Розацея – диагностика и лечение на възпалението

Обновена: 28.10.2024|
Розацея крем.

Кожните заболявания, каквото е и розацеята, са разнородна група болести, които включват медицински състояния, засягащи кожата, лигавиците и кожните придатъци – косми, нокти, потни и мастни жлези. Розацея наричаме вид възпалително кожно състояние, чийто най-характерен признак е зачервяването на кожата. Заболяването често може да се обърка със стандартно акне, но има съществени разлики, които го отличават от него.

Какво е розацея?

Това е често срещано кожно заболяване, което причинява краткосрочно или дълготрайно зачервяване на лицето. Освен това може да допринесе за разширяване на кръвоносните съдове и да образува гнойни пъпки. Някои симптоми могат да се проявят от седмици до месеци и след това да изчезнат за известно време.

 

Розацеята може да се сбърка с акне, дерматит или други кожни проблеми. Най-честите места за откриване на нейните симптоми включват носа, бузите и челото. Състоянието може да се обостря през целия ни живот и обикновено започва след 30-годишна възраст.

Видове розацея

Съществуват 4 типа:

  • Еритемотелеангиектатична. Розацеята е упорита и причинява зачервяване на лицето с разширени и видими кръвоносни съдове. Симптомите се появяват и изчезват неочаквано.
  • Папулопустулозна. По кожата се образуват пъпки, пълни с гной или друга течност. Кожата може да се подуе, а симптомите са подобни на акне.
  • Фиматозна. Симптомите карат кожата да се подува и удебелява. Кожата може да е неравна и най-често засяга носа, като симптомите могат да го накарат да изглежда луковичен (ринофима).
  • Очна. Розацеята може да засегне очите, като ги кара да се чувстват раздразнени и кървави или сълзящи. Те са чувствителни към светлина и по клепачите могат да се образуват болезнени подутини (ечемици).

 

Розацеята е хронично състояние на кожата, което може да се прояви в различни форми и изисква индивидуализиран подход в лечението и грижата. Разпознаването на типа розацея, еритемотелеангиектатична, папулопустулозна, фиматозна или очна, е ключово за успешното управление на симптомите.

Ако забележите зачервяване, видими капиляри, подутини или раздразнение на очите, веднага се консултирайте се със специалист.

 

Колко често се среща розацеята и кого засяга?

 

Розацея, лице.

 

Счита се, че състоянието засяга около 5% от възрастните по света. Макар да се смята, че розацеята засяга повече жените, отколкото мъжете, проучванията разкриват приблизително еднакво разпределение по пол.

Кожният проблем обикновено се появява след 30-годишна възраст и става по-разпространен с възрастта. Въпреки това може да се появи на всяка възраст, включително при деца. Състоянието може да засегне всеки, но по-често се среща при хора със светла кожа и при такива от келтски или северноевропейски произход. Розацеята може да е по-трудно и недостатъчно разпознаваемо състояние при тъмнокожи пациенти.

 

Какви са симптомите на розацея?

Симптомите включват:

  • Дразнене на очите. Очите ни може да са раздразнени и да изглеждат воднисти или кървясали. Това състояние може да причини ечемик, както и зачервяване и подуване на клепачите ни. Тежките случаи, ако не се лекуват, могат да доведат до увреждане на роговицата и загуба на зрението.
  • Парене или щипене. Може да се появи усещане за парене или щипене на лицето ни, както и може да се развие сърбеж или усещане за стягане.
  • Кожна сухота. Кожата на лицето ни може да е груба и да изглежда много суха.
  • Плаки. Повдигнати червени петна (плаки), които изглеждат като обрив, може да се развият без промени в околната кожа.
  • Удебеляване на кожата. В някои случаи на розацея кожата ни може да се удебели и разшири, което води до състояние, наречено ринофима. Това състояние се появява на носа, което го кара да има луковичен вид.
  • Оток. Подуването на лицето може да се появи самостоятелно или да придружава други признаци на розацея.

 

Начинът, по който изглежда розацеята, може да варира значително от един човек на друг, но винаги включва поне един от основните признаци като:

  • Краткосрочно зачервяване. Много хора, които имат розацея, имат анамнеза за често зачервяване. То може да се появява и изчезва и е най-ранният признак на заболяването.
  • Постоянно зачервяване. Постоянното зачервяване на лицето може да прилича на руж или слънчево изгаряне, което не изчезва.
  • Подутини и пъпки. Малки, червени, твърди подутини или пълни с гной пъпки често се появяват по кожата. Понякога неравностите може да приличат на акне, но розацеята не причинява черни точки. Може да има парене или смъдене.
  • Видими кръвоносни съдове. Малки кръвоносни съдове, които изглеждат като тънки червени линии, стават видими на повърхността на кожата.

 

През повечето време не се появяват всички потенциални признаци.

 

Къде се отразяват симптомите на розацеята по тялото?

 

Розацея, лице, нос.

 

Симптомите на кожното състояние могат да засегнат няколко различни части на тялото ни, включително:

  • Нос
  • Брадичка
  • Бузи
  • Чело
  • Очи
  • Гръден кош
  • Уши
  • Шия
  • Скалп

 

Разширяването на симптомите извън лицето може да е знак за по-напреднал стадий на състоянието и изисква внимание.

