Седефче (миризлив сънчец) – приложение и ползи от билката

Обновена: 18.12.2024|
Седефче, миризлив сънчец.

Седефчето (Ruta graveolens), наричано също „билка на покаянието“ и „билка на милосърдието“, е многогодишно тревисто растение от сем. Седефови (Rutaceae). Билката притежава множество лековити свойства, като най-често се приема при проблеми със стреса или стомаха.

Какво е седефче?

Седефче (Ruta graveolens), още миризлив сънчец, има значителна употреба в природната медицина. Използва се в билкарството за лечение на заболявания от различно естество. Активните съставки на растението са етерични масла, витамин C, фуранокумарини, алкалоиди и флавонгликозид рутин. Билката е свързана с много ползи за човешкото здраве и благосъстояние.

Седефчето, принадлежащо към сем. Rutaceae — Седефчеви, е многогодишно растение – храст или полухраст, голо, зелено със синкав оттенък, разклонено, високо до 50 см. Листата са зелени, долните с дръжка – дълбоко нарязани, а горните – приседнали. Цветовете са жълтеникави, сърбани на върха в щитовидно съцветие. Чашката и венчелистчетата са 4-5-делни. Цъфти 6-8, пл. 6-11 м, плодът е разпуклива кутийка с 4-6 семена.

 

Разпространение и местообитание

Билката се среща в диво състояние в Южна Европа и Кримския полуостров. Вирее по места с до 600 м надморска височина. Расте в сухи каменисти, скалисти и храсталачни райони.

Разпространена е по Черноморското крайбрежие, в Северна България, Източните и Средните Родопи, Тракийската равнина, в равнините и предпланините докъм 600 м надморска височина.

 

Използваема част

От билката седефче се използва цялото растение, задължително обаче без корените. Достига височина 50 см и представлява вечнозелен храст във формата на красиви туфи. Надземната част цъфти през юни-юли. Суши се при температура до 40°С. Изсушената билка е бледозелена, с характерна миризма и горчив вкус. Допустимата влажност на растението е 12%.

 

Начин на употреба

 

Седефче.

 

Най-популярният начин за употреба на седефче е следният: една чаена лъжичка от билката ври 2-3 минути в 125 мл вода, прецежда се и течността се изпива. Може да се повтори 3 пъти в рамките на един ден. Счукани пресни листа се слагат на засегнатите от ревматизъм стави, а капки от прясната билка се прилагат против възпаление на ухото.

Може да се направи 1:10 студен извлек за мазане против ишиас, други невралгии, подагра и засегнати от ревматизъм стави.

В по-големи дози растението е токсично, защото съдържа кумарин. Това е бяло кристално вещество с подобен на ванилия аромат. Използва се в състава на парфюми, а преди е бил използван и като ароматизатор на цигари и хранителни продукти.

Етеричното масло от седефче трябва да се използва в много ниски концентрации за да не отключи токсични прояви.

В големи количества маслото може да предизвика левкемия.

 

Седефчето в народната медицина

В българската народна медицина седефче се използва и като много добро седативно и сънотворно средство.

В случай че страдаме от хроничен стрес и безсъние, бихме могли да си приготвим следната билкова отвара:

  • Накисваме надземната част на свежото растение в студена вода и го оставяме да престои 12 часа.
  • Пием по една чаена чашка преди лягане.

 

Седефчето се използва при възпалителни и язвени заболявания на стомаха и червата – счукваме 1 г от растението и ги смесваме с 400 мл студена вода. Оставяме така за 8 часа, след което изпиваме получения извлек в рамките на деня.

 

Лечебно действие

 

Седефче, световъртеж.

 

Седефчето се използва като антибактериално средство в медицината. Притежава нервоуспокоително действие, както и помага за лечение на стомашно-чревни заболявания.

Прилага се при следните симптоми и болестни състояния:

