Опасности от басейн и как да ги избегнем

Обновена: 20.08.2024|
Опасности от басейн.

Няма съмнение – плуването е една от най-добрите физически дейности, която предлага  комплексни ползи за здравето, включително усъвършенстване на човешката гъвкавост, подобряване на мускулната сила, стабилизиране на сърдечно-съдовата система, ограничаване на стреса.

Въпреки това, ако се плува в басейн със замърсена вода, може да възникнат множество опасности за здравето.

Съдържание

Кои са най-честите опасности от басейн?

Водни инфекции могат да възникнат поради бактерии, вируси или паразити като E. coli, Cryptosporidium и Giardia. Те могат да причинят стомашно-чревни заболявания, кожни обриви, ушни инфекции и респираторни проблеми. Лошата хигиена на басейна, неадекватните нива на хлор и поглъщането на замърсена вода увеличават риска. Правилната поддръжка и личната хигиена намаляват риска от инфекция.

 

Рискове от разпространение на водни инфекции

Честотата и безопасността на даден басейн зависят от: размера на басейна; броя на плувците, които го използват и тяхната лична хигиена; местните климатични условия; ефективността на филтрационните системи; циркулацията на водата, киселинността й, нивото на дезинфектанти в нея и други фактори.

Ако са пренебрегнати утвърдените от регулаторните органи стандарти и нормативни изисквания, свързани с въпросните фактори, възникват опасности от патогени (болестотворни вируси, бактерии, паразити и гъбички), които се пренасят чрез замърсена вода.

Ето примери:

  • Стомашно-чревни заболявания. Понякога те се развиват след поглъщане на вода, в която са попаднали бактерии като Escherichia coli и Salmonella, норовируси и ротавируси, също и паразити – Giardia, Cryptosporidium и други. Заразите се проявяват най-често с диария, повръщане, коремни болки и треска.
  • Дихателни проблеми. Възникват при вдишване на аерозоли от горещи вани или басейни с неефективна вентилация. Ако в аерозолите присъстват бактериите Legionella или Mycobacterium avium, потърпевшите може да се разболеят съответно от легионелоза (форма на пневмония, която протича с висока температура, кашлица, мускулни болки, главоболие и понякога диария) или белодробна инфекция, причиняваща умора, кашлица, задух и треска.
  • Инфекции на кожата. Появяват се често след къпане в неподдържан басейн. В такива случаи вируси като Herpes simplex и Human papillomavirus (HPV) могат да причинят обриви, мехури и сърбеж по кожата. Понякога тези симптоми са съпроводени с треска. Бактерии като Pseudomonas aeruginosa и Staphylococcus aureus провокират зачервяване, отоци и гнойни рани по кожата. Гъбички като Candida и Trichophyton, както и други патогени водят до формиране на кожни обриви, които са свързани със сърбеж, възпаление и лющене на кожата.
  • Хепатит А. Това е вирусна инфекция, която се предава по фекално-орален път. Може да се случи и след поглъщане на вода, замърсена с този вирус. В зависимост от тежестта на заболяването, симптомите варират от гадене и липса на апетит до жълтеница и треска.
  • Очни проблеми. Контактът на очите с патогени от басейна води до възпаление на конюнктивата — тънкият слой, който покрива вътрешността на клепачите и склерите (бялата част на очите). Потърпевшите обикновено страдат от зачервяване на склерите и прекомерно сълзене, усещат дразнене, парене и сърбеж в очите.
  • „Ухо на плувец“. Така се нарича възпалението на външния ушен канал, когато в него се задържи замърсена вода, например с бактерии като Pseudomonas aeruginosa. Характерни за състоянието са остра болка и сърбеж в поразеното място, подуване и отделяне на секрет.

 

Опасност от химически раздразнения и алергични реакции

 

Опасности от басейн.

 

Ако нивата на хлор във водата на басейн са прекалено високи, възникват условия за химическо дразнене на кожата и очите. Най-честите симптоми в такива случаи са зачервяване, парене и сърбеж в засегнатото място. Клепачите може да се подуят, а очите да сълзят с усещане за чуждо тяло в тях. Много важно е поразената част на тялото незабавно да се изплакне с чиста вода и да се търси медицинска помощ.

 

Опасност от злополуки и наранявания

Замърсената, мътна вода намалява видимостта и увеличава опасността от сблъсъци между плувци. Такава вода може да доведе до загуба на ориентация и паника, която, от своя страна, поражда риск от неуспешни опити за изплуване или удавяне.

creatine 02 400
choko 01 600
creatine 02 400
choko 01 600

В замърсен басейн трудно се забелязват препятствия като стъпала и стърчащи предмети. Това, както и натрупването на алги по различни повърхности създава условия за подхлъзвания, падания и травми.

 

Предпазни мерки срещу честите опасности от басейн

 

Опасности от басейн.

