Млечна киселина – полезни свойства

Обновена: 06.03.2024|
млечна киселина

Млечната киселина е естествено съединение, което тялото ни произвежда. Тя не идва от мляко, а от мускулите и кръвта ни. Тази киселина има различни функции за организма, но се използва широко и в козметичната индустрия, тъй като има положително влияние върху кожата.

 

Какво е млечна киселина?

При разграждането на хранителните вещества в организма се получават голям брой нови съединения, които да осигурят енергия на тялото и да подпомогнат неговите естествени функции. Едно от тези съединения е млечната киселина, също позната като лактат и lactic acid.

Химичната формула на съединението е C₃H₆O₃. Тя е водоразтворима.

Най-голямо количество млечна киселина се произвежда от мускулната тъкан и червените кръвни клетки. Количеството, което се синтезира, се увеличава при полагане на интензивно физическо усилие. Повишаването на млечната киселина не е опасно за здравето и тя бързо се филтрира чрез черния дроб и бъбреците.

kolagen 02 400
kolagen 02 600
kolagen 02 400
kolagen 02 600

 

Свойства на млечната киселина

Често срещана е идеята, че натрупването на млечна киселина предизвиква добре познатата ни мускулна треска. Тези болки обаче се получават вследствие на микротравми, водещи до малки разкъсвания в мускулите, а киселината е част от обменния процес. Тя не е основен фактор за болки и се изхвърля от мускулите бързо след тежка тренировка.

Млечната киселина има няколко важни функции за тялото ни: 

  • Допълнителна енергия. По време на по-интензивна физическа активност мускулите ни се нуждаят от допълнителен кислород, за да поддържат това усилие. Произведената млечна киселина се използва за енергия, а след като успешно изпълни тази функция, преминава през черния дроб, който я превръща в глюкоза за допълнително използване като енергиен източник.
  • Сигнализира на имунната система. Млечната киселина привлича клетките към инфекциите и раните, на които трябва да се обърне внимание. В тези случаи киселината се използва, тъй като застрашените части от тялото имат нужда от по-голямо количество кислород. Поддържането на киселинна среда може да потисне растежа на някои бактерии и други патогени
  • Подобрява здравето на кожата. Млечната киселина може да се използва върху кожата с много добри резултати. Поради тази причина участва в много козметични продукти. Най-често има функцията на ексфолиант, който поддържа кожата жизнена и здрава. Може също да допринесе за допълнителна хидратация и омекотяване на косата.

 

Приложение на млечната киселина в козметиката

 

млечна киселина

 

Млечна киселина се използва предимно в продуктите за кожа и коса. Тя се извлича от ферментацията на захарна тръстика, царевица и цвекло. В козметиката се използва киселина с концентрация по-малко от 10%. Продукти с повече от тези проценти се използват от специалисти при професионален пилинг.

Има също антибактериални свойства, които да подобрят здравето на кожата и косата. Млечната киселина действа като химически ексфолиант, който премахва мъртвите клетки на повърхността, без да наранява целостта на кожата. 

Преди да започнем да използваме продукт с млечна киселина, се препоръчва да направим тест за поносимост върху малък участък от кожата. Хубаво е тестът да продължи няколко дни, за да сме сигурни в реакциите на тялото си.

Не бива да използваме продукти с млечна киселина в комбинация с ретинол.

Извън козметиката млечната киселина се използва и в хранителната промишленост за консервиране на млечни продукти.

 

Ползи от използването на млечна киселина

 

млечна киселина

 

В козметиката за кожа млечната киселина предлага дълготрайна хидратация и полезна ексфолиация. Проучвания показват, че процедурите с продукти с 12% концентрация на млечна киселина повишават плътността на кожата и намаляват фините линии и бръчки.

Върху косата киселината има функцията на дълбоко хидратиращ балсам. Може да предотврати накъсването на косъма и цъфтежа на краищата.

Особено подходящи са продуктите с млечна киселина за суха и чувствителна кожа, но трябва да внимаваме да не раздразним допълнително кожата си. Киселината може успешно да се бори с акнето и пигментацията, както и да стимулира естественото производство на колаген в кожата.

 

Може ли да ни навреди?

