Смирна: приложения на ароматното дърво

Обновена: 28.11.2024|
Смирна ползи.

В Новия завет смирна се споменава като един от трите подаръка, които тримата мъдреци носят за раждането на Исус: злато, тамян и смирна. Защо това дърво е почитано от Древността и какви ползи от употребата му са установили проучванията, ще разберем в тази статия.

 

Ботаническо описание на смирна

Смирна е малко, бодливо дърво или храст с латинско наименование Commiphora myrrha. Произлиза от сухите райони на Североизточна Африка и Арабския полуостров. Обикновено расте до 4 метра височина, с къс, усукан ствол и възлести, бодливи клони. Една от най-забележителните характеристики на растението е производството на ароматна смола.

 

Думата смирна идва от арабската дума „murr“, която се превежда като „горчив“.

Етеричното масло, което се добива от растението, е част от медицинската практика от хилядолетия. За да се използва, смолата се събира, като се правят разрези в кората. Това кара дървото да отделя жълтеникава, ароматна гума, която се втвърдява.

Листата на дървото са малки, сложни и често триделни, тъмнозелени и с овална форма. Последователно разположени са по клоните и разпръснати нарядко.

Цветовете са малки и бледожълти или червеникави, образуващи се на гроздове в краищата на клоните. Видът е двудомен, отделните дървета носят мъжки или женски цветя. Плодовете са малки, овални и месести, с червеникав до кафяв оттенък при узряване.

Още в Древността хората са осъзнавали значението на смирната, като нейната цена се е равнявала на същото тегло в злато.

Тя е била използвана заради лечебните си и ароматни свойства, както и като ценна част от религиозните церемонии. Има вкус и аромат, напомнящи на мускус, дърво и бор. Съчетава се добре с канела, карамфил и бахар. Също така често се комбинира с тамян, защото последният има цитрусов и ярък профил.

 

Разпространение

 

Смирна, дърво

 

Смирна се среща естествено в сухите райони, предимно в Североизточна Африка и Арабския полуостров. Това обхваща страни като Сомалия, Етиопия, Еритрея, Джибути, Судан и части от Саудитска Арабия и Йемен.

Видът вирее в сурова, суха среда с минимални валежи, често расте на скалисти хълмове и песъчливи почви на височини, вариращи от морското равнище до 1200 метра. Това се дължи на добрата му адаптивност.

Дървото се размножава чрез семена, които обикновено се разпръскват от животните и вятъра.

 

Употреби

Смирната има терапевтични употреби. В Древен Египет например тя е служила за лечение на сенна хрема и херпеси. Древните гърци са намерили друго приложение: антисептик за войници, с който да се почистват бойни рани.

По отношение на традиционната медицина се смята, че може да помогне още за справяне с възпаления в устната кухина (като гингивит), лошо храносмилането, респираторни проблеми, болки в ставите и менструални крампи.

Има ползи за кожата, като е ценно средство срещу бръчки, акне и суха кожа, благодарение на своите антибактериални и антиоксидантни свойства. В козметиката придава топъл, дървесен аромат и служи като естествен консервант. Използва се за направата на продукта като кремове, вода за уста и дъвки.

Други употреби на смирна са свързани с ароматизиране, балсамиране, овкусяване на хранителни продукти и др. Някои култури са използвали парчетата изсушена смирна като тамян за пречистване по време на религиозни или културни церемонии. За египтяните тя дори е била част от процеса на мумифициране.

 

Ползи от смирна

 

Смирна, етерично масло

 

Смирната може да бъде ценна за организма.

Антибактериално действие

Етеричното масло има антибактериално действие. То е особено ефективно срещу бактерията Pseudomonas aeruginosa, която най-често заразява хората след операция, като за 2 часа убива 99,59% от бактерията.

Изследванията показват, че някои бактерии, които стават резистентни към други антибиотици, не развиват резистентност към смирна.

Богата на антиоксиданти

Билката се смята за мощен антиоксидант. Проучване, публикувано в списание Food and Chemical Toxicology, установява, че тя е в състояние да предпази от хепатотоксичност, предизвикана от олово.

По този начин може да ни защити от чернодробно окислително увреждане и имунотоксичност чрез намаляване на липидната пероксидация и засилване на антиоксидантните и имунните защитни механизми.

Зарастване на рани

Смирната има свойства, които помагат на тялото да се самолекува.

В проучване след изваждане на зъби едната група участници са използвали вода за уста с физиологичен разтвор след екстракциите, а другата – екстракт от смирна в ролята на вода за уста. При групата, използваща смирна, се забелязва по-малък оток и чувствителност, както и много по-малко възпаление.