 

Ето десет стъпки, които може да направите, за да избегнете честите водни инфекции:

  1. Преди да влезете в басейна, уверете се, че той не е замърсен. Ще ви ориентира цветът на водата. Тя трябва да бъде прозрачна. Мътната или оцветената вода обикновено е признак на замърсяване. Направете проверка за наличие на алги, листа или други отпадъци. Ако имате собствен басейн, контролирайте основните параметри на водата – твърдост, киселинност (рН) и други. За целта използвайте специални тестови ленти. Оптималната твърдост на водата в басейн следва да е в границите от 200 до 400 мг/L (милиграм на литър) калциев карбонат (CaCO₃). Киселинността на водата трябва да бъде между 7,2 и 7,8, за да не предизвиква дразнене на кожата и очите.
  2. Поддържайте изрядна лична хигиена. Измивайте тялото си с чиста вода преди да влезете в басейн, за да премахнете потта и други вещества по кожата, които могат да замърсят водата. След плуване взимайте душ. Така ще отстраните остатъците от хлор, възможни замърсявания и микроби по кожата и косата си. Използвайте хладка вода или топла, но не гореща. Чрез този подход ще предпазите кожата си от изсушаване. След душ подсушавайте добре тялото си, особено в зоните между пръстите на краката, подмишниците и слабините, където гъбичките често се развиват.
  3. Подсушавайте ушите си с кърпа веднага след като излезете от басейна. Може също да издърпате леко ушните си миди, като накланяте глава настрани, за да не се задържа вода във външния слухов канал.
  4. Носете подходящи чехли, джапанки, сандали. Те са задължителни, когато ходите около басейна, в съблекалните или сте под душовете. Това ще ви предпази от директен контакт с повърхности, които могат да бъдат заразени с гъбички.
  5. Въздържайте се от плуване, когато по тялото си имате рани или здравето ви е влошено. Помнете, че не бива да влизате в басейн, ако имате отворени рани или страдате от настинка, стомашно-чревни и други проблеми. Така ще избегнете навлизане на патогени през раната и здравословни усложнения, и също ще предотвратите замърсяването на водата в басейна.
  6. Ползвайте плувни очила. Те създават бариера, която предпазва от директен контакт на очите с химикали и вредни микроби във водата.
  7. Носете плувна шапка. По този начин ще ограничите контакта на косата си с хлор, ще я запазите от замърсяване и ще улесните процеса на плуване.
  8. Избягвайте гълтане на вода. Както вече пояснихме, това може да доведе до стомашно-чревни разстройства.
  9. Внимавайте с гмуркането. Винаги проверявайте колко дълбока е водата, като влизате в нея с краката напред, особено ако влизате за първи път. Никога не се гмуркайте в плиткия край на басейна.
  10. Грижете се за личната си безопасност. Съобразявайте се с указанията за ползване на басейн, включително с ограниченията за дълбочина. Ако не сте уверени в плуването си, използвайте спасителни жилетки или пояси, плувни дъски и други предпазни приспособления.

 

Надяваме се да вземете присърце нашите съвети и предложения, за да се възползвате максимално от здравословните ефекти на плуването и за да бъдат летните ви дни приятни и безопасни.

 

Често задавани въпроси

Какви водни инфекции са сред честите опасности от басейн?

Плуването в замърсен басейн може да доведе до инфекции, причинени от бактерии, вируси и паразити. Честите заболявания включват стомашно-чревни инфекции (причинени от E. coli и норовирус), кожни инфекции като "обрив от гореща вана" (причинен от Pseudomonas) и ушни инфекции (ухото на плувеца). Паразитите като Cryptosporidium също могат да причинят тежка диария.

Как водата в басейна може да се замърси и какви са рисковете?

Водата в басейна може да се замърси чрез неадекватно хлориране, неправилна филтрация или когато плувците внасят патогени, като не се изкъпят преди плуване или като дефекират в басейна. Рисковете включват заразяване с респираторни инфекции, кожни обриви, дразнене на очите и стомашно-чревни заболявания. Лошата поддръжка увеличава вероятността от тези инфекции.

Как може да се намали рискът от водни инфекции от басейн?

За да намалим риска от инфекции, трябва да се уверим, че нивата на хлор и pH в басейна се тестват редовно и се поддържат. Плувците трябва да се къпят преди да влязат в басейна. Редовно почистване на басейна, включително филтрите и повърхностите.

 

Категории: Здраве|Публикувана: 20.08.2024|

Сподели тази статия, избери платформа!

Блог

Рецепти

eb22f0b1122125bc6d566cc1bd539054?s=96&d=mm&r=g

Д-р Ваня Шипочлиева, д.м. е завършила медицина във ВМИ гр. София и журналистика в СУ "Св. Климент Охридски". Специалист е по социална медицина и организация на здравеопазването. Защитила е дисертация за ролята на медиите в процеса на здравната реформа. Автор е на стотици публикации в научни и популярни издания.

Свързани публикации

Оставете коментар