6 причини за болка в ухото

Обновена: 03.09.2024|
болка в ухото

Наличието на болка в ухото е сигнал, че нещо не е наред с организма. Това може да са леки дразнения, причинени от натрупване на ушна кал, но може и да е симптом на по-сериозен проблем. В зависимост от причината за състоянието има много различни видове лечения и различни методи за намаляване на болката.

Кога възникналата болка в ухото трябва да ни притеснява?

Болка в ухото в медицинската сфера е означена с термина оталгия. Оталгията може да бъде класифицирана в два основни типа – първична оталгия и вторична оталгия.

Първичната възниква от проблеми в структурата на ухото – например натрупване на ушна кал, инфекция на средното ухо и други, а вторичната оталгия е резултат от увреждане в организма, което не е свързано пряко с ухото, като възпаление на гърлото, синузит, зъбен гранулом и други.

Степента и продължителността на болка в ухото могат да бъдат надеждни ориентири. Освен това е важно да наблюдаваме и придружаващите симптоми, когато се опитваме да преценим сериозността на ситуацията.

Трябва да се притесняваме, когато са налични:

  • усещане за налягане в ухото
  • загуба на слуха
  • треска
  • течност, изтичаща от ухото
  • при децата: раздразненост или дърпане на ухото
  • възпалено гърло

 

Причини за болка в ухото

 

жена с болка в ухото

 

Освен това, когато става дума за болки в ушите, е важно да се направи разделението между деца и възрастни. Обикновено този симптом означава различни неща при децата и при възрастните, въпреки че това не е гарантирано. Една от най-честите причини за болка в ухото, особено при деца, са ушните инфекции.

Инфекцията в ухото може да бъде причинена от различни неща. Ухото може да се възпали от механично нараняване, но инфекцията може да идва и от други проблеми с организма.

meno 02 400
chrevno 600
meno 02 400
chrevno 600

Възпалението може да засяга едното или и двете уши. По-често се среща да обхваща само едното.

Болка в ухото от възпаление понякога може да бъде усетена и в други телесни части като челюстта и зъбите.

Инфекциите засягат различни части на ухото.

1. Инфекция на външното ухо

Възпалението на външното ухо обикновено е причинено от механично нараняване на ушния канал с външно тяло – слушалки, клечки за уши или пръсти. Това обикновено се случва, когато стените на ушния канал са омекнали след досег с вода за продължителен период от време.

2. Инфекция на вътрешното ухо

Остри инфекции на вътрешното ухо могат да доведат до развиване на тимпаногенен лабирингит. Това заболяване може да бъде придобито от респираторни проблеми или бактериални или вирусни инфекции. Лабиринтът е част от вътрешното ухо. Отговорен е за слуха и баланса. Ето защо възпалението на тази част се проявява със слухови и вестибуларни нарушения.

3. Инфекция на средното ухо

 

болка в ухото

 

Инфекциите на средното ухо често биват причинени от възпаление на респираторния тракт. Най-често причина за това е запушването на евстахиевата тръба, която свързва средното ухо с назофаринкса (горната част на фаринкса зад носа). Това може да бъде причинено от настинка, алергии, възпаление на синусите, пушене и др.

Когато евстахиевата тръба се запуши, течността започва да се събира зад ушното тъпанче.

Инфекциите, засягащи средната част на ухото, са остър среден отит (AOM) и среден отит с излив (OME). Острият среден отит е често срещана инфекция в ухото, която се характеризира с остра болка. Средният отит с излив е състояние, което се характеризира с наличие на течност в ухото, но без симптоми на остра инфекция. Състоянието може да доведе до загуба на слуха.

Развиването на това усложнение обикновено е последица от продължителната липса на третиране на острия среден отит.

4. Натрупване на ушна кал

Жлезите в ухото, или по-точно в слуховия канал, естествено произвеждат ушна кал, която играе ролята на предпазен слой. Ако процесът не протича както трябва, има възможност да се получи натрупване на ушна кал, която може и да засъхне. Когато това се случи, пространството в ушния канал може да бъде блокирано и да се появи болка в ухото.

5. Промяна в налягането

Промяната в налягането на въздуха може да причини баротравма на ушите. Чрез евстахиевата тръба, както пояснихме – това е каналът, свързващ средното ухо с назофаринкса – организмът балансира ефекта на налягането на въздуха върху ушите. Това се случва чрез отварянето на евстахиевата тръба.

Ако евстахиевата тръба не функционира правилно, налягането в средното ухо и това на околната среда не съвпадат, което може да доведе до болки и краткотрайна загуба на слуха. Дисфункцията на евстахиевата тръба в някои случаи може да бъде повлияна от различни обстоятелства и съответно – краткотрайна, но може да бъде и хронична.

6. Други причини

Наличието на болки в ушите може да бъде причинено от най-различни причини. Освен от възпаление в ухото болките могат да бъдат симптом на стрепкокова инфекция на гърлото и на синусово възпаление. Други възможни причини са натрупване на ушна кал, наличие на външно тяло в ушния канал, механично нараняване от употреба на клечки за уши.

Рядко срещани причини за болка в ухото са синдром на темпоромандибуларната става, артрит, на челюстната става, екзема на ушния канал, тригеминална невралгия (състояние на пареща или стрелкаща болка в областта, инервирана от нервус тригеминус, чиито три клона осигуряват чувствителност в различни части на лицето), наранено тъпанче и др. Тогава обикновено се усеща болка в ухото и други локално близки части на тялото.

