Коледни пости – какво трябва да знаем?

Обновена: 15.11.2024|
Коледни пости.

Коледният пост е подготовка за празнуването на Рождество Христово – Коледа. Защо го правим и какво е положителното въздействие на едни Коледни пости върху нашето физическо и психично здраве, ще ви разкажем в следващите редове.

Преди да започнем да постим, трябва да си отговорим на въпроса защо го правим?

Не на последно място – като превантивна мярка, защото всички знаем, че си хапваме най-много по празниците и по-лека храна преди тях би се отразила благоприятно на неизбежното натрупване на излишни калории около Коледа.

Следването на коледни пости изискват не само да изключим от менюто си месото и млечните продукти, но и да пречистим мислите си от злободневните проблеми, агресията и завистта към околните, които са разрушителни за самите нас. Без това те ще бъдат просто поредната ограничителна диета.

 

Коледни пости – времетраене и основни правила

Както споменахме, периодът на Коледни пости започват на 15 ноември и ще продължат до 24 декември включително. Това са последните пости за годината. Понякога е възможно датата да се измести, ако Коледни заговезни се падат в дни на строг пост – сряда и петък. Въпреки че продължават 40 дни Коледните пости не са толкова строги, колкото дългите пости преди Великден, например.

Дългият период на въздържание от храни от животински произход се предшества от консумация на месни продукти на 14 ноември. Така че това е денят, в който можете да си похапнете на воля.

След това според Устава на Българската православна църква през първата седмица на Коледни пости, както и от 20 до 24 декември включително, се консумират само растителни храни с олио. През останалите постни дни (без сряда и петък) се допускат безгръбначни (охлюви, миди, октоподи и др.).

На 21 ноември – празникът Въведение Богородично, и на 6 декември – Никулден, може да се консумира риба.

 

Какво да хапваме по време на Коледни пости?

 

коледни пости, храна

 

По време на Коледни пости можете да си приготвяте най-различни вкусни неща, които да не включват забранените продукти. Затова не трябва да ги възприемате като мъчение. Имаме страхотни рецепти в нашия блог.

Това, което не трябва да се яде по време на пости, са месо и животински продукти. В този период няма голямо разнообразие на сезонни плодове и зеленчуци, но винаги можем да намерим алтернатива в любимите ни туршии например.

Най-препоръчваните храни, с които да си набавим най-необходимите хранителни вещества са:

  • ядки
  • боб
  • булгур
  • ориз
  • киноа
  • гъби
  • различни видове кълнове.

 

Тук спокойно можем да включим веган алтернативите на протеин (кашкавала и месото). По време на Коледни пости са позволени всякакви храни, чийто произход е растителен.

Ако ни се хапва нещо сладко – много вкусни и засищащи са сушените плодове, които са и добре разпространени по това време на годината. От свежите плодове – трябва да избираме тези, богати на витамини като цитрусите.

Медът, захарта и черният шоколад също са позволени по време на постите, но не трябва да се прекалява с тях. Алкохолът е забранен, с изключение на Никулден, когато е позволено червено вино.

 

Полезни съвети, за да се чувстваме добре по време на постите

 

коледни пости

 

Има няколко правила, които е хубаво да следваме, ако спазваме пости. Те помагат не само за  физическото, но и за психическото благосъстояние:

Планиране на менюто

Ежедневието ни е много натоварено и ако трябва да се ограничаваме в храненето, е хубаво да имаме план. Освен това със забързания начин на живот е хубаво да имаме балансирано меню, което да ни поддържа тонизирани и да ни дава енергия.

Нека менюто по време на Коледни пости включва достатъчно белтъчини бобови култури, соя, гъби. Пресните салати, задушените зеленчуци също са задължителни, защото са незаменим източник на витамини и минерали – особено важно е да си набавяме тези ценни елементи през студените сезони, когато рискът от разболяване се повишава.

Без преяждане

Постът преди всичко е въздържание и стремеж към умереност. По време на коледни пости храненето трябва да е редовно – 5-6 пъти на ден, на малки порции. И да, напълно възможно е преяждането и напълняването, дори по време на пости, ако се прекалява с ядките и сушените плодове.

Постите може да са период от време, в който да балансираме отговора си към глада и да свикнем да ядем по-малки, но питателни порции.

