Хистамин – функции, непоносимости и как да се справим

Обновена: 26.04.2024|
Хистамин, хистаминова непоносимост.

Хистаминовата непоносимост е недобре разбран, но доста разпространен проблем. Често бива бъркан с лактозна, фруктозна или друг вид алергия, но това е далеч от истината. Какво всъщност е хистаминът и какво предизвиква непоносимост към него – разказваме в тази статия.

 

Какво е хистамин?

Това е химично съединение, което действа като невротрансмитер и участва в различни физиологични процеси в тялото. Произвежда се и се съхранява предимно от специализирани клетки, наречени мастоцити и базофили, които са част от имунната система.

Тези клетки се намират в цялото тяло, особено в тъканите, които са в близък контакт с външната среда, като кожата, дихателните пътища и стомашно-чревния тракт.

Хистаминът се освобождава в отговор на различни стимули, включително алергени, патогени, физическо нараняване и определени лекарства. Когато това стане, действа като сигнализираща молекула и се свързва със специфични рецептори на целевите клетки, предизвиквайки широк спектър от биологични ефекти.

Освобождавайки се заради алергени като полени, животински пърхот или определени храни, предизвиква възпалителен отговор, води до симптоми като сърбеж, кихане, хрема, сълзене на очите и копривна треска. Отговорен е и за по-тежки алергични реакции като анафилаксия, която може да бъде животозастрашаваща.

След като хистаминът е основният медиатор за предизвикване на симптомите на алергия, често се препоръчват антихистаминови лекарства за облекчаване на алергии и други състояния, свързани със съединението.

 

Референтни стойности

Таблицата по-долу може да ви послужи при определяне дали хистаминът ви е в нормата.

Референтни стойности на хистамин (в норма) Концентрация
В цялата кръв 180-900 nmol/l (20-100 μg/l)
В кръвната плазма 250-350 nmol/l (27,8-38,9 mkg/l).

 

Каква е ролята на хистамина?

 

Хистамин - роля.

 

Хистаминът действа като сигнализираща молекула в имунната система, помагайки за набиране на бели кръвни клетки към местата на инфекция или нараняване. Играе роля за увеличаване на съдовата пропускливост, позволявайки на имунните клетки и антителата да достигнат по-лесно до засегнатите тъкани.

Понеже служи за разширяване на кръвоносните съдове, води до повишен кръвен поток и понижаване на кръвното налягане.

Също така стимулира секрецията на стомашна киселина в стомаха, като помага за разграждането на храната по време на храносмилането.

Лекарствата, които блокират хистаминовите рецептори в стомаха, известни като H2 блокери, обикновено се използват за лечение на състояния като киселинен рефлукс, гастроезофагеална рефлуксна болест (ГЕРБ) и пептични язви.

В мозъка хистаминът е невротрансмитер, участващ в регулирането на будността, възбудата и апетита. Произвежда се от неврони в хипоталамуса и се прожектира към различни области на мозъка, участващи в циклите сън-събуждане и когнитивната функция.

Въпреки че играе важна роля за функционирането на тялото, неговото прекомерно или нерегулирано освобождаване може да допринесе за различни здравословни проблеми, включително алергии, астма, възпаление и стомашно-чревни разстройства.

 

Хистаминова непоносимост – на какво се дължи?

 

Хистамин - причини.

 

Хистаминовата непоносимост е състояние, характеризиращо се с неспособност за правилно метаболизиране на хистамин, което води до натрупването му в тялото.

Точните причини не са напълно изяснени, но няколко фактора могат да допринесат за нейното развитие. Смята се, че е резултат от дефицит на ензима диаминоксидаза (DAO), който е отговорен за разграждането на хистамина в храносмилателния тракт. Този дефицит може да бъде резултат от генетични фактори, нарушено производство на DAO или намалена ензимна функция.

Друга причина е прекаленото консумиране на храни с хистамин, защото това отслабва способността на тялото да метаболизира ефективно съединението.

Намалената активност на DAO, която също е ключов фактор за това състояние, може да се причини от:

  • определени лекарства (като нестероидни противовъзпалителни лекарства или антихистамини)
  • стомашно-чревни разстройства (като възпалително заболяване на червата или синдром на пропускливи черва)
  • други състояния, които засягат производството и/ли функцията на DAO

 

Излагането на фактори на околната среда като цветен прашец, прахови акари, пърхот от домашни любимци или мухъл може да влоши симптомите на хистаминова непоносимост при податливи индивиди. По същия начин могат да се отразят стресът и хормоналните колебания.

 

Симптоми

 

Хистамин - симптоми.

 

Когато нивата на съединението в тялото се повишат поради дефицит на DAO или други фактори, хората могат да изпитат широк спектър от симптоми, които варират по тежест и продължителност.

