Бъбречна криза: симптоми, причини и първа помощ

Обновена: 20.11.2024|
Бъбречна криза

Бъбречна криза е изключително сериозно състояние, което изисква възможно най-бързо получаване на медицинска помощ. В този материал разнищваме неговите симптоми, рисковите фактори за появата му и последващото лечение.

 

Какво е бъбречна криза?

Бъбречна криза е внезапна, остра болка в областта на бъбреците. Най-често се причинява от блокиране на уринарния тракт (например от камъни в бъбреците или пикочния канал). Състоянието е известно и като бъбречна колика. Болката обикновено започва в областта на бъбрека и се разпространява към пикочния мехур и гениталиите.

Бъбречната криза може да бъде съпроводена от гадене, повръщане, кръв в урината и чувство за необходимост от уриниране, дори когато пикочният мехур е празен.

Причините могат да бъдат бъбречно-каменна болест, инфекция на пикочните пътища или запушване на пикочния канал по други причини.

Състоянието е често срещано: около 10-15% от населението ще го изпита поне веднъж в живота си. Възрастовата група, която е най-често засегната, е между 20 и 50 години, като мъжете са по-предразположени от жените.

Бъбречна криза е по-често срещана в региони с горещ климат, където обезводняването е по-вероятно. Също така, хора с фамилна анамнеза за бъбречни камъни, метаболитни заболявания, хронични инфекции на пикочните пътища и други медицински проблеми (като подагра и хиперкалциемия) са в по-висок риск.

 

Какви са симптомите на бъбречна криза?

 

Бъбречна криза

 

Най-честият предупредителен знак за бъбречна криза е силна, остра болка в хълбока от засегнатата страна на тялото, между долните ребра и бедрото. Тя обикновено започва внезапно и може да се разпространява към гърба, слабините или долната част на корема.

Болката е толкова силна, че не се повлиява от промени в позицията на тялото.

Характерно е тя да се появява на вълни, като може да се редува с периоди на по-слаб дискомфорт, преди отново да стане интензивна. Неприятното усещане може да бъде придружено от гадене и повръщане.

Промени в уринирането също могат да бъдат знаци за бъбречна криза като болезненост, неприятна миризма, мътна урина, при микроскопско изследване – кристали или кръв в урината.

Възможно е да има и треска вследствие на инфекция на уринарния тракт. Този симптом изисква спешно внимание, защото инфекцията може да се разпространи и да доведе до по-сериозни усложнения. Бъбречната колика може да доведе още до обилно потене и бледност поради болката и стреса върху тялото.

Ако човек усети тези симптоми, е важно да потърси незабавна медицинска помощ, особено при силна болка, кръв в урината или висока температура.

 

Причини

 

Бъбречна криза, камъни в бъбреците

 

Камъни в бъбреците е една от най-разпространените причини за бъбречна криза. Това състояние възниква, когато определени минерали и соли като калций, оксалат, пикочна киселина и цистин, се натрупват и кристализират в бъбреците.

Движението на камък от бъбрека към уретера (тясната тръба, свързваща бъбрека с пикочния мехур) може да попречи на потока на урината. В резултат от това настъпва силна болка, тъй като бъбрекът се подува от обратното налягане.

Рисковите фактори за това са дехидратация, излишък на калций в урината и диета с висок прием на богати на оксалати храни (като спанак, патладжан, касис) или високо съдържание на сол. Диета, богата на животински протеини (месо, яйца, риба) може да повиши нивата на пикочната киселина и да намали рН на урината, създавайки благоприятни условия за образуване на камъни.

Медицински състояния като хиперпаратироидизъм, метаболитен синдром и подагра също могат да направят образуването на камъни по-вероятно. Фамилната амамнеза и приемът на определени медикаменти също са от значение.

Стесняването на пикочните пътища вследствие на инфекция е друга възможна причина за настъпване на бъбречна криза. В такъв случай се образуват струвитни камъни, тъй като някои бактерии произвеждат ензими, които правят урината по-алкална. Това благоприятства кристализацията на минералите.

Други фактори, които могат да допринесат за получаване на бъбречна криза, са:

  • Анатомични различия в уринарния тракт, като тесен уретер или запушване на уретеропелвичния възел
  • Стриктури (стеснения) на уретера вследствие на белези от предишни операции, инфекции или наранявания
  • Тумори в бъбрека, уретера или пикочния мехур
  • Наличие на камъни в пикочния мехур или увеличена простата
  • Притискане на пикочните пътища от нарастващата матка по време на бременност
  • Медицински състояния, засягащи състава на урината, като хиперкалциурия, хипероксалурия, цистинурия и първичен хиперпаратиреоидизъм

 

Въпреки че нямаме контрол върху тези здравословни проблеми, е важно да внимаваме за тях и да ги лекуваме и третираме по най-добрия начин, за да избегнем допълнителни усложнения.

 

Първа помощ при бъбречна криза

 

Бъбречна криза, силна болка

 

Бъбречна криза неминуемо изисква спешна медицинска помощ и лечение, тъй като запушванията в уринарния тракт могат да доведат до усложнения като инфекция или увреждане на бъбреците, ако не бъдат отстранени навреме.

