Какво е гингивит и как се лекува?
В тази статия разглеждаме пародонталното заболяване, познато като гингивит, или заболяване на венците.
Има два основни вида гингивит. Този, който е индуциран (провокиран) от плака, възниква, когато захарите и нишестетата в храната се смесят с бактериите в устата и доведат до натрупването на зъбната плака. Ако тя не бъде отстранена чрез правилно миене на зъби и почистване с конец, се втвърдява в зъбен камък, който не може да бъде премахнат само с четкане, а изисква професионално почистване в зъболекарски кабинет.
Зъбният камък осигурява повърхност за натрупване на още повече плака и дразнене на венците. По тази причина се появява така популярният симптом: кървящи венци.
Обратно, гингивалните лезии, непредизвикани от плака, могат да бъдат резултат от бактериална, вирусна или гъбична инфекция. Алергичните реакции, заболяванията и реакциите към чужди тела като например частици паста за дентална профилактика също могат да причинят този тип гингивит.
Възможни усложнения
Заболяването на венците обаче може да се разпространи и да засегне тъканите, зъбите и костите, ако не му се обърне нужното внимание.
И двата вида гингивит могат да прогресират до пародонтит, по-тежко състояние, което причинява отделяне на венците от зъбите. Това може да причини нараняване на меките тъкани и костите, поддържащи зъбите или пък хлабави и нестабилни зъби. Възможно е да настъпи загуба на зъб, ако инфекцията прогресира.
Могат да се появят още усложнения като абсцес или инфекция на венците или челюстната кост, рецидивиращ гингивит, язви на венците в следствие на бактериална инфекция. Ако забележим подобна симптоматика, се препоръчва да третираме навреме, за да запазим здравето на устната си кухина и да предотвратим други сериозни заболявания.
Заразен ли е гингивит?
Въпреки че самият гингивит не е заразен, хората с това състояние могат да разпространяват бактерии чрез контакт слюнка-слюнка. Предаването на тези бактерии увеличава риска от развиване на заболяване на венците, но не е единствената причина за него.
Основни симптоми на гингивит
Симптомите на гингивита не винаги са очевидни в ранните етапи, но състоянието се влошава с течение на времето и се появяват:
- Зачервени или подути венци
- Лесно кървене на венците, особено при почистване с четка за зъби или конец
- Отдръпване на венците от зъбите
- Лош дъх (халитоза), който не изчезва дори след четкане
- Нежни или чувствителни венци
- Чувствителност към горещи или студени храни
- Разклатени зъби
- Промяна в начина, по който зъбите пасват един към друг при захапване (малоклузия)
- Гной между зъбите и венците
- Болка при дъвчене
Всички тези прояви на гингивит са свързани с лек до силен дискомфорт в устната кухина, който може да се отрази негативно върху начина ни на живот.
Причини и рискови фактори за гингивит
Гингивитът е състояние, което се причинява от натрупването на бактериална плака между и около зъбите.
Самата зъбна плака е форма на биофилм, който се натрупва естествено по зъбите. Това се случва, когато бактериите се прикрепят към гладката повърхност на зъба.
Когато плаката се втвърди, се получава зъбен камък близо до венците в основата на зъбите. Натрупването на плака и зъбен камък може да предизвика имунни реакции, които водят до разрушаване на тъканта на венците.
Рискови фактори за гингивит
Факторите, които влияят върху развиването на заболяване на венците, са:
- Лоша или недостатъчно добра орална хигиена. Гингивит при деца често се дължи именно на липсата на изградени навици за редовно и правилно миене на зъбите.
- Пушене или употреба на тютюн. Редовните пушачи по-често развиват гингивит, отколкото непушачите.
- Хормонални промени или дисбаланси. По време на пубертета, менопаузата, менструалния цикъл и бременността венците могат да станат по-чувствителни, което повишава риска от развитие на заболяване на венците.
- Здравословни състояния. Ракът, диабетът и ХИВ са свързани с по-висок риск от гингивит.
- Лекарства, които намаляват слюноотделянето и водят до сухота в устата (ксеростомия).
- Хранителни и витаминови дефицити. Дефицитът на витамин С има силна връзка с гингивита, както и дефицитите на витамин D и витамин B12.
- Генетична предразположеност.
