Аура при мигрена – знак за настъпващо главоболие

Обновена: 04.07.2024|
Аура при мигрена.

Понякога преди появата на мигрена хората виждат несъществуващи проблясъци или светкавици, изпитват замаяност, слабост, изтръпване и други  странни усещания. Това може да са предупредителни сигнали за настъпващо главоболие. Известни са като „аура“.

Какво представлява тя? Как възниква? В какви форми се проявява? Защо е необходимо да се диагностицира? Може ли да се лекува и какви промени в стила на живот биха я отдалечили максимално? На тези въпроси отговаряме в следващите редове.

Какво е аура при мигрена?

Както се знае, мигрената е неврологичен проблем. Характеризира се с епизоди на средно интензивна или силна, пулсираща болка в едната половина на главата. Болката често е съпроводена с множество неприятни оплаквания. Това разстройство обикновено протича в четири основни фази – продромална, аура, главоболие, постдромална.

 

Фази на мигренозно главоболие

Както споменахме по-рано, те биват 4:

  • Продромална (предвещаваща) фаза. При нея се явяват умора, затруднена концентрация, глад за определени храни, жажда, често уриниране и други общи неразположения. Те настъпват 2-3 часа или няколко дни преди самото главоболие.
  • Аура при мигрена. Представлява серия от преходни неврологични оплаквания, които понякога предшестват главоболието, а в други случаи го съпровождат. Симптомите най-често са във вид на зрителни, сетивни, говорни, вестибуларни или двигателни нарушения. Средната им продължителност е между 20 и 60 минути.
  • Главоболие.Това е основната фаза на мигрената. Нерядко главоболието е съпроводено с гадене, повръщане, чувствителност към светлина и други оплаквания. Средната продължителност на този етап е между 4 и 72 часа.
  • Постдромален (възстановителен) етап. Известен е още като мигренозен махмурлук. При него главоболието постепенно отшумява, а пациентите се чувстват уморени и отпаднали. Възстановяването протича в рамките на 3 до 48 часа.

 

Описаните фази протичат различно при всеки отделен човек. Някои хора преминават през всички етапи на болестта, други – през част от тях. Според проучване на АMF (American Migraine Foundation) само 25 до 30 процента от пациентите изпитват аура при мигрена. Въпреки това нейното разпознаване е от съществено значение за ефективното контролиране и лечение на главоболието и съпътстващите го симптоми.

 

Как възниква мигренозната аура?

Все още точната причина за появата на аура не е напълно изяснена. Приема се, че съществена ролята има т.нар. временна дисфункция на мозъчната кора.

Проблемът настъпва, когато вълна от електрическа активност се разпространи през мозъка, нарушавайки временно нормалната обработка на информацията.

Тази вълна може да засегне различни части на централната нервна система, което води до разнообразни симптоми. Според друга теория неприятните усещания са свързани със свиване и последващо разширяване на кръвоносните съдове в мозъка. Трета теория се фокусира върху промени в нивата на определени невротрансмитери, като серотонин и допамин, които допринасят за появата на аура при мигрена.

Вероятността от развитие на тази болестна фаза е по-голяма при унаследени генетични мутации. Провокиращи фактори са деструктивният стрес, някои хормонални колебания, недостигът на сън, лошите хранителни навици и други.

 

Видове аура

 

Аура при мигрена.

 

Този етап на мигрената при отделните пациенти се проявява в различни форми:

  • Визуална аура. Тя е най-честа. При нея главоболието се предшества от появата на малки черни точки в зрителното поле. Това са т.нар. слепи петна (скотоми). Някои пациенти виждат светкавици или зигзагообразни искри. При други може да настъпи временна загуба на зрението.
  • Сензорна аура при мигрена. Характеризира се със сетивни промени като изтръпване или чувство за полазване на нещо по тялото (т.нар. мравучкане). То започва от ръцете и пълзи нагоре към лицето. Често възниква усещане за обща слабост или за тежест в краката.
  • Говорна аура. В такива случаи потърпевшите изпитват затруднения при изказване, защото трудно намират думи. Част от пациентите временно не могат да формират изречения или са неспособни да разберат какво им говорят другите.
  • Вестибуларна. Проявява се с нарушения в баланса и координацията на тялото. Потърпевшите имат чувство, че се въртят, дори когато са неподвижни.
  • Моторна. Макар и по-рядко срещана, тази форма на аура при мигрена включва двигателни проблеми, свързани с намален тонус, слабост или парализа на мускулите в една част от тялото, затруднения при писане или задържане на предмети.

 

Както се вижда, аурата е многолика. Независимо от нейната форма, тя предупреждава за наближаващ пристъп, което дава възможност на страдащите от мигрена да вземат мерки за облекчаване на главоболието.

 

Защо са необходими диагностични изследвания?

Аурата при мигрена може да наподобява симптоми, характерни за други неврологични проблеми, като мозъчен тумор, киста, енцефалит, епилептичен пристъп, инсулт.

