Какво е микродермабразио и за какво служи?

Обновена: 23.02.2024|
Микродермабразио.

С напредването на възрастта производството на колаген намалява – заедно със здравината на външния вид на кожата. Ако кожата ви изглежда сякаш е изгубила цвета си, безжизнена е и състарена, може незабавно да я озарите, като си запишете час за микродермабразио.

Процедурата е идеален начин да разкриете своята нова, много по-здрава кожа – и то без риск от белези.

 

Какво е микродермабразио?

Микродермабразиото е козметична процедура, при която специалист отстранява горния слой на кожата с помощта на устройство с диамантен накрайник. Така, по безопасен начин, кожата се ексфолира, намаляват признаците на стареене, премахват се петната от акне и тенът се избистря.

Може да обмислите процедури с микродермабразио за:

  • Намаляване на бръчките
  • Свиване на порите
  • Отстраняване на кафяви петна
  • Минимизиране на белезите от акне
  • Третиране на зони с хиперпигментация

 

Обикновено процедурата се извършва от медицински специалист и можем да се подлагаме на нея веднъж седмично, на всеки 2 седмици или веднъж месечно, в зависимост от типа на кожата ни и причината за лечението. Повечето хора искат микродермабразио за подмладяване на тена на лицето и шията, но реално процедурата може да се извърши върху всяка област на тялото.

Съществуват два основни вида:

  • Кристално микродермабразио – супер фини кристали се изстрелват от малка тръбичка върху кожата ни и същевременно се изсмукват обратно.
  • Диамантено микродермабразио – вариант без кристали, при който за ексфолиране на кожата се използва диамантен накрайник.

 

След първоначалното третиране кожатаизглежда по-светла, усеща се по-стегната и изглежда по-млада. Резултатите от микродермабразиото могат да се подсилят, като го комбинираме с други процедури, включително пилинг на лицето или химически пилинг.

 

Какво включва процедурата?

 

Микродермабразио.

 

Процедурата се извършва с помощта на устройство с диамантен накрайник. Микрокристалите му премахват натрупаните с месеци мъртви кожни клетки, като позволяват на кожата да засияе както никога досега и да подобри текстурата си.

По време на микродермабразиото фини кристали обикновено отстраняват повърхностния или най-горния слой на епидермиса, известен като рогов слой. В зависимост от степента на увреждане на кожата може да се наложи по-дълбоко третиране. Лечението обаче рядко излиза извън епидермиса.

По време на процедурата кристалите се придвижват към кожата под контрола на ръчна вакуумна система. Те оказват нежно и в същото време абразивно въздействие върху кожата, което в крайна сметка премахва роговия слой на епидермиса. Като част от процеса на заздравяване на раната се образува нов епидермис. Обикновено отнема между 30 и 60 минути.

Микродермабразиото е безопасно и ефективно за всички типове кожа. Ексфолиращите кристали са много фини и не увреждат епидермиса ни. Тъй като процедурата не изисква разрези или анестезия, няма риск от белези или инфекция.

Поради факта, че действа само върху повърхностните слоеве на еподермиса, микродермабразиото обикновено не причинява болка. Някои хора казват, че усещането при него е като при масаж на лицето. Нормално е да усещате леко дърпане на кожата, но не бива да е болезнено. Ако вашият дерматолог е малко по-груб, обърнете му внимание.

 

За какво служи?

Микродермабразиото помага за сгъстяване на колагена, което води до по-младежки вид на лицето. Колагенът е важен протеин, който е в изобилие, когато сме деца, но производството му намалява с напредване на възрастта, което води до по-отпусната и загрубяла кожа.

Както споменахме по-горе, микродермабразиото съчетава в себе си повърхностна механична ексфолиация с вакуумен масаж. По този начин се стимулира кръвния поток, усвояването на хранителни вещества от клетките и увеличаване на клетъчното производство.

Процедурата улеснява проникването на подходящите за съответната кожа козметични продукти и удвоява ефекта им. Така се подобряват структурата и еластичността на кожата.

 

Микродермабразио и пилинг: Какви са разликите?

 

Микродермабразио.

 

Въпреки че и химическият пилинг, и микродермабразиото си приличат, разликата между тях е във вида на ексфолиацията и начина на отстраняване на мъртвите кожни клетки.

Химическият пилинг е химическо ексфолиране, а микродермабразиото е физическо ексфолиране.

Кое да изберете? Накратко – зависи от това какъв резултат желаете. Ако искате достъпна и бърза процедура, микродермабразиото обикновено е по-добър избор. Но ако искате нещо, което да е по-дълготрайно, може да помислите за химически пилинг.

Могат ли да работят заедно? Всъщност двете процедури се допълват изключително добре в мисията да почистят кожата и да подобрят цялостното й състояние. Въпреки че не е подходящо да се правят едновременно, може да ги съчетаете, за да се възползвате максимално от предимствата им. Обсъдете вариантите и изберете най-добрия за вас със своя дерматолог.

