Зъбни импланти – същност и грижа

Обновена: 06.03.2024|
Зъбни-импланти.

Зъбни импланти се поставят, за да се преодолее липсата на зъби и да се нормализира захапката. Това са изкуствени структури, които се закрепят в челюстната кост и могат да заместят един или повече зъби.

 

Какво представляват зъбните импланти?

Имплантите са изградени от няколко части, които да подсигурят здравината и издръжливостта на тази нова структура. Зъбният имплант се състои от три свързани части:

  • Винт, имплант: Той се поставя в челюстната кост. Това се случва по хирургичен път. Винтът най-често е изработен от титан, тъй като алергичните реакции към този метал са много рядко срещани. В случай на алергия към титан може да се изработи имплант от цирконий.
  • Абатмънт, или имплантна надстройка: Това е средната част, която свързва горната видима част на импланта с винта в костта. Тази част се поставя след заздравяването на костта, върху която е оперирано.
  • Коронка: Това е видимата част, която наподобява истинския зъб. Може да е държач за мостове и протези. Изработката цели да се слее с цвета и формата на останалите зъби.

 

Това е структурата на т.нар. ендостални импланти. Тъй като вътрешната част се намира в костта, те се отличават с устойчивост и често се използват за заместване на липсващи зъби. Но това невинаги е добро решение за пациенти с по-голяма загуба на костна маса. Съществуват и субпериостални импланти, които представляват конструкции над костта, но под венеца.

Видове импланти

 

зъбни импланти

 

Върху имплантите може да се поставят различни структури:

  • Единични зъби: Това си представяме най-често, когато чуем за зъбни импланти. Това е един винт с една коронка, които покриват мястото на един липсващ зъб.
  • Мостове: Можем да покрием няколко липсващи зъба с помощта на мост. Обикновените мостове се фиксират върху съществуващите зъби, но ако такива липсват, може да се поставят 2 импланта, които да държат краищата на моста.
  • Протези: С помощта на зъбни импланти можем да се поставят протези на цялата челюст при пълна липса на зъби. В тези случаи има нужда от няколко импланта, които да задържат зъбната дъга на едно място.

Протезите, закрепени чрез импланти, са по-удобни, с тях по-лесно се дъвче, почистването им е по-лесно и по-добре се поддържа състоянието на челюстната кост.

 

Защо се нуждаем от зъбни импланти?

 

зъбни импланти

 

При загуба дори само на един зъб може да се наблюдават значителни промени в говора и начина на дъвчене. Това може да доведе до загуба на кост и да допринесе за загубата на още зъби.  Зъбният имплант е един от най-сигурните начини да възвърнем самочувствието си, да се усмихваме широко и да се храним лесно.

Имплантът запълва празнината в костта след загубата на зъб, а след поставяне на коронката върху новия изкуствен зъб се възвръща естественото дъвкателно натоварване върху определената зона, поради което се намалява загубата на кост от челюстта.

Ако не се постави имплант, е възможно околните зъби да се преместят към дупката и да причинят дискомфорт и проблеми със захапката и дъвченето. Имплантът е добър избор при вродена липса на някои зъби. 

Загубата на голям брой зъби или намаляването на количеството кост променя облика на лицето. Това често може да е причина за хлътнали и отпуснати бузи, както и промяна в захапката и начина на дъвчене. При поставяне на протеза с имплант силата на захапка се запазва и това позволява да се храним с всички видове храни.

Какви са условията за поставяне на зъбни импланти?

 

зъбни импланти

 

Лекуващият лекар трябва да прецени дали в челюстта има достатъчно здрава кост, за която да бъдат захванати винтовете. Това става посредством рентгенови снимки и други образни изследвания. Възможно е лекар да откаже да проведе процедурата, ако имаме вредни навици като често тютюнопушене.

Ако челюстната кост не позволява поставянето на импланти, можем да се подложим на възстановяващи процедури като костни присадки, които да увеличат плътността на челюстта ни.

Хронични заболявания като диабет, остеопороза и СПИН също може да попречат на успешното задържане на имплантите. Преди да започнем процедурите при имплантолог, хубаво е да го уведомим за всички заболявания, които имаме, и медикаментите, които примаме.

Болезнено ли е поставянето на зъбен имплант?

