10 грешки при прием на лекарства, които често допускаме

Обновена: 10.02.2025|
грешки при прием на лекарства

Не е рядкост да възникнат грешки при прием на лекарства по време на лечение, особено ако се вземат два, три или повече медикамента. Неспазване на времето за приемане на дадено лекарство, предозирането му, сдъвкването на хапче, предназначено за поглъщане, са само част от проблемите. Подобни пропуски изглеждат незначителни, но могат да доведат до тежки усложнения, понякога изискващи дори спешна помощ и хоспитализация.

В тази статия се спираме на 10 от най-честите грешки при медикаментозно лечение и последиците от тях, посочваме и основните стъпки за максимално ограничаване на риска.

 

1. Неспазване на времето за приемане на дадено лекарство

 

грешки при прием на лекарства

 

За да бъде резултатна една терапия, концентрацията в кръвта на използваното лечебно средство трябва да се поддържа в определен диапазон. Ако времето за прием се пропусне, това може да се отрази върху необходимата концентрация. Когато тя е под терапевтичния диапазон, не се постига желаният ефект, ако пък е над лечебното ниво, нараства рискът от токсичност и от странични реакции.

Неспазването на часовете за вземане на лекарството създава и други неудобства. Правилно е например диуретици (обезводняващи таблетки) да се вземат сутрин, за да се избегне често нощно уриниране, което може да наруши съня. Освен това някои медикаменти действат най-добре, когато приемът им се синхронизира с естествения биологичен ритъм на организма. Например инхалаторните кортикостероиди се прилагат вечер, тъй като задухът и кашлицата обикновено се влошават през нощта.

Препоръки:

  • Консултирайте с лекар или фармацевт, преди да промените времето за приема на каквото и да е лекарство.
  • Не забравяйте, че точното спазване на предписанията е от съществено значение за недопускане на неефективност или токсичност на терапията.

 

Важно е да се следи времето, в което приемаме медикаментите, тъй като това е необходимо както за състоянието на нашия организъм, така и за ефикасността на активните съставки в лекарствата.

 

2. Сдъвкване или смучене на хапче, предназначено за поглъщане

Много лекарства са обвити със специално покритие. То осигурява бавното им освобождаване в организма, предпазва горната част на храносмилателната система от раздразнение, ако таблетките съдържат агресивна активна съставка. Сдъвкването на такова лекарство може да доведе до рязко отделяне на голямо количество от активната съставка, което да причини предозиране, раздразнение на устната лигавица или стомаха.

Когато хапчето е проектирано да се разгражда постепенно в червата, надробяването му може да бъде условие за разрушаване на активното вещество още в стомаха, където киселинността е по-висока. Това рязко намалява ефективността на медикамента.

Препоръки:

  • Следвайте инструкциите на лекаря или приложеното към опаковката указание. Ако лекарството трябва да бъде сдъвкано, това ще бъде изрично написано!
  • Избягвайте раздробяването на хапчета без разделителна линия върху тях. Ако имате затруднения с преглъщането, потърсете алтернативни форми (сиропи, разтворими таблетки и други).

 

Хубаво е да следим по какъв начин и кога трябва да приемаме съответните медикаменти, за да може те да са максимално полезни за нас.

 

3. Грешки при дозиране

 

грешки при прием на лекарства

 

Пациентите, особено ако са възрастни или с увредено зрение, или с треперещи ръце, могат да имат трудности при правилното дозиране на течните лекарства. Това често се случва, когато се прилагат капки за очи или се дозира сироп. Неотдавнашно проучване сочи че хората, които използват средно голяма лъжица, за да налеят в нея сироп за кашлица, обикновено приемат по-малко от предписаното количество. А тези, които избират голяма лъжица, често предозират медикамента.

Последиците може да са фатални. Например предозирането на парацетамол може да доведе до остра чернодробна недостатъчност. При някои лекарства за епилепсия неподходящите им количества стават причина за тежки неврологични нарушения, а дигоксинът в свръхдоза предизвиква аритмии, гадене, объркване.

Препоръки:

  • Използвайте дозиращите устройства, които са приложени към лекарствата – лъжички, спринцовки и други.
  • Не се отклонявайте от предписанията относно подходящото за вас количество на медикамента.

 

Трябва да внимаваме колко от лекарството приемаме, за да сме сигурни в неговата ефикасност и да подпомогнем собственото си здраве.

 

4. Грешки при прием на лекарства с храна

Храната влияе върху начина, по който лекарството се поема от стомаха. Някои таблетки трябва да се пият на празен стомах, за да може активната им съставка да се абсорбира от тялото. Други медикаменти като например ибупрофен е задължително да се приемат с храна, за да се сведе до минимум всяко дразнене.

