Електролити при фастинг: защо са толкова важни?
Електролитите се използват от тялото за различни естествени функции, които са важни за живота, благоденствието и тонуса на организма. Препоръчително е да приемаме електролити при фастинг, за да може тялото ни да се чувства добре, докато се подлагаме на лечебен глад.
Периоди на гладуване може да се практикуват по различни причини, но във всички случаи се нуждаем от допълнителни електролити при фастинг. Това е най-важната част от гладуването, с която трябва да сме добре запознати, за да избегнем нежелани ефекти и усложнения.
Електролитите са минерали, в които не се съдържат калории и поради това те не влияят на фастинга, не предизвикват инсулинова реакция, а облекчават борбата на тялото с глада. При фастове по-кратки от 24 часа не е задължително да приемаме електролити, но консумацията на електролитни напитки би помогнала да се чувстваме по-тонизирани, докато гладуваме.
Приемът на електролити при фастинг може да намали и облекчи симптомите на кето грипа, който се характеризира с ниски нива на енергия, главоболия, крампи. Електролитите се отразяват добре на тялото при прием с първото хранене след фаста. Ако сме имали специфични симптоми и дискомфорт по време на гладуването, приемът на електролити след фастинг заедно с храната ще помогне за тяхното по-бързо облекчаване.
От какви електролити при фастинг се нуждаем?
Под „електролити“ се разбират няколко минерала, които трябва да си набавим по време на фастинг. За да сме в оптимална форма, се препоръчва да приемаме препоръчителната доза от всички минерали.
Сол
На първо място е особено важно да си набавяме натриев хлорид по време на фаст, тъй като той ни предлага практична комбинация от два важни електролита – натрий и хлорид. Солта е изключително важна за баланса на тялото ни и единственият начин да си я набавим е чрез храната или с помощта на добавки с електролити.
Освен че нямаме възможност да си набавяме сол по време на гладуване, има опасност да изкараме голяма част от солта чрез потта при стоене на по-високи температури и по време на интензивна физическа активност. Поради това има случаи, в които се препоръчва прием на електролити дори извън фастинг:
- Ако прекараваме дълго време на открито през лятото
- Ако усещаме обилно потене вследствие на физическа активност, особено ако е на топло място
Друга причина за голямата необходимост от сол и други електролити при фастинг е, че по време на лечебен глад тялото изхвърля повече течности от обикновено. В тези течности се съдържат ценните минерали и сме предразположени към дефицит.
Проучване от 1971 година показва, че човешкото тяло губи между 1000 и 5,700 мг сол за първите 24 часа от лечебното гладуване. При хората с диабет се наблюдава засилена загуба на сол през първото денонощие, тъй като те изхвърлят по-голямо количество течности.
След първото денонощие загубата на електролити при фастинг продължава, като достига своя пик около 4-тия ден при по-дълги периоди на лечебен глад.
При хроничен недостатъчен прием на сол тялото търси как да си го набави, което може да доведе до усложнения като:
- Повишен риск от остеопороза, тъй като тялото си набавя нужните минерали, извличайки ги от костите.
- Дисбаланс на хормони като ренин, ангиотенсин, норепинефрин и други, което може да доведе до повишаване на кръвното налягане и риска от сърдечно-съдови заболявания.
- Повишена секреция на кортизол (хормон на стреса)
- Засилване на липогенезата и отслабване на мускулите
Някои хора пият вода с щипка сол за набавяне на достатъчно натриев хлорид по време на фастинг. Това е лесна и достъпна опция за всички, които практикуват лечебен глад, но в тази напитка липсват други важни електролити.
Фосфор
Фосфорът е един от минералите, които се загубват по време на фастинг. Ако използваме фастинга като помощник за отслабване, този електролит е изключително важен. Проучване показва, че редовният прием на добавки, съдържащи фосфор, може да намали теглото и обиколката на талията. В комбинация с лечебен глад може да почерпим много ползи от това съединение.
Приемът на фосфор също ни помага да се чувстваме добре при първото си хранене след фаста и да намалим съпътстващия дискомфорт, който се появява при много хора.
Магнезий
Магнезият също не може да се произвежда самостоятелно от тялото ни и е особено важно да си го набавяме като част от полезните електролити при фастинг. Тялото ни използва магнезий за регулиране на ензимните реакции, за управление на енергията, за укрепване на клетъчните мембрани, за регулация на калция и калия, както и за правилното функциониране на мозъка и сърцето – едни от най-важните ни органи.
Без магнезий мускулите ни не могат да се съкращават, поради което при дефицит на магнезий обикновено се появяват именно мускулни крампи.