По време на хирургическото поставяне на винта в челюстната кост пациентът е под влиянието на местна упойка и не би трябвало да усеща болка. Операцията отнема около 90 минути.  След като упойката отшуми, се забелязва болка и дискомфорт на мястото. Това е нормално, тъй като лекарят е направил разрези във венеца и костта, за да постави винта на правилното място. Ако болката пречи на ежедневието ни, може да приемаме обезболяващи лекарства.

Колко време издържат зъбните импланти?

В някои случаи е възможно организмът да отхвърли имплантите, тъй като те са вид чуждо тяло. При заболявания на венците, хронични заболявания като диабет и СПИН шансът да загубим имплантите си кратко време след процедурата е голям. Тютюнопушенето в дните и седмиците след процедурата също повишава възможността от отхвърляне.

Ендосталните зъбни импланти се задържат с голям процент успеваемост за период между 10 и 30 години. Възможно е коронката да се нуждае от подмяна след средно 10 години, но имплантът, който се намира в костта, има по-дълъг живот.

Как да се грижим за имплантите?

 

зъбни импланти

 

Около 3 дни след процедурата можем да се върнем към предишните си навици за хранене и почистване на зъбите. Въпреки това е възможно да усещаме дискомфорт няколко месеца след имплантирането, тъй като сливането на костта е по-бавен процес.

Грижите, които трябва да полагаме за зъбни импланти, са същите като при останалите зъби. Ежедневното почистване с четка, паста за зъби и конец ще намали риска от отхвърляне на импланта и ще помогне на венците да се възстановят по-бързо след хирургическата намеса.

Препоръчително е да посещаваме зъболекар на всеки 6 месеца, за да следим състоянието на импланта и да правим редовно професионално почистване.

 

Има ли противопоказания?

При поставянето на зъбни имланти е възможно да се появят някои нежелани ефекти:

  • Увреждане на зъбите около импланта
  • Нараняване на тъканите по време на операция и монтиране на импланта
  • Странно или неприятно усещане в мястото на имплантиране
  • Инфекции на мястото или в цялото тяло
  • Възпаление на венеца
  • Трудно почистване на мястото около импланта
  • Алергична реакция

 

Заключение

Поставянето на зъбни импланти е сложна процедура, която изисква от нас търпение и почти перфектна орална хигиена. Специалистите по имплантология могат да помогнат за осъществяването на тази намеса и да запазят формата на челюстта и състоянието на останалите здрави зъби.

 

Какво представляват зъбните импланти?

Имплантите са изградени от няколко части, които да подсигурят здравината и издръжливостта на тази нова структура. Зъбният имплант се състои от три свързани части – винт (в костта), абатмънт и коронка.

Защо се нуждаем от зъбни импланти?

При загуба дори само на един зъб може да се наблюдават значителни промени в говора и начина на дъвчене. Това може да доведе до загуба на кост и да допринесе за загубата на още зъби.  Зъбният имплант е един от най-сигурните начини да възвърнем самочувствието си, да се усмихваме широко и да се храним лесно.

Болезнено ли е поставянето на зъбни импланти?

По време на хирургическото поставяне на винта в челюстната кост пациентът е под влиянието на местна упойка и не би трябвало да усеща болка. Операцията отнема около 90 минути. След като упойката отшуми, се забелязва болка и дискомфорт на мястото.

Как да се грижим за зъбни импланти?

Грижите, които трябва да полагаме за зъбни импланти, са същите като при останалите зъби. Ежедневното почистване с четка, паста за зъби и конец ще намали риска от отхвърляне на импланта и ще помогне на венците да се възстановят по-бързо след хирургическата намеса.

Има ли противопоказания?

При поставянето на зъбни имланти е възможно да се появят инфекции на венеца и да се увредят околните зъби. Тези случаи не са често срещани.

Категории: Здраве, Любопитно|Публикувана: 05.02.2024|

Източници

Няма източници

Сподели тази статия, избери платформа!

Avatar of Радина Руменова
Радина Руменова завършва бакалавърска програма "Българска филология" и се запътва към света на рекламата. Професионалните ѝ интереси са в сферата на езикознанието, а любителските влечения се разделят между кулинарията, музиката, екологията и здравословния начин на живот.

Блог

Рецепти

Свързани публикации

Оставете коментар

Обновена: 6 март 2024 в 15:52 | Публикувана: 5 февруари 2024 в 10:34 | Категория: Здраве, Любопитно