Краста – лечение, симптоми и съвети
“Скабиес” е медицинското наименование на крастата – силно заразна кожна инфекция, причинена от акари, засягаща както животните, така и човека.
Единствено е възможно контактът със заразено животно да предизвика временно дразнене и сърбеж.
Със силните си челюсти акарите на кърлежа се забиват върху най-повърхностния слой на кожата и започват да дълбаят малки тунелчета с неправилна форма, в които започват да снасят яйцата си. Предпочитат зоната на дланите, ходилата, лактите и срамната област, а при бебетата и малките деца често се настаняват между пръстите, по лицето, скалпа или шията. На засегнатите места се появяват обриви и настъпва силен сърбеж и раздразнение, който е най-интензивен през нощта.
Сърбежът се появява в резултат на алергична реакция към акарите и техните яйца.
Съвсем възможно е това да са симптоми на друго дерматологично заболяване като дерматит или екзема, така че единственият път към сигурна диагноза е взимането и изследването под микроскоп на кожна проба от съответния специалист.
Въпреки че голям процент от заразените със скабиес са деца и стари хора, за паразитите – причинители на инфекцията, възрастта и чистоплътността на човека на са от голямо значение. Акарите се предават от човек на човек при близък кожен контакт, а различните заведения за общо ползване като детски градини, училища и домове за възрастни или за хора с увреждания често се превръщат в “огнища” на скабиеса. Първите симптоми обикновено възникват между две и шест седмици след заразяването, но при повторно заразяване е възможно да настъпят дори още по-рано.
Лечението на крастата протича бързо и лесно, но не е изключено да настъпят някои усложнения.
Кортикална (норвежка) краста
Кортикалната, или още известна като норвежка, краста е най-силно заразната и опасна форма на заболяването. Характерното за нея са сухи люспести корички по кожата, пълни с акарите и яйцата им. Тя засяга няколко определени рискови групи сред които са хора с нарушена имунна система (например, с ХИВ/СПИН, автоимунни заболявания или след химиотерапия), също засяга пациентите с неврологични увреждания, инвалидите, възрастните в старчески домове и малките дца.
При обикновената форма на заразата акарите наброяват 10-20, докато при пациентите с норвежка краста броят на акарите достига около 4000 на грам кожна проба. Възможно е да липсват сърбежът и обривите. Изисква се упорито лечение в стационарна обстановка и често се налага да бъде отстранена увредената кожа, за да могат да проникнат приложените локално медикаменти – Преметрин, Малатион и други инсектициди както и лекарства, приемани през устата, например перорален ивермектин.
Рискови фактори
Заразяването с крастата се случва при директен и продължителен контакт със заразен човек или при използването на чужди кърпи, дрехи, спално бельо и др. Паразитите оцеляват приблизително три дни на стайна температура, извън „гостоприемника“.
Факторите, които увеличават риска от заразата, са:
- Възраст. Сред заразените от краста преобладават възрастни хора и малки деца.
- Слаб имунитет. Както и при норвежката краста, хората, страдащи от ХИВ, СПИН, онкологични заболявания и др. са значително по-уязвими към заразата поради отслабената им имунна защита.
- Пребиваване в затворени пространства. Детски градини, училища, общежития, пансиони и старчески домове по-често се превръщат в огнища на различни зарази.
- Професия. Хората с професии, които предполгат близък контакт с повече хора, са застрашени от заразяване.
Лечение на краста
Съществуват няколко алтернативни метода за лечение на скабиес, които се състоят в унищожаване на акарите. Фармацевтичните продукти са недостъпни без рецепта. Конвенционалната терапия залага на добре известни антипаразитни препарати като бензил, бензоат, малтион, линдан и др.
Акарол
Акаролът представлява лосион за лечение на краста и въшливост, който съдържа активното вещество бензилбензоат. Смята се, че това лекарство се абсорбира от въшките и акарите и ги унищожава, като действа върху нервната им система.
Цялото тяло от шията до петите се намазва с лосиона и тази процедура се повтаря четири пъти за четири денонощия, като през това време заразеният не трябва да се къпе. За терапия се използват още серен крем и крем с перметрин.
Перувианум
Перуанците препоръчват за лечението на краста да се използва техния балсам “Перувианум”. В състава му влизат няколко екзотични растителни видове, но ефектът му спрямо крастата се дължи на циамин0 – органично съединение с антисептични и противовъзпалителни свойства. Балсамът има множество други приложения.
Ивермектин
Ивермектинът е подходящ за вътрешен прием под формата на хапчета, в случай че лосионите не дават резултат. Това антипаразитно средство парализира акарите и потиска размножаването им.
Масло от чаено дърво
Маслото от чаено дърво е известно като антисептично средство и е добра алтернатива за лечение на паразити по кожата. Но, преди да бъде използвано за външен прием, е необходимо да се направи тест за поносимост.
Хомеопатия
Хомеопатичната терапия на краста се изразява в прием на сяра или сулфор в продължение на няколко дни по лекарско предписание спрямо степента на кожните изригвания.
