Подготвителни контракции през бременността – как да ги познаем?
Месеците в очакване на дете са най-специалните в живота на една жена, но преди да започне „истинското“ раждане, всяка бъдеща майка може да изпита подготвителни контракции през бременността.
Тези „фалшиви“ родилни болки са известни също като контракции Бракстън Хикс от името на техния изследовател – британския лекар Джон Браксън Хикс. Те могат да предизвикат паника, особено у дамите, очакващи първата си рожба.
В тази статия ще си поговорим обстойно какво представляват тези подготвителни контракции през бременността и как да ги разпознаваме.
Разбирането и опознаването им ще ни вдъхнат спокойствие и увереност да ги различим от действителното събитие.
Раждане или фалшива тревога?
Тъй като контракциите не приличат на нищо друго, те са трудни за описване на човек, който никога преди не ги е изпитвал.
Затова и най-често жените с първа бременност усещат най-големи затруднения с това да разчетат правилно сигналите на тялото.
Неравномерните маточни подготвителни контракции през бременността са напълно нормални и може да започнат да се появяват още през втория триместър. Те са начинът на женското тяло да се подготви за „истинското нещо“.
Бракстън Хикс – какво е усещането при тях?
Те се усещат като мускули, които се стягат по корема и ако поставите ръцете си върху него, вероятно можете да го почувствате необичайно твърд.
Бракстън Хикс са описани от Американския конгрес на акушерите и гинеколозите като „нередовни“. Следователно, ключът към разпознаването на действителното раждане е разбирането на модела на контракциите.
Някои жени ги изпитват още в четвъртия месец на бременността, като се смята, че матката „тренира“ за истинско раждане.
Те могат да варират от напълно безболезнено стягане до такова, което буквално спира дъха за секунда. Понякога честотата им може да се увеличи с наближаването на големия ден.
Подготвителни контракции през бременността срещу истинско раждане
Времето на контракциите е изключително важен компонент за разпознаване на разликите между истинското и фалшивото раждане.
Други разлики, които може да забележите, включват промяна в тях, когато сменяте позицията на тялото, като например тяхното спиране при движение или почивка. Силата на контракциите също е различна и болката се усеща на различни места.
В следващите редове ще разберем разликата между подготвителни контракции през бременността и същинското раждане.
Признаци за фалшиви контракции
Както вече споменахме, Бракстън Хикс могат да бъдат описани като стягане в корема, което се появява и изчезва.
Но има още начини да разберете, че това са просто подготвителни контракции през бременността:
- Контракциите не са редовни и не зачестяват с времето.
- Те спират при ходене, почивка или с промяна на позицията.
- Обикновено са слаби и не стават по-силни или започват по-силно, но постепенно отслабват.
- Най-често болката се усеща само отпред, в коремната област.
Кои фактори допринасят за поява на фалшиви контракции Бракстън Хикс?
Дехидратацията е най-честата причина за Бракстън Хикс.
Има и други фактори, които могат да доведат до зачестяване на подготвителни контракции през бременността:
- Заболявания, което причиняват гадене или повръщане
- Движенията на плода
- Дейността на майката, особено повдигането на нещо тежко или при сексуален контакт
Как да намалим честотата на подготвителни контракции през бременността?
Има някои начини притеснителните подготвителни контракции през бременността да бъдат облекчени. Ще ви представим някои от най-ефективните.
1. Топлината влияе добре на болезнеността
Често Бракстън Хикс намаляват или изчезват с топла вана или при поставяне върху корема на бутилка с гореща вода, увита в кърпа.
2. Почивката е от изключително значение
Контракциите Бракстън Хикс често сигнализират, че работите твърде много и е добре да намалите активността. Почивката е важна за тяхното облекчаване.
3. Не забравяйте колко е важно да пиете вода
Дори леката дехидратация е способна да предизвика спазми, така че пийте поне 2 литра вода дневно, както и леки чайове и плодово-зеленчукови сокове.
Разбира се, това води до повишена нужда от уриниране, затова посещавайте тоалетна често. Пълният пикочен мехур може да раздразни матката, като по този начин ще увеличи интензивността на Бракстън Хикс.
4. Практикувайте дълбоко дишане
Бракстън Хикс предоставят перфектна възможност да упражнявате правилно дишане. Така ще практикувате стратегиите си за справяне с раждането.
5. Задължително приемайте магнезий
Освен че е жизненоважен за стотици телесни функции, този минерал има силата да помогне за намаляване на неприятните усещания и спазми.
Редовният прием на магнезий в този период намалява интензивността на честите подготвителни контракции през бременността.
Много научни изследвания го свързват и с предотвратяване на преждевременно раждане.
