Причини и ефективни методи за лечение на косопад
Говорим за косопад или алопеция, когато косата започне да изтънява и постепенно да пада косъм по косъм или на цели кичури, но съществуват няколко метода за лечение на косопад, които ще разгледаме в следващите редове.
Причини за поява на косопад
Типичният растеж на косата винаги включва отделяне на стара коса, докато расте нова коса в три цикъла:
- Анаген (фаза на растеж) – косата расте във фоликула и преминава през скалпа.
- Катаген (преходна фаза) – косменият фоликул започва да се свива и растежът на косата се забавя. След това косата се отделя от фоликула.
- Телоген (стадий на покой) – във фаза на телоген косменият фоликул става латентен и спира да расте коса, което води до загуба на коса.
Хората с нормален растеж на косата обикновено губят от 50 до 100 косъма на ден. Въпреки това, ако косата ви изтънява или пада на кичури, нещо не е наред. Ето и какви фактори могат да накарат косата да пада. По-надолу ще разгледаме и какво можете да направите, за да възстановите растежа на косата си.
Гени
Наследственият косопад или андрогенната алопеция е косопад, причинен от генетичен или хормонален дисбаланс, който засяга андрогенните хормони (обикновено тестостерон). Всеки може да изпита наследствен косопад, но той обикновено засяга мъжете и по-често се нарича мъжка плешивост.
При мъжете косата започва да изтънява близо до върха на главата и образува отдръпваща се линия на косата (обикновено във формата на буквата „М“). При жените косата става тънка навсякъде, без да намалява линията на косата.
Възраст
Косата естествено започва да изтънява и растежът се забавя с възрастта. Косопадът, свързан с възрастта, се различава от косопада, причинен от повишаване на андрогените, тъй като не се влияе от хормоните. Вместо това стареенето кара космените фоликули да спрат растежа на косата.
Побеляването също променя структурата на косата, тъй като тя губи пигмента, който придава цвета на косата. Резултатът е фина бяла коса.
Алопеция ареата (Alopecia areata) – гнездови косопад
Алопеция ареата е състояние, което кара имунната система да атакува здрави космени фоликули, което води до падане на косата.
Думата alopecia означава плешив, а areata – петна.
Видовете алопеция ареата включват:
- Петниста алопеция ареата. Най-често срещаният тип, при който хората губят малки петна коса по скалпа или тялото. Косата може да порасне отново сама, докато други може да се нуждаят от лечение.
- Тотална алопеция ареата. Пълна или частична загуба на коса по скалпа.
- Универсална алопеция. Рядък тип, при който хората губят цялата си коса по скалпа, лицето и тялото.
- Белезна алопеция ареата. Пълно унищожаване на космените фоликули, което причинява белези. Косата не може да порасне отново.
Лечение на рак
Лечението с химиотерапия може да увреди космените фоликули, причинявайки падане на косата по главата и тялото. Колко коса губи някой по време на химиотерапия е индивидуално. Зависи и от използваното лекарство.
Не всеки губи косата си по време на лечението, но повечето изпитват изтъняване на косата или пълната й загуба. Косопадът може да засегне скалпа, пубисното окосмяване, космите по ръцете и краката, веждите и миглите.
Обикновено косопадът започва няколко седмици след лечението. И косата започва да расте отново няколко месеца след лечението. Повторният растеж обаче зависи от това колко е сериозно увреждането на фоликула.
Стрес
Стресът може да причини значително окапване на косата, известно като телогенен ефлувиум. Ако косата ви започне да пада месеци след стресова ситуация, най-вероятно той е причината.
Най-добрият начин за лечение на косопад в този случай е да управлявате стреса. Обикновено свързаният със стрес косопад спира след шест до девет месеца и косата се връща към обичайната си дебелина.
Трихотиломания
Трихотиломания е обсесивно-компулсивно разстройство (ОКР), което кара хората да скубят косата си. Това състояние може да увреди космения фоликул и кожата, причинявайки косопад.