При децата болките в ухото са често срещан симптом.

 

Как да предотвратим болка в ухото?

 

дете с болка в ухото

 

Причините за болезнено усещане могат да бъдат най-различни. Установявайки кои са най-често срещаните причини за болка в ухото, ще може по-лесно не само да се лекува, но и предотвратява.

Начин на предотвратяване на баротравма е защитата на ушния канал по време на летене със самолет.

Причина за поява на болка в ухото може да е и натрупване на ушна кал. Това може да се предотврати чрез редовно внимателно почистване. Важно е да отбележим, че клечките за уши трябва да се употребяват с внимание  – силният натиск и дълбокото и продължително почистване могат да наранят вътрешността на ухото.

Предотвратяването на потенциалното развитие на респираторни инфекции, може да предотврати и болките в ушите, тъй като те могат да бъдат техен източник. Дезинфекцията на ръцете предпазва организма от бактерии и съответно от последвалите ги усложнения.

Домашните методи за облекчаване на болка в ушите могат да бъдат безопасни и ефективни, въпреки че няма как да са заместители на медицинската помощ при по-сериозни случаи.

Безопасни варианти за облекчаване на болка в ухото са пиенето на болкоуспокоителни като парацетамол и ибупрофен. Не всички лекарства обаче са безопасни във всички условия – при бременност например.

Друг изпитан и безопасен метод, който може да помогне за облекчаване на болката, е допирането на топъл или студен плат до ухото и задържането му на място за продължителен период от време.

Метод, който не е безопасен при болка в ухото, е почистването им с клечки за уши – може да доведе до допълнителна повреда, да раздразни слуховия канал или да избута натрупаната ушна кал по-навътре в слуховия канал. Също така не е безопасно да се ползват капки за уши без консултация с медицинско лице.

При болки в ухото не е безопасно да се мокри ушния канал.

Въпреки наличието на домашните методи за облекчаване на болка в ухото е важно да не забравяме, че за лечение на ушите трябва да се обръщаме към медицински лица.

 

Кога е редно да потърсим лекар?

 

лекар преглежда дете с болка в ухото

 

Болката в ухото се провокира от различни фактори и невинаги изисква незабавна медицинска намеса, ако има тенденция към заглъхване. Това е симптом, който се появява често – особено при децата, и може да означава различни неща.

Препоръчително е да се потърси лекарска помощ, когато болката е прекалено силна, или ако продължава повече от един ден.

Освен това наличието на силна болка, последвано от облекчение, е признак, че нещо не е наред с организма. Тези симптоми може да са признаци за нараняване на слуховото тъпанче.

Потърсете лекар, ако от ухото изтича течност или ако болката е придружена от гадене, висока температура или втрисане. Друга причина за медицинска помощ е установена липса на слуха.

Заведете на лекар дете, което проявява признаци на раздразнителност или безсъние след настинка или грип.

Ако откриете симптоми при дете под 6 месеца, възпаленото ухо трябва да бъде прегледано.

Заключение

Симптоматичните болки в ушите са лесни за пренебрегване, защото са много често срещани. Все пак всеки е изпитвал неприятното усещане поне веднъж. Не бива обаче да забравяме, че болката е сигнал, че нещо не е наред с организма ни. Тя може да означава много неща – от одраскване на стените на слуховия канал до инфекции.

 

Често задавани въпроси

Какво означава болката в ухото?

От болка в ухото често има оплаквания, особено от деца. Степента и продължителността на болката варират – тя може да е тъпа, остра, силна, слаба, пулсираща или пареща. Често срещани причини за нейната поява са бактериална инфекция, натрупана ушна кал, чуждо тяло в ушния канал, нараняване на тъпанчето и много други.

Какви са видовете болка в ухото?

Болката в ухото в медицинската сфера е означена с термина оталгия. Оталгията може да бъде класифицирана в два основни типа - първична оталгия и вторична оталгия. Първичната възниква от вътрешна патология - причините за нейната поява произлизат от вътрешността на ухото, докато вторичната възниква от външна патология.

Какви са причините за болка в ухото?

Когато става дума за болки в ушите, е важно да се направи разделението между деца и възрастни. Обикновено този симптом означава различни неща при децата и при възрастните, въпреки че това не е гарантирано. Една от най-честите причини, особено при деца, са ушните инфекции.

Как да предотвратим болка в ухото?

Причините за болезнено усещане могат да бъдат най-различни. Установявайки кои са най-често срещаните причини за болка в ухото, ще може по-лесно не само да се лекува, но и предотвратява.

Кога е редно да потърсим лекар?

Не е задължително незабавното търсене на лекарска намеса при появата на болки в ухото. Това е симптом, който се появява често – особено при децата, и може да означава различни неща. Препоръчително е да се потърси лекарска помощ, когато болката е прекалено силна, или ако продължава повече от един ден.

 

Категории: Здраве|Публикувана: 29.07.2024|

Сподели тази статия, избери платформа!

Блог

Рецепти

2d56f590f2544a1a7fc9fc582e14e408?s=96&d=mm&r=g

Яна Петрова завършва семестриално специалност “Българска филология”. Професионално се развива сферите на литературата и езикознанието, а свободното си време запълва с готвене, тренировки, планински преходи и каране на ролери.

Свързани публикации

Оставете коментар