Какво представлява хидролизираният колаген – „чудото“ на добавките

Обновена: 12.03.2025|
Морски колаген. Натурален и хидролизиран колаген.

През последните години хидролизираният колаген става все по-популярен сред хората, които се стремят към красива кожа, да облекчат болките в ставите и да подобрят здравето на костите.

Хидролизираният колаген, известен още като колаген пептид и колаген хидролизат, е вид колаген, който може лесно да се усвоява от организма, когато се използва като добавка.

Какво точно представлява той и какви могат да бъдат неговите ползи ще ви разкажем в тази статия.

 

Същност на колагена и хидролизирания колаген

Хидролизираният колаген е вид колаген, който е обработен чрез процес, наречен хидролиза, при който колагеновите молекули се разграждат на по-малки пептиди. Това го прави по-лесен за усвояване от организма в сравнение с естествения колаген, който е с по-голяма молекулна структура.

 

Нека видим има ли разлики и какви между колаген и хидролизиран колаген, и в какво се изразяват те.

Колаген

Колагенът е ключов протеин в организма. Той се намира предимно в кожата, костите, хрущялите, сухожилията и зъбите. Играе важна роля в структурата и функцията на клетките, тъканите на тялото като кръвоносни съдове, роговицата, венците и скалпа.

С възрастта обаче производството на колаген намалява и някои хора се налага да го приемат под формата на добавка – хидролизиран колаген, за да помогнат за възстановяването му. Изчерпването на колаген започва между 18 и 29 години, а след 40-годишна възраст тялото може да губи около 1% от своя колаген годишно.

На около 80-годишна възраст производството на колаген може да намалее с до 75%.

Колагенът представлява една трета от общия протеин на тялото и три четвърти от сухото тегло на кожата. Но колагенът, намиращ се в добавките, не е същият като колагена, който се произвежда естествено в тялото. Най-просто казано, той е разбит на много по-малки парченца, за да се усвои по-добре от организма.

 

Хидролизиран колаген

Хидролизата е процесът, чрез който колагенът се превръща в хидролизиран колаген. Протеините се разграждат на по-малките им части – аминокиселините или пептидите.

Затова на някои етикети на добавки можете да срещнете, освен хидролизиран колаген, и „колагенови пептиди“. Не се притеснявайте – и двата термина се отнасят до едно и също – по-лесно разтворимата форма на колагена.

Колагенът, открит в добавките, може да бъде извлечен от няколко различни животински източника, като крави и прасета. Последни изследвания показват и добри свойства на колагена, открит в кожата, люспите и костите на риби и черупчести морски животни. Някои производители предлагат колаген и от водорасли, подходящ за вегетарианци и вегани.

 

Как хидролизираният колаген въздейства на човешкия организъм?

За ползите от приема на колаген сме говорили неведнъж, но е хубаво отново да наблегнем на основните от тях. Така ще ви помогнем да вземете информиран избор за добавки и ще ви мотивираме за очакваните резултати.

Хидролизиран колаген за здрава и красива кожа

 

Хидролизираният колаген помага на кожата

 

Колагенът съставлява около 70% от нашата кожа. За съжаление с напредването на възрастта колагенът във вътрешния слой на кожата може да се изчерпа, което води до сухота, загуба на еластичност и бръчки. Според последни изследвания хидролизираният колаген може да забави признаците на стареене на кожата.

Хидролизиран колаген за красива коса и нокти

Кератинът е ключов компонент за космения фоликул, а процесът на растеж на косата се нуждае от аминокиселини. Колагенът съдържа цели три, които подпомагат образуването на кератин.

Освен това колагенът е мощно антиоксидантно съединение, което предпазва клетките от разрушителното увреждане свободните радикали. Следователно, колагеновите добавки предотвратяват свързаното с възрастта изтъняване и обезцветяване на косата, както и косопада.

Синдромът на чупливите нокти е често срещано състояние, което се характеризира с грапавост на повърхността на ноктите и лесно напукване и чупене. Хидролизираният колаген може да се пребори със симптомите като заздрави ноктите и подпомогне по-бързият им растеж.

Хидролизиран колаген за здрави кости и стави

 

Хидролизираният колаген - същност и ползи.

 

Хидролизираният колаген е много ефективен и безопасен за дългосрочна употреба при проблеми със ставите и костите. Приемането му в комбинация с калций и витамин D може да засили костния метаболизъм, да предотврати болките и загубата на плътност. Особено полезен е хидролизираният колаген за активни спортисти, които страдат от хронични болежки, заради усилените тренировки.

 

Хидролизиран колаген за силни мускули

Всеки фитнес специалист ще ви каже, че силовите тренировки в комбинация с добавки с колаген увеличават мускулната маса. Същевременно увеличават издръжливостта, както намаляват времето за възстановяване след тренировка.

Така че дори да не сте активни спортисти, а просто да тренирате за здраве, хидролизираният колаген ще ви бъде от полза. Свойството на колагена да „зарежда“ нашите тренировки е доста популярно.

