Ларингит: как да го разпознаем и лекуваме?

Обновена: 12.11.2024|
ларингит

Ларингит е сравнително често срещано състояние, особено през есенно-зимния период, когато инфекциите на горните дихателни пътища се увеличават. Повече за неговите симптоми, диагностика и лечение разкриваме в следващите редове.

 

Какво е ларингит?

Ларингит е възпаление на ларинкса (гръкляна): органът, който съдържа гласните връзки и отговаря за образуването на звук. Състоянието обикновено причинява промени в гласа, като го прави по-дрезгав и слаб. То може да се дължи на различни фактори като прекомерна употреба на гласа, дразнене или инфекция.

 

Ларингитът произлиза от възпаление и подуване на гласните струни, което изкривява звуците, произведени от преминаващия през тях въздух. В резултат на това гласът звучи дрезгаво. В по-тежките случаи гласът може едва да се чува.

Състоянието протича остро (краткотраен ларингит) или хронично (продължителен ларингит). Повечето случаи на ларингит се отключват от временна вирусна инфекция и не са сериозни. Постоянно дрезгавият глас понякога може да сигнализира за по-сериозно основно медицинско състояние.

 

Кои са симптомите на ларингит?

В повечето случаи симптомите на ларингит продължават по-малко от две седмици и са причинени от вирусни инфекции, най-често причиняващи настинки или грип. Може да разпознаем проблема по наличието на:

  • Дрезгав и пресипнал глас
  • Загуба на глас
  • Усещане за гъделичкане и парене в гърлото
  • Възпалено или сухо гърло
  • Суха кашлица

 

Тези симптоми засягат най-вече говора и усещането в гърлото, затова могат да се управляват с почивка на гласа и пиене на много течности. Ако човек продължи да напряга гласа си, това може да увреди гласните му струни.

Когато проблемите продължават повече от две седмици, консултацията с лекар е наложителна.

 

Причини за ларингит

 

Ларингит, болка в гърлото

 

Причините за състоянието се различават спрямо това дали то протича остро или хронично.

Остър ларингит

Повечето случаи на ларингит са временни и се подобряват, след като основната причина се подобри.

Острият ларингит може да се дължи на вирусни инфекции като тези, които причиняват настинка, бронхит или синузит. Друга често срещана причина е прекаленото гласово напрежение при викане, силно говорене или прекомерна употреба на гласа. В по-редки случаи виновникът може да бъде бактериална инфекция.

Хроничен ларингит

Ларингит, който продължава повече от три седмици, се смята за хроничен. Този вид е доста по-рисков, тъй като може да доведе до разтягане на гласните струни и наранявания или израстъци на гласните струни (полипи или възли).

Причинителите могат да бъдат:

  • Вдишани дразнители като химически изпарения, алергени или дим
  • Киселинен рефлукс, наричан още гастроезофагеална рефлуксна болест (ГЕРБ)
  • Хроничен синузит
  • Прекомерна употреба на алкохол
  • Повтарящо се прекомерно използване на гласа (например при певците)
  • Пушене

 

Можем да заключим, че хроничният ларингит често е резултат от продължително излагане на различни видове дразнители в ежедневието на човека. Въпреки това може да има и други причини за неприятния дрезгав и пресипнал глас като бактериални и гъбични инфекции или инфекции с определени паразити.

Друг възможен проблем, водещ до ларингит, е парализа на гласните струни. Тя може да се получи вследствие нараняване на нерв при операция, нараняване на гръдния кош или врата, рак, нервни разстройства или други здравословни състояния.

 

Как се диагностицира?

 

Ларингит, преглед при лекар

 

За да диагностицира ларингит, лекарят снема анамнеза, като се информира за всички налични симптоми и извършва физикален преглед. Здравният специалист изследва гърлото, носа и устата, за да оцени степента на възпаление и да провери за признаци на инфекция.

Специален метод, който може да се приложи за поставяне на диагноза, е ларингоскопия. При него се използва малка камера или тънък оптичен инструмент (ларингоскоп), за да се проверят ларинксът и гласните връзки за наличие на възпаление, зачервяване или подуване.

Ларингоскопията може да се извърши и със специално огледало, което позволява на лекаря да види гласните връзки.

При хроничен или по-тежък случай на ларингит може да се използва видеостробоскопия – наблюдение с видеокамера, снабдена със стробоскоп (мигаща светлина), за да се види движението на гласните връзки в забавен каданс и да се оцени гъвкавостта и състоянието им.

В някои случаи, ако лекарят подозира бактериална инфекция, може да назначи лабораторни изследвания на секрет от гърлото, за да определи точния причинител и необходимостта от антибиотично лечение. За да се провери за гастроезофагеален рефлукс, също могат да се препоръчат допълнителни гастроентерологични изследвания.

Тези диагностични методи позволяват на лекарите да разберат причината за ларингита и да предложат подходящо лечение.

Кога спешно да се консултираме с лекар?

