Как да си направим домашен скраб за тяло – съвети и препоръки

Обновена: 15.03.2024|
Домашен скраб за тяло.

Може би мислите, че ексфолирането на кожата е важно основно за лицето, но останалата част от тялото също се нуждае от него, за да бъде здрава, гладка и сияйна. Търговската мрежа е пълна с всякакви продукти, но няма нищо по-ефикасно, натурално и икономично за чудесно ексфолиране от домашен скраб за тяло.

В следващите редове ще ви разкажем защо е важно редовното ексфолиране, как да го изпълнявате правилно и, разбира се, ще ви дадем най-лесните за изпълнение и ефективни рецепти за домашен скраб за тяло.

 

Ексфолиране на кожата – какво представлява?

Eксфолирането представлява премахване на мъртвите клетки от външните слоеве на кожата. Процесът е прост и води до по-чиста, сияйна и гладка кожа. Понякога мъртвите клетки не се отстраняват напълно и това до по-суха кожа с лющещи се петна и запушени пори.

Всяка част от тялото изисква индивидуална грижа и почистване. Ексфолианти за тяло, съдържащи полиетилен, орехови черупки, пемза, вулканична пепел, захар и морска сол, се намират лесно, но винаги можете да си направите и домашен скраб за тяло.

Ексфолиантите с естествени съставки са не само по-устойчиви и ефективни, но и по-здравословни и по-добри за околната среда.

Имайте предвид, че, ако използвате ексфолиант с натиск и грубост, това може да доведе до същите неща, от които се опитвате да се отървете чрез употребата му.

 

Защо е важно ексфолирането на кожата?

 

Домашен скраб за тяло.

 

Ексфолирането:

  • отпушва порите
  •  помага за намаляване на появата на акне
  • изравнява текстурата
  • засилва кръвообращението
  • изсветлява кожата

Новият слой кожа е по-хидратирана и здрава.

Редовното ексфолиране допълнително увеличава обмяната на клетките и стимулира производството на колаген, правейки кожата по-еластична. Решението на всички тези проблеми е скрабът за тяло.

Всъщност използването му е първата стъпка във всяка естествена грижа за кожата. Още древните египтяни са използвали домашен скраб за тяло с ароматни масла, за да противодействат на жегата в пустинята и да поддържат кожата еластична.

Така че, когато ексфолирате тялото си, вие се докосвате до вековна техника за грижа за кожата.

 

Колко често е препоръчително да използваме домашен скраб за тяло?

Не трябва да използвате скраб за тяло всеки ден.

Прекомерното ексфолиране може да увреди кожните клетки и да попречи на естественото им възстановяване.

Ако лишите кожата от влага или компрометирате кожната бариера, това не е добре за нея. Стремете се да използвате скраб за тяло най-много 3 пъти седмично.

За повечето хора ексфолирането на тялото 1-2 пъти всяка седмица е напълно достатъчно, за да поддържа кожата им в отлично състояние. За да ексфолирате правилно, уверете се, че водата под душа е топла – това ще ви помогне да отворите порите си. След това нежно втъркайте домашен скраб за тяло с кръгови движения върху кожата си.

 

Какви ползи има той за тялото?

Време е да обърнем внимание на конкретните ползи от употребата на домашен скраб за тяло.

Ето 9 предимства от редовното ексфолиране на кожата:

  1. По-чиста и мека кожа – на първо място малките частици в скраба премахват мъртвите клетки, придавайки по-чист вид на кожата. Освен това, така се изравнява тена и кожата става по-мека.
  2. По-малко врастнали косми – писнало ли ви е от врастнали косми след бръснене и кола маска? Скрабът за тяло може да помогне, като намали проблема значително.
  3. По-лесно обезкосмяване – повечето ексфолианти съдържат етерични масла, които омекотяват нежеланото окосмяване и по този начин улесняват премахването му.
  4. По-добро усвояване на овлажнителя – тъй като ексфолиращият скраб премахва мъртвите клетки, кожата може да абсорбира овлажнителя по-лесно. По-доброто усвояване на овлажнител означава по-хидратирана и здрава кожа.
  5. Намалена хиперпигментация – когато мъртвите клетки запушат порите, това води до петна и хиперпигментация. Премахването им чрез домашен скраб за тяло подобрява тена на кожата.
  6. По-малко разширени пори – тъй като почистването на мъртвите клетки отпушва порите, това също така може да помогне за минимизиране появата на разширени пори.
  7. Подобряване на кератоза пиларис (Keratosis pilaris) – състоянието представлява натрупване на кератин в порите. Това запушва порите и блокира растежа на космените фоликули. Скрабът за тяло помага за изчистване на натрупания кератин.
  8. По-гладка и здрава кожа – както споменахме по-рано, ексфолиантите за тяло изчистват сухата и мъртва кожа, разкривайки новата, свежа и гладка кожа отдолу.
  9. По-малко стрес – последното, но не по важност предимство на домашния скраб за тяло е, че помага за освобождаване от стреса. Този ритуал ще ви позволи да прекарвате време насаме със себе си. Освен това подобните на масаж движения предлагат наистина релаксиращо изживяване.

 

Рецепти за домашен скраб за тяло

 

Домашен скраб за тяло.

 

Преди да пристъпим към най-интересната част от този материал – полезните рецепти, нека разгледаме какви видове скраб за тяло има. Основно можем да разгледаме два – захарен и солен.

Захарен скраб

Захарните гранули са по-кръгли от солните и следователно са по-нежни към кожата. Захарта е естествен източник на гликолова киселина. Това съединение разгражда мъртвия слой, изглажда повърхността на кожата и подпомага обмяната на кожните клетки.

