Лимфен масаж – техники и ползи
С помощта на лимфата се прочистват токсините от тъканите и по този начин се поддържа здравето и правилното функциониране на тялото. Поради своето детоксикиращо действие лимфната течност е част от имунната система.
Лимфата е полупрозрачна течност, която циркулира в тялото ни и съдържа големи количества бели кръвни телца. За едно денонощие тялото ни произвежда 2-3 литра лимфна течност, която се състои от смес от протеини, вода, отпадъчни продукти и други компоненти, участващи в имунната система.
В някои случаи се получават натрупвания, които могат да бъдат съпроводени с неприятни симптоми. Когато правим лимфен масаж, помагаме на ценната течност да се движи през системата и да се изцеди на правилното място.
Подобни масажи се правят от специалисти, които могат най-добре да помогнат на тялото да се справи с натрупванията. Възможно е обаче да направим масаж и сами вкъщи.
Какво да очакваме от професионален масаж за раздвижване на лимфата?
Началото на лимфния масаж започва с лягане по гръб. Специалистът показва техники за дълбоко дишане, които да успокоят ума и да подготвят тялото. Започва се с цялостен масаж, почивка и след това фокусирано раздвижване на лимфата през мрежата от каналчета в тялото.
Чрез внимателни движения по кожата масажистът започва от здравите и незасегнати части на лимфната система. Прилагат се различни техники на натиск и движения в зависимост от типа масаж. Може да се включват кръгови движения, плъзгане по кожата, по-чести почивки или пълна сесия без почивка.
Масажът може да използва разнородни техники – чаши, леки удари и ритмичен натиск.
Как да направим лимфен масаж сами?
Препоръчително е първите си масажи да направим при специалист, за да усетим процеса и да се консултираме с него относно тънкостите и спецификите, които е важно да знаем. Дори да усещаме натрупвания в концентрирана зона, хубаво е да направим пълен масаж, тъй като лимфната система е свързана с всички точки на тялото. Приложеният натиск трябва да е лек и постоянен. Не бива да оставя синини или да причинява болка. Докато правим масажа, трябва да сме спокойни и да дишаме дълбоко и равномерно.
Масаж за изчистване на лимфните възли около ключиците, врата и подмишниците
- Започваме в хоризонтално положение, легнали върху удобна равна повърхност.
- Поставяме ръцете между гърдите и ключиците. Пръстите на едната ръка спокойно лежат върху ноктите на другата, без да се кръстосват.
- Бавно повдигаме лактите. Кутретата на ръцете докосват челюстта.
- Бавно сваляме лактите до изходно положение.
- Повтаряме това движение 3 пъти.
С тази първа стъпка подготвяме лимфните възли за изцеждане.
Следващите части от масажа може да направим в седнало положение, облегнати на удобна повърхност.
- Поставяме дясната ръка върху лявото рамо в близост до врата. Пръстите лежат върху задната част на рамото.
- С лек натиск и бавно движение се придвижваме от задната част на врата към рамото.
- Зоната за масажиране е по-меката част на рамото между лопатката и ключицата.
- Повтаряме масажното движение 5-10 пъти.
Продължаваме с лимфните възли и канали, намиращи се около подмишницата.
- Вдигаме лявата ръка над главата, сгъваме лакътя и поставяме предмишницата върху главата в отпуснато положение.
- С дланта на дясната ръка започваме масажа от задната долна част на подмишницата и с лек натиск раздвижваме кожата в полукръг до предната част на подмишницата.
- Със същото движение се връщаме в изходно положение в задната част на подмишницата.
- Повтаряме това движение 5 пъти.
- Продължаваме масажа върху дясната подмишница с помощта на дланта на лявата ръка.
Масажът продължава със зоната около лактите.
- Оставаме седнали и опъваме лявата ръка в хоризонтално положение пред гърдите. Ставата на лакътя е насочена към земята.
- Поставяме показалеца, средния и безименния пръст на дясната ръка от вътрешната страна на ръката в средата на бицепса.
- С лек натиск движим пръстите в права линия през сгъвката на лакътя до средата на предмишницата.
