Блуждаещ нерв – чревно-мозъчната ос за оптимално здраве

Обновена: 19.12.2024|
Блуждаещ нерв.

Блуждаещ нерв наричаме най-дългия нерв в рамките на автономната нервна система, управляваща основни функции в тялото, които се извършват автоматично. Той има пряк ефект върху осъзнаването на вътрешните телесни процеси и емоциите.

В блуждаещия нерв се откриват 75% от нервните влакна на вегетативната нервна система.

Латинското наименование е nervus vagus. В периода на ранното изучаване на нервната система (18-19-ти век) е бил наричан пневмогастричен нерв, но с развитие на анатомията е било установено, че инервира не само белите дробове (пневмо) и стомаха (гастричен), а много повече органи. Терминът „блуждаещ нерв“ обяснява широкото му влияние върху различни функции в тялото, далеч надхвърлящи дишането и храносмилането.

За блуждаещия нерв казваме, че е част от чревно-мозъчната ос, тъй като с негова помощ тези два важни органа комуникират помежду си. По този начин се регулират и активират редица жизненоважни процеси и тялото действа като едно цяло.

Къде се намира блуждаещият нерв?

 

блуждаещ нерв

 

Той преминава през голяма част от тялото. Латинското му название идва от латинската дума за скитане или блуждаене.

Пътят на блуждаещия нерв започва в долната част на мозъка, минава през мозъчния ствол, след което се спуска през врата, преминава през гърдите,като инервира сърцето и дробовете, а след това продължава към коремната кухина, където инервира множество органи, включително черния дроб, стомаха и червата. По този начин регулира много от автоматичните функции на тялото като храносмилане, дишане, сърдечна дейност и други жизненоважни процеси.

 

Функции на блуждаещия нерв

Този нерв има няколко основни функции, които се делят на типове.

Те биват:

  • Двигателна – блуждаещият нерв изпраща сигнали до някои от мускулите, свързани с езика, гърлото и гласовите струни. По този начин управлява преглъщането и говоренето.
  • Имунна – този нерв участва във функциите на имунната система. При здрав блуждаещ нерв имунната система е с добри защитни функции и възпалението успешно се потушава, без да хронифицира.
  • Храносмилателна – блуждаещият нерв регулира функциите на стомашно-чревния тракт. Учени откриват, че ако рецепторите на нерва се блокират, пациентите изпитват голямо повишение на глада и апетита. Здравият блуждаещ нерв регулира чувството за ситост и правилно храносмилане.
  • Кардиологична – нервът участва в механизмите за регулиране на пулса и неговото понижаване при нужда.
  • Урогенитална – блуждаещият нерв стига до гениталиите и отделителната система. Той свързва матката и маточната шийка с мозъка, като проучване с жени, претърпели тежки увреждания на гръбнака, показва, че те могат да получат оргазъм след стимулиране на блуждаещия нерв.
  • Рефлексна – част от функциите на нашия блуждаещ нерв са свързани с дейности като кихане, кашляне, преглъщане, повръщане, но и дишането.
  • Сетивна – с помощта на този нерв ние усещаме някои специфични сетивни промени. Той отговаря за усещанията във външната част на ухото, както и за вътрешната сензорна информация на дробовете, трахеята, сърцето, ларинкса, храноповода и други части на храносмилателната система.

 

Всички изброени функции подчертават комплексното му въздействие върху множество жизненоважни процеси.

 

Защо е важен за тялото ни?

 

блуждаещ нерв

 

Както споменахме, блуждаещият нерв е особено важен, тъй като свързва няколко основни органа с мозъка.

Той е връзката между червата и мозъка и е причината много хора да говорят за значението на храната за психическото ни благосъстояние.

Чревно-мозъчната ос, от която е част блуждаещият нерв, е сложна система от нервни, хормонални и имунни механизми. Отговаря за управление на стреса, регулиране на настроението и поддържане на имунната функция. Чревната микрофлора също е част от тази сложна система и поддържането на нейното здраве може да донесе някои ползи за мозъка и дори психичното здраве.

Някои невротрансмитери като допамин, серотонин и норепинефрин се произвеждат в стомаха и пътуват до мозъка с помощта на блуждаещия нерв. Около 95% от серотонина в тялото се произвежда в червата и след това се изпраща до мозъка. От успешното му транспортиране зависи настроението ни и капацитетът ни да се справяме със стреса.

При правилно функциониращ блуждаещ нерв той изпраща сигнали до мозъка по време на хранене, като го информира за количеството и естеството на храната, състоянието на храносмилателната система и липсата или наличието на възпаление или други проблеми в стомашно-чревния тракт. Мозъкът обработва тази информация и се захваща с управление на храносмилането и усещането за ситост.

 

Как да поддържаме здравето на блуждаещия нерв?

За да осигурим здравето на този нерв, важно е ние самите да сме в добро общо здраве. Това включва редовна физическа активност, здравословна и балансирана храна, третиране на хронични заболявания като диабет и проблеми с кръвното налягане, борба със стреса и успокоителни техники като медитация и йога.

Диафрагменото дишане може да стимулира блуждаещия нерв и да поддържа неговото добро здраве. Краткосрочното излагане на много ниски температури, например чрез студен душ, също помага за възбуждане на пътищата на nervus vagus и намалява естествената реакция на тялото към стрес.

Има някои храни, които могат да подкрепят цялостното здраве и да укрепят състоянието на нашия блуждаещ нерв:

  • Мазни риби и други източници на омега-3 мастни киселини
  • Кисело мляко и други пробиотични храни
  • Храни, богати на холин и витамин Б12

Цялостното поддържане на добра чревна флора и редовният прием на фибри и полезни бактерии стимулира правилното функциониране на блуждаещия нерв.

