- National institute of Health. "Zinc Fact Sheet for Health Professionals", https://ods.od.nih.gov, Updated: September 28, 2022
- Jamilian M. "Effects of Zinc Supplementation on Endocrine Outcomes in Women with Polycystic Ovary Syndrome: a Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled Trial", Biol Trace Elem Res . 2016 Apr;170(2):271-8. doi: 10.1007/s12011-015-0480-7. Epub 2015 Aug 28
- Rivers-Auty J. "Zinc Status Alters Alzheimer's Disease Progression through NLRP3-Dependent Inflammation", J Neurosci . 2021 Mar 31;41(13):3025-3038. doi: 10.1523/JNEUROSCI.1980-20.2020. Epub 2021 Feb 17
Блог
Рецепти
Популярни продукти
Свързани публикации
Заедно с натрий и хлор, минералът калий поддържа вътреклетътчния електролитен баланс.
Днес ще обърнем внимание на кето храни, богати на магнезий, които трябва да включите в менюто си по
Не е тайна, че витамините и минералите са жизненоважни за доброто здраве. Днес ще ви дадем списък с