Има продукти, които влияят върху метаболизма на някои лекарства. Неразумно е например да се вземат статини (медикаменти за борба с високия холестерол) едновременно със сок от грейпфрут. Причината е, че този сок съдържа съединения (фуранокумарини), които потискат ензима CYP3A4 в черния дроб и червата. Когато този ензим е блокиран, статините се разграждат по-бавно. Това причинява натрупване на медикамента в кръвта, което от своя страна води до миалгия (мускулни болки) и възпаления, а в тежките случаи – до рабдомиолиза (разрушаване на мускулни клетки) или увреждане на бъбреците.

Препоръки:

  • Избягвайте консумацията на грейпфрут, докато приемате статини, особено ако те са чувствителни към CYP3A4. Консултирайте се с вашия лекар дали е подходящо за вас да използвате статини, които не се влияят от въпросния ензим.
  • Имайте предвид, че нежелани взаимодействия с храната могат да настъпят и при други лекарства (например някои антихистамини, антидепресанти, имуносупресори). Съветвайте се с личния си лекар, с фармаколог или фармацевт относно диетата и медикаментите, които приемате.

 

Преди да приемаме нови лекарства, може да се посъветваме дали има каквито и да е храни и напитки, които може да попречат на усвояването на активните съставки от тялото ни.

 

5. Смесване с алкохол

 

грешки при прием на лекарства

 

Алкохолът може да засили или намали ефективността на медикамента. Също може да взаимодейства с някои от съставките на приеманото лекарство и да увреди черния дроб. Опасно е алкохолът да се комбинира с:

  • антибиотици (някои последици са гадене, повръщане, сърцебиене)
  • антихипертензивни лекарства (понижава се рязко кръвното налягане, което води до замаяност и тежък дискомфорт)
  • обезболяващи (има риск от стомашни язви и кървене)
  • антидепресанти (възникват сънливост, объркване, когнитивни проблеми)

В зависимост от приеманото лекарство не са изключени хипогликемия, припадъци, загуба на съзнание.

Препоръки:

  • Избягвайте алкохол, докато приемате лекарства.
  • Четете листовките за специфични взаимодействия. Консултирайте се с лекар или фармацевт, ако за нещо не сте сигурни.

 

Алкохолът може сериозно да навреди на здравето, докато се лекуваме и приемаме медикаменти. Препоръчително е да спрем консумацията на алкохол при каквото и да е лечение, за да осигурим качествен прогрес към крепко здраве. 

 

6. Бързо прекъсване на лечението

Това, че се чувствате по-добре, не означава, че може да прекратите предписаната от лекар терапия. При внезапно прекъсване организмът реагира с физически и психични оплаквания като болка и гадене, тревожност, раздразнителност и други. Понякога симптомите, за които е предписано дадено лекарство, се връщат с по-голяма интензивност.

Например кръвното налягане или нивата на кръвна захар могат да се повишат, ако медикаментите за тяхното регулиране бъдат внезапно спрени, а при преждевременно прекратяване на антибиотичната терапия съществува риск от развитие на резистентност (устойчивост) на атакуваните бактерии към ползвания антибиотик. Причината е, че микробите, които са оцелели през периода на вземане на лекарството, след това могат да се превърнат в супербактерии.

Препоръки:

  • Ако искате да спрете дадена терапията, разумно е да уведомите своя лекар за възникнали нежелани реакции или за други причини, наложили прекъсването (например – подобрение или финансови затруднения).
  • В много случаи приеманата доза трябва плавно да се намали. Най-добре е за това да изготви план лекуващият ви специалист.

Прекъсването на медикаменти, особено на антибиотици, може да доведе до краткотрайни и дълготрайни проблеми в организма ни.

 

7. Прием на твърде много лечебни продукти

 

грешки при прием на лекарства

 

Лекарствата могат да засилват или намаляват действието си едно на друго, което води до по-малка ефективност или до голяма токсичност. Колкото повече медикаменти се приемат, толкова по-висок е рискът от претоварване на черния дроб, бъбреците и други органи. В някои случаи може да възникнат дихателни затруднения, да се нарушат функциите на сърдечно-съдовата или централната нервна система.

Препоръки:

  • Редовно преоценявайте нуждата от всеки медикамент.
  • Приемът на множество лечебни продукти може да бъде необходим при някои състояния, но този подход изисква внимателно и постоянно наблюдение от лекар или фармацевт, за да са минимални рисковете и да се оптимизира терапията.

 

Последиците зависят от вида, броя и дозировката на комбинираните лекарства, както и от индивидуалните особености на потърпевшия, включително неговото здравословно състояние и възраст.

