Круп синдром при децата: прояви и лечение

Обновена: 14.12.2024|
Круп синдром.

Круп синдром е състояние, което може да стресне много родители, защото най-често се наблюдава при малките деца. В повечето случаи то преминава сравнително леко.

Съдържание

Какво е круп синдром?

Крум синдром е респираторна инфекция, която засяга най-вече бебета и малки деца. Тя причинява подуване на гласовата кутия (ларинкса) и дихателната тръба (трахеята), което води до характерната лаеща кашлица, придружена от затруднено дишане. Въпреки че обикновено инфекцията протича леко,  в някои случаи може бъде тежка и животозастрашаваща.

 

Вирусните, особено парагрипните, инфекции са най-честата причина за круп. След подуване на ларинкса и трахеята се получава стесняване на дихателните пътища под гласните струни: в резултат дишането става шумно и затруднено.

Състоянието се появява най-вече при деца на възраст между 6 месеца и 3 години, защото при порасналите дихателните тръби са по-големи и е по-малко вероятно подуването да наруши дишането.

Круп синдром, познат и под името ларинготрахеит, засяга около 3% от децата в САЩ всяка година, повече момчета отколкото момичета. Предполага се, че генетичните различия между половете може да влияят на предразположеността към различни респираторни нарушения, включително Круп. Той протича тежко едва при по-малко от 1% от всички случаи.

Заразен ли е круп синдром?

 

Круп синдром на кашлица

 

Въпреки че обикновено синдромът преминава леко и продължава по-малко от една седмица, той е силно заразен, ако се дължи на вирус.

Болният човек е заразен в продължение на три дни след първата поява на симптомите или докато треската изчезне.

Съответно трябва да се избягва контакт с хора, докато не изминат 24 часа без треска и без използване на лекарства за понижаване на температурата.

Вирусите, които причиняват круп, се разпространяват лесно във въздуха чрез дихателни капчици. При вдишване на тези капчици или докосване на предмети, заразени с микроби, човек може да се зарази.

 

Причини и рискови фактори

Както вече разбрахме, най-често круп се дължи на вирусни инфекции. Възможностите включват параинфлуенца, грип, респираторен синцитиален вирус, морбили и аденовирус. Все пак трябва да се има предвид, че тези вируси са често срещани, но повечето деца няма да развият круп.

Макар и рядко, бактериалните инфекции могат да причинят по-тежка форма на круп синдром, позната като бактериален трахеит. Честите бактериални виновници включват Staphylococcus aureus и Streptococcus pyogenes.

Един от рисковите фактори е свързан с възрастта и съпътстващите я анатомичните особености, тъй като децата имат по-тесни дихателни пътища, които са податливи на подуване. През есента и зимата е по-вероятно да се развие заболяването, защото тогава се разпространяват респираторни вируси.

В някои случаи круп може да се появи без ясна вирусна или бактериална причина във връзка със състояния като астма, гастроезофагеална рефлуксна болест (ГЕРБ) или фамилна анамнеза за подобни епизоди.

 

Симптоми

 

Бебе с кашлица, круп синдром

 

При круп синдром най-честият признак е появата на лаеща кашлица. Възможно е да има и стридор: дрезгав, вибриращ звук, който се появява, когато детето вдишва.

Симптомите обикновено започват бавно, например с хрема или запушен нос. През следващите 12 до 48 часа те могат да се влошат и да появи неприятната лаеща кашлица. Състоянието обикновено се влошава през нощта.

При леките случаи може да има разнообразни леки симптоми като дрезгав глас, треска, обрив, зачервяване на очите (конюнктивит) и подути лимфни възли.

При умерен до тежък круп могат да се появят затруднено дишане, безпокойство или нервност и цианоза (син оттенък на кожата и лигавиците). Друг признак е появата на междуребрена ретракция: хлътване на междуребрените мускули поради намалено налягане в гръдния кош. Това е сигнал, че междуребрените мускули работят усилено, за да осигурят адекватен въздушен поток и да компенсират затрудненото дишане.

 

Възможни усложнения и нужда от спешна медицинска помощ

Повечето случаи на круп синдром могат да се лекуват у дома. По-малко от 5% от децата се нуждаят от болнични грижи.

Обикновено причините за прибягване до хоспитализация са следните:

  • Детето има нужда от кислородна терапия, за да се поддържат нивата на кислород в безопасни граници.
  • То страда от тежка дехидратация, която изисква IV (интравенозни) течности.
  • Детето се нуждае от продължителни инхалационни терапии.
  • Появяват се симптоми въпреки първоначалното лечение.

Както виждаме, макар и в редки случаи, круп синдром може да доведе до сериозни усложнения, особено когато състоянието бързо прогресира, лечението се забави или не сработи.