- Анатомични особености на зъбите, които затрудняват почистването.
- Тежки метали като никел, който може да се намери в някои бижута.
- Излагане на бисмут, който се съдържа в някои гримове.
Някои хора могат да са предразположени към гингивит заради генетиката си, хормоналното си състояние или различни здравословни проблеми. Други го развиват по-скоро заради вредните си навици.
Диагностика на гингивит: как се поставя диагнозата?
Ако забелязваме симптоми на гингивит, трябва да посетим зъболекар, който да ни прегледа устната кухина за признаци на кървене, инфекция, разклащане на зъбите или венци, които се отдръпват от зъбите (рецесия на венците).
Ако специалистът също подозира, че имаме проблем с зъбите и венците, той може да ни инструктира да направим рентгенови снимки, с които да се установи дали челюстната кост също е засегната.
Превантивни методи и профилактика
За да се предпазим от поява на заболяването, трябва религиозно да мием зъбите си два пъти на ден. Използването на конец всекидневно може да подобри резултатите и да премахне бактериите от местата, които не успяваме да достигнем с четката за зъби.
Използването на вода за уста е още един способ, който е добре да добавим в арсенала си. По този начин можем да си осигурим премахване на плаката и и да предотвратим появата на зъбния камък, който причинява заболяване на венците.
Ако по една или друга причина сме предразположени към гингивит, правенето на почиствания на зъбен камък в зъболекарски кабинет поне веднъж годишно е начинът да овладеем навреме проблема и да предпазим венците си в дългосрочен план.
Лечение
Няма специално лекарство само за гингивит. Използва се комплексен подход за овладяване на инфекцията и възстановяване на здрави зъби и венци. След диагностициране зъболекарят обикновено извършва почистване на зъбите с помощта на ултразвук или пародонтални кюрети.
Дават се и подробни указания за спазване на добра устна хигиена, с помощта на която да се предотврати повторно заболяване на венците. За целта е важно зъбите да се мият поне два пъти дневно с продължителност 2 минути.
Използването на специална паста за зъби при гингивит, която е ефективна срещу образуването на зъбна плака, както и на конец за зъби също са важни стъпки за справяне с проблема. Може да бъде препоръчано и изплакване с антимикробна вода за уста при гингивит за още по-добро унищожаване на лошите бактерии.
В по-тежки случаи се налага и прием на антибиотик за преодоляване на възпалението.
За лечение на гингивит в домашни условия могат да се използват още:
- Жабурене с масло от мащерка: смесват се ½ ч. л. от маслото и 100 мл хладка вода.
- Промиване на устата с лимонов сок: използва се изстискан сок от половин лимон и 200 мл хладка вода.
Тези методи могат да донесат известни ползи, но не могат да заместят денталната хигиена, прегледите при зъболекар и кабинетното почистване на зъбен камък.
Заключение
Ако искаме да запазим зъбите си здрави, трябва да се придържаме към добри хигиенни навици. В противен случай проблеми като гингивит могат сериозно да се отразят на състоянието на устната ни кухина.
Проблемът се причинява от натрупване на плака, която с времето се превръща в зъбен камък и причинява чувствителни, кървящи и болезнени венци.
Често задавани въпроси
Какво представлява гингивитът?
Гингивит е най-леката форма на заболяване на венците, характеризиращо се с възпаление на венците (гингива), които обграждат и поддържат зъбите.
Каква е разликата между гингивит и пародонтит?
Гингивитът е леката форма на заболяване на венците, която може да се превърне в пародонтит, ако не се вземат мерки за лечение.
Кои са симптомите на гингивит?
Симптомите включват зачервени, подути, чувствителни и кървящи венци; отдръпване на венците от зъбите; лош дъх (халитоза); чувствителност към горещи или студени храни Разклатени зъби.
Източници
- Cleveland Clinic. Gingivitis
- Hersh, E. Gingivitis (Gum Disease) Overview
Блог
Рецепти
Свързани публикации
Можем да използваме различни домашни средства за избелване на зъби, за да поддържаме лесно блестящата си усмивка.
Увреждането на венците не засяга само устната кухина. То руши общото здраве поради факта, че микроорганизми и фактори
Масажирането на гърба със сигурност е сред най-приятните и релаксиращи процедури, познати на човек, но знаете ли, че