Тютюнева вода
Обикновено тютюневата вода се използва за борба с вредителите в дома, но може да свърши чудесна работа и в случаите на краста. Тютюнът се накисва в студена вода с пропорция 1:1 и се оставя да преседи около 15 часа. След това се прецежда и се прилага върху тялото като лосион.
Дафинови, орехови или брезови листа
Народната медицина препоръчва за лечение на краста да се приготвят отвари и компреси от листата на ореха, брезата или дафиновите листа.
Трябва ли да се лекуват контактните лица?
Независимо дали проявяват симптомите на скабиеса или не, лицата от домакинството на заразения, както и всички останали, които са имали близък контакт с него, също е нужно да проведат превантивно лечение с локален скабицид като бензил бензоат или перметрин. Дезинфектантите са категорично неефективни, а препаратите за борба с вредители са неуместни за домакинството.
Превенция и съвети
За успешно лечение и предотвратяване на повторно заразяване е от критична важност да се спазват някои основни хигиенни правила.
Смяна на дрехите и правилно пране
Необходимо е със започването на лечение да бъдат сменени дрехите, хавлиените кърпи и спалното белъо, тъй като е много вероятно в тях да са попаднали и останали люспи или яйца от скабиес. След което трябва да се изперат на минимум 60°C или, при невъзможност, да бъдат занесени на химическо чистене.
Почистване на къщата и вакумиране на предметите
Важно е да се предприеме старателно почистване на цялото интериорно пространство, както и да се вакумират в найлонови торбички всички предмети, които влизат в пряк контакт с тялото, за да се предотврати разпространението и размножаването на акарите.
Инстинктивното почесване на раздразнените зони е най-сериозната пречка за предололяване на състоянието и затова се изисква вниманието да бъде фокусиране към неговото овладяване. Посочените домашни средства не заместват същинското лечение. Тяхната функция е да облекчат сърбежа и раздразнението, за да ускорят оздравителния процес.
Масаж с маслинов зехтин
На засегнатите от скабиеса места се прилагат марля или памучен тампон, напоен в предварително загрят и охладен зехтин. Ефектът е хидратиране и облекчаване на раздразнената кожа.
Вана с чай от лайка
Лайката притежава успокояващи свойства, които могат да намалят сърбежа в засегнатите зони. Приготвя се чай от билката и се полива цялото тяло, заедно с хладка вода.
Сок от кресон
Кресонът е лечебно растение с високо съдържание на витамин А , важен микроелемент за дерматологичното здраве. Добре е да се приема в течна форма по една чаша на ден, докато протича лечението.
Гел от алое вера
Гелът от алое вера може да се използва за намазване на обривите по кожата с цел да се облекчи сърбежа и да се унищожат патогените.
Заключение
Крастата представлява силно заразна кожна инфекция, която изисква да бъдат предприети неотложни и крайни мерки, за да се стопира заразата и за да бъдат избегнати усложнения като вторични инфекции, септицемия или увреждане на органи и системи в тялото.
Често задавани въпроси
Какво е краста и как се предава?
Крастата е заразно състояние на кожата, причинено от малки акари, наречени Sarcoptes scabiei. Тези акари се забиват в кожата, причинявайки силен сърбеж и обрив. Крастата се предава чрез директен, продължителен контакт кожа до кожа със заразен човек, но може да се разпространи и чрез споделено спално бельо, кърпи или дрехи.
Какви са симптомите на крастата?
Основните симптоми на крастата включват силен сърбеж, особено през нощта, и обрив, подобен на пъпка. Сърбежът се причинява от алергична реакция към акарите, техните яйца и техните отпадъци. Често засегнатите области са между пръстите, китките, лактите и около талията, въпреки че може да се появи навсякъде по тялото.
Как се лекува крастата?
Крастата се лекува с предписани кремове и лосиони, като акарол или ивермектин, които убиват акарите и техните яйца. Важно е лечението да се прилага върху цялото тяло и всички близки контакти трябва да се третират едновременно, за да се предотврати повторно заразяване. Спалното бельо, дрехите и кърпите трябва да се перат в гореща вода, за да се премахнат всякакви акари.
Източници
- MayoClinic.org. "Scabies", July 28, 2022
- Shiven A, Alam A, Kapoor D. "Natural and synthetic agents for the treatment of Sarcoptes scabiei: a review", Annals of Parasitology, 14 October 2020, 66(4), 467–480
- MayoClinic.org. "Benzyl Benzoate (Topical Route)", Portions of this document last updated: Feb. 01, 2024
- National Library of Medicine. "Balsam of Peru in the Treatment of Scabies", ncbi.nlm.nih.go, Hospital (Lond 1886), 1907 Mar 16;41(1070):426-427
Блог
Рецепти
Свързани публикации
Масло от лайка може да използваме по различни начини за укрепване на психическото и физическото здраве.
Знаете ли за употребата на масло от чаено дърво: ползи от употребата му има
Все по-често хората се интересуват от подсилване на имунната система, за да се предпазят