Как да се предпазим от слънчева алергия и какви видове бива тя?

Обновена: 29.02.2024|
Грижа за кожата през лятото. Очно здраве. Диета без въглехидрати и захар. Малко момиченце на плажа нанася слънцезащитен крем на лицето си

В днешната статия ще си поговорим за слънчева алергия. Лятото чука на вратата ни, а топлото време все повече създава настроение и ни радва. Положителните емоции са налице, но не бива да подценяваме потенциалните опасности за здравето от силните слънчеви лъчи.

Често не си даваме сметка колко е опасно да сме изложени на тяхното влияние и осъзнаваме негативните последици по-късно. Днес ще разгледаме няколко вида алергии, причинени от слънцето, които стават все по-често срещани.

 

Слънчева алергия – какво представлява?

Тя се изразява в появата на сърбящ червен обрив и идва след излагане на слънце за по-продължителен период и е по-известна още като фотодерматит.

Представлява алергична реакция на имунната система под въздействието на слънчевата светлина и се характеризира като кожно заболяване. Фотодерматитът може да бъде остър, внезапен или хроничен, продължаващ.

По-леките случаи на слънчева алергия понякога отминават без лечение, но при по-тежките е добре незабавно да се консултирате с дерматолог.

Признаците и симптомите са следните:

  • зачервяване по кожата
  • сърбеж или болка
  • малки подутини
  • мехури

 

 

Причини за слънчеви алергии

Жена, която предпоазва кожата си от силните слънчеви лъчи със слънцезащиен крем.

Различните хора имат различна чувствителност към слънцето.

Причините за това могат да бъдат много:

  • някои от тях са свързани с расата – хората с по-светла кожа са по-чувствителни към слънчева светлина и при тях развиването на алергия е по-силно;
  • друг фактор, независещ от рождените белези, е приемът на определени лекарства – тетрациклиновите антибиотици предразполагат кожата към по-бързо изгаряне;
  • при наличието на дерматит се увеличава риска от слънчево изгаряне и е необходимо да внимавате с излагането на плажа;
  • същото се отнася и за тези, чиито роднини имат алергия към слънцето. Невинаги, но някои хора имат наследствен тип слънчева алергия.

Други причини за слънчева алергия могат да бъдат:

  • хронично заболяване на черния дроб или надбъбречните жлези
  • определени метаболитни нарушения
  • понижена имунна система
  • ниско количество меланин в кръвта
  • нарушения в щитовидната жлеза

 

Слънчева алергия или изгаряне – как да ги различим?

Клиничният термин за слънчева алергия е фоточувствителност. За разлика от слънчевите изгаряния, няма връзка между типа кожа и предразположението към слънчева алергия.

Освен това слънчевата алергия не включва увреждане на ДНК, както при слънчевите изгаряния. Алергичните реакции към слънцето могат да бъдат спонтанни или повлияни от излагане на лекарства или химикали.

Фоточувствителността може да се появи и при заболявания като лупус.

Основният отличителен фактор е, че слънчевата алергия е имунологична реакция, при която тялото вижда променената от слънцето кожа като потенциална заплаха и преминава в защитен режим, за да се бори с нея, което води до обрив. Слънчевото изгаряне, от друга страна, е изгаряне от радиацията на UV лъчите, което води до зачервена и опъната кожа.

 

Полиморфна светлинна ерупция е сред най-разпространените алергии

Различните симптоми зависят от специфичния тип алергия към слънцето. Полиморфната светлинна ерупция е най-често срещаната. Тя предизвиква сърбеж или обрив още в първите няколко часа след излагането на слънце.

При по-сериозни случаи може да предизвика втрисане, главоболие, гадене и неразположение. Много рядко и при крайни ситуации се появяват мехури, пълни с течности, както и кървене на кожата по различни места.

При най-чувствителните понякога се появява и през зимата, но това е в много редки случаи и не е обичайно. В този случаи най-доброто решение е да се обърнете към дерматолог.

Кожа, пострадала от прекомерно излагане на слънце. Видима поява на слънчева алергия.

Тази алергия се среща и в наследствен тип, при който симптомите са подобни, но се появяват в областта на лицето и най-вече около устните.

Причината за алергичната реакция е ултравиолетовата светлина, която променя веществото в кожата, на което реагира имунната система. Това води до възпаление.

Появата се дължи понякога не само на слънцето, но и на изкуствената светлина. Реакцията под формата на обрив може да премине през различни форми. При неправилно третиране и повторно излагане преди изчезването на обрива, той може да се влоши и разпространи.

Тази алергия засяга повече жените, отколкото мъжете и най-вече хората с по-светла кожа.

 

Фотоалергична ерупция и нейните симптоми

Тя е не по-малко сериозна, тъй като причинява сърбеж, обрив и мехури. В някои случаи дори този обрив се разпространява върху кожата, която не е била изложена на слънце.

Този вид алергия е форма на забавена реакция на свръхчувствителност – често се случва симптомите да не се появят непосредствено след излагането на слънце.

Именно затова е много важно да внимаваме колко време стоим на слънце и как се предпазваме. Повечето пъти подобни проблеми развалят дългоочакваната почивка и са съпътствани с неразположение, болка и бавно възстановяване.

