Всичко за пародонтита: причини, развитие и начини за лечение

Обновена: 09.12.2024|
пародонтит

За да предпазим зъбите и венците си от заболяване като пародонтита е важно да поддържаме добра орална хигиена и да посещаваме зъболекар поне веднъж годишно. 

Съдържание

Какво е пародонтит и как се проявява?

Пародонтитът е сериозно инфекциозно заболяване на венците, което уврежда меките тъкани около зъбите. Без лечение може да разруши костта, поддържаща зъбите, и да доведе до разклащане или загуба на зъби. Често е резултат от лоша устна хигиена и може да увеличи риска от инсулт, инфаркт и други сериозни заболявания. 

 

Пародонтитът е често срещано заболяване, но обикновено може да бъде предотвратен. Като превенция за появата му трябва да мием зъбите си хубаво по два пъти на ден и да ги почистваме с конец. Този проблем се наблюдава с напредване на възрастта. Рядко се среща при хора под 30 години, но не е изключено, особено при по-генетично предразположени към пародонтита.

Над 70% от хората над 60 годишна възраст страдат от пародонтит. 

Около зъбите се получават така наречените джобове, в които бактерии и други микроорганизми се събират и размножават. Отговорът на имунната ни система на този процес е възпалителна реакция.

 

Основни причини и рискови фактори за развитие на пародонтит

Една от основните причини за пародонтита е плаката. Тя представлява лепкав филм, съставен главно от бактерии, който се наслоява по зъбите ни. При лоша устна хигиена, по зъбите се образува плака, която, ако не се почисти, може да се превърне в зъбен камък.

Зъбният камък се отстранява по-трудно и е необходимо почистване от стоматолог. Поради наличието на бактерии в плаката и зъбния камък колкото по-дълго остават върху зъбите ни, толкова повече щети могат да причинят.

При възпаление на венците най-леката форма е гингивит. Ако не се вземат мерки при гингивит, пародонтитът е следващата стъпка на развитие на заболяването на венците. То води до образуването на дълбоки джобове между венеца и зъбите. Тези джобове се пълнят с плака и зъбен камък и стават все по-дълбоки с времето. 

Венците губят своята стегнатост и текстурата им се променя. Ако не се лекуват, тези сериозни възпаления причиняват загуба на тъкан и разяждане на костта. Може да се стигне до загуба на зъби или до други заболявания, породени от понижения имунитет, вследствие на възпалителните реакции.

Други рискови фактори за появата на пародонтит могат да бъдат: 

  • Пушенето, което отслабва способността на тялото да се бори с инфекцията.
  • Хората с диабет имат по-висок риск от развиване на инфекции, включително пародонтит.
  • Семейна предразположеност. Ако някой член на семейството ни страда от това заболяване, то е по-вероятно и ние да го развием.
  • Хормоналните промени при жените при бременност или използването на противозачатъчни лекарства.
  • Здравословни състояния, които причиняват възпаление на тялото – като артрит, COVID-19 и сърдечно-съдови заболявания.

Важно е да се вслушаме в тялото си и да следим за симптомите на пародонтит, за да го неутрализираме в зародиш.

 

Какви са етапите му?

 

пародонтит, фази

 

Здравите венци са твърди на допир, не кървят и не се подуват. Пародонтозата може да причини обезцветяване, подуване и кървене на венците. Намаляването на тъканите около зъбите става постепенно. 

Повечето хора не изпитват болка при заболяване на венците – особено в ранните етапи. Така че е важно да следим за предупредителните знаци.

Пародонтитът има 4 етапа.

Гингивит

Това е най-ранният етап на заболяване на венците. Започва със зачервени, подпухнали венци, които може да кървят, при миене или почиствате с конец. На този етап няма опасност за костта под зъбите. 

Гингивитът е напълно обратим при правилно и навременно лечение.

Лек периодонтит 

Бактериите проникват под венците и засягат поддържащата кост. Симптомите са отдръпване на венците и образуване на джобове около тях. Плаката и бактериите се събират в тези джобове, където четката и конецът за зъби не могат да достигнат и са причина за засилване на инфекцията.

При оголване на венците зъбите изглеждат по-дълги.

Средно тежък пародонтит

Ако не лекуваме устната кухина, бактериите започват да разяждат меките тъкани и костите, които държат зъбите на място. Появата на лош дъх и гноене около венците са симптомите на този етап. При някои хора се появява болезненост във венците и зъбите.

Напреднал пародонтит

При влошаване на пародонтозата костната загуба продължава. Това може да доведе до подвижност на зъбите и загубата им.

При лечение навреме заболяването на венците е обратимо. При достигане до третата фаза на пародонтита, заболяването е необратимо. Въпреки това може да го контролираме с подходящо лечение и усърдна орална хигиена.

 

Симптоми на пародонтит и как да ги разпознаем

Здравите венци са твърди и прилягат плътно около зъбите, а цветът им може да варира от светлорозов до тъмнорозов и кафяв при някои хора.

Симптомите на пародонтит могат да бъдат:

  • Подути или подпухнали венци
  • Яркочервени, тъмночервени или тъмнолилави венци
  • Венци, които са чувствителни
  • Лесно кървящи венци
  • Четка за зъби, която изглежда розова след измиване на зъбите
  • Изплюване на кръв при миене на зъбите или почистване с конец
  • Лош дъх, който не изчезва
  • Гной между зъбите и венците
  • Разклатени зъби
  • Болезненост при дъвчене
  • Между зъбите се образуват нови пространства, които приличат на черни дупчици
  • Отдръпване (рецесия) на венците от зъбите
  • Промяна в начина, по който зъбите пасват един към друг при дъвчене

 

Ако забележете някой от изброените симптоми, се консултирайте със стоматолог. 