 

Причини за появата на розацея

Причината за поява на розацея не е известна. Може да се дължи на генетика, свръхактивна имунна система или определен тип ежедневие.

Възпаленията могат да бъдат предизвикани от:

  • Слънце или вятър
  • Топли напитки
  • Пикантни храни
  • Алкохол
  • Много горещи и ниски температури
  • Емоционален стрес
  • Лекарства, които разширяват кръвоносните съдове, включително някои лекарства за кръвно налягане
  • Някои козметични продукти, такива за грижа за кожата и косата

Розацеята не се причинява от лоша хигиена и не е заразна.

 

Розацеята автоимунно заболяване ли е?

Някои видове розацея се появяват в резултат на претоварване на имунната система. Работата на нашата имунна система е да защитава тялото ни от чужди нашественици, които ни разболяват, като бактериите например.

Определен вид бактерии (Bacillus oleronius), които са често срещани сред хората, диагностицирани с папулопустулозна розацея, могат да накарат имунната ни система да компенсира свръхкомпенсацията на бактериите и да атакува здрави кожни клетки.

Това е автоимунен отговор, който причинява симптоми на розацея.

Други случаи на розацея могат да бъдат резултат от това, че имунната ни система е силно чувствителна към промените в околната среда. Те могат да включват излагане на слънчева светлина или температурни колебания, които предизвикват нашите симптоми. В резултат на това имунната система се натоварва, за да се приспособи към промените в околната среда.

 

Как се лекува розацея?

 

Розацея лице.

 

Възможностите за лечение могат да включват:

  • Лекарства: има няколко вида орални и локални лекарства за лечение на подутини, пъпки и зачервявания, причинени от розацея. Лекарствата ни помагат да управляваме симптомите си.
  • Лазерно лечение: нашият лекар може да използва лазери, за да премахне видимите кръвоносни съдове и да ограничи количеството зачервяване на кожата.
  • Хирургични процедури: при тежки случаи нашият лекар може да препоръча операция за коригиране на луковичния нос, причинен от ринофимата.

 

Лечението на розацея е различно за всеки човек и се фокусира върху облекчаване или намаляване на симптомите и предотвратяване на влошаването им.

 

Какви лекарства лекуват розацея?

Нашият лекар може да предложи за лечение следните лекарства:

  • Антибиотици (хапчета, гел или кремове) за намаляване на подутини и пъпки
  • Бримонидин гел за намаляване на зачервяването
  • Кремове или гелове за минимизиране на подутини и пъпки

 

Преди да започнем ново лекарство, е нужно да обсъдим с нашия лекар дозировката, кога да го приемаме и страничните ефекти, които причинява. Също така трябва да се имат предвид и лекарствата, които приемаме в момента, за да избегнем всякакви лекарствени взаимодействия.

 

Какви храни да избягваме, ако имаме розацея?

 

Розацея, пикантни храни.

 

Някои проучвания показват, че пикантни храни, като люти крилца и чушки халапеньо, могат да предизвикат симптоми на розацея. Всеки човек, диагностициран със заболяването, има индивидуални задействащи фактори в своята среда и няма гаранция, че пикантните храни ще предизвикат обостряне на розацея. Ако имаме пристъп на симптоми след ядене на пикантни храни, е добре да ги избягваме, за да предотвратим бъдещи пристъпи.

 

Как мога да предотвратя розацеята?

Тъй като причината за кожното състояние е неизвестна, не можем да предотвратим състоянието. Въпреки това можем да намалим риска от обостряне на розацея, като идентифицираме и избягваме неща в ежедневието, които предизвикват симптомите.

Нужно е да бъдем внимателни, когато излизаме на открито и излагаме кожата си на ултравиолетовите лъчи на слънцето.

Слънчевата светлина може да предизвика симптоми на розацея, а увреждането от слънцето може да затрудни заздравяването на кожата ни след пристъп. Важно е да се използва слънцезащитен крем ежедневно и да нанасяме отново слънцезащита през целия ден. Можем също така да носим UV-защитно облекло и аксесоари, за да покрием кожата си от слънчевата светлина.

 

Често задавани въпроси

Какво е розацея?

Розацеята е хронично възпалително кожно състояние, което най-често засяга лицето и се проявява със зачервяване, разширени капиляри, пъпки и подуване.

Какви са основните причини за розацеята?

Точната причина за розацея не е напълно изяснена, но се смята, че състоянието се дължи на комбинация от генетични фактори и влияния на околната среда. Някои потенциални отключващи фактори включват излагане на слънце, стрес, консумация на алкохол, пикантни храни и температурни промени.

Може ли розацеята да бъде излекувана?

За съжаление, розацеята е хронично състояние и няма окончателно лечение. Въпреки това, с правилния подход и грижа, симптомите могат да бъдат контролирани и значително намалени.

Категории: Kрасота, Здраве|Публикувана: 28.10.2024|

Сподели тази статия, избери платформа!

Блог

Рецепти

bc33d0958db91d9ce9dbc79dc698879e?s=96&d=mm&r=g

Михаела Михайлова е завършила две специалности във ВТУ "Св. св. Кирил и Методий" - българска филология и информационни и комуникационни технологии в образованието. Работи като учител по български език и литература. Цени "лечебните" разговори, които спомагат за укрепване на менталното здраве. Интересува се активно от психология и психосоматика.

Свързани публикации

Оставете коментар