Някои от тях включват:

  • Стомашно-чревни симптоми като коремна болка, подуване на корема, диария, запек, гадене и повръщане
  • Кожни реакции под формата на сърбеж, уртикария, зачервяване, екзема или други форми на кожно дразнене
  • Респираторни симптоми като запушен нос, хрема, кихане, кашлица, хрипове или затруднено дишане
  • Главоболие и мигрена
  • Умора, сънливост през деня, трудност при заспиване и други нарушения на съня
  • Неврологични симптоми като замаяност, световъртеж, мозъчна мъгла, затруднено концентриране или промени в настроението

 

Симптомите могат да се припокриват с тези на други състояния, като алергии, синдром на раздразнените черва (IBS) или мигрена, което прави диагностицирането трудно.

Ако имате изброените симптоми, е от значение да посетите лекар, да си направите нужните тестове и да стигнете до дъното на проблема възможно най-бързо.

 

Как да се справим?

Важен аспект от справянето с това състояние е идентифициране и избягването на храни, които съдържат в голямо количество или стимулират освобождаването на хистамин. Те могат да включват отлежали или ферментирали храни, алкохол, сушени меса, определени плодове и зеленчуци и хранителни добавки като мононатриев глутамат (MSG).

В таблицата по-долу са илюстрирани позволените и непозволените храни при хистаминова непоносимост.

Храни с високо съдържание на хистамин Храни с ниско съдържание на хистамин
Ферментирали храни – кисело зеле, кимчи, кисели краставици, соеви продукти (мисо), млечни продукти (йогурт, кефир, зрели сирена) Свежи млечни продукти – мляко, сметана, краве масло, йогурт (свежоприготвен)
Зрели и подправени меса – салами, пеперони, бекон, шунка Свежо месо – говеждо месо, пилешко месо, пуйка, свинско месо
Зрели сирена – пармезан, чедър, гауда, синьо сирене Свежи млечни продукти – мляко, сметана, краве масло, йогурт (свежоприготвен)
Морски дарове – риба тон, скумрия, сардини, аншоа, миди (скариди, раци, омари) Свежи риби и морски дарове – сьомга, треска, тилапия, свежи скампи, краб
Алкохолни напитки – вино (особено червено), бира, шампанско, алкохолни напитки Билкови чайове, свежи плодови сокове (без добавки), безалкохолни напитки
Храни с оцет – кисели краставици, горчица, кетчуп Зърнени и нишестени – ориз, паста, хляб (без мая), картофи
Някои плодове – цитрусови плодове, ягоди, банани, авокадо Свежи плодове – ябълки, круши, грозде
Някои зеленчуци – спанак, домати, патладжан, тиквички Свежи зеленчуци – броколи, моркови, зеленчуци, краставици, чушки
Някои ядки и семена – фъстъци, орехи, кашу, сусамови семена Житни продукти – царевично брашно, овесени ядки, пълнозърнести продукти
Някои подправки и сосове – соев сос, рибен сос, Worcestershire сос Свежи билки и подправки – пресен петрушка, копър, босилек, дюля, сушени подправки

 

 

 

 

 

 

 

С ниско съдържание са също маслата за готвене – зехтин, кокосово масло, растителни масла.

В допълнение към диета без хистамин някои хора започват да приемат DAO добавки преди хранене. Ефективността на добавките все още се обсъжда и е важно да се консултирате със здравен специалист, преди да започнете да ги приемате.

В някои случаи могат да бъдат предписани антихистаминови лекарства, за да помогнат за облекчаване на симптомите на непоносимост.

 

Заключение

Хистаминът е химично съединение, което действа като невротрансмитер и участва в различни физиологични процеси в тялото. Ако нивата му не са в нормата, това може да доведе до здравословни проблеми.

Има различни причини за висок хистамин и е важно да разберете коя от тях причинява състоянието във вашия случай, за да предприемете правилните стъпки за справяне.

 

Често задавани въпроси

Какво е хистамин?

Това химично съединение е полезно, когато е в нормата си. То действа като невротрансмитер и участва в различни физиологични процеси в тялото.

Хистаминовата непоносимост - какво представлява?

Това състояние се характеризира с неспособност за правилно метаболизиране на химичното съединение и съответно натрупването му в тялото.

Как да се справим?

За начало трябва да посетим лекар и да си направим нужните изследвания, за да разберем дали имаме непоносимост. Ако наистина тя е налице, трябва да направим промени в диетата си и в някои случай да приемаме добавки за DAO или антихистаминови лекарства. Всичко това обаче трябва да бъде проследено и потвърдено от лекар.

Категории: Здраве, Хранене и видове храни|Публикувана: 13.03.2024|

Сподели тази статия, избери платформа!

Avatar of Йоана Иванова
Йоана Иванова учи "Книгоиздаване" в СУ "Св. Климент Охридски". Писането и четенето са й страст. Интересува се от йога, дихателни практики и грижа за вътрешния и външния баланс.

Блог

Рецепти

Свързани публикации

Оставете коментар

Обновена: 26 април 2024 в 11:49 | Публикувана: 13 март 2024 в 11:10 | Категория: Здраве, Хранене и видове храни