 

Ползи и противопоказания

Ако търсите безопасен и ефективен начин да увеличите жизнеността на кожата си и да върнете стрелките на времето назад, консултацията за микродермабразио е вашата следваща стъпка. Резултатите могат да продължат с месеци, а за да ги поддържате, е препоръчително да се грижите за кожата си, като я хидратирате и защитите добре от околната среда.

Ето и още няколко страхотни ползи, които ще ви донесе микродермабразиото:

  • Отпушва порите – микродермабразиото е ефективно за лечение на запушени пори чрез премахване на мъртвата кожа и мазнините. Най-голяма полза има, когато се комбинира с алфа хидрокси киселини.
  • Намалява старческите петна – процедурата може да направи кожата ви по-гладка и по-равномерна, като сведе до минимум появата на старчески петна или други оцветявания на кожата.
  • Изглажда фините линии – спомага за намаляване на фините линии и стимулира производството на колаген, което може да предотврати появата на по-дълбоки бръчки.
  • Озарява сивата кожа – премахва външния слой мъртви кожни клетки, като ексфолира лицето ви и разкрива блясъка на новата и здрава кожа.
  • Подходящо за всички типове кожа – микродермабразиото е безопасно за всички типове кожа – дори и за най-чувствителните, тъй като при него не се използват химикали или лазерни лъчи.
  • Намалява пигментацията – микродермабразиото включва процедури, които могат да спомогнат за изравняване на тена на кожата, като сведат до минимум появата на старчески петна и други проблеми с пигментацията.
  • Подобрява текстурата на кожата – идеално средство в борбата с груба кожа. Микрокристалите, които се използват при процедурата помагат да се отстрани външният слой мъртви клетки, като под него се разкрива гладка нова тъкан.
  • Намалява белезите – микродермабразиото може да изглади ръбовете и повърхността на белега, както и да стимулира производството на колаген за производството на нови здрави кожни клетки – всичко това помага за заздравяването на увредената тъкан.

 

Възможни странични ефекти от микродермабразио

 

Микродермабразио.

 

Няма как все пак да не споменем и възможните странични ефекти от микродермабразиото. Процедурата е неинвазивна, но може да предизвика парене, смъдене, зачервяване, подуване, както и повишена чувствителност към слънчева светлина. Обикновено отшумяват в рамките на няколко часа след процедурата.

За да избегнете неприятни усещания, поддържайте кожата си хидратирана и използвайте щадящи продукти. Избягвайте да използвате локални лекарства за акне поне един ден след посещението в салона. Изключително важно е да предпазвате кожата си със слънцезащитни продукти, тъй като има вероятност да е по-чувствителна към слънцето през няколкото седмици след направеното микродермабразио.

 

Заключение

Микродермабразиото е най-подходящо за хора, които се борят с възрастови петна, неравномерно оцветяване на кожата, увреждания от слънцето и белези от акне. То е подходящо и за омекотяване на фини линии и бръчки, изчистване на запушени пори или изравняване на тена.

Резултатите варират в зависимост от множество фактори, като например сериозността на кожния проблем и броя на процедурите, на които се подлагаме. Въпреки това резултатите обикновено продължават до 12 месеца.

Можете да забележите по-яркото и по-сияйно въздействие върху външния си вид в рамките на няколко дни след посещението си в салона. Въпреки това, за да получите по-дълготрайните ползи, на които се радват много пациенти, обикновено се правят между 5 и 10 процедури.

Макар и рядко, възможно е да се появат странични ефекти като леко парене и зачервяване, както и леки синини. Това се дължи най-вече на процеса на изсмукване по време на процедурата.

За да се справите с неприятните усещания, използвайте овлажняващ крем, за да намалите до минимум сухотата и лющенето на кожата.

Какво е микродермабразио?

Микродермабразиото е неинвазивна козметична процедура, която използва фини кристали или пръчка с диамантен връх за ексфолиране и отстраняване на външния слой от мъртви кожни клетки, насърчавайки обновяването на кожата.

Как работи микродермабразиото?

Микродермабразиото работи чрез нежно изтриване на повърхността на кожата, което помага за стимулиране на производството на колаген, подобряване на текстурата на кожата и намаляване на появата на фини линии и несъвършенства.

Какви са ползите от микродермабразиото?

Микродермабразиото може да подобри тена и текстурата на кожата, да намали появата на фини линии и бръчки, да сведе до минимум порите и да подобри цялостния блясък на кожата.

Категории: Kрасота|Публикувана: 06.12.2023|

Източници

Няма източници

Сподели тази статия, избери платформа!

Блог

Рецепти

ff057d430a9b8dda99317ef884ae32fe?s=96&d=mm&r=g

Андреа Андреева е автор на десетки статии, свързани със здравословния начин на живот и хранене. Тя разширява своите познания в тази тема през годините, като написва различни материали в сферата на биохакинга и осъзнатото билколечение.

Свързани публикации

Оставете коментар