Външната употреба на млечна киселина няма противопоказания за здравето ни, но тази в тялото ни може да е причина за някои здравословни усложнения. След нанасяне на козметичен продукт, съдържащ киселината, трябва да използваме слънцезащитен крем или лосион, тъй като кожата става чувствителна към слънчева светлина.

В някои случаи е възможно косата и кожата ни да са чувствителни към млечната киселина и продуктите, които я съдържат.

Въпреки че производството на млечната киселина в тялото е напълно естествен процес, натрупването на много големи количества от нея може да навреди на здравето ни. Това състояние се нарича лактатна ацидоза. При него тялото не може да преработи достатъчно бързо натрупванията и киселината може да започне да уврежда тъканите и органите.

Преди тялото да влезе в лактатна ацидоза, се наблюдава т.нар. хиперлактатемия.

Ацидозата обикновено се наблюдава като усложнение на други заболявания:

  • Бъбречна или чернодробна недостатъчност
  • Цироза и други чернодробни увреждания
  • Сърдечна недостатъчност
  • Неконтролиран диабет
  • Инфекции
  • Хроничен недостиг на витамини от Б група
  • Рак

Симптоми и диагностициране

 

млечна киселина

 

Лактатната ацидоза има специфични симптоми, по които можем да я разпознаем:

  • Сладък дъх
  • Гадене и повръщане
  • Диария
  • Главоболие, объркване и когнитивен спад
  • Дезориентация и замайване
  • Пожълтяване на кожата и склерите
  • Мускулна слабост и изтощение
  • Болка в корема

Част от тези симптоми се появяват поради желанието на тялото да изхвърли възможно най-голямо количество от натрупаната млечна киселина.

Нивата на млечна киселина могат да се открият с помощта на кръвни изследвания. С помощта на подобни тестове може да се открие и лактатният праг на тялото ни. Този праг показва колко можем да се натоварим физически, преди да стигнем до лактатна ацидоза.

Тази информация е важна за професионалните атлети, които искат да поддържат своите високи резултати, но и се стараят да запазят тялото си здраво и продуктивно. За да не достигнем до това опасно усложнение, трябва добре да разгряваме тялото си преди упражнения, да се храним балансирано и да пием много вода.

Ако искаме да увеличим интензитета на тренировките си, това трябва да става постепенно.

 

Заключение

 

Млечна киселина.

 

Млечната киселина е естествено съединение, което се произвежда в телата ни, но може да се извлече и чрез ферментация на някои растения. Използва се често в козметиката за кожа, като успешно ексфолира, хидратира и подобрява естествения синтез на колаген. 

 

Какво е млечна киселина?

Млечната киселина е естествено съединение, което тялото ни произвежда. Тя не идва от мляко, а от мускулите и кръвта ни. Тази киселина има различни функции за организма, но се използва широко и в козметичната индустрия, тъй като има положително влияние върху кожата. 

Какви свойства има?

В козметиката за кожа млечната киселина предлага дълготрайна хидратация и полезна ексфолиация. Има антибактериални свойства и служи за намаляване на бръчките.

За какво може да се използва млечна киселина?

В козметиката продуктите с млечна киселина влияят благоприятно на кожата, като я стягат и освежават. Концентрация на киселината над 10% се използва от професионалисти за химически пилинг.

Може ли да ни навреди?

Външната употреба на млечна киселина няма противопоказания за здравето ни, но тази в тялото ни може да е причина за някои здравословни усложнения. След нанасяне на козметичен продукт, съдържащ киселината, трябва да използваме слънцезащита, тъй като кожата става чувствителна към слънчева светлина.

Категории: Kрасота и грижа за тялото|Публикувана: 15.02.2024|

Източници

Няма източници

Сподели тази статия, избери платформа!

Блог

Рецепти

77b4e8bfbbc2c5326156c9a35bcebe95?s=96&d=mm&r=g

Радина Руменова завършва бакалавърска програма "Българска филология" и се запътва към света на рекламата. Професионалните ѝ интереси са в сферата на езикознанието, а любителските влечения се разделят между кулинарията, музиката, екологията и здравословния начин на живот.

Свързани публикации

Оставете коментар

Обновена: 6 март 2024 в 16:10 | Публикувана: 15 февруари 2024 в 16:49 | Категория: Kрасота и грижа за тялото