При много хора се наблюдава дефицит на магнезий дори без да предприемат лечебно гладуване. По време на фаст обаче бъбреците отделят в пъти повече магнезий в сравнение с дните, в които се храним редовно, което е още един знак за важността на този минерал. Загубата на магнезий по време на фастинг се увеличава с удължаването на гладуването и затова не бива да спираме приема му.
Магнезий може да си набавим с помощта на хранителни добавки и таблетки или под формата на напитка с електролити.
Калций
Този минерал е добре познат със своите полезни свойства за укрепване на костите. Той обаче също има електролитни свойства, които подпомагат съкращаването на мускулите включително и сърцето. Заедно с останалите електролити калцият има възможност да задържи водата в тялото и така да поддържа качествената хидратация.
Цинк
Цинкът е специфичен елемент, от който тялото ни се нуждае. Употребата на таблетки с цинк по време на фаст не се препоръчва, тъй като често разстройва стомаха. Приемът му в по-малки количества в разредени електролитни прахове обаче рядко има подобни противопоказания.
В проучване с хора с наднормено тегло допълнителният прием на цинк води до подобряване на нивата на триглицеридите в кръвта, намалява BMR, или приблизителното количество телесни мазнини. Цинкът показва добри потенциални ползи за подобряване на здравословното състояние при хора с наднормено тегло.
Витамин C
Това е един от най-важните антиоксиданти за тялото ни, който също се набавя само чрез храната. За да поддържаме тялото си тонизирано и пълно с енергия, се препоръчва да приемаме този ценен витамин дори по време на фастинг. Той на практика не е един от важните електролити при фастинг, тъй като не е електролит, но витамините са също толкова важни за тялото ни и приемът на някои от тях е особено полезен по време на лишаване от храна.
Калий
Калият е един от важните електролити при фастинг, чиито запаси бързо се изчерпват след първоначалното лишаване от храна. Затова трябва да сме особено стриктни с неговия прием. От този електролит зависят контракциите на сърцето, правилното функциониране и съкращаване на мускулите, както и успешната комуникация между невроните.
Калият е един от минералите, които контролират нивата на течноси в тялото. Това означава, че от него зависи също движението на кръвта и регулирането на кръвното налягане. Приемът на допълнително калий по време на период на гладуване е жизненоважно за здравето и общото благосъстояние на тялото ни.
Колко електролити трябва да приемаме?
Количеството електролити, от които се нуждае организмът, може да зависи от много различни фактори:
- Възраст
- Килограми
- Ниво на хидратация
- Ниво на физическа активност
- Предишни заболявания и здравословни особености
- Диета
- Външна температура и метеорологични условия
- Качество на питейната вода
Всяка опаковка електролити има определена препоръчителна доза за деня, която се доближава до универсалните изисквания за всички хора.
Заключение
Приемът на електролити при фастинг е важен за запазването на здравето и успешното достигане на целта, която сме си поставили, започвайки лечебното гладуване. Под електролити разбираме няколко минерала, които отговарят за голям набор от функции в организма. Поради това те са толкова важни.
Често задавани въпроси
Защо ни трябват електролити при фастинг?
Електролитите са жизненоважни минерали, които тялото не може да произвежда самостоятелно. Тъй като те се приемат чрез храната, по време на фастинг може да настъпи сериозен дефицит на електролити. Това може да наруши някои функции на тялото и е хубаво да приемаме електролити при фастинг за оптимални резултати.
От какви електролити се нуждаем?
Под 'електролити' се разбират няколко минерала, които трябва да си набавим по време на фастинг. За да сме в оптимална форма, се препоръчва да приемаме препоръчителната доза от всички ценни минерали.
Колко електролити трябва да приемаме?
Количеството електролити, от които се нуждае организма, може да зависи от много различни фактори. Всяка опаковка електролити има определена препоръчителна доза за деня, която се доближава до универсалните изисквания за всички хора.
Източници
- Weinsier, R.. Fasting—A review with emphasis on the electrolytes, American Journal of Medicine, VOLUME 50, ISSUE 2, P233-240, FEBRUARY 1971
- Payahoo, L., et al. Effects of Zinc Supplementation on the Anthropometric Measurements, Lipid Profiles and Fasting Blood Glucose in the Healthy Obese Adults, PMC, Adv Pharm Bull. 2013
Блог
Рецепти
Свързани публикации
Човешкото тяло се нуждае от балансирани нива на електролитите, за да функционира правилно. За
Електролитите са многo важни за хидратацията на тялото и регулирането на pH – така наречената киселинност в организма ни.
Гладолечение, интермитентно хранене, фастинг - методите на периодичното гладуване станаха много популярни напоследък, но