Трябва спешно да потърсим лекарско мнение, ако изпитаме някои от следните сериозни неразположения:

  • Проблеми с дишането
  • Кашляне на кръв
  • Треска, която не изчезва
  • Засилваща се болка

 

При децата проявите са подобни. Родителят трябва да внимава за шумни, свистящи звуци при вдишване (стридор), повишено лигавене и слюноотделяне, изразена тревожност, проблеми с прегръщането, затруднено дишане и треска.

За съжаление тези признаци могат да сигнализират за круп – специфичен вид ларингит, при който има възпаление на ларинкса и дихателните пътища точно под него. Той се причинява от вирусна инфекция и е типичен за децата.

Описаните по-горе симптоми могат да са свързани и с епиглотит: възпаление на тъканта, която действа като капак (епиглотис), покриващ трахеята. Важно е този здравословен проблем да бъде различен от ларингита, защото понякога може да се характеризира със същите симптоми. Опасното състояние епиглотит се причинява от бактериални инфекции и би могло да бъде животозастрашаващо, тъй като причинява затруднено дишане и дихателна недостатъчност.

Какви са възможните усложнения от ларингит?

Както вече разбрахме, круп, или ларинготрахеобронхит, е едно от възможните усложнения, особено разпространено при деца с вирусен ларингит. То се характеризира с неприятна „лаеща“ кашлица и трудности при дишането.

Друг проблем, който може да се развие, е хроничен ларингит. На такъв риск са изложени най-вече хората, изложени на дразнители (като пушачи или работещи в замърсена среда). В резултат от продължителните проблеми с гърлото и честото напрягане на гласните струни може доведе до гласови възли и полипи. Това би могло да предизвика необратими промени на гласа. Ако случаят е такъв, би се изисквало специално лечение или дори операция.

Силното подуване на гласните струни или ларинкса може да доведе до затруднено дишане. Това е рядко, но сериозно усложнение, което изисква незабавна медицинска помощ.

В редки случаи инфекцията се разпространява и към други части на дихателните пътища или предизвиква епиглотит.

 

Лечение на ларингит

 

Ларингит, спрей за гърло

 

При повечето хора ларингитът изчезва от само себе си за седмица-две и е важно гласът да си почива и да се консумират повече течности. Различни спрейове за гърло и хапчета могат да се използват за овлажняване и успокояване на раздразнената лигавица и облекчаване на болката и възпалението.

Добре е да се избягват деконгестанти, тъй като те могат да изсушат гърлото.

Ако ларингитът е причинен от бактериална инфекция, лекарят може да предпише антибиотици. В случай че има гъбична инфекция, се прилагат противогъбични медикаменти.

Кортикостероиди се използват за намаляване на подуването и възпалението.

Превенция

Въпреки че ларингитът не винаги може да бъде предотвратен, има някои неща, които човек може да направи, за да намали риска. Съветите включват избягване на пушенето, кофеина и алкохола. Поддържането на балансирана диета с пълнозърнести храни, пресни плодове и зеленчуци също е важно за поддържане на лигавиците в гърлото в добро състояние.

Избягването на пикантни храни е от полза за избягване на киселини и ГЕРБ – една от причините за ларингит. Честото миене на ръцете и избягването на контакт с хора с респираторни инфекция са от факторите за намалено излагането на микроби.

Добрата хидратация е от значение за поддържане на лигавицата в гърлото тънка: нещо, което я прави лесна за изчистване.

 

Заключение

Ларингитът е често срещан проблем, който обикновено отшумява бързо и без сериозни последствия. Почивката и приемът на много течности са ключови за бързото възстановяване, а в някои случаи лекарите могат да препоръчат медикаменти за облекчаване на симптомите.

Въпреки че ларингитът обикновено не е сериозен, ако симптомите продължават или се влошават, е важно да се консултирате със специалист за допълнителна оценка и лечение.

 

Често задавани въпроси

Какво е ларингит?

Ларингитът е възпаление на ларинкса (гръкляна): органа, който съдържа гласните връзки и отговаря за образуването на звук.

Какви са симптомите?

Симптомите включват дрезгав и пресипнал глас, загуба на глас, усещане за гъделичкане и парене в гърлото, възпалено или сухо гърло и суха кашлица.

Кога спешно да се консултираме с лекар?

Трябва спешно да потърсим лекарско мнение, ако изпитаме някои от следните сериозни неразположения: проблеми с дишането, кашляне на кръв, треска, която не изчезва, или засилваща се болка.

Категории: Здраве, Здравна енциклопедия|Публикувана: 12.11.2024|

Източници

Сподели тази статия, избери платформа!

Проверено от
Д-р Ваня Шипочлиева, д.м. ВМА - гр. София
home8pip7oulzz8g j

Блог

Рецепти

mobile front

Популярни продукти

730811db8333e8400e5fcddd2e25fec9?s=96&d=mm&r=g

Йоана Иванова завършва "Книгоиздаване" в СУ "Св. Климент Охридски". Писането и четенето са й страст. Интересува се от йога, дихателни практики и грижа за вътрешния и външния баланс.

Свързани публикации

Оставете коментар