Диагностичните изследвания помагат да се изключат тези тежки състояния, да се избегне ненужното безпокойство и да се приложи подходящо лечение. За целта се провежда консултация с невролог. В зависимост от оплаквания се търси мнението и на други специалисти. Например – офталмолог или оториноларинголог.

Образните изследвания – ядрено магнитен резонанс (ЯМР) и компютърна томография (КТ) на мозъка не са обичайни при диагностиката на мигрена с аура, но може да са решаващи, ако съществува съмнение за различни неврологични заболявания.

Много важни са резултатите от електроенцефалографията (ЕЕГ), чрез която се получават данни за функционалната активност и индивидуалните характеристики на биоелектричния ритъм на мозъка.

Освен за диагностика, резултатите от ЕЕГ се използват и при избора на медикаментозна терапия.

 

Какви лечебни мерки се прилагат?

 

Аура при мигрена.

 

Основната цел на терапията в такива случаи е овладяване на аурата и предотвратяване на задаващия се пристъп на главоболие. За да се намали интензивността на неврологичните оплаквания, включително тежестта и продължителността на болката, се употребяват лекарства от различни класове. Специфични за терапията на мигрена са т.нар. триптани и ерготамини. Медикаментите от двете групи свиват кръвоносните съдове и намаляват възпалението, но ерготамините влияят на по-широк кръг от рецептори.

Предписват се също аналгетици. Те облекчават болката по различни начини:

  • Намаляване на възпалението (така действат нестероидните противовъзпалителни средства)
  • Блокиране на болковите сигнали в централната нервна система (прилагат се парацетамол, опиоиди и други)
  • Предотвратяване предаването на нервните импулси (характерно е за локалните анестетици)

 

Ползват се и медикаменти, предназначени основно за терапия на други здравословни нарушения. Такива са някои антидепресанти, противоепилептични лекарства, таблетки за нормализиране на кръвното налягане като бета-блокери и блокери на калциевите канали. Най-висока ефективност се постига, когато пациентите се лекуват във възможно най-ранната фаза на болестта.

 

Как да отдалечим мигренозните проблеми?

 

Аура при мигрена, сутрешно кафе.

 

Ето 10 стъпки, проверени чрез научни изследвания и всекидневна практика:

  1. Водете си дневник. Така по-добре ще идентифицирате специфичните за вас фактори, които водят до пристъп и аура при мигрена. И, разбира се, ще ги избягвате.
  2. Движете се. Умереното физическо натоварване може да намали честотата и тежестта на вашите неврологични оплаквания.
  3. Прилагайте методи за релаксация. В тази насока добре действат дихателна гимнастика, йога и медитация.
  4. Спете достатъчно. Лягайте си и се събуждайте по едно и също време от денонощието и си осигурявайте осемчасов сън.
  5. Пийте достатъчно вода през целия ден. Не забравяйте, че дехидратацията е възможен отключващ фактор за мигрена.
  6. Не прекалявайте с цигари, кафе и алкохол. Злоупотребата с тези удоволствия води до неприятни усещания и главоболие.
  7. Въздържайте се от консумация на продукти, известни като провокатори на мигрена. Например – шоколад, отлежали сирена или сушени меса. Те съдържат във високи концентрации биологично активното вещество тирамин, който стеснява кръвоносните съдове и води до мигренозни атаки.
  8. Имайте предвид, че овладяването на болестните прояви може да се постигне чрез кетогенна диета. Спазването й, в нейния класически вариант, означава консумация на храни с минимално количество въглехидрати и с високо съдържание на мазнини и протеини. Кетогенната диета помага на организма да противодейства на възникнали в мозъка възпалителни огнища.
  9. Наблегнете на храни, богати на магнезий. Например бадеми, спанак, зеле. Ограничени проучвания сочат, че магнезият допринася за предотвратяване на мигрената.
  10. Във всекидневното си меню поставяйте акцент на омега-3 мастните киселини. Те, според някои изследвания, предпазват от мигренозни неразположения и главоболие. Богати на омега-3 мастни киселини са някои мазни риби, ядки и семена.

Независимо, че подходът срещу аура при мигрена е персонализиран, тези 10 стъпи носят всеобща полза, защото всъщност са насоки за здравословен живот.

 

 

Категории: Здраве|Публикувана: 04.07.2024|

Сподели тази статия, избери платформа!

Блог

Рецепти

eb22f0b1122125bc6d566cc1bd539054?s=96&d=mm&r=g

Д-р Ваня Шипочлиева, д.м. е завършила медицина във ВМИ гр. София и журналистика в СУ "Св. Климент Охридски". Специалист е по социална медицина и организация на здравеопазването. Защитила е дисертация за ролята на медиите в процеса на здравната реформа. Автор е на стотици публикации в научни и популярни издания.

Свързани публикации

Оставете коментар