Уреаплазма – какво е?

Обновена: 10.09.2024|
уреаплазма

Уреаплазма е род бактерии, който принадлежи към семейство Mycoplasmataceae, известен с липсата на клетъчна стена. Тези бактерии естествено колонизират урогениталния тракт при хората, често без да причиняват вреда. При определени условия уреаплазмата може да доведе до инфекции, особено в урогениталния тракт, дихателната система и при новородени.

Свързва се със състояния като уретрит, бактериална вагиноза и усложнения по време на бременност, включително преждевременно раждане. Диагнозата обикновено включва специализирано изследване поради малкия му размер и уникални характеристики, а лечението обикновено изисква антибиотици, които са насочени към този специфичен вид бактерии.

Какво е уреаплазмата?

Уреаплазмата е вид бактерия, която често се среща в пикочните или гениталните пътища. Обикновено не причинява симптоми, но в някои случаи може да допринесе за инфекции, проблеми с плодовитостта или усложнения при бременност. Може да се предава чрез сексуален контакт, но не се счита за инфекция, предавана по полов път.

 

Уреаплазмата не влиза в категорията на ППИ поради ниската си степен на патогенност (способност да причинява заболяване).

Смята се, че голяма част от сексуално активното население е заразено с уреаплазма, без да причинява никакви симптоми. Въпреки това, когато имунната система на човек е слаба и бактерията се разраства прекалено много, това може да причини уретрит (възпаление на уретрата) или бактериална вагиноза и вероятно да допринесе за безплодие.

Някои инфекции обикновено могат да се изчистят сами, но други трябва да бъдат лекувани с курс антибиотици. Уреаплазмите са едни от най-малките свободно живеещи организми в света.

Те са толкова малки, че не могат да се видят през микроскоп.

Уреаплазмата често е част от човешкия микробиом, който се състои от трилиони малки клетки, които живеят в и върху човешкото тяло. Тези малки организми помагат за смилането на храната, да се бори с инфекциите и да поддържа репродуктивното здраве.

Понякога обикновено безвредните бактерии се разрастват и възпаляват здравите тъкани. Това създава колония от бактерии, която може да доведе до инфекция.

Видовете Ureaplasma са свързани с различни медицински проблеми, включително бактериална вагиноза и усложнения при бременност. Уреаплазмените инфекции изглежда са свързани с повишен риск от някои проблеми, но не и тяхната пряка причина. Изследванията обаче са неубедителни.

 

Причини за поява на уреаплазма

 

Уреаплазма - бактерия.

 

Уреаплазмата най-често се разпространява чрез интимен/сексуален контакт. Среща се основно сред сексуално активни възрастни. Бактерията може да проникне в организма ни през уретрата или вагината, както и да се предаде от майка на дете по време на бременност. Инфекцията обикновено изчезва в рамките на няколко месеца. Рядко се среща сред деца и сексуално неактивни възрастни.

Хората с отслабена имунна система са изложени на най-висок риск от инфекция с уреаплазма. Това включва хора, които са ХИВ-позитивни и хора, които са претърпели трансплантация на органи. Въпреки че може потенциално да играе роля при някои заболявания, също така е много по-малко вероятно да стане вредно в сравнение с други патогени, предавани по полов път, като бактериите, причиняващи хламидия.

 

Кои са най-честите симптоми?

 

Уреаплазма при камъни в бъбреците.

 

Ако уреаплазмата е добре контролирана и живее в съответствие с други организми в гениталния микробиом, тя няма да причини никакви симптоми. Всъщност по-голямата част от инфекциите с уреаплазма са асимптоматични (без симптоми) и може никога да не причинят никакви симптоми.

Уреаплазмата може също да увеличи риска от други състояния, включително:

 

Въпреки това, ако имунната система не може да контролира бактерията, тя може да се разрасне и да създаде симптоматична инфекция в пикочните и/или гениталните пътища. Това би могло да доведе до инфекции, известни като негонококов уретрит (НГУ) или бактериална вагиноза (БВ).

Негонококов уретрит

Уретритът е възпаление на уретрата (тръбата, през която урината излиза от тялото). Негонококовият уретрит възниква, когато възпалението е причинено от нещо различно от гонорея. Въпреки че ППИ като хламидиите са най-вероятните причини, НГУ могат да бъдат причинени и от вируси, бактерии, гъбички и паразити, които не се предават само по полов път.

