Изгаряне от слънце – как и защо e важно да се предпазим?

Обновена: 29.01.2024|
Слънчево изгаряне.

Прекомерното излагане на слънце може да има някои неприятни последици за кожата. В зависимост от типа кожа, някои хора са по-предразположени към слънчево изгаряне.

Кои типове са най-застрашени от изгаряне от слънце и как да се предпазим, разглеждаме в тази статия.

 

Какво е слънчево изгаряне?

Слънчевото изгаряне се получава в резултат на възпалителна реакция на външния слой на кожата от ултравиолетово лъчение. Това е защитна реакция на организма, в резултат на активирането на пигмента меланин, при което кожата потъмнява.

Слънчево изгаряне настъпва след прекомерно или продължително излагане на кожата на интензивна ултравиолетова (УВ) радиация от Слънцето или източници като солариуми и може да причини възпаление и раздразнение.

Изгарянето може да бъде леко, умерено или сериозно, в зависимост от продължителността и интензивността на излагането на УВ лъчението. Тежките случаи на слънчево изгаряне изискват медицинска помощ.

Ултравиолетовото лъчение (UVR) е част от електромагнитния спектър — светлината, излъчвана от слънцето. UV-лъчите се категоризират според дължината на вълната, която варира от 100–400 nm.

Разграничават се следните UV-лъчи:

  • UVA – от 320 до 400 nm
  • UVB – от 280–320 nm
  • UVC – от 100–280 nm

 

Озоновият слой блокира UVC, но UVB са способни да проникнат в епидермиса, а UVA  да достигнат до дермата.

Излагането на кожата на ултравиолетова радиация може да доведе до възпаление и подуване на клетките.

Рискът от изгаряне от слънце зависи най-вече от типа кожа, но има и други фактори, които могат да го увеличат, като например:

  • слънчеви алергии
  • автоимунни заболявания
  • инфекции
  • кожни заболявания
  • употребата на някои лекарства (сулфонамиди, нестероидни противовъзпалителни, ретиноиди и др).

 

Съвети за предпазване от слънчева изгаряне

 

изгаряне от слънце

 

Ето няколко съвета, които да следвате:

  • Носете слънцезащитни лосиони със себе си – въпреки че някои предпочитат слънцезащитни спрейове, то ако вашата кожа е чувствителна и склонна към изгаряне от слънце, по-добре използвайте слънцезащитен крем.
  • Избягвайте излагането на слънце между 10.00 ч. и 16.00 ч., особено през летния сезон – това е отрязъкът от време на най-силна ултравиолетова радиация.
  • Проверете UV индекса във вашия регион – UV индексът е скалата на слънчевата радиация, която варира от 0 до 11 за различните места. Ако индексът е висок, не забравяйте да вземете предпазни мерки.
  • Покривайте тялото си – в допълнение към слънцезащитния препарат, дрехите също предпазват кожата от изгаряне от слънце. За да предпазите лицето и шията си, носете шапка с широка периферия.
  • Не забравяйте за слънчевите очила – освен за кожата, погрижете се и за очите си, тъй като те също са изложени на риск. Изберете качествени слънчеви очила, които да блокират до 99% от ултравиолетовото лъчение.

 

Степени и симптоми

Симптомите на слънчево изгаряне могат да включват:

  • Възпалена кожа, която има розов или червен цвят
  • Топла или гореща на допир кожа
  • Подуване, болка, чувствителност и сърбеж
  • Малки, пълни с течност мехури
  • Висока температура
  • Главоболие
  • Гадене или умора

 

Изгаряне от първа степен

Изгарянията от първа степен засягат само външния слой на кожата (епидермиса), като мястото на изгаряне е зачервено, болезнено, сухо, но няма мехури.

Изгаряния от втора степен

Изгаряния от втора степен включват епидермиса и част от долния слой на кожата, наречена дерма. Мястото на изгаряне изглежда червено, с мехури и може да е подуто и болезнено.

Изгаряния от трета степен

Изгарянията от трета степен разрушават епидермиса и дермата. Те могат да отидат в най-вътрешния слой на кожата – подкожната тъкан. Мястото на изгаряне може да изглежда бяло или почерняло и овъглено.

Изгаряния от четвърта степен

Изгарянията от четвърта степен преминават през двата слоя на кожата и подлежащата тъкан, както и през по-дълбоки тъкани, включващи мускули и кости. Няма усещане в областта, тъй като нервните окончания са унищожени.

 

Някои типове кожа изгарят по-лесно – истина или мит?

 

изгаряне от слънце

 

Типът кожа определя чувствителността от изгаряне от слънце, като хората със светла кожа са изложени на най-голям риск.

Според американския дерматолог Томас Фицпатрик има шест типа кожа в зависимост от реакцията към ултравиолетовите лъчи.

Типът кожа – фототип, според класификацията на Фицпатрик се определя в зависимост от количеството на пигмента меланин:

  • Първи тип – хората от този тип се характеризират с бледа кожа, сини/зелени очи, руса/червена коса и лунички. Те са най-предразположени към слънчево изгаряне, като тяхната кожа винаги изгаря, без да почернява.
  • Втори тип – при този тип кожата също е светла, изгаря лесно, но придобива тен след дозирано, многократно излагане на слънце.
  • Трети тип – при този фототип кожата пак е светла, но по-тъмна от първите два типа. Тя придобива загар след първоначално изгаряне.
  • Четвърти тип – характеризират се със светлокафява кожа, която рядко изгаря и почернява лесно.
  • Пети тип – при този фототип кожата е кафява и лесно почернява, като има минимален риск от изгаряне.
  • Шести тип – кожата е тъмнокафява или черна и е най-устойчива на изгаряне от слънце.