Един от най-тревожните рискове е тежката обструкция (запушване) на дихателните пътища. Тя възниква, когато подуването на горните дихателни пътища стеснява толкова значително прохода, че възпрепятства нормалното дишане.

Това може да се прояви като:

  • Постоянен стридор (силен звук при дишане)
  • Междуребрена ретракция
  • Синкав оттенък на устните или кожата
  • Силна умора

 

Тези симптоми говорят за тежък случай на круп, който налага спешна медицинска помощ. Ако не се лекува, състоянието може да ескалира до дихателна недостатъчност, при която детето не може да получи достатъчно кислород, за да поддържа нормална телесна функция.

Друго възможно усложнение е бактериалната суперинфекция, която може да възникне, когато бактериите се възползват от вече възпалените и уязвими дихателни пътища. Това може да причини бактериален трахеит или пневмония: тези инфекции изискват спешно антибиотично лечение.

Някои деца с круп синдром могат да изпитат дехидратация поради затруднено преглъщане или нежелание да пият течности. Възможно е да се развие отит (инфекция на средното ухо) като вторичен проблем, произтичащ от вирусната инфекция.

 

Диагностициране

 

Круп синдром при детенце

 

Диагностицирането на круп синдром обикновено се извършва на базата на клиничната картина и медицинската история на пациента.

Лекарят анализира симптомите и провежда физикален преглед, по време на който използва стетоскоп, за да преслуша белите дробове и горните дихателни пътища.

Целта е да се установи дали са налице характерните признаци на заболяването като стридор, затруднено дишане и междуребрена ретракция.

Ако диагнозата е неясна или лекарят подозира усложнения като бактериален круп, може да се назначи рентгенография на шията, за да провери за стесняване на горните дихателни пътища.

В процеса на диагностициране здравният специалист трябва да изключи други заболявания със сходни симптоми като например епиглотит. В някои случаи проблемите могат да бъдат предизвикани от алергични реакции. Понякога дори може да има чуждо тяло в дихателните пътища на детето.

Рядко са необходими лабораторни изследвания при круп синдром. Понякога може да се наложи кръвна картина или изследване на секрети от гърлото, за да се идентифицира инфекциозния причинител.

 

Лечение и превенция

Лечението на круп синдром зависи от тежестта на симптомите и възрастта на пациента, като основната цел е да се облекчи затрудненото дишане, да се намали възпалението в горните дихателни пътища и да се осигури комфорт на болния от круп синдром.

Един от най-ефективните методи за облекчаване на симптомите в домашни условия е създаването на влажна среда, например чрез използване на овлажнител за въздуха или прекарване на време в баня с пара. Друга алтернатива е излагането на хладен въздух. За целта може да се излезе през нощта или да се поседи пред отворената врата на фризера.

Успокояването на детето също е от съществено значение, тъй като страхът и плачът могат да изострят симптомите.

При по-сериозни случаи на круп синдром здравен специалист може да предпише медикаментозно лечение, например с кортикостероиди. Взимат се и мерки за сваляне на високата температура с различни лекарства.

Когато има значително затруднено дишане или риск от усложнения, може да се наложи хоспитализация. Лечението в болнична среда включва кислородна терапия, вливане на интравенозни течности, а в редки случаи – интубация, ако дишането е критично затруднено.

 

Заключение

Круп синдром е респираторна инфекция, отличаваща се с неприятна лаеща кашлица. Тя е най-разпространена сред деца на възраст между 6 месеца и 3 години. Причината е, че при възрастните хора дихателните тръби са по-големи.

 

Често задавани въпроси

Какво е круп синдром (ларинготрахеит) при деца?

Крум синдром е респираторна инфекция, която засяга най-вече бебета и малки деца. Тя причинява подуване на гласовата кутия (ларинкса) и дихателната тръба (трахеята).

Как можем да разпознаем това състояние?

Характерният признак елаеща кашлица, придружена от затруднено дишане.

Опасен ли е круп синдром?

Повечето случаи на круп синдром могат да се лекуват у дома. По-малко от 5% от децата се нуждаят от болнични грижи. Въпреки това за малкото засегнати от тежките случаи на круп лица състоянието крие риск от сериозни усложнения.

Категории: Детско здраве, Здраве, Здравна енциклопедия|Публикувана: 13.12.2024|

Източници

Сподели тази статия, избери платформа!

Проверено от
Д-р Ваня Шипочлиева, д.м. ВМА - гр. София
home8pip7oulzz8g j

Блог

Рецепти

mobile front
730811db8333e8400e5fcddd2e25fec9?s=96&d=mm&r=g

Йоана Иванова завършва "Книгоиздаване" в СУ "Св. Климент Охридски". Писането и четенето са й страст. Интересува се от йога, дихателни практики и грижа за вътрешния и външния баланс.

Свързани публикации

Оставете коментар