- Повтаряме действието 5 пъти. При всяко повторно движение изместваме пръстите със сантиметър наляво или надясно, за да обгрижим напълно зоната.
- Продължаваме масажа върху дясната ръка с помощта на лявата ръка.
За по-интензивен масаж може да използваме долната част на дланите вместо пръстите. Препоръчва се да се опитат и двете техники, за да преценим коя от двете е подходяща за нас.
Масаж за раздвижване на лимфата в краката
Преди да започнем с долната част на тялото е хубаво да изпълним масажа за горната част на тялото, обяснен по-горе. Започваме този лимфен масаж от бедрата.
- Поставяме двете ръце над коляното. Палците се срещат (но не е задължително да се докосват) в предната част на крака, а останалите пръсти – в задната.
- С бавно движение и лек натиск движим ръцете в посока от коляното нагоре по дължината на крака.
- Пръстите се раздалечават, но дланите остават успоредни една на друга.
- Повтаряме тези движения 10 пъти и продължаваме по същия начин с другия крак.
Масажът продължава със зоната около коляното.
- Поставяме дланите по същия начин, както при масажа за бедра. Кракът е сгънат на 90 градуса в коляното и е отпуснат. Пръстите са в задната част на коляното, където е сгъвката, докато палците почиват върху крака.
- С лек натиск пръстите се придвижват напред, правят полукръг в страничните части на коленната става и продължават движението си в горната страна на крака 10 сантиметра над ставата.
- Връщаме пръстите по същия път до изходно положение.
- Повтаряме тези движения 10 пъти и се преместваме на другия крак.
Завършваме лимфния масаж на краката с глезените.
- Използваме двете си длани. Палците се срещат върху вътрешното кокалче, докато пръстите обхващат глезена.
- Стъпалото може да почива върху ниско столче или друга удобна повърхност, за да избегнем натоварване на кръста, гърба и мускулите на краката.
- С лек натиск придвижваме ръцете нагоре до средата от двете страни на прасеца.
- Повтаряме движението 10 пъти и продължаваме с другия глезен.
Допълнителен масаж с ролер за лице
Ролерите за лице и гуа ша камъните набират все по-голяма популярност в козметичната индустрия. С тяхна помощ можем да направим лимфен масаж на лицето, за да избегнем нежеланото подуване, да подобрим кръвообращението в лицето и освежим кожата.
Преди да започнем лицевия масаж трябва да подготвим врата, през който ще премине лимфната течност. За масаж на врата можем да използваме пръстите си или ролера. Някои хора предпочитат да държат ролера си в хладилника за допълнително стягане и освежаване на кожата.
- Използваме и двете ръце. Поставяме пръстите по дължина под ушите от двете страни на врата. Върховете на пръстите сочат назад. В зависимост от индивидуалните способности и гъвкавост може да сложим лявата ръка под лявото ухо или да кръстосаме предмишницата и да поставим лявата ръка под дясното ухо.
- С лек натиск придвижваме пръстите или ролера надолу, като спираме на ключиците.
- Повтаряме движението 5-10 пъти. Всеки път започваме от ушите надолу към ключиците.
След като подготвим врата може да започнем с лицевия лимфен масаж.
- Започваме лицевия масаж с почистен ролер. По желание може да намажем лек лосион върху лицето за по-лесно придвижване на ролера.
- Поставяме кръглата част на ролера върху брадичката и го движим по дължината на челюстта.
- Спираме при ухото и се връщаме отново в изходно положение върху брадичката.
- Повтаряме движението 5-10 пъти и след това се преместваме на другата част на лицето по същия начин.
- Със същото движение правим масаж от долната страна на челюстта и отново го повтаряме 5-10 пъти.
Продължаваме с бузите и скулите.
- Преместваме ролера по-високо на лицето. Започваме от страничната част на носа и движим ролера по диагонал до меката част на ухото.
- Повтаряме 5-10 пъти и продължаваме в другата лицева половина по същия начин.
Преместваме ролера за последния етап от този лимфен масаж. Последната стъпка от лицевия масаж започва от челото.
- Поставяме ролера в центъра на челото над веждите.
- Придвижваме го през слепоочието и продължаваме надолу до челюстта.
- Повтаряме движението 5-10 пъти от челото надолу и след това отново в другата половина на лицето.