 

Лечение на пародонтита: професионални и домашни методи

 

пародонтит, лечение

 

Лечението на заболяване на венците зависи от степента на състоянието ни. Има нехирургични и хирургични възможности на лечението на пародонтит. В домашни условия можем да се погрижим за оралната си хигиена, но е добре да се консултираме със специалист при наличие на заболяването.

Нехирургично лечение

Нехирургичните видове лечение са по-щадящи и се прилагат, когато заболяването е хванато в зародиш. Тези видове лечение работят при хора с лек до умерен периодонтит:

  • Антибиотици – Зъболекарят може да ни изпише лекарство за пародонтита от групата на антибиотиците за борба с инфекцията. Поставянето на локален антибиотик под венците е друг начин да се третира засегнатата област.
  • Почистване на зъбен камък и изглаждане на корените – Почистването на зъбния камък е рутинна операция, при която се извършва отстраняване на насъбралата се втвърдена плака от корените на зъбите. Извършва се при локална анестезия, за да изтръпнат венците. 

 

При умерен до тежък пародонтит, вероятно ще се нуждаете от хирургична интервенция. 

Хирургичните лечения

Хирургичните лечения могат да бъдат болезнени и не гарантират 100% успеваемост, защото заболяването вече се е развило сериозно. Такива интервенции са:

  • Флапова хирургия – Прави се разрез по линията на венците и временно се повдига тъканта на венците от зъбите. Това позволява лесен достъп до корена на зъба и почистването му. Ако инфекцията е причинила загуба на кост, пародонтологът може да преформира основната кост. 
  • Костни присадки – При значителна загуба на кост се поставя материал за костна присадка в зоните с изгубена костна тъкан. Материалът може да бъде от нашата собствена кост, дарена кост или синтетичен материал.
  • Присадки на венечна тъкан – По време на тази операция се поставя присадка от тъкан около засегнатите зъби и се фиксира с шевове. (Тъканта може да се вземе от небцето или от лицензираната банка за костно и тъканно донорство.) 
  • Направлявана тъканна регенерация – При тази процедура зъболекарят или пародонтологът поставя специална биосъвместима мембрана между съществуващата кост и зъба. Мембраната предотвратява навлизането на нежелана тъкан в зоната и стимулира растежа на нова кост.
  • Плазма, богата на тромбоцити (PRP) – При разграждане на кост или загубена мека тъкан PRP може да помогне за тяхната регенерация. Извлича се плазма, богата на тромбоцити, от собствената ни кръв. Центрофугира се, за да се отдели плазмата от червените и белите кръвни клетки и се поставя в зоните с недостиг, за да се стимулира растежа на нова кост.

 

След лекарски преглед стоматологът ще прецени какво лечение трябва да бъде извършено. 

 

Как да поддържате оралната хигиена за предотвратяване на пародонтит

Най-добрият начин за предотвратяване на пародонтит е да мием зъбите си за две минути поне два пъти на ден – сутрин и преди лягане – и да почистваме зъбите си с конец поне веднъж на ден. Включването на вода за уста при пародонтит е една допълнителна стъпка, която да вкараме в рутината на оралната си хигиена, която ще ни помогне за добър дъх и в борбата с бактериите. 

Редовните посещения при зъболекар са другата важна грижа, която трябва да извършваме на всеки 6 до 12 месеца

Важно е също да се ограничи консумацията на захари, да се спре тютюнопушенето и да се поставят под контрол всички здравословни проблеми, включително диабет и други хронични заболявания.

Заключение

 

пародонтит, миене на зъби

 

Пародонтитът е инфекциозно заболяване на венците, което води до нараняване и намаляване на меките тъкани и разяждане на костта. При правилно лечение и добра ежедневна орална хигиена последиците от това заболяване могат да бъдат избегнати. Гингивит и пародонтит са заболявания на пародонтозата. 

 

Често задавани въпроси

Лечим ли е пародонтитът?

Хванат в начален стадий, лечението е възможно. Ако не се лекува в първите си два стадия, обаче няма да бъде обратим. 

Кой е застрашен от пародонтит?

Пародонтитът се проявява при всеки с лоша устна хигиена. По често се среща при пушачи и хора с хормонални проблеми. Диабетиците и бременните жени са сред рисковите групи при това заболяване.

Болезнено ли е заболяването и при кого?

Това заболяване не винаги е придружено от болка, което го прави още по-трудно разпознаваемо в началните му стадии. Има симптоми, за които да следим, за да предотвратим този вид инфекция. 

 

Категории: Здраве, Здравна енциклопедия, Здравни съвети|Публикувана: 04.12.2024|

Сподели тази статия, избери платформа!

Проверено от
Д-р Ваня Шипочлиева, д.м. ВМА - гр. София
home8pip7oulzz8g j

Блог

Рецепти

mobile front
478a693c5e3c6e7d8930f30107424ec9?s=96&d=mm&r=g

Санита Куцарова завършва специалност “Драматургия” в НАТФИЗ “Кръстьо Сарафов”. Има интереси в различни области на изкуството, но писането е най-голямата ѝ страст. Обича да съчетава здравословния начин на хранене с ежедневни тренировки и да прекарва свободното си време в природата или в четене на книги.

Свързани публикации

Оставете коментар