Трихотиломанията често е механизъм за справяне със стреса и безпокойството, който се превръща в навик. Децата са по-склонни да имат трихотиломания, но обикновено тя изчезва без лечение. Въпреки това тези с по-тежка трихотиломания може да се нуждаят от когнитивно-поведенческа терапия.
Бременност и кърмене
Загубата на коса по време на бременност не е често срещана, но е възможна. По време на бременност хората са по-склонни да имат състояния, които причиняват загуба на коса, като хипертиреоидизъм, хипотиреоидизъм и желязодефицитна анемия. Лечението на тези състояния може да помогне за възстановяване на плътността на косата.
Хормоналните промени след раждането и стресовите фактори покрай него са по-склонни да причинят косопад. След раждането спадът в нивата на естроген може да доведе до силно окапване на косата. Загубата на коса обикновено е най-забележима след четири месеца, но косата често израства обратно до обичайната си дебелина за една година.
Увреждане на косата
Постоянното дърпане на косата в стегнати прически може да доведе до загуба на коса, наречена тракционна алопеция. Това е, когато стегнатите плитки или конски опашки издърпват косата и увреждат космения фоликул.
Продължителното боядисване, къдрене, химическо отпускане или топлинно оформяне също може да увреди косата и да доведе до изтъняване или косопад.
Хормонален дисбаланс
Хормоналните дисбаланси, свързани със синдрома на поликистозните яйчници (PCOS), могат да доведат до загуба на коса.
Загубата на коса при PCOS се причинява от свръхпродуцирането на изключително високи нива на андрогени от яйчниците, което води до загуба на коса по слепоочията и предната част на скалпа.
Макар и не толкова често, хората, които спрат да приемат противозачатъчни хапчета, могат да имат временен хормонален дисбаланс, който да изтъни косата. Жените, които преминават през менопауза, също могат да изпитат изтъняване на косата, тъй като тялото естествено намалява нивата на естроген.
Липса на хранителни вещества
Вашето тяло се нуждае от точното количество витамини и минерали, за да помогне на здравите клетки да растат и функционират, така че дефицитът на хранителни вещества може да доведе до загуба на коса с течение на времето.
Храненето на питателна диета може да помогне на тялото да възстанови необходимите вещества, за да поддържа косата и тялото здрави – най-ефективният метод за лечение на косопад, свързан с дефицити.
Често срещаните дефицити на хранителни вещества, свързани с косопад, включват:
- Биотин: витамин В, който помага за превръщането на храната в енергия.
- Желязо: минерал, който помага за производството на хемоглобин за доставяне на кислорода в червените кръвни клетки и хормоните.
- Протеин: хранително вещество, което помага за растежа и възстановяването на клетките.
- Цинк: минерал, който поддържа имунната система и помага за производството на ДНК и протеини.
Прием на определени лекарства
Някои лекарства могат да причинят падане на косат. Медикаментите, които могат да доведат до загуба и изтъняване на косата, включват: антидепресанти, ретиноиди, бета-блокери, разредители на кръвта, лекарства за кръвно налягане.
Ако приемате ново лекарство и забележите, че косата ви пада или изтънява, свържете се с лекуващия ви лекар!
Какви са основните методи на лечение на косопад?
Няма лек за наследствения и възрастов косопад, но лечението може да помогне за забавяне на косопада или възстановяване на косата. Лечението на наследствения косопад включва: прием на по-леки лекарства, терапия с червена светлина, присаждане на коса.
Терапия с червена светлина
При терапията с червена светлина се използва лазер за задействане на растежа на косата във фоликула. Често може да помогне за лечение на мъжка и женска плешивост.
Трансплантация на коса
При трансплантация на коса се прави имплантиране на здрави космени фоликули в области с изтъняла коса. Трансплантираната коса често се взема отстрани или от задната част на главата.