Ползи от масаж за раздвижване на лимфата
Лимфната система представлява сложна плетеница от съдове в цялото тяло, които са жизненоважни за функционирането на тялото. Целта на тези масажни техники е да се намалят натрупванията и да се подобри лимфната циркулация. Това се отразява положително на физическото състояние на организма ни.
За да поддържаме лифната система изрядна и без излишни натрупвания, можем да прилагаме лимфния масаж заедно с други техники за здраве и благоденствие. Редовното движение, както и специални упражнения за насърчаване на лимфата, могат да предотвратят запушванията. При определени заболявания се препоръчва използването на компресионни превръзки. За максимално добър ефект се препоръчва комбинирането на няколко практики.
Пълноценната хидратация е полезна за цялостното здраве на организма, което включва и движението на лимфната течност.
Намалява некомфортното подуване
При натрупвания в лимфните възли се появяват неприятни симптоми – оток, подуване, задържане на течност. Това се получава поради различни заболявания, операции или поради вродени нарушения на лимфните структури.
Облекчава сковаността и болезнените симптоми
При хора с ревматоиден артрит често се наблюдават нарушения в лимфната циркулация. Болестта обикновено е съпроводена от скованост и ставни болки. За тези симптоми може да помогне прилагането на масаж за раздвижване на лимфата.
Подобрява кръвообращението
По време на лимфен масаж движенията ни влияят не само на лимфните канали, но и на тъканите, мускулите и кръвоносната система, които се намират близо до повърхността на кожата. При липедем натрупването на мазнини може да намали притока на кръв до засегнатите тъкани. В този случаи масажът за раздвижване на лимфата ще намали болката и ще укрепи здравето.
Лимфният масаж има доказано благоприятно действие върху феморалната артерия, намираща се в бедрото.
Намалява целутита
Масажите против целулит до голяма степен се припокриват с тези за раздвижване на лимфата. Въпреки че проучванията все още са в процес на развитие, това е метод, на който трябва да се обърне специално внимание.
Рискове и противопоказания
Лимфният масаж е безопасен и не носи риск за практикуващите.
При някои заболявания обаче не се препоръчва практикуването му:
- При сърдечно-съдови заболявания
- При увреждания на черния дроб и бъбреците
- При кръвни съсиреци
- При активни инфекции
- При активни травми, синини и скорошни удари
Заключение
Практикуването на лимфен масаж може да помогне за облекчаване на някои състояния, както и за цялостно поддържане на физическото здраве. Ако имаме достъп до специалисти по лимфен масаж, препоръчително е да се консултираме с тях и да започнем терапията заедно. С тяхна помощ може по-лесно да се ориентираме в масажните техники и да почерпим всички ползи.
Често задавани въпроси
Какво представлява лимфният масаж?
Целта на масажа е да раздвижи лимфната течност, която е жизненоважна за функционирането на тялото.
Как се практикува лимфен масаж?
Чрез масажиращи движения върху специфични зони на тялото можем да подобрим циркулацията на лимфата. Подобни масажи се правят от специалисти, но лимфен масаж може да правим и сами.
Крие ли рискове?
Подобен масаж обикновено е безвреден, но не се препоръчва за хора с някои заболявания - сърдечно-съдови, чернодробни и бъбреци. Не бива да правим лимфен масаж, ако в момента страдаме от инфекции, фрактури или травми.
Източници
- Vairo, G., et al. Systematic Review of Efficacy for Manual Lymphatic Drainage Techniques in Sports Medicine and Rehabilitation: An Evidence-Based Practice Approach, National Library of Medicine, 2019
- Marxen, T., et al. The Utility of Lymphatic Massage in Cosmetic Procedures, National Library of Medicine, Published online 2023 Feb 28
Блог
Рецепти
Свързани публикации
Възпалението на лимфните възли, разположени в подмишниците, е известно като аксиларен лимфаденит.
Когато лимфата прониква в съседната тъкан или се отделя от лимфните съдове, това води до подуване на тъканта и до развитие на лимфедем.
В тялото ни за баланса на течностите, почистването от токсините и имунната защита, отговаря нашата лимфна система.