Escapism – здравословното бягство от реалността
В ежедневието си се борим с проблеми от различно естество – безпаричие, обтегнати взаимоотношения с близък човек, делови затруднения. И в ситуация, в която е невъзможно да избягаме от реалността, прибягваме до временен escapism (от escape, в превод от англ. бягство), което да ни разсее от тревожните мисли, като се отдаваме на нещо, приятно за нас.
Здравословният escapism
Съществуват два вида escapism – здравословен и вреден. В тази статия ще акцентираме на положителните дейности, с които можем да дадем почивка на мозъка си, да го съхраним, за да не стигнем до бърнаут. Някои от вредните видове разсейване са свързани със зависимости – алкохол, забранени вещества, хазарт и т.н.
Здравословните начини, чрез които да се отърсим от действителността, поне за известно време, биха могли да ни помогнат да излезем от ситуациите, които ни се случват, по възможно най-рационалния начин. Разбира се, всичко трябва да бъде с мярка – всякакъв тип прекаляване би могло да се превърне в мания.
Защо хората се нуждаят от escapism
Хората прибягват до бягството, за да избегнат болка или дискомфорт, които са нормална част от живота на всички ни. Но когато на ума му дойде в повече, е добре да му дадем заслужена почивка. Бягството от реалността понякога се разглежда като нездравословен навик, но то също може да бъде полезен начин за справяне с проблемите, управление на нивата на стрес и балансиране на емоциите безопасно и умерено.
Видове здравословен escapism
В тази част ще разгледаме различни дейности, които биха били изключително полезни за човека и биха му помогнали да се справи с проблемите си в реалността, без да се налага да се вкопчва в тях.
Физическа активност
Спортът е страхотен начин за облекчаване на стреса и подобряване на психичното здраве, като предлага набор от възможности, подходящи за различните типове хора, възрастта им, здравословното им състояние. За начинаещи ходенето е изключително достъпна форма на упражнение, което може да се прави навсякъде.\
По-енергичните дейности като бягане, колоездене или отборни спортове не само подобряват сърдечно-съдовото здраве, но и освобождават ендорфин, който подобрява настроението и осигурява чувство за постижение.
Четене
Книгите са абсолютният пример за излизане от една реалност и съответно влизане в друга. Избираме си жанр, който да ни очарова, независимо дали е фентъзи, научна фантастика, романтика или мистерия. Тук идеята е да се потопим напълно в историята, в сюжета, в действията на героите.
Можем дори да се присъединим към читателски клуб, за да направим четенето по-интерактивна и ангажираща част от нашия живот.
Аудиокнигите също са чудесен вариант за тези, които предпочитат слушането и могат да им се наслаждават, докато изпълняват няколко задачи едновременно.
Филми и сериали
Ако все пак след всичко, което изживяваме, ни е трудно да се съсредоточим и да четем книга, то да гледаме интересен филм или сериал винаги би ни помогнало да избягаме от реалността и да влезем в другата.
Гледането на филми и сериали помага на мозъка ни да „изключи“ действителните тревоги и да се съсредоточи над тревогите или щастието на героите.
Рисуване
За да използваме рисуването като форма на escapism, не е нужно да бъдем особено талантливи или дори професионални художници – не това е идеята. Чрез изобразяването на каквото и да е на бялото платно отново правим преход от една действителност в друга. Бихме могли да изобразим емоциите си така, както ги усещаме, да нарисуваме пейзаж, а също и да се включим в колективни събития от типа „Рисуване и вино“, в които изкуството и забавлението биват споделени с други хора.
Писане
Да, и тук не е нужно да бъдем писатели. Не е нужно и да започваме всяка част от текста си с клиширания израз „Скъпо дневниче…“. Можем просто да споделим за проблема си на нашия тефтер. Да опишем какво ни тревожи, да разкажем за това как се чувстваме. А ако се вдъхновим, можем да се опитаме да създадем и художествено произведение – да напишем стихотворение, разказ, дори роман.
Отново – няма значение дали ще е добре написано, идеята е да се посветим на нещо различно от всекидневието си.
Плетене
Релаксиращият ефект на плетенето може да победи стреса на ежедневието, да помогне за облекчаване на тревожност и дори депресия, тъй като стимулира парасимпатиковата нервна система. Това е частта от мозъка, отговорна за почивката, храносмилането и релаксацията.
Създавайки нещо (без значение дали сполучливо, или не), се потапяш в множеството бримки и „заплиташ“ връзките на алтернативната реалност, която изобилства от спокойствие, хармония и мир.