Възможни противоракови свойства

Може да има няколко причини за противораковите ефекти, с които смирна се свързва. Някои проучвания установяват, че тя насърчава и индуцира апоптоза (процес на естествена смърт) в раковите клетки.

В нея се съдържа β-елемен, ценен химикал с противоракови свойства. Едно от популярните противоракови лекарства в Китай дори съдържа смирна и тамян и се използва при рак на гърдата, хиперплазия на гърдата, рак на стомаха, рак на черния дроб.

Облекчаване на болката

Изглежда, че съединенията в билката засягат специфични рецептори за болка. Чрез модулиране на тези рецептори смирната може да намали усещането за болка, което я прави особено полезна при състояния на хронична и невропатична болки.

Изследванията показват, че смирната има аналгетичен ефект, подобен на НСПВС, но без стомашно-чревните странични ефекти, свързани с тях. Тя е ефективна при главоболие, треска, ставни и мускулни болки и болки в долната част на гърба.

Билката отдавна се използва в части от Азия като традиционно лекарство за възпалителни заболявания като ревматоиден артрит.

Други предполагаеми предимства

Въпреки че липсват солидни подкрепящи доказателства, се предполага, че смирната има ползи при:

  • Астма
  • Кашлица
  • Стомашно-чревни нарушения
  • Лошо храносмилане
  • Язви
  • Възпалено гърло
  • Хемороиди
  • Болка в ставите
  • Грижа за кожата

 

Могат да се добавят няколко капки етерично масло от смирна към базово масло или към закупен продукт за грижа за кожата като крем, лосион и т.н. Целта е да се намалят видимите признаци на стареене като фини линии и бръчки.

Все пак трябва да имаме предвид, че смирна не може да бъде заместител на медицинските грижи или на фармацевтичните продукти. Важно е да се консултираме със здравен специалист, за да знаем дали и как е безопасно да я интегрираме в ежедневието си за конкретен здравословен проблем.

 

Противопоказания и странични ефекти

 

Смирна гори

 

Има някои рискове и странични ефекти, свързани с употребата на смирната. Ако се прекали с количеството (повече от 2 до 4 г), това може да причини дразнене на бъбреците и промени в сърдечната честота.

Локалната употреба в редки случаи може да причини контактен дерматит, зачервяване на кожата, подуване и сърбеж, затова хората с чувствителна кожа трябва да бъдат внимателни.

Оралната употреба не е безопасна по време на бременност, тъй като може да стимулира матката, да доведе до маточно кървене, да причини спонтанен аборт или преждевременно раждане.

За хора с хронични здравословни състояния като диабет ефектът на смирна за понижаване на кръвната захар може да бъде проблематичен без подходящо наблюдение, тъй като би могла да предизвика хипогликемия. Тези, които имат бъбречни проблеми, трябва да бъдат внимателни, тъй като високите дози могат да раздразнят бъбреците.

Билката може да взаимодейства с антикоагуланти, като увеличи вероятността от кървене и влияе на сърдечната честота или кръвното налягане. Важно е хората, които взимат такива медикаменти, да се консултират със здравен специалист, преди да започнат употреба на тази билка.

 

Заключение

Смирна произлиза от арабската дума „murr“, която означава „горчив“. Добиването става чрез разрези в кората на дървото, предизвикващи отделянето на ароматна смола, която се втвърдява.

Дървото расте в сухите райони на Североизточна Африка и Арабския полуостров. Има множество приложения, включително в медицината, козметиката и религиозните обреди, като демонстрира антибактериални, антиоксидантни и болкоуспокояващи свойства.

 

Често задавани въпроси

Какво е смирна?

Смирна е малко, бодливо дърво или храст с латинско наименование Commiphora myrrha.

Къде се среща смирна?

Смирна се среща естествено в сухите райони, предимно в Североизточна Африка и Арабския полуостров. Това обхваща страни като Сомалия, Етиопия, Еритрея, Джибути, Судан и части от Саудитска Арабия и Йемен.

За какво се използва?

Смирната има медицински употреби. Използва се в козметиката за направата на продукта като кремове, вода за уста и дъвки. Други употреби на смирна са свързани с ароматизиране, балсамиране, овкусяване на хранителни продукти и др.

Категории: Билки и чайове|Публикувана: 28.11.2024|

Сподели тази статия, избери платформа!

Блог

Рецепти

730811db8333e8400e5fcddd2e25fec9?s=96&d=mm&r=g

Йоана Иванова учи "Книгоиздаване" в СУ "Св. Климент Охридски". Писането и четенето са й страст. Интересува се от йога, дихателни практики и грижа за вътрешния и външния баланс.

Свързани публикации

Оставете коментар