Как ранната вечеря помага в изгарянето на мазнини?
Широко разпространено е мнението, че калорията е калория, независимо кога я ядем, но се оказва, че ранната вечеря може да промени начина, по който трупаме мазнини. Нови изследвания откриват, че времето, в което се храним, може да играе съществена роля при напълняването.
Ранното лягане също е полезно за здравето ни – на следващата сутрин се събуждаме по-свежи и енергични. Но голяма част от хората не успяват да си легнат пред 23:00 ч. От друга страна – по-лесно и еднакво полезно е да вечеряме по-рано, което няма да ни попречи на планираните дейности за вечерта.
Дори когато двете групи са консумирали една и съща храна и независимо от това дали храната е била същата, която участниците са консумирали по-рано. Изследването имало за цел да разбере дали късното хранене променя метаболизма по начин, който насърчава затлъстяването.
То включило 20 здрави доброволци – 10 жени и 10 мъже, за да установи техният метаболизъм в двата случая – когато вечерят в 22:00 ч. и в 18:00 ч. Всички участници в изследването си лягали в 23:00 ч. Това е едно от най-задълбочените изследвания на тази тема – дейностите и съня са били наблюдавани плътно в продължение на 2 седмици. Взимала се е проба от кръвта на доброволците на всеки 2 часа и телесните мазнини са били сканирани редовно.
Когато се храним извън циркадния ритъм на тялото си, не метаболизираме глюкозата по същия начин. Проучването установява също, че хората, които вечерят късно, имат нива на кръвната захар с 20% по-високи от тези, за които ранната вечеря е рутина. Освен това, ако вечеряте в или след 22 ч., изгарянето на мазнини намалява с 10%.
Различни хора – различен метаболизъм
Имайте предвид, че всеки организъм метаболизира по различен начин. По време на изследването са получени и някои интересни резултати. Хората, които лягали по-рано, реагирали по-зле на късната вечеря от тези, определени като „нощни сови“. За последните било нормално да хапват нещо малко в 02:00 или 03:00 ч. през нощта, съответно късната вечеря не се отразила сериозно на метаболизма им.
Какво още балансира ранната вечеря?
Решението и навикът да вечеряме по-рано не само помага за добрия метаболизъм, но може да уравновеси някои процеси и да облекчи болестни състояния.
Добрият сън
Преяждането или яденето непосредствено преди да си легнем могат да увеличат риска от киселини и лошо храносмилане, което да затруднява съня. Храненето късно през нощта държи тялото в „състояние на готовност“, което пречи на циркадния ритъм. От друга страна, ако вечеряме по-рано, храната не само се усвоява по-добре, но и ще спим и ще се събуждаме отпочинали и енергични.
Сърдечното здраве
За хора, страдащи от разстройства като диабет, поликистозни яйчници, проблеми с щитовидната жлеза и сърдечно-съдови заболявания, е препоръчителна не само ранната вечеря, но и леката. Ако консумираме солени храни по-късно през нощта, това може да доведе до задържане на вода и подуване на корема. Но най-вече – нарастващ риск от високо кръвно налягане.
Превенция на диабет тип 2
Ранната вечеря може да намали риска от диабет тип 2. Той може да възникне, когато тялото ни не може да използва правилно инсулина. Когато ядем 2-3 часа преди сън, организмът ни има време да усвои правилно инсулина, превръщайки храната ни в глюкоза.
Ранната вечеря може да облекчи констипацията
Ако страдате от този проблем, практиката на ранната вечеря значително ще подобри работата на отделителната система.
Правилно отпочиналата храносмилателна система води до много по-здрава отделителна.
Ако имате и проблем като метеоризъм, ранната вечеря също би помогнала за облекчаването му.
Когнитивните способности
Изследване, проведено в медицинския факултет „Давид Гефен“ в Калифорнийския университет установява, че яденето късно през нощта може да промени физиологията на мозъка. Според изследователите, ако имате навик да ядете в момент, обикновено запазен за сън, това може да доведе до дефицит в способностите за запаметяване.