  • Виене на свят  –  усещане за загуба на баланс и ориентация, което може да бъде придружено от гадене, повръщане, изпотяване и други симптоми. Световъртежът може да варира по интензивност и продължителност – от леко замайване до силно въртене, което затруднява дори най-простите ежедневни дейности. Приемът на извлек от седефче би могъл да помогне за преодоляване на това нарушение на вестибуларния апарат.
  • Преумора – в ситуации, в които организмът ни вече просто не може да функционира качествено, тъй като сме го претоварили и не сме си дали пълноценно време за почивка, миризливият сънчец отново идва на помощ. Седефчето може да възвърне тонуса и енергията ни, стига да имаме търпение.
  • Ускорен пулс – високият пулс много често е причинен от притеснение и нервни изблици, понякога дори паник атаки. Съществуват множество успокоителни медикаменти, но част от тях крият и доста странични ефекти. Употребата на седефче с натрупване би могла да нормализира работата на сърцето, като успокои нервната ни система.
  • Диария – билката има мощно антиоксидантно действие, когато говорим за стомашни проблеми. Пиенето на чай от седефче значително ще подобри стомашния баланс. В случай че не желаете да употребявате друг тип медикаменти, лечението с билки също би било успешно.
  • Глисти – приблизително 2 милиарда са хората, заразени с глисти в световен мащаб по данни на Световната здравна организация. В това число са както възрастни, така и деца. Билкова отвара от миризлив сънчец е добра хомеопатична алтернатива на традиционните медикаменти. Разбира се, това не означава, че консултацията с лекар не е задължителна.
  • Хемороиди – те са често срещано здравословно състояние, което се характеризира с възпаление или подуване на вените в аналната зона и води до дискомфорт и болка. Те са вътрешни или външни като всеки тип се отличава с уникални симптоми и изисква специфичен подход към лечение. В случай че отново не желаем да прибягваме до традиционна медицина, може да се приема билката под формата на чай или извлек.
  • Анемия (или малокръвие) е недостиг на червени кръвни телца и/или хемоглобин в кръвта. Това причинява намалена способност на кръвта да пренася кислород към тъканите. Това е още едно заболяване, което би могло да бъде положително повлияно заради употребата на седефче.
  • Високо кръвно налягане (хипертония), принуждава сърцето да изразходва повече енергия, за да осъществява циркулацията на кръвта в кръвоносните съдове, и така изтощава сърдечния мускул. Прием на билката с натрупване може да свали кръвното налягане.
  • Възпаление на очите – различни видове възпаления на очите биха били благоприятно повлияни поради приема на миризлив сънчец, включително и конюнктивит. Разбира се, приемът на билки е алтернатива на традиционните медикаменти, но консултацията с медицинско лице е нужна, тъй като, както вече споменахме, в големи количества билката е отровна.

 

Билката би могла да помогне за лечението на много заболявания, стига да се приема по правилния начин.

 

Нежелани реакции

При бременни жени може да предизвика загуба на плода, затова седефче не трябва да се приема по време на бременност под никаква форма. Не се препоръчва и на кърмачки и малки деца.

Свръхчувствителни лица дори при еднократен контакт с билката могат да получат обрив или  отоци. От съществено значение е да бъдем информирани, преди да изпробваме лечение със седефче. Прекомерната му употреба може да навреди сериозно на здравето ни.

 

Любопитно

 

Седефче, миризлив сънчец.

 

Растението често е наричано „пътниче“ и „светлица“, както и „билка на покаянието“. Последното наименование идва от миналото, когато католическите свещеници използвали китка от растението да ръсят светена вода. Латинското наименование произлиза от думата ruta (което пък идва от гръцката дума reuo) и означава „освобождавам“ и се вярвало, че седефчето гони злите сили. Самият Хипократ го препоръчвал при ухапване от всякакви отровни животни.

В днешно време билката е търсена по-скоро заради лечебните си свойства.

 

Заключение

Без значение как ще наречем растението – седефче, миризлив сънчец или билка на покаянието, факт е, че неговите лечебни свойства не са за подценяване и могат да повлияят благоприятно върху доста заболявания. Консумацията на седефче би могла да бъде достойна алтернатива на традиционната медицина.

И все пак – за да успеем да извлечем възможно най-положителните свойства на растението, е нужно да бъдем информирани за начина, по който да го приемаме, и да внимаваме да не си навредим поради възможността от натравяне, в случай че се предозира с билката.

 

 

Често задавани въпроси

Какви са основните лечебни свойства на седефчето?

Седефчето (Ruta graveolens L) има антисептични, противовъзпалителни и болкоуспокояващи свойства. Използва се за облекчаване на болки в мускулите и ставите, за лечение на рани и изгаряния, както и за подобряване на кръвообращението.

Как се използва седефче в народната медицина?

Народната медицина използва седефчето под формата на отвари, тинктури или мазила. Често се прилага външно за лечение на кожни проблеми като рани, натъртвания и изгаряния, а също и за облекчаване на болки в ставите и мускулите.

Има ли противопоказания за употребата на седефче?

Седефчето не трябва да се използва в големи количества, тъй като може да бъде токсично. Прекомерната употреба може да доведе до отравяне, което се проявява със симптоми като гадене, повръщане и диария. Също така, не се препоръчва при бременни жени, кърмачки и малки деца, без консултация с лекар.

Категории: Билки и чайове|Публикувана: 18.12.2024|

Сподели тази статия, избери платформа!

Блог

Рецепти

mobile front
bc33d0958db91d9ce9dbc79dc698879e?s=96&d=mm&r=g

Михаела Михайлова е завършила две специалности във ВТУ "Св. св. Кирил и Методий" - българска филология и информационни и комуникационни технологии в образованието. Работи като учител по български език и литература. Цени "лечебните" разговори, които спомагат за укрепване на менталното здраве. Интересува се активно от психология и психосоматика.

Свързани публикации

Оставете коментар