 

8. Несъобразяване със срока на годност

С времето активните съставки в лекарствата могат да се разпаднат, което води до по-слаб терапевтичен ефект. Например това носи рискове при прием на антибиотици, инсулин и контрацептиви. Някои медикаменти при разграждането си образуват вещества, които не са тествани за безопасност. Други лекарства стават токсични след изтичане на срока им. Доказано е, че тетрациклините с преминала годност понякога провокират бъбречно увреждане.

Неслучайно от 1979 година Агенцията за контрол на храните и лекарствата (FDA) в САЩ е наложила изискване – всички медикаменти, които се изписват с рецепти, да имат посочен срок на годност. Целта е потребителите да знаят дали лекарството все още е безопасно и може ли да се ползва по предназначение.

Препоръки:

  • Винаги преди употреба на лекарствен продукт проверявайте какъв е неговият срок на годност.
  • Когато дадени таблетки са променили своя цвят, мирис, форма или консистенция, не ги използвайте, дори ако срокът им не е изтекъл.

 

Важно е също да пазим кутиите на медикаментите, които показват срока на годност на лекарството. По възможност може да запишем датата на закупуване върху кутията и да следим за изтичането на годността.

 

9. Грешки при съхранение на лекарствата

 

грешки при прием на лекарства

 

Много медикаменти изискват съхранение при определен температурен диапазон, както и защита от светлина и влага. Често обаче хапчета, капсули, шишета със сиропи, сашета и други фармацевтични форми се поставят на неподходящи места – в близост до отоплителни уреди, до прозореца под пряка слънчева светлина, в кухнята, банята, в колата и т.н.

Често например блистери с полуизтрит надпис се смесват с други лекарства.

При подобна небрежност температурните колебания, високата влажност и липсата на достатъчно яснота за медикаментите могат да променят тяхната стабилност, особено ако е премахната оригиналната им опаковка. Всичко това носи риск от намалена ефективност, възможни обърквания и нежелани реакции, включително отравяния.

Препоръки:

  • Запознавайте се с препоръките за съхранение на лекарствата и следвайте необходимите изисквания.
  • Винаги е най-добре да съхранявате медикаментите на по-хладно и тъмно място в дома си.

 

На кутията или листовката на всеки медикамент е вписан правилният начин за съхранение, който трябва да следим.

 

10. Без внимание за странични ефекти

Те са посочени в листовката към всеки лекарствен препарат. Например антибиотици, особено от групата на тетрациклините и флуорохинолоните, не бива да се вземат заедно с млечни продукти, защото калцият от млякото се свързва с активните съставки на тези, а и на редица още лекарства (противогъбични, антиациди, инхибитори на протонната помпа) и намалява тяхното усвояване.

Някои медикаменти създават опасност от алергия. Други са противопоказни при определени състояния като бременност, чернодробни или бъбречни заболявания. Има лекарствени препарати като опиоиди или седативи, които могат да предизвикат зависимост, ако се приемат неправилно.

Препоръки:

  • Ако се налага да избягвате прием на мляко, пийте лекарството с вода и изчаквайте няколко часа, преди да консумирате млечни продукти.
  • Винаги четете листовката към медикамента,следвайте инструкциите, а при необходимост от конкретни препоръки, консултирайте се с лекар или фармацевт.

Хубаво е да се информираме навреме за потенциалните странични ефекти, за да сме подготвени за потенциалните показания.

 

Заключение

В болниците приемането на правилното лекарство, в точното време, от конкретния пациент обикновено е отговорност на медицинските сестри. В извънболничната помощ тази грижа до голяма степен се поема от пациента. Ето защо е важно да се познават стъпките за избягване на медикаментозни грешки, което е съществен фактор за безопасността и ефективността на лечението.

 

Често задавани въпроси

Какви са най-честите грешки при прием на лекарства?

Грешки при прием на лекарства най-често се получават от незнание или невнимание. Възможно е да приемаме твърде много лекарства наведнъж, да объркаме дозирането или времето от деня, в което трябва да ги приемаме. Има и други проблеми, които може да ни се струват незначително, но всъщност могат да застрашат здравето.

Опасни ли са грешките при прием на лекарства?

Подобни пропуски може да изглеждат незначителни, но могат да доведат до тежки усложнения, понякога изискващи дори спешна помощ и хоспитализация.

Категории: Здраве|Публикувана: 10.02.2025|

Сподели тази статия, избери платформа!

Блог

Рецепти

mobile front

Популярни продукти

eb22f0b1122125bc6d566cc1bd539054?s=96&d=mm&r=g

Д-р Ваня Шипочлиева, д.м. е завършила медицина във ВМИ гр. София и журналистика в СУ "Св. Климент Охридски". Специалист е по социална медицина и организация на здравеопазването. Защитила е дисертация за ролята на медиите в процеса на здравната реформа. Автор е на стотици публикации в научни и популярни издания.

Свързани публикации

Оставете коментар