Хидролизиран колаген за контролиране на теглото

Хидролизираният колаген може да се използва като инструмент за управление на теглото като увеличава чувството за ситост. Същевременно той може да замести други, по-малко засищащи и по-калорични, храни.

Да не забравяме, че тук важна роля играе изграждането на мускули и загубата на мазнини, за които колагенът също може да помогне. Въпреки това преки научни доказателства не могат да свържат приема на добавката с конкретни резултати.

Така че можете да използвате хидролизиран колаген само като подкрепящ метод за отслабване.

Хидролизиран колаген за здраво сърце

Тъй като колагенът се намира естествено в кръвоносните съдове и клетките на гладката мускулатура, може да има отношение и към здравето на сърдечно-съдовата система. Той помага като намалява кръвните триглицериди и кръвното налягане, подобрява маркерите на холестерола и предпазва от увреждане на артериите.

Всичко това е обещаващо не само при хора със сърдечни проблеми, но и при такива, които искат да запазят здравето си по-дълго.

 

С какво се отличава качественият хидролизиран колаген от другите добавки?

 

Хидролизиран колаген. 8 от най-добрите добавки за кето диета. Видове колаген. Какво е колагенът. Колаген за здрави стави. Какъв колаген да пия.Колаген - ползи за чревното здраве. Колаген на прах, в купичка, с мерителна лъжичка.

 

Както се убедихте, ползите от приема на хидролизирания колаген са изключителни, но няма да ги усетите, ако не сте избрали качествен продукт. Важно е да следите няколко неща при закупуване на колагенова добавка:

  • Изберете такава с възможно най-малко прости съставки – колагеновият протеин на прах трябва да бъде просто колагенов протеинов изолат.
  • Избягвайте ароматизираните версии – те могат да съдържат добавени захари, които да разстроят стомаха и да ви осигурят ненужни допълнителни калории.
  • Потърсете сертификация на трета страна – за да се уверите, че са направени необходимите тестове за безопасност на употребата му.

 

Винаги е хубаво да наблегнете и на правилна диета, за да подобрите нивата на колаген в организма, но добавките са необходими, когато трябва да отговорите на по-високи нужди от колаген поради заболяване, нараняване, спорт и други проблеми.

 

Как още да увеличите производството на колаген в тялото?

Колагенът първоначално е под формата на проколаген. Човешкото тяло произвежда проколаген, като комбинира две аминокиселини – глицин и пролин. За процеса е необходим и витамин С. Може да помогнете на тялото си да произведе този важен протеин, като се уверите, че получавате необходимите вещества и чрез храната:

  • Осигурете си витамин С с повече консумация на чушки и ягоди.
  • Попълнете липсите на пролин с белтъци, зеле, аспержи и гъби.
  • Увеличете нивата на глицина като похапвате свинско, пилешко и желатин.

 

За съжаление не е доказано със сигурност дали консумацията на богати на колаген храни всъщност повишава нивата на този протеин в тялото ви. Когато ядете протеини, те се разграждат на аминокиселини и след това се „сглобяват“ отново. Така че колагенът, който хапвате, няма как директно да увеличи нивата на колагена в тялото, но със сигурност няма да го намали.

И накрая, ако имате притеснения относно това дали трябва да приемате хидролизиран колаген или не, е хубаво да се консултирате със специалист. Това е задължително, ако страдате от хронични заболявания, тъй като някои добавки взаимодействат с лекарства.

В повечето случаи добавките с колаген се приемат като таблетка или под формата на прах и опасност от предозиране и странични ефекти е минимален. Така че, ако нямате здравословни проблеми, можете спокойно да се насладите на неговите ползи.

 

Заключение

Колагенът и хидролизираният колаген имат сходни функции в организма, но хидролизираният предлага по-добра усвояемост поради по-малките си пептидни вериги. Благодарение на това, той е предпочитан избор при добавките, които целят подобряване на здравето на кожата, ставите и костите. Независимо дали се приема като част от хранителен режим или като добавка, той може да бъде полезен за поддържането на младежки вид и здраве.

 

Често задавани въпроси

Колко колаген се съдържа в човешкото тяло?

Колагенът представлява една трета от общия протеин на тялото и три четвърти от сухото тегло на кожата.

На каква възраст намалява количеството на колаген?

Изчерпването на колаген започва между 18 и 29 години, а след 40-годишна възраст тялото може да губи около 1% от своя колаген годишно. На около 80-годишна възраст производството на колаген може да намалее с до 75%.

За какво се използва хидролизиран колаген?

Използва се за поддържане на здрава кожа, красиви нокти и коса, силни стави, здрави мускули. Има ползи и за сърдечно-съдовата функция, както и за контролиране на теглото.

Сподели тази статия, избери платформа!

Блог

Рецепти

mobile front

Популярни продукти

14634b84e9917b0c4e510b76dd2c8d41?s=96&d=mm&r=g

Кристина Агнер е дългогодишен автор - има написани стотици статии в сферата на алтернативната медицина, биохакинг, здравословно хранене и диети. Продължава да впечатлява с умело перо и остър ум.

Свързани публикации

Оставете коментар