Морски дарове, когато е позволено

 

коледни пости, морски дарове

 

Не трябва да пропускаме да разнообразим менюто си по време на Коледни пости, когато е позволено с морски дарове. Така ще можем да си набавим и допълнителни полезни вещества в организма като омега-3 мастни киселини и витамин D.

Извън строгите дни и без сряда и петък се допускат безгръбначни (охлюви, миди, октоподи и др.).

На 21 ноември и на 6 декември е позволена рибата.

Постепенно излизане от поста

Може да е трудно при наличието на богатата Коледна трапеза, но е препоръчително да навлизаме към нормалния си начин на хранене постепенно след коледно пости. Не трябва да се хвърляме веднага на месото, колбасите и сладкишите. Редовното и по-малко хапване трябва да продължи.

 

Предпазни мерки преди започване на Коледни пости

Приемът на големи количества сурови зеленчуци, бобови и пълнозърнести култури може да не е подходящо за хора със стомашни проблеми и заболявания на храносмилателния тракт. Затова е препоръчително такива хора да се посъветват с лекар, преди да започнат да постят.

При такъв тип хранене също има опасност от възникване на кожни промени, проблеми с ноктите и косата поради недостатъчния прием на белтъчини. Има риск от дефицит на витамини А, Д, Е. При Коледни пости може да се наблюдава и анемия, защото основният източник на желязо са месото и месните продукти и яйчният жълтък, които не са позволени при постите.

40-дневния режим по време на Коледни пости не се препоръчва при хора със сърдечно-съдови, бъбречни или метаболитни заболявания, с диабет. Постите не са подходящи и за хора с анемии, с инфекциозни заболявания.

За малките деца и бременните жени постите също са противопоказни.

 

Очаквани странични ефекти, които не са опасни

Пристъпите на глад обикновено са най-силни през първите три дни на Коледни пости. Това е така, защото тялото се приспособява към консумирането на складирани мазнини. Други нежелани реакции са:

  • студенокръвие
  • лош дъх и силна телесна миризма
  • промени в изхожданията (запек или диария)
  • световъртеж
  • безсъние
  • бял език

 

Повечето от тези симптоми изчезват след 5-7 дни. Продължаващите леки болки в тялото обикновено означават, че то използва натрупаните мазнини за гориво. Всичко това е нормално и не бива да е повод за притеснение.

 

Заключение

 

коледни пости

 

Всеки, който реши да спазва Коледни пости, трябва да се стреми да се храни възможно най-разнообразно. В никакъв случай не трябва да се компенсира липсата на месо с тестени изделия, а да се набляга на позволените храни, богати на белтъчини. Пиенето на повече вода също е задължително за един успешен пост. И не на последно място, правете го с желание.

Успех!

 

Често задавани въпроси

Какво представляват постите?

На първо място, постът не е ограничаване от определени групи храни. От религиозна гледна точка те символизират смирението и покаянието. Днес много малко хора постят поради такива причини. Повечето го правят, за да пречистят организма си от токсини и да му дадат възможност да си почине от иначе нездравословна диета.

Кога са коледните пости?

Както споменахме Коледните пости започват на 15 ноември и ще продължат до 24 декември включително. Това са последните пости за годината. Понякога е възможно датата да се измести, ако Коледни заговезни се падат в дни на строг пост - сряда и петък. Въпреки че продължават 40 дни Коледните пости не са толкова строги, колкото дългите пости преди Великден, например.

Какво можем да ядем?

Това, което не трябва да се яде по време на пости, са месо и животински продукти. В този период няма голямо разнообразие на сезонни плодове и зеленчуци, но винаги можем да намерим алтернатива в любимите ни туршии например.

Всеки ли може да следва коледен пост?

40-дневния режим на постене не се препоръчва при хора със сърдечно-съдови, бъбречни или метаболитни заболявания, с диабет. Постите не са подходящи и за хора с анемии, с инфекциозни заболявания. За малките деца и бременните жени постите също са противопоказни.

Категории: Традиции, Хранене и видове храни|Публикувана: 15.11.2024|

Сподели тази статия, избери платформа!

Блог

Рецепти

14634b84e9917b0c4e510b76dd2c8d41?s=96&d=mm&r=g

Кристина Агнер е дългогодишен автор - има написани стотици статии в сферата на алтернативната медицина, биохакинг, здравословно хранене и диети. Продължава да впечатлява с умело перо и остър ум.

Свързани публикации

Оставете коментар