 

Слънчева уртикария (Solar urticaria)

Тя е рядко дерматологично заболяване. Симптомите се припокриват с останалите видове, като най-характерен е сърбящият червен обрив. Ако не се лекува, може да причини болка и стрес.

Обикновено, когато кожата често е изложена на слънце, разбира се, в умерени количества, не реагира толкова сериозно. При продължително излагане, този вид алергия се възпалява и в по-тежки случаи се получават вторични симптоми като отпадналост, повръщане и главоболие. Реакцията протича между ултравиолетовото лъчение и вида химикал в тялото, известен като фотоалерген.

Проучванията на този вид алергия продължават, но няма точна причина за реакцията. Тя се обяснява като свръхчувствителна реакция. Тази реакция изпраща химически сигнал към определени клетки в кожата на човека, като им казва да произвеждат хистамин.

Здравето на кожата е изключително важно за общото здраве на организма. Тя е чувствителен орган, който трябва да се защитава, особено през летните месеци. С прекомерното излагане на слънце, комбинирано с неефективни методи на защита, могат да се появят сериозни проблеми, далеч по-стресиращи от слънчевата алергия.

 

Слънчева алергия при децата – какво трябва да знаем?

 

Слънчева алергия при децата.

 

 

Има много причини за фоточувствителност при децата. Понякога някои медикаменти, например определени антибиотици и вид лечение на акне, могат да доведат до това кожата на пациента да бъде по-чувствителна и реагираща на светлина. Това е така, защото химикалите в лекарството достигат до кожата и се активират от светлина, което води до нейното увреждане.

Слънчева алергия при децата също се причинява от наследствени заболявания, които включват увреждане на ДНК и могат да се предават от родителите. Нередностите в имунната система също могат да причинят фоточувствителност при малчуганите, какъвто е случаят с вече споменатия лупус.

Защитата от слънцето е изключително важна и може да помогне за предотвратяване на реакция.

 

Защо да използваме мехлеми за слънчева алергия?

Използването на мехлеми за слънчева алергия спомага за облекчаване на неприятните симптоми. Трябва да се има предвид обаче, че лечението при вече негативен ефект върху кожата е трудно и отнема доста време.

Използват се различни противовъзпалителни продукти при по-леките реакции, а при по-тежките се прилагат антихистамини и системни кортикостероиди. Най-ефективното лечение идва от лекар, който трябва да определи сериозността на състоянието и да приложи адекватно лечение.

Сред най-ефективните медикаменти за кожна алергия са глюкокортикоиди и дори пречистващи кръвта инжекции. Обикновено те се използват само при тежки случаи на имунен отговор и се предписват задължително от специалист след обстоен преглед.

 

Най-доброто решение за слънчева алергия и изгаряне – превенция

 

Слънцето вреди на нашата кожа.

 

След студените месеци, в които рядко имаме възможността да се радваме на слънцето, е добре в началото на пролетта постепенно да увеличавате времето, което прекарвате на открито. По този начин кожните клетки ще се адаптират към слънчевата светлина постепенно.

Избягвайте излагането на слънце в пиковите часове – след 13 ч. и преди 17 ч. Може да звучи като нещо, което хиляди пъти сме чували, но рисковете са големи, освен за кожата, но и за здравето. Тук идва ролята и на слънцезащитния крем.

Много често искаме да придобием повече тен и поради тази причина прекарваме много време на слънце, не се мажем достатъчно или избираме слънцезащитни лосиони с нисък фактор.

Специалистите препоръчват да изберем защита не по-ниска от 30 SPF. Не щадете слънцезащитния крем и се мажете с него обилно на всеки два часа. При активност във водата и плуване, е препоръчително повторно нанасяне.

Ако предпочитате домашно приготвени лосиони, можете да си направите слънцезащитен крем с какаово масло, кокосово масло, зехтин и други съставки, които можете да откриете в нашата статия по темата.

При установена слънчева алергия е от още по-голямо значение да внимавате със слънчевите лъчи и да предпочитате сянката. Не правете компромиси със слънцезащитата, за да избегнете реакции.

Какво е слънчева алергия?

Тя се изразява в появата на сърбящ червен обрив и идва след излагане на слънце за по-продължителен период и е по-известна още като фотодерматит. Представлява алергична реакция на имунната система под въздействието на слънчевата светлина и се характеризира като кожно заболяване.

Какви са симптомите на слънчева алергия?

Признаците често включват зачервяване по кожата, болка, сърбеж, мехури и подутини.

Как да се предпазим?

При установена слънчева алергия е задължително да се вземат мерки. Слънцезащитата е задължителна и трябва да се избягват часовете с най-силно слънце през лятото. Предпочитайте сянката и се мажете с крем с висок SPF.

Категории: Kрасота и грижа за тялото|Публикувана: 30.05.2019|

Източници

Няма източници

Сподели тази статия, избери платформа!

Avatar of Станислава Йорданова

Блог

Рецепти

Свързани публикации

Оставете коментар

Обновена: 29 февруари 2024 в 17:19 | Публикувана: 30 май 2019 в 12:10 | Категория: Kрасота и грижа за тялото