Захарта също ускорява рехидратацията. Tези фактори правят захарните ексфолианти най-добрият вариант за дехидратирана кожа.

Ето още няколко думи за ползите:

  • Гликоловата киселина в захарта се бори с акнето и хиперпигментацията. Освен това я прави по-гладка.
  • Захарта е богата на основни минерали като калий, калций и селен. Тези минерали се борят с действието на токсините и ги отмиват.
  • Захарта е овлажнител, който извлича влагата от околната среда и я доставя на кожата. Това хидратира кожата и я поддържа еластична и сияйна.
  • По-малките гранули дразнят кожата, особено тези с чувствителна кожа. Захарта не дразни кожата.

Солен скраб

Солта има по-песъчливи частици и е идеална за изглаждане на груби зони като лакти и стъпала. Солта също така засилва кръвообращението и обновяването на кожата.

Ето още как помага:

  • Частиците песъчинки изглаждат дори грапавите зони, като тези на краката.
  • Солта има детоксикиращи и антисептични свойства, които убиват бактериите.
  • Минералите в солта почистват порите и успокояват възпалението.

Скраб със сол и захар

Не сте сигурни дали да използвате солен или захарен скраб? Тогава е възможна комбинация и от двете съставки. Много рецепти за домашен скраб за тяло включват както сол, така и захар, което ви дава най-доброто от продуктите – всичко, което споменахме по-горе и дори повече.

Ако имате малко време и искате да експериментирате и с някои други съставки, можете да си направите лесно скраб за тяло у дома. В следващите редове ви предлагаме няколко рецепти.

 

Как да си направим домашен скраб за тяло с кафе и кокос?

Това може би е най-разпространената рецепта за домашен скраб за тяло.

Ето какво ви е необходимо:

  • 2 с. л. топла вода
  • 100 г утайка от кафе
  • 1 с. л. топло кокосово масло

Започнете със смесване на утайка от кафе с вода. Добавете топлото кокосово масло към тази смес. Можете да добавите повече масло или утайка, за да получите правилната консистенция.

Домашен скраб за тяло с кафява захар и мед

 

Домашен скраб за тяло.

 

Страхотен захарен скраб отново само с 3 съставки:

  • ¼ ч. ч. разтопено кокосово масло
  • ½ ч. ч. кафява захар
  • 2 с. л. пчелен мед

Точно както по-горе, смесете кафява захар с кокосово масло. Добавете мед към сместа и разбъркайте добре. Отново можете да добавите масло или захар, за да получите правилната консистенция.

Домашен скраб със захар и зехтин

Зехтинът тук може да ви изненада, но гарантираме, че е много подходящ, особено лятото за изравняване на тена.

Необходими са ви само 2 съставки:

  • ½ ч. ч. екстра върджин зехтин
  • ½ ч. ч. кафява захар

Смесете съставките старателно. Можете да добавите и от двете, за да получите добра консистенция.

Домашен скраб за тяло с хималайска сол

Време е и за рецепта за скраб със сол.

В този случай фина хималайска сол – най-добрият избор за ексфолиант плюс още няколко съставки:

  • 2 с. л. фина хималайска сол
  • 2 с. л. кокосова захар
  • 2 с. л. кокосово масло
  • 2 с. л. кленов сироп
  • 1 с. л. пресен лимонов сок

Смесете старателно всички съставки в купа. Най-вероятно няма да се наложи да добавяте допълнителни количества от съставките и сместа ще бъде достатъчно консистентна.

Интересното тук е, че трябва да почувствате изтръпване след като използвате този скраб. Случва се в резултат на солта и лимона, които ексфолират, дори след като скрабът е премахнат, това е добър знак, означава, че съставките са проникнали в кожата и мъртвите слоеве ще продължат да се разграждат.

 

Това са най-популярните рецепти, но, разбира се, можете да комбинирате всякакви съставки, като трябва да разчитате на сол и захар и някакъв вид масло. Опитайте и изберете най-подходящото за своята кожа. Вече имате всички причини да използвате домашен скраб за тяло – най-добрият начин за ефективно и безопасно ексфолиране.

Какво представлява ексфолирането на кожата?

Eксфолирането представлява премахване на мъртвите клетки от външните слоеве на кожата. Процесът е прост и води до по-чиста, сияйна и гладка кожа. Понякога мъртвите клетки не се отстраняват напълно и това до по-суха кожа с лющещи се петна и запушени пори.

Колко често е препоръчително да използваме скраб за тяло?

Не трябва да използвате скраб за тяло всеки ден. Прекомерното ексфолиране може да увреди кожните клетки и да попречи на естественото им възстановяване.

Кои са най-лесните рецепти за домашен скраб за тяло?

Най-ефективни са рецептите, включващи утайка от кафе, кокосово масло/зехтин, захар (бяла или кафява), сол.

Категории: Kрасота и грижа за тялото|Публикувана: 31.03.2023|

Източници

Няма източници

Сподели тази статия, избери платформа!

Avatar of Кристина Тонева
Кристина Агнер е дългогодишен автор - има написани стотици статии в сферата на алтернативната медицина, биохакинг, здравословно хранене и диети. Продължава да впечатлява с умело перо и остър ум.

Блог

Рецепти

Свързани публикации

Оставете коментар

Обновена: 15 март 2024 в 15:28 | Публикувана: 31 март 2023 в 15:51 | Категория: Kрасота и грижа за тялото