Лекарства
Хора с алопеция ареата с по-тежки случаи може да се нуждаят от по-строго лечение, ако изобщо е приложимо. То включва: миноксидил, локални кортикостероиди, кортикостероидни инжекции, контактна имунотерапия и инхибитори.
Има ли натурални средства, които могат да помогнат за лечение на косопад?
Ако косата ви пада вследстви на стрес, можете да си помогнете напълно натурално като се справите с проблема чрез:
- Медитация
- Упражнения за дълбоко дишане
- Достатъчно сън
- Физически упражнение
- Балансирана диета
Следните съвети, които да прилагате в ежедневието си, също могат да помогнат за лечение на косопад:
- Избягвайте сплитане или удължаване на косата.
- Изчакайте 8 до 10 седмици между боядисването на косата.
- Увийте косата в кърпа или изсушете на въздух (избягвайте да търкате косата с кърпа).
- Разресвайте косата, когато е мокра, за да предотвратите повреда.
- Носете косата свободно прибрана назад.
Масаж на скалпа
Масажирането на скалпа може да стимулира и да подобри дебелината на косъма. Когато се комбинира с подхранващи масла или маски за коса, това също може да кондиционира косата и да осигури основни хранителни вещества за космените фоликули.
Алое вера
Алое вера, известно с множеството си ползи за здравето, традиционно се използва за лечение на косопад. То успокоява скалпа и може да отблокира космените фоликули от излишната мазнина.
Натурални масла
Кокосовото масло може да осигури необходимите хранителни вещества за растежа на косата. Етерични масла, като лавандула, розмарин и мащерка също традиционно се използват за лечение на косопад. Смята се, че тези масла стимулират космените фоликули и засилват растежа на косата.
Кога е редно да потърсим специализирана помощ?
Ако забележите някой от тези симптоми, трябва да говорите със специалист, който ще ви назначи правилното лечение на косопад:
- изгаряне
- сърбеж
- падане на косата на кичури
- други неприятни усещания по скалпа
Тези симптоми може да са знак, че възпаление или инфекция допринасят за загубата на коса. Ако оставите възпалението да продължи достатъчно дълго без подходящо лечение, това може да доведе до постоянна загуба на коса.
Вашият лекар може да диагностицира най-добре състояние. Ако случаят е по-сложен, ще ви насочи към дерматолог, специализиран в лечението на косопад.
Заключение
Загубата на коса може да засегне хората по различен начин в зависимост от генетиката, хормоналните промени или здравословните условия. Независимо от причината, едно лечение на коспад обикновено е по-ефективно, ако го подхванете рано. След като космения фоликул е трайно увреден, косата не може да порасне отново.
Ако косата ви започне да изтънява или да пада на кичури, свържете се с лекар или дерматолог. Те могат да ви помогнат да разберете какво причинява косопада и да решите трайно проблемa.
Често задавани въпроси
Какви са причините за косопад?
Сред факторите за оплешивяване се нареждат гените, стрес, химиотерапия, алопеция, хормонални проблеми, бременност и други.
Какви са основните методи на лечение на косопад?
Те включват терапия, трансплантиране на коса, медикаменти.
Има ли натурални средства за лечение на косопад?
Натуралните средства могат да служат като превенция и забавяне на косопада, рвдко като лечение. Това са практики за намаляване на стреса като йога и медитация, качествен сън, масац на скалпа с алое вера и други.
Източници
- National Alopecia Areata Foundation. "What Is Alopecia Areata?", Updated on june 23, 2023
- Hughes, E. et al. "Telogen Effluvium", Updated on September 17, 2020
Блог
Рецепти
Свързани публикации
Домашна маска за коса против косопад – начин, по които може да се възползваме от природните дарове при този неприятен проблем.
Оредяването на косата равномерно, по целия скалп, се нарича още дифузна алопеция.
Едва ли има човек, който да не иска да изглежда добре и да се чувства добре в собствената […]