Стволови клетки: съхранение и трансплантация
Напоследък все по-често медицината може да се похвали, че прави успешни пробиви със стволови клетки. В настоящата статия ще разгледаме какво представляват те, какви са предимствата на съхранението и какво точно представлява трансплантацията на хемопоетични стволови клетки.
До момента в медицината се използват няколко основни вида стволови клетки включително ембрионални, соматични (зрели), индуцирани плурипотентни (получени чрез препрограмиране на зрели клетки) и перинатални стволови клетки (извлечени от пъпна връв, плацента и амниотична течност ).
Важно е да уточним, че в настоящата статия ще разгледаме функцията, съхранението и трансплантацията на соматични стволови клетки. Ембрионалните стволови клетки се съдържат във вътрешната клетъчна маса на ранния ембрион, наречен бластоцит, който се образува около 4-5 дни след оплождането. Те не се извличат и не се използват за терапии заради етични съображения, а само за научни цели.
Соматичните стволови клетки също се наричат “зрели клетки”. Важна разлика между двата основни вида може да посочим във вида клетки, в които могат да се трансформират.
- Ембрионалните имат висока плурипотентност и могат да се трансформират в почти всички видове клетки – чернодробни, костни, кожни, мозъчни, кръвни и т.н.
- Зрелите клетки, които се намират в съответния орган, са предимно мултипотентни – могат да се трансформират само в клетки от същата тъкан, като поддържат нейното обновяване и възстановяване
Но това далеч не означава, че зрелите стволови клетки са по-малко значими. Те заместват клетки, които са наранени, амортизирани или отстранени.
Видове соматични стволови клетки
Както вече отбелязахме, соматичните стволови клетки са мултипотентни, което означава, че се трансформират в специфични видове според техния произход. Те биват няколко вида, но ще обърнем най-голямо внимание на хемопоетичните (ХСК). На тях дължим кръвта, която тече по вените ни, защото те образуват именно кръвните клетки – еритроцити, тромбоцити и левкоцити.
Функция и приложение на стволови клетки
Важно е да се уточни, че към момента е официално одобрена терапия само с хемопоетични соматични стволови клетки. Приложението на всички останали видове соматични стволови клетки е само на експериментално ниво и все още не е общоодобрено.
ХСК са отговорниците за производството на всички видове кръвни клетки. Животът на кръвта е ограничен и когато една кръвна клетка “умре”, стволовите клетки се превръщат в нови кръвни клетки и попълват липсата. Хемопоетичните стволови клетки се намират в костния мозък – мека тъкан в костите, където се самовъзпроизвеждат и диференцират в различни кръвни клетки.
Съществуват злокачествени заболявания, при които костният мозък е потиснат, съответно хемопоетични стволови клетки не се произвеждат и кръвта не се обновява.
Именно това е и причината в последните години да се извършва и да се усъвършенства все повече методът по трансплантация на хемопоетични стволови клетки.
Трансплантация на стволови клетки (ТСК)
Първата трансплантация на ХСК е извършена през 1958 г. във Франция. До ден днешен тя се извършва за лечение на редица заболявания – някои видове рак на кръвта и различни имунни дефицити. При тези болести стволовите клетки не са здрави и не функционират правилно.
При трансплантация се доставят нови здрави стволови клетки. Трансплантацията може да бъде два вида.
Автоложна ТСТ
При този вид трансплантация пациентът получава своите собствени клетки. При някои типове рак стволовите клетки на пациента са все още здрави. След диагнозата те се извличат и се замразяват. Лечението на рака е интензивно и продължително и след него костният мозък не функционира нормално. Но замразените клетки са здрави. Именно те се вливат на пациента.
Тови вид е приложим само ако стволовите клетки на пациента са здрави. Не при всички онкологични заболявание това е възможно.
Алогенна ТСТ
При тази трансплантация пациентът получава стволови клетки от донор. Не всеки човек може да стане донор на всеки пациент. Преди процедурата се правят изследвания, за да се определи съвместимостта между реципиент и донор. Целта е стволовите клетки на донора да приличат максимално много на тези на пациента, за да не бъдат възприети от имунната система като външно тяло и да не ги атакува. Най-често братя и сестри са най-подходящи за донори, но може да е и съвсем друг непознат човек.
Къде се търсят донори? В случай че нашите ХСК са увредени, но пък и сред семейството ни няма подходяща съвместимост, нашето име бива вписано в специален регистър, където за нас се търси подходящ донор.
За да може един човек да бъде донор, то трябва неговите стволови клетки да бъдат извлечени. Това се случва чрез кратка процедура – с помощта на игла от бедрената кост се извлича костен мозък. Процедурата се прави под локална или пълна упойка. След преработка извлечените клетки могат да се “прелеят”.
Други методи за извличане
Вече се убедихме за невероятните способности на стволовите клетки. Те са едни от най-ценните биологични ресурси с потенциал да спасяват животи, лекувайки редица болести (левкемия, автоимунни и генетични заболявания). Към момента това се случва благодарение на трансплантацията на хемопоетични стволови клетки, но стотици клинични проучвания са на последния си етап и в близкото бъдеще пред човечеството ще бъдат разкрити още възможности.
Както вече стана ясно, във възрастния индивид тези клетки се съдържат в неговия костен мозък и при нужда се извличат от него. Това отнема време, не всеки има възможността да получи своите собствени клетки чрез трансплантация, а търсенето на донор отнема месеци и невинаги има щастлив край. Извличането на стволови клетки от костния мозък на донора има и минуси.