Докато се изчака пристигането на медицинския екип, на пациента трябва да се осигури възможно най-голямо удобство.

Понякога е възможно пристъпът да отшуми, ако камъкът се придвижи напред и спазъмът изчезне. Въпреки това не трябва да се отменя прегледа от лекар, тъй като има опасност да настъпи нов пристъп.

Докато не стане ясно какъв е проблемът, е по-добре да се избягват тежки храни и стимуланти като кафе и алкохол, които могат да раздразнят бъбреците. Ако състоянието позволява, трябва да се пие вода. Важно е обаче да не се прекалява с количеството. В случаите на много силна болка, може да се изчака с приема на вода, докато дискомфортът намалее.

Проявите на бъбречно-каменна болест могат да приличат на симптомите на други заболявания на коремната кухина и ретроперитонеалното пространство (зад перитонеума – мембраната, която покрива органите в коремната кухина). Дори наличието на камъни в бъбреците не изключва възможността за развитие на друга остра патология (например апендицит, извънматочна бременност, холелитиаза, т.е. жлъчнокаменна болест, пептична язва и др.). Ето защо, ако атаката е нетипична за човека, е по-добре да не се прави нищо до пристигането на лекаря.

Трябва да се има предвид, че топлината и спазмолитиците могат да обострят инфекциозно-възпалителните процеси при тези състояния.

Ако обаче човекът и преди е страдал от бъбречно-каменна болест, това не е остър пристъп и не се наблюдава повишаване на телесната температура, може да се подготви гореща вана, като постепенно се увеличава температурата, докато стигне 40 градуса.

С този метод трябва да се внимава, тъй като горещата вана разширява кръвоносните съдове и е противопоказана за пациенти (особено възрастни хора), които имат сериозни сърдечно-съдови заболявания и са претърпели инсулт или инфаркт.

Алтернатива на горещата вана е поставянето на топъл компрес в областта на кръста (където са бъбреците) за облекчаване на болката и спазмите. Може да се направи с бутилка с топла вода или термофор, като се внимава да не е прекалено горещо.

 

Диагностициране и лечение

 

Бъбречна криза, структура на бъбрека

 

Често се използват кръвни тестове, за да се провери за повишени нива на образуващи камъни вещества в тялото. Образните тестове като рентгенова снимка, компютърна томография или ултразвук могат да помогнат за локализирането на всякакви значими камъни в пикочните пътища.

Хората могат да отделят повечето малки камъни с урината. Лекарите могат да препоръчат прием на повече течности и лекарства за облекчаване на болката.

Ако има съпътстваща инфекция, се предписват антибиотици за предотвратяване на усложнения като пиелонефрит.

При нужда могат да се изпишат и медикаменти за разграждане или премахване на камъните. В някои случаи може да се наложи и хирургическа интервенция, ако камъните са твърде големи, за да излязат сами. Възможните хирургически опции са:

  • Екстракция на камък с уретероскопия
  • Екстракорпорална литотрипсия с ударна вълна
  • Перкутанна нефролитотомия
  • Поставяне на стент
  • Отворена операция (в редки случаи)

 

Все пак трябва да имаме предвид, че в повечето случаи не се налагат хирургични интервенции за справяне с бъбречна криза, а лечение с медикаменти, добра хидратация и спазване на предписанията на лекарите е напълно достатъчно.

 

Заключение

Бъбречна криза е често срещан проблем, който обикновено се причинява от внезапно запушване на пикочните пътища, най-често поради камъни в бъбреците. Когато нормалният поток на урината е блокиран, това създава силна болка поради разтягане и повишено налягане в бъбрека, уретера или пикочния мехур.

 

Често задавани въпроси

Какво е бъбречна криза?

Бъбречна криза, или бъбречна колика, е внезапна, остра болка в областта на бъбреците, която се разпространява към пикочния мехур и гениталиите.

Колко често срещана е бъбречна криза?

Състоянието е често срещано: около 10-15% от населението ще го изпита поне веднъж в живота си. Възрастовата група, която е най-често засегната, е между 20 и 50 години, като мъжете са по-предразположени от жените.

Какво причинява бъбречна криза?

Камъни в бъбреците е една от най-разпространените причини за бъбречна криза. Това състояние възниква, когато определени минерали и соли като калций, оксалат, пикочна киселина и цистин, се натрупват и кристализират в бъбреците.

Категории: Здраве, Здравна енциклопедия|Публикувана: 20.11.2024|

Сподели тази статия, избери платформа!

Проверено от
Д-р Ваня Шипочлиева, д.м. ВМА - гр. София
home8pip7oulzz8g j

Блог

Рецепти

730811db8333e8400e5fcddd2e25fec9?s=96&d=mm&r=g

Йоана Иванова учи "Книгоиздаване" в СУ "Св. Климент Охридски". Писането и четенето са й страст. Интересува се от йога, дихателни практики и грижа за вътрешния и външния баланс.

Свързани публикации

Оставете коментар