Други болки в корема по време на бременност
Наред с фалшивите подготвителни контракции през бременността, съществуват и други проблеми, които могат да възникнат в тази област.
Не е необичайно да се появят остри, стрелкащи болки отстрани на корема, като те са свързани с кръглите връзки. Те се случват, защото връзките, които поддържат матката и се прикрепят към таза, се разтягат силно, докато тя нараства заедно с плода.
Болката в кръглите връзки обикновено се появява при движение, като например изправяне, обръщане, кашляне, кихане или дори уриниране. Тя е възможно също да се премести в слабините, траейки обикновено само няколко секунди или минути.
За да облекчите болката в кръглите връзки:
- Променете позицията или дейността си и внимавайте с резките движения. Много често е от полза да лежите на противоположната страна на дискомфорта.
- Подпрете корема си, когато стоите или се обръщате. Движете се по-бавно.
- Опитайте се да си почивате на по-чести интервали.
- Топла вана или нагревателна подложка могат много да облекчат състоянието.
Признаци за истински контракции при раждане
Начинът, по който те се усещат, е различен за всяка жена и може да варират от една бременност до друга. Родилните контракции причиняват дискомфорт или тъпа болка в гърба и долната част на корема, заедно с натиск в таза.
Някои жени също могат да почувстват болка отстрани и дори в бедрата. Други описват контракциите като силни менструални спазми, а трети – като силни вълни, които се усещат като спазми при диария.
Ще разберете, че моментът на раждането е близо при поява на следните симптоми:
- Контракциите се появяват и зачестяват с течение на времето, продължавайки около 30-70 секунди всяка
- Те продължават да се усещат, независимо от движението или почивката
- Постепенно стават все по-силни
- Обикновено започват от долната част на гърба, преместват се към корема и завършват ниско в слабините.
- Правилото 5-1-1: контракциите идват на всеки 5 минути, с продължителност 1 минута всяка, в продължение на поне 1 час.
- Може да забележите поява на амниотична (околоплодна) течност от торбичката, която държи бебето.
Категорични симптоми за настъпващо раждане
Един от първите и най-важни предвестници, че важният момент настъпва, е падането на т.нар. слузна тапа. Тя е с кървава и подобна на желе консистенция и се образува в маточния канал още с началото на бременността.
Нейната функция е свързана с предотвратяване на навлизането на вредни бактерии или други патогени в матката, като по този начин предпазва плода от инфекции.
С подготовката на маточната шийка за същинското раждане, гъстата слузна тапа се отделя, поставяйки неговото начало.
Без съмнение това е важен индикатор, че моментът с появата на бебето е съвсем наблизо.
Някои майки изпитват също и гадене и/или повръщане. Възможно е този дискомфорт да възникне поради множеството интензивни контракции и промяна в хормоните в организма.
При поява на някой от горните признаци е задължителен прегледът от професионалист, тъй като при истинското раждане контракциите причиняват промяна на маточната шийка и водят до поява на разкритие.
Кога да се обадите на своя лекар?
В месеците на бременността е добре да сте изградили със своя лекар добра комуникация и да имате план за действие, особено с наближаване на термина.
Много специалисти подготвят отрано бъдещите майки за появата на подготвителни контракции през бременността. Това е важно за техния комфорт и спокойствие.
А ето и в какви ситуации е задължителна консултацията с лекар:
- Ако се случи изтичане на течност (известно разговорно като „изтичане на води“)
- Ако забележите намалено движение на плода
- При поява на яркочервено вагинално кървене
- Ако имате болезнени контракции преди 37 седмица от бременността (6 или повече за един час).
Как да разпознаем фалшивите подготвителни контракции през бременността?
Те не продължават дълго, обикновено не са интензивни и могат да изчезнат при ходене или почивка. Именно времетраенето ги отличава от същинските, които са много по-чести.
Как да облекчим дискомфорта при подготвителни контракции през бременността?
Важно е бъдещите майки да бъдат добре хидратирани и да не се преуморяват. Прием на магнезий също е ключов за намаляването или предотвратяването им.
Кога трябва да потърсим лекарска помощ?
Бременните жени трябва да се консултират с лекаря си, ако забележат изтичане на течност или вагинално кървене, при видимо намалени движения на плода, а също и при болезнени контракции, които не отминават с промяна на позицията на тялото.
Източници
Няма източници
Блог
Рецепти
Свързани публикации
Популярните Бракстън Хикс контракции или „фалшиво раждане“ не са опасни и често са причина единствено за притеснение у бъдещата родилка.
Каква е ролята на секрецията на окситоцин по време раждане и какво е значението на този хормон, ще проследим в тази статия.
Послеродовият период, наречен пуерпериум, започва от раждането на плацентата и продължава до възвръщането и