Пеенето и тананикането стимулират гърлената част на блуждаещия нерв и подобряват неговия тонус.

Тонусът на блуждаещия нерв спада с напредване на възрастта. Това може да доведе до проблеми със справянето със стреса, повишаване на кръвната захар и засилване на възпалението в тялото.

 

Симптоми на засегнат блуждаещ нерв

 

болка, блуждаещ нерв

 

Този важен за организма нерв може да бъде засегнат при гастропареза или вазовагинален синкоп. Проблеми със самия нерв обаче може да се проявят с редица характерни симптоми:

  • Болка в стомаха и подуване
  • ГЕРБ 
  • Промяна в сърдечната честота, кръвното налягане и кръвната захар
  • Трудност при преглъщане или липса на рефлекс за повръщане
  • Световъртеж или припадъци
  • Загуба на глас и пресипване, затруднено говорене
  • Загуба на апетит, прекомерно бързо засищане и необяснима загуба на тегло
  • Гадене и повръщане

Характерът на тези симптоми показва важната връзка с храносмилателната система, която се крие в блуждаещия нерв.

 

Как се диагностицират заболявания на блуждаещия нерв?

За да се установят потенциални проблеми с този нерв, се провеждат различни изследвания на различните части на тялото, през които преминава нерва. Може да включва:

  • ЯМР или компютърна томография, които да проверят за запушвания в чревния тракт
  • Ехокардиограма на сърцето
  • Ендоскопия на горната част на храносмилателната система

 

Лесна проверка за активността на блуждаещ нерв се прави, като лекарят стимулира задната част на гърлото в опит да провокира гадене. Ако естественият рефлекс за гадене не се прояви, то вероятно пациентът има проблеми с блуждаещия нерв.

 

Стимулация на блуждаещия нерв

 

стимулация на блуждаещ нерв

 

Съвременната медицина открива все повече и повече функции на блуждаещия нерв и търси начини да го укрепи. Съществуват методи за стимулиране и активиране на блуждаещия нерв, което се отразява благоприятно в някои случаи.

Провеждат се проучвания за подобен вид терапия при пациенти с:

  • Хронични клъстерни главоболия (неприятното усещане е локализирано в едната страна на главата)
  • Възпалително заболяване на храносмилателната система
  • Хронична болка
  • Посттравматично стресово разстройство
  • Ревматоиден артрит

 

Интересна практика в медицината може да облекчи симптомите на заболявания като епилепсия и депресия. Чрез специален имплант се изпращат електрически импулси към лявата страна на важния блуждаещ нерв. Тези импулси могат да регулират неравномерните електрически сигнали в самия мозък.

 

Заключение

Блуждаещ нерв наричаме най-дългия нерв в автономната нервна система в тялото ни. Той прави директна връзка между червата и мозъка, като по този начин свързва храносмилането със състоянието на мозъка. Освен това участва във функциите на сърцето, белите дробове, гласните струни, гърлото, езика и други.

Чревно-мозъчната ос е от изключителна важност за добрите психически и когнитивни способности, от които зависи качеството на живота ни. Поддържането на здравословен тонус на блуждаещия нерв е важно за общото здраве на тялото и може дори да облекчи симптоми на някои хронични заболявания.

 

Често задавани въпроси

Какво представлява блуждаещият нерв?

Това е 10-ият черепномозъчен нерв от общо 12. Той осигурява надеждна връзка между мозъка и сърцето, белите дробове и храносмилателна система. Блуждаещият нерв представлява всъщност два нерва - ляв и десен, но се приемат за едно цяло. Двете части на нерва са сбор от около 200 000 нервни влакна. 

Къде се намира блуждаещият нерв?

Пътят на блуждаещия нерв започва в долната част на мозъка, след което се спуска през врата, преминава през гърдите, сърцето и дробовете, а след това продължава към стомашната кухина и чревния тракт. По този начин регулира много от автоматичните функции на тялото като храносмилане, душане, съкращаване на сърцето. 

Какво е чревно-мозъчна ос?

Чревно-мозъчната ос, от която е част блуждаещият нерв, е сложна система от нервни, хормонални и имунни механизми. Отговаря за управление на стреса, регулиране на настроението и поддържане на имунната функция. Чревната микрофлора също е част от тази сложна система и поддържането на нейното здраве може да донесе някои ползи за мозъка и дори психичното здраве. 

Как да поддържаме здравето на блуждаещия нерв?

За да осигурим здравето на този нерв, важно е ние самите да сме в добро общо здраве. Това включва редовна физическа активност, здравословна и балансирана храна, третиране на хронични заболявания като диабет и проблеми с кръвното налягане, борба със стреса и успокоителни техники като медитация и йога. 

Как се диагностицират заболявания на блуждаещия нерв?

За да се установят потенциални проблеми с този нерв, се провеждат различни изследвания на различните части на тялото, през които преминава нерва.

 

Категории: Здраве, Здравна енциклопедия|Публикувана: 12.11.2024|

Сподели тази статия, избери платформа!

Проверено от
Д-р Ваня Шипочлиева, д.м. ВМА - гр. София
home8pip7oulzz8g j

Блог

Рецепти

mobile front
77b4e8bfbbc2c5326156c9a35bcebe95?s=96&d=mm&r=g

Радина Руменова завършва бакалавърска програма "Българска филология" и се запътва към света на рекламата. Професионалните ѝ интереси са в сферата на езикознанието, а любителските влечения се разделят между кулинарията, музиката, екологията и здравословния начин на живот.

Свързани публикации

Оставете коментар