Кето фалафели от броколи и карфиол

Обновена: 30.04.2024|
кето фалафели

Фалафелите – арабският дар на вегетарианската кухня, дълбоко вкоренен в историята и културата на Близкия изток, традиционно приготвяни от нахут или бакла, представляват едно хранително богато решение за тези, които търсят алтернатива на месото.

Но какво става, когато традиционната рецепта се срещне със света на кето храненето? Въпросът получава своя отговор с нашето предложение за кето фалафели от броколи и карфиол.

 

Рецепта за кето фалафели от броколи и карфиол

Вдъхновете се от екзотиката на Близкия изток, докато сте на вашето кето пътешествие с тези кето фалафели от броколи и карфиол. Те са идеални за всички, които търсят вариант с ниско съдържание на въглехидрати, без да правят компромис с вкуса.

Време за приготвяне Порции Хранителна стойност в 1 порция
55 минути 4 (по 3 броя) 5 грама нетни въглехидрати
106 калории

 

keto baner 011
keto 01
keto baner 011
keto 01

Необходими продукти

За фалафелите:

  • 150 г броколи
  • 150 г карфиол
  • 1 ч.л. кимион
  • 1 ч.л. ксантанова гума
  • 1 ч.л. чесън на прах
  • сол и черен пипер на вкус
  • 1/2 чаша магданоз, нарязан на ситно (oколо 15 г)
  • 1 яйце
  • 50 г бадемово брашно

 

Начин на приготвяне:

  1. Бланширайте броколите и карфиола за няколко минути и ги оставете да се охладят.
  2. В блендер сложете броколите, карфиола, чесъна, магданоза, кимиона, солта и черния пипер и блендирайте добре.
  3. Добавете бадемовото брашно и продължете да блендирате, докато сместа стане хомогенна.
  4. Добавете яйцето, разбъркайте и оформете малки топчета с ръце.
  5. Печете в предварително загрята фурна на 200 градуса за около 35-40 минути или докато станат златисти.

 

Рецепта за сос за фалафели

Време за приготвяне Порции Хранителна стойност в 1 порция
5 минути 4 (по 30 грама) 3 грама нетни въглехидрати
50 калории

 

Необходими продукти:

  • 5 с. л. кисело мляко
  • 1 с. л. сусамов тахан
  • 1 с. л. лимонов сок
  • сол и черен пипер на вкус

 

Начин на приготвяне:

  1. В купа смесете киселото мляко, тахана и лимоновия сок.
  2. Добавете солта, черния пипер и добре разбъркайте съставките, докато се получи хомогенна смес.
  3. Оставете соса в хладилника за поне 30 минути, преди да го поднесете към кето фалафелите.

 

Бон апети! Още кулинарни кето изкушения ще откриете в нашата поредица „Кето фантазии“.

 

История на фалафелите

 

кето фалафели

 

Съществуват множество спорове за произхода на фалафелите, но се счита, че първите фалафели са възникнали в Древен Египет, където баклата или още наричана фава боб е била предпочитана пред нахута, основната съставка в съвременната рецепта.

В този период разликата в избора на боб се е свеждала до цената – баклата е била по-евтина в Египет, докато нахутът е предпочитан в страните от Източното Средиземноморие.

Думата „phalil“ означава „малки топчета“ на древен египетски. Въпреки споровете около произхода му, един факт остава ясен – това ястие е било обичано още в древността.

С развитието на времето и местоположението, традициите на консумация на фалафели са се разпространили в региона на Левант – Сирия, Ливан, Йордания, Израел и Палестина.

Всяка от тези страни се гордее със своя уникален вкус и техника за приготвяне на фалафел. Специалните подправки, сосове и начинът на сервиране придават на всяка вариация на ястието своята характерна нотка.

Израел е една от държавите, които силно подчертават своите връзки с фалафела. Обикновено там се поднася в арабска питка със салата табуле и хумус, като могат да се консумират по всяко време на деня – за закуска, обяд или вечеря.

През 1948 г., след становището на независима държава, Израел се превръща в дом за имигранти от различни страни, които донасят своите кулинарни традиции. Фалафелът, вече популярен в страни като Йемен, Турция и Северна Африка, се интегрира успешно в израелската кухня.

С времето, фалафелът става символ на израелската храна и част от националната кухня. След като става популярен в Израел, фалафелът бързо завладява вниманието и на световната кулинарна сцена.

Днес фалафелът се наслаждава на голяма популярност в целия свят, особено сред любителите на изисканите вкусове и ароматите на Близкия изток.

Те са се превърнали в емблема на вегетарианското хранене, като същевременно продължават да бъдат обичани от хора с различни кулинарни предпочитания по целия свят.

Интересен факт: През май 2019 г., хотелът Hilton Dead Sea Resort & Spa в Йордания постави световен рекорд за най-големия фалафел. Гигантското ястие тежеше впечатляващите 101,5 кг, като подобри предишния рекорд от 74,75 кг в хотел „Landmark“ в столицата Аман, включен в Книгата на Гинес.

 

Още от здравословната ни кухня

 

Кето салата табуле с карфиол.

Опитайте и тази кето табуле салата, като гарнитура към фалафелите.

 

Ако това предложение за кето фалафели ви е харесало, можете да разгледате още много подобни в секцията „Кето рецепти“ в нашия блог.

Присъединете се и към здравословната ни и споделена кухня във фейсбук, където ще можете да споделяте вашите решения за режимни рецепти.

Приятен апетит!

Източници

Няма източници

Сподели тази статия, избери платформа!

Avatar of Калина Петкова
Калина Петкова притежава специализирани познания в сферата на медицината, фармацията и ботаниката. Има интереси в холистичните методи на лечение, аюрведа и билколечението.

Блог

Рецепти

Свързани публикации

Оставете коментар

Обновена: 30 април 2024 в 16:52 | Публикувана: 31 януари 2024 в 16:43 | Категория: Кето рецепти, Студени и топли предястия в режим на кетоза - Фор Лайф