Намален риск от инфаркт и инсулт
Както разбрахме, хората, които вечерят по-късно, са склонни и да ядат повече. Когато приетите калории не се изгорят, тялото ги превръща в триглицериди, които увеличават опасността от инфаркт и инсулт.
Как да променим навика си и да вечеряме по-рано?
Ако често огладнявате късно вечер, може би трябва да прегледате режима си на хранене през деня. Идеята е не да гладуваме вечер, а да консумираме адекватно разпределена, балансирана храна между 6 и 19 ч. За предпочитане разделена на 4 до 6 по-малки хранения. Така няма да огладняваме в късните часове, както и ще избегнем преяждането на вечеря – независимо ранна или късна.
Заетите хора често бързат или дори пропускат закуската и обяда, което води до тежка вечеря или огладняване в часовете след полунощ. Но това може да доведе до трудности с метаболизма на глюкозата или мазнините, дори при млади индивиди със здравословно тегло.
Препоръчително е ранната ви вечеря да включва повече зеленчуци и протеин – зелена салата с риба, омлет с повече зеленчуци, ястие с пилешко. По възможност – придружени от голяма чаша вода.
Нека обобщим: какви са предимствата от ранната вечеря?
Ако успеете да вечеряте между 18 и 19 ч., това е идеалният вариант за вашия организъм. Старайте се по-обемните ви хранения да бъдат сутринта или на обяд. Така ще намалите чувството на глад в следобедните часове.
Ако все пак огладнеете непосредствено преди лягане, след като сте вечеряли по-рано, изпийте чаша вода. Или направете от любимия си чай – това ще помогне и за по-качествен сън.
Промяната в навика ще доведе до:
- Повече енергия
- По-добър сън
- Ситост
- Балансирани нива на холестерол
- Добро храносмилане и метаболизъм
- Сваляне и контрол на килограмите
Вместо само да броите калориите, съсредоточете се и върху времето, в което се храните. Балансирайте менюто си и дайте достатъчно време на тялото си да извлече и оползотвори максималното от храната, която приемате ежедневно.
А идеи за рецепти можете да откриете в нашия кулинарен блог – салати, основни и десерти, нисковъглехидратни и кето.
Често задавани въпроси
Как ранната вечеря влияе на метаболизма?
Храненето по-рано се привежда в съответствие с естествените циркадни ритми на тялото, повишавайки метаболитната ефективност и инсулиновата чувствителност, което помага за по-ефективното изгаряне на калории.
Може ли ранната вечеря да намали похапването късно вечер?
Да, ранната вечеря може да помогне за ограничаване на глада до късно вечерта, намалявайки вероятността от консумация на висококалорични закуски преди лягане
Има ли оптимално време за вечеря за отслабване?
В идеалния случай вечерята трябва да се консумира най-малко 3-4 часа преди лягане, например между 18:00-19:00 ч., за да се даде възможност за правилно храносмилане и да се максимизират метаболитните ползи.
Източници
- Gu, C. et al. "Metabolic Effects of Late Dinner in Healthy Volunteers—A Randomized Crossover Clinical Triall", Oxford Academic The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism, Volume 105, Issue 8, August 2020, Pages 2789–2802, Published: 11 June 2020
- Wehrens, S. et al. "Meal Timing Regulates the Human Circadian System", PubMed Central, Posted on Jun 19, 2017
Блог
Рецепти
Свързани публикации
Циркаден ритъм или "вътрешен часовник на тялото" е естествен процес, който регулира множество телесни функции.
Разказваме защо да не пием кафе веднага след събуждане и каква е връзката между кофеин и аденозин.
Излагането на изкуствена светлина през тъмната част от деня е сериозен, но често пренебрегван риск за здравето. Сините […]