 

Как да помогнем на кожата след изгаряне?

При слънчево изгаряне първо трябва да охладите кожата със студен душ или лед.

Ето и какво още е важно да знаете:

  • Поддържайте я влажна, като нанасяте хидратиращ лосион.
  • Свалете всякакви дрехи и бижута – всичко, което покрива изгорялата ви кожа, тъй като те предизвикват раздразнение.
  • Пийте повече течности, тъй като тялото се дехидратира.
  • След слънчево изгаряне кожата ви може да започне да се бели. Това е знак, че тялото се опитва да се освободи от увредените клетки. Не белете кожата, а оставете мъртвите клетки да отпаднат естествено.
  • Ако получите мехури, не ги пукайте, тъй като могат да пуснат бактерии в раната и да причинят инфекция.
  • Ако видите признаци на инфекция, като влошаващо се зачервяване или подуване, треска или силна болка, незабавно се обърнете към специалист.

 

Има ли домашни средства против изгаряне от слънце?

 

Изгаряне от слънце. Алое вера срещу херпес и акне. Лек за хемороиди. Растението алое вера, в момент на отделяне в домашни условия на гела от листата. Здравето на очите.

 

Има множество изпитани домашни методи при изгаряне от слънце. Ако кожата ви след плаж е зачервена и възпалена, може да опитате следните средства, за да успокоите възпалението.

Кисело мляко

Млякото е най-известният домашен метод при изгаряне от слънце. То действа охлаждащо и успокояващо и освен това хидратира кожата. Директно нанесете върху изгорялата кожа, като оставите да подейства до 15 минути.

Алое вера

При слънчево изгаряне сокът от алое също може да помогне. Разрежете листо от алое и използвайте лъжица, за да извлечете гела отвътре, преди да го нанесете върху кожата. Може да използвате и натурален гел от алое вера, който ще откриете в много магазини и аптеки, ако не можете да си набавите листа от алое.

Овес

Овесените ядки също са често срещано естествено средство за успокояване на кожни раздразнения. За слънчево изгаряне можете да направите паста със смлени овесени ядки, мляко и мед, която да нанесете върху зачервената зона.

Кокосово масло

Мазнините в кокосовото масло могат да помогнат за защитата и омекотяването на изгорената кожа.

Първо охладете мястото с хладка, но не студена, вода, като използвате влажна кърпа. След това нанесете кокосовото масло върху засегнатата област, като то постепенно ще попие в кожата и ще успокои изгарянето.

Хамамелис

Хамамелисът е храст или дърво, разновидност на леската. Съдържа естествени съединения – танини, които могат да помогнат за намаляване на възпалението. Това прави растението подходящо за локално приложение при слънчево изгаряне.

Направете компрес с екстракт от хамамелис и след това го нанесете върху засегнатите зони.

Лайка

 

Изгаряне от слънце. Екзема на краката. Лайка, ползи и употреба.

 

Чаят от лайка също може да бъде успокояващ за изгорена от слънцето кожа. За да направите компрес от лайка, сварете чая както обикновено и го оставете да се охлади поне до стайна температура.

Накиснете чиста кърпа в охладения чай и нанесете върху засегнатите места. Повторете няколко пъти на ден или колкото е необходимо за облекчение.

Невен

Невенът има противовъзпалителни свойства и също може да действа успокояващо при изгаряне от слънце. Напоете марля с отвара от цветовете на невен и нанесете на засегнатите места.

 

Заключение

Слънчевите изгаряния често се повлияват добре от домашни грижи, но когато забележите симптоми като гадене и проблеми със задържането на храна, дехидратация или обилни и болезнени мехури, потърсете медицинска помощ.

Какво представлява слънчевото изгаряне?

Слънчевото изгаряне се получава в резултат на възпалителна реакция на външния слой на кожата от ултравиолетово лъчение.

Какви са симптомите при изгаряне от слънце?

Симптомите на слънчево изгаряне могат да включват: възпалена кожа, която има розов или червен цвят, топла или гореща на допир кожа, ,подуване, болка, чувствителност и сърбеж, малки, пълни с течност мехури, които могат да се спукат, висока температура, главоболие, гадене или умора.

Как да се предпазим?

Носете слънцезащитни лосиони със себе си, покривайте тялото си и избягвайте излагането на слънце между 10.00 и 16.00 часа.

Категории: Kрасота и грижа за тялото, Здраве|Публикувана: 16.03.2023|

Източници

Няма източници

Сподели тази статия, избери платформа!

Avatar of Калина Петкова
Калина Петкова притежава специализирани познания в сферата на медицината, фармацията и ботаниката. Има интереси в холистичните методи на лечение, аюрведа и билколечението.

Блог

Рецепти

Свързани публикации

Оставете коментар

Обновена: 29 януари 2024 в 00:00 | Публикувана: 16 март 2023 в 11:35 | Категория: Kрасота и грижа за тялото, Здраве