Проучванията са различни, но някои предполагат, че честотата на уреаплазма при хора с НГУ варира от 32% до 44%.

Честите симптоми на НГУ включват:

  • Болка или парене при уриниране
  • Прозрачен или кремообразен секрет с неприятна миризма
  • Уретрален сърбеж
  • Честа или спешна нужда от уриниране

 

При мъжете може да се развие баланит (възпаление на главата на пениса) или постит (възпаление на препуциума), докато при жените сред опциите са цервицит (възпаление на шийката на матката) и вагинално кървене.

Бактериална вагиноза

Бактериалната вагиноза е често срещано състояние, при което балансът на бактериите във влагалището излиза от синхрон. Симптомите обикновено са леки, но могат да бъдат постоянни и трудни за лечение.

Честите симптоми на бактериална вагиноза включват:

  • Вагинален сърбеж, зачервяване и подуване
  • Рядко сиво, бяло или зеленикаво вагинално течение
  • Усещане за парене при уриниране
  • „Рибена“ вагинална миризма
  • Натиск или тежест в таза

Докато много хора с БВ са асимптоматични, проучванията показват, че тези с уреаплазма са 4 пъти по-склонни да изпитат симптоми в сравнение с други често срещани видове бактерии.

 

Диагностициране

 

Диагноза на уреаплазма.

 

Повечето лекари обикновено не тестват за уреаплазма.

Ако човек изпитва симптоми и всички други проблеми са изключени, препоръчват се лабораторни изследвания на:

  • Уретрален секрет. Взема се със стерилен тампон от уретрата.
  • Вагинален секрет. Взема се със стерилен тампон от влагалището.
  • Урина. Тества се сутрешна урина, събрана в стерилен контейнер.
  • Кръв. Взема се венозна кръв за серологично изследване.

 

Ето основните тестове, които се използват за диагностика на уреаплазма:

  • PCR тест. Това е молекулярен метод, който открива генетичния материал (ДНК) на уреаплазмата в пробата.
  • Лабораторни култури. Пробата се поставя в специална хранителна среда, която подпомага растежа на уреаплазмите.
  • Серологични тестове. Чрез тях се откриват антитела в кръвта, произведени от имунната система срещу уреаплазма.
  • Микроскопски анализ. Използва се по-рядко, тъй като уреаплазмата изисква специфични условия за наблюдение под микроскоп.

 

Какви са методите за лечение?

Методите за лечение на уреаплазма обикновено включват курс от антибиотици. За да се осигури ефективно лечение, е важно да се направи изследване за чувствителност на уреаплазмата към различни антибиотици.

 

Заключение

Уреаплазмата, въпреки че често е безвреден обитател на човешкия урогенитален тракт, може да стане патогенна при определени обстоятелства, което води до редица инфекции, особено при имунокомпрометирани лица, бременни жени и новородени. Лечението му изисква внимателен подбор на антибиотици.

Навременната диагноза и подходящото лечение са от решаващо значение за предотвратяване на усложнения, особено при уязвимите групи от населението.

Продължаващите изследвания и осведомеността са от съществено значение за разбирането на ролята на уреаплазмата за човешкото здраве и осигуряването на ефективни стратегии за лечение на фона на нарастващата антибиотична резистентност.

Често задавани въпроси

Какво е уреаплазма?

Уреаплазмата е вид бактерия, която често се среща в пикочните или гениталните пътища.

Опасна ли е уреаплазмата?

Обикновено не причинява симптоми, но в някои случаи може да допринесе за инфекции, проблеми с плодовитостта или усложнения при бременност.

Какви болести може да предизвика уреалазмата?

Инфекцията може да увеличи риска от камъни в бъбреците, преждевременно раждане, респираторни заболявания при новородени , както и да причини негонококов уретрит или бактериална вагиноза.

Категории: Детско здраве, Женско здраве, Здраве, Мъжко здраве|Публикувана: 10.09.2024|

Сподели тази статия, избери платформа!

Блог

Рецепти

mobile front

Популярни продукти

f624b8278ab099367517070468e42a1b?s=96&d=mm&r=g

Диляна Илиева завършва бакалавърска програма „Реклама“ и придобива опит в създаването и разработването на компетентно съдържание. Интересите й са в сферата на здравословното хранене и спорта.

Свързани публикации

Оставете коментар