За щастие обаче медицината не се е спряла дотук. Факт е, че конкретно хемопоетични стволови клетки се съдържат и в плацентарната кръв на новороденото бебе. Те могат да бъдат извлечени само веднъж в живота – при раждането.
Съхранение на хемопоетични стволови клетки
За да се извлекат клетките, родителите трябва да подготвят и организират предварително съхранение на стволови клетки в тъканна банка. Съхранението им позволява да се използват след време, ако се наложи не само за бебето, но и за неговото семейство. Родителите, които изберат тази опция осигуряват “биологична застраховка”, която един ден може да бъде животоспасяваща.
След раждане на бебето може да се вземе кръв от плацентата и тъкан от пъпната връв. Този биологичен материал се обработва, за да се изолират хемопоетичните стволови клетки. Те се съхраняват на екстремно студени температури от -190 °C. Повечето банки предлагат съхранение за период около 20 години.
Преди да сме сигурни, че желаем да съхраним стволови клетки на нашето дете, трябва добре да проучим коя банка е най-надеждна. Важно е да помним, че това е важен биологичен материал и опазването му е от изключително значение.
Тъканните банки работят по сходен начин, но все пак има някои разлики в процеса. Преди да изберем кръвна банка, трябва да се запознаем с начина, по който се извършва обработката, дали апаратурата е модерна, дали е надеждна. Когато търсим подходяща банка, трябва да си отговорим на някои важни въпроси.
Надеждна ли е банката?
От изключителна важност е банката да има ясна история и голям опит. Трябва да проверим финансовата стабилност, дали седалището често се сменя, каква е политиката при фалит, дали собствениците често се сменят. За съжаление, съществуват и много измамни практики.
Понякога процедурата и обработката на документите се случват в България, а след това клетките се транспортират в чужбина и се съхраняват там без уведомление. Това е неетична практика, тъй като по този начин качеството им може да се компрометира, не е възможно предоставяне на актуална информация и общо казано сигурността им е под въпрос.
Какво е включено в цената?
Услугата по съхранение е платена. Важно е да се уточни какво е включено в пакета, който семейството избере – дали е покрит целият период на съхранението, дали има годишни такси, дали се предлагат парични помощи в случай на използване на клетките. Не бива да се подлъгваме по ниска цена, защото има голяма вероятност това да означава и ниско качество на услугата.
Колко сигурно е съхранението на клетките?
В най-добрия случай, ако всичко е изрядно с банката, всеки концентрат от стволови клетки ще има уникален идентификационен номер, с който се съхранява в регистър на Изпълнителна агенция „Медицински надзор“. Ниската температура би трябвало да се поддържа не чрез електрозахранване, а чрез течен азот. Това означава, че в случай на авария, това няма да повлияе на качеството.
Системите за съхранение са най-ефикасни, когато са автоматизирани. При природни бедствия и аварии помещенията, където се съхраняват пробите, трябва да са обезопасени максимално. Като резервен план, в случай на форсмажорни обстоятелства, трябва да е ясно къде се преместват пробите.
Банката има ли лицензи?
Като потенциален клиент тъканната банка е длъжна да предостави всички лицензи, разрешителни, сертификати и акредитации. Не бива да се притесняваме да ги поискаме, защото те гарантират 100% качество и прозрачност. Може да проверим дали банката е получила лиценз в държавата, където се помещават лабораториите. Хубаво е да обърнем и внимание дали има разрешително от българската държава.
Изборът на тъканна банка за клетките на нашето дете е от изключителна важност. Не бива да се колебаем да задаваме въпроси, за да вземем най-доброто решение.
Заключение
Стволовите клетки са уникални, защото могат да се копират и да се трансформират в други видове клетки. Тази тяхна способност поддържа живота ни – след увреждане органите не умират, защото стволовите клетки ги възстановяват. За щастие медицината е намерила начин да лекува хора, чиито стволови клетки не функционират правилно. Това е т. нар. трансплантация на стволови клетки – невероятен медицински пробив с много обещаващи резултати.
Съвременната медицина позволява на тези клетки да се съхраняват в продължение на десетилетия, за да може един ден при нужда да се използват, за да спасят нечий живот.
Често задавани въпроси
Какво представляват стволовите клетки?
Стволовите клетки могат да се самокопират и да се превръщат в други клетки, за да попълват липсите?
За какво се използват в медицината?
Те се използват за трансплантации на пациенти, чиито стволови клетки са увредени.
Откъде се извличат?
Могат да се извлекат от костния мозък на донор или от плацентата на новороденото.
Източници
- Lennard A, Jackson G. "Stem cell transplantation", PubMed. West J Med. 2001
- Denning L, Forstag E. "The Future Outlook for Stem Cell Transplantation and Disability", PubMed. National Academies of Sciences. 2022
Блог
Рецепти
Популярни продукти
Свързани публикации
Гемотерапия е клон на фитотерапията и форма на билкова медицина. Тя насърчава способността на тялото за самолечение.
Нашата ендокринна система е част от хуморалната регулация на организма, работи свързано с нервната и включва жлезите с вътрешна секреция.
Сигурно сте гледали поне един филм за трансплантация при човек, придобил след операцията качества от характера на своя