Музика
Музиката има силата да предизвиква положителни емоции, да отпусне ума и дори да променя функционирането на мозъка, което води до значително намаляване на нивата на стрес. Без значение дали сме увеличили любимата си песен в слушалките, дали пеем с цяло гърло или сме отишли на караоке бар, музиката е едно от изкуствата, които винаги ще си останат едно от най-приятните бягства за всеки човек.
Медитация
Медитацията може да ни даде усещане за спокойствие, мир и баланс, което може да е от полза за нашето емоционално благополучие и здраве. Можем също да я използваме, за да се отпуснем и да се справим със стреса, като се съсредоточим върху нещо, което ни успокоява. Медитацията може да ни помогне да се научим да останем в настоящето и да запазим вътрешния си мир.
Пътуване
Цялата концепция за пътуването – планиране, опаковане на багажа и представяне на себе си в друга страна изпълва повечето хора с ентусиазъм и носи истинско чувство на облекчение, щастие и радост. Това е продуктивен начин да се освободим от стреса. Изследването на нови места помага за това да изследваме и самите себе си и да успеем да разрешим своите проблемите и конфликти.
Време насаме със себе си
Доста често концепцията за това да останеш сам със себе си се възприема като нещо негативно и неестествено. Защо обаче е нужно да сме сами? В ежедневието си сме заобиколени от много хора – колеги, роднини, приятели. Въпросът е, че за да опознаем собствените си чувства и емоции, е добре от време на време да прекарваме време насаме със себе си. Няма нищо по-хубаво от това да се радваме на компанията си, все пак сме със себе си през целия си живот.
Да избягаме балансирано
Временният escapism е полезен за нашето психично здраве, ако се прави точно и с мярка. Бягството от житейските обстоятелства за кратко не трябва да се бърка с избягването им, което е пагубно. Ескейпизмът осигурява моментно облекчение и подновена сила да се изправим пред света. Избягването, от друга страна, е постоянно бягство, при което няма намерение за разрешаване на проблемите.
Няма нищо лошо в това да избягаме от реалността и да си поемем глътка въздух, но е нужно да се върнем и да се справим с всичко, което пречи на щастието ни. От изключителна важност е да живеем в хармония със себе си, с действителността и с множеството малки алтернативни реалности, които сме си избрали да посетим.
Често задавани въпроси
Какво е escapism (ескейпизъм)?
Ескейпизъм (от escape, в превод от англ. бягство) е тенденцията да се търси разсейване и облекчение от неприятни или светски аспекти на живота чрез дейности или фантазии, които предлагат бягство. Това може да включва потапяне в книги, филми, видео игри и други хобита, за да се избегне временно реалността или стреса. Въпреки че може да осигури временно облекчение, прекомерният бягство от реалността може да попречи на решаването на проблеми от реалния живот.
Може ли ескейпизмът да бъде вреден?
Докато "бягството" от реалността от време на време е нормално и може да бъде здравословен начин да се отпуснете, прекомерният escapism може да доведе до избягване на важни отговорности и проблеми, което потенциално оказва влияние върху психичното здраве и взаимоотношенията.
Как мога да балансирам между escapism и справянето с проблеми от реалния живот?
За да балансирате "бягствата", отделете определено време за дейности, които ви харесват, като същевременно давате приоритет и се справяте с отговорностите и предизвикателствата в реалния живот. Търсенето на професионална помощ или подкрепа също може да бъде от полза за управлението на бягството по здравословен начин.
Източници
- Rachlin, H., PhD. "The Escape of the Mind", 1st edition, June 30, 2014, Oxford University Press Publisher, 240 pages, ISBN 978-0199322350
- Niebauer, C., PhD. "No Self, No Problem: How Neuropsychology Is Catching Up to Buddhism (The No Self Wisdom Series)", September 3, 2019, Hierophant Publishing, 192 pages, ISBN 1938289978
- Tindle, J., Tadi, P. "Neuroanatomy, Parasympathetic Nervous System", National Library of Medicine, Last Update: October 31, 2022.
- Bavishi, A., Slade, M., Levy, B. "The survival advantage of reading books", Innovation in Aging, Volume 1, Issue suppl_1, July 2017, Page 477, Published: 30 June 2017
Блог
Рецепти
Свързани публикации
Калиграфия е нещо повече от красиво писане, това е изкуство, занаят, който може да донесе чудесни когнитивни ползи.
"Едно хубаво нещо, свързано с музиката – когато те удари, не чувстваш болка." Боб
Повече от година живеем в